Solo Khumbu to ojczyzna Szerpów, legendarnych tragarzy i przewodników wysokościowych przybyłych na te tereny z Tybetu około XV w. Region ten łączy interesującą kulturę z pięknymi widokami na najwyższe góry Ziemi. W efekcie jest to jeden z najatrakcyjniejszych regionów trekkingowych w Nepalu.

Proponujemy Wam autorską trasę, która zawiera najciekawsze punkty widokowe takie jak Gokyo Ri (z widokiem na Cho Oyu Everest i Nangpa La) i Kala Pattar (Everest, Lhotse, Nuptse), a w przypadku korzystnych warunków także przejście przez przełęcz Cho La. Program opracowała i zrealizuje z Wami doświadczona himalaistka Agnieszka Bielecka. 

Wyjazd jest przeznaczony dla miłośników górskich wędrówek, nie są wymagane szczególne umiejętności, ale konieczna jest dobra kondycja fizyczna, dobry stan zdrowia i brak  jakichkolwiek przeciwwskazań do przebywania na dużych wysokościach. Pomimo dobrego planu aklimatyzacyjnego zdobywać będziemy znaczne wysokości, dlatego choroby serca i choroby układu krążenia praktycznie wykluczają udział. Dla wszystkich planujących wyjazd, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem możliwość przebywania na wysokości powyżej 5000 m n.p.m.

 

 

 

Koszt: 8900zł/os
Terminy:

04.04.2022 – 24.04.2022  – tylko 4 wolne miejsca!

Kameralna grupa: 8-10 osób
Trudność: wysoka

WYPRAWA Z AGNIESZKĄ BIELECKĄ

Zapalona podróżniczka, fotografka, żeglarka i himalaistka. W wieku 18 lat była kapitanem na jachcie „Polka” z czteroosobową załogą, która dopłynęła z Gdyni do Kemi i z powrotem. Na przełomie 2001/02 roku wraz z dwoma towarzyszami przepłynęła z Chorwacji na Karaiby na 8 metrowym jachcie typu carter. Podróżowała po Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie i Ameryce Południowej.  Liderka wielu wypraw wysokogórskich. W 2011/12 była menadżerem bazy na zimowej wyprawie na Gasherbrum I zakończonej pierwszym w historii zimowym wejściem na ten szczyt dokonanym przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba. 

W 2012 uczestniczyła w jesiennej wyprawie PHZ na Lhotse, gdzie jako jedyny członek wyprawy obok kierownika (Artura Hajzera) osiągała wysokość około 8100 m. n. p.m.  W 2013 roku wzięła udział w wyprawie PHZ na Dhaulagiri, gdzie jako jedyna z zespołu kontynuowała atak szczytowy i osiągnęła wysokość około 8100 m n.p.m. Dzięki temu wraz z Pawłem Michalskim mogli się pochwalić pierwszym wejściem w tym sezonie. W tym samym roku jako kierownik 6-osobowej wyprawy wraz z całym zespołem zdobyła Denali. W 2014 roku jako 3 Polka zdobyła Broad Peak.  W 2018 roku wzięła udział w naukowej wyprawie na lądolód grenlandzki pod patronatem National Geographic Explorers. W tym samym roku w ekspresowym tempie zdobyła w stylu zbliżonym do alpejskiego siedmiotysięcznik w Himalajach Zachodnich (Ladakh) – Nun. Obecnie mieszka w Marianówce u stóp Masywu Śnieżnika. Od 2010 roku jest pilotem wycieczek do Azji i Ameryki Łacińskiej. W czerwca 2019 roku została szczęśliwą mamą Dagny. Z ekipą Pakuj Plecak zna się od lat. Przez kilka lat współpracowała z nami w Fundacji Kadry ze świata.

 

Program:

Dzień 1 Przelot z Polski do Nepalu.

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, wylot do Kathmandu

Dzień 2 Kathmandu.

Przylot do Kathmandu, odpoczynek, uzupełnienie zapasów ewentualnie zakupy ekwipunku, odebranie pozwoleń trekkingowych. Zakwaterowanie w dzielnicy Thamel, Kathmandu.

Dzień 3 Przelot do Lukli i przejście do Phakding.

Przelot małymi samolotami do Lukli (2800 m n.p.m.)– jednego z najmniejszych lotnisk. Przyloty są zwykle rano, ale trzeba się liczyć z utrudnieniami związanymi z pogodą. Po przylocie przygotowanie do drogi i dwie i pół godziny łagodnego marszu wzdłuż Dudh Khosi (Mlecznej Rzeki) przez liczne wioski do Phakding, po drodze kontrola pozwoleń trekkingowych. W Phakding (2610 m n.p.m.) obiadokolacja i nocleg. Dla chętnych  i w zależności od czasu dojścia, aklimatyzacyjny spacer do wioski Rimijung około 300 m ponad Phakding w myśl zasady aklimatyzacyjnej „wchodź wysoko, śpij nisko”.

 

Dzień 4 Przejście z Phakding do Namche Bazaar.

Po śniadaniu czekają nas około 2,5 h łagodnego podejścia wzdłuż Dudh Khosi , pomiędzy rododendronami i magnoliami aż do wioski Monjo, za którą zatrzymamy się na chwilę w punkcie kontrolnym Parku Narodowego Sagramatha, następnie w Jorsale – ostatniej miejscowości przed Namche Bazaar zatrzymamy się na odpoczynek przed długim podejściem. Tego dnia kilkukrotnie będziemy przekraczać Dudh Khosi wiszącymi mostami, najbardziej spektakularny jest ostatni most, tuż powyżej połączenia rzek Bhote Khosi i Dudh Khosi, bezpośrednio przed dwu- trzygodzinnym stromym podejściem do Namche Bazaar (3420 m n.p.m.). W  Namche Bazaar obiadokolacja i nocleg. 

5 dzień: Aklimatyzacja w Namche Bazaar.

Dobre zasady aklimatyzacyjne nakazują po pokonaniu 1000 metrów deniwelacji dzień przerwy i kolejny nocleg na tej samej wysokości. Dlatego w Namcze Bazaar  – szerpańskiej stolicy spędzimy dwie noce, nie oznacza to jednak, że nic nie będziemy robić.  W myśl wspomnianej wcześniej zasady aby wchodzić wysoko i spać nisko po śniadaniu zaproponujemy wycieczkę do wiosek Khunde i Khumjung. Pozwoli nam to wejść  prawie 500 m powyżej Namche Bazaar i zobaczyć największą wioskę w rejonie Khumbu, pierwszy szpital w rejonie, gompy (klasztory) i świątynie buddyjskie oraz widoki na takie góry jak Thamserku i Ama Dablam.  Powrót do Namche Bazaar obiadokolacja i nocleg. (Wycieczka fakultatywna, dla osób źle znoszących wysokość możliwość  zostania w Namche Bazaar, niemniej jednak wszyscy w miarę możliwości powinni wziąć udział w wycieczce  z powodów aklimatyzacyjnych).

6 dzień: Z Namche Bazaar do Dole.

Po śniadaniu wyruszymy do Phortse Tenga szlak prowadzi  odsłoniętym trawersem z pięknym widokiem na Dudh Khosi – konieczne jest tutaj odpowiednie nakrycie głowy. Do Phortse Tenga (3680 m n.p.m.) dojdziemy po około 3 godzinach 500 metrach podejścia i 300 metrach zejścia i tam zatrzymamy się na chwilę odpoczynku. Czekają nas tego dnia jeszcze około 2 godziny marszu do Dole uroczą ścieżką pomiędzy głazamii i kaskadami skalnymi. W Dole (4090 m n.p.m.) obiadokolacja i nocleg

7 dzień: Z Dole do Gokyo.

Po śniadaniu zaczniemy ostrym podejściem powyżej linii lasu, po drugiej stronie doliny będziemy widzieć alternatywną ścieżkę Gokyo. Miniemy wioskę Lhabarma i dalej kilka chat pasterskich.  Po około 300 metrach podejścia i 2 godzinach marszu dotrzemy do Machhermo, gdzie będziemy wypatrywać yeti, które według miejscowych w 1974 zabiło trzy jaki i zaatakowało Szerpankę. Z Machhermo po krótkiej przerwie wyruszymy dalej wkraczając w wysokogórską tundrę. Po drodze powinny sie pojawić widoki na Kantega (6685m n.p.m.) i  Cho Oyu (8210m n.p.m.).  Zobaczymy też 3 z 6 świętych jeziorek położonych pomiędzy moreną boczną lodowca Ngozumpa (najdłuższy lodowiec w Himalajach) i ścianami górskimi. Przy bezwietrznej pogodzie na tafli szmaragdowych jeziorek można zobaczyć odbicia himalajskich szczytów. U brzegów trzeciego jeziora Dudh Pokhari położone jest Gokyo na wysokości  4710m n.p.m.  Obiadokolacja i nocleg w Gokyo.

8 dzień: Aklimatyzacja w Gokyo, wycieczka na Gokyo Ri zejście do Tagnag.

Wycieczka na jeden z ciekawszych punktów widokowych – Gokyo Ri (5360 m n.p.m.) Po około dwugodzinnej wspinaczce, na otulony flagami modlitewnymi szczyt, zobaczymy fantastyczną panoramę i cztery ośmiotysięczniki: Everest, Cho Oyu, Lhotse, i Makalu, ponadto ze szczytu widać także Cholatse i Taboche oraz masywny lodowiec  Ngozumpa. Ze względu na najlepsze warunki widokowe, wyruszymy przed świtem.  Po powrocie zjemy śniadanie i wyruszymy na dwugodzinną przeprawę przez lodowiec  Ngozumpa do Tagnag (4700 m n.p.m.). Obiadokolacja i nocleg. 

9 dzień: Z Tagnag do Dzonglha przez przełęcz Cho La.

Wcześnie rano wyjście  na przełęcz Cho La po około 3 – 4 h wspinaczki dotrzemy na przełęcz (5420 m n.p.m.). Przy sprzyjających warunkach nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt, należy się jednak spodziewać na tej wysokości śniegu, oblodzenia oraz niskich temperatur. Z przełęczy będziemy mogli podziwiać Cholatse, Ama Dablam i Lobouche oraz Lobouche East. Zejście do Dzonglha (4830 m n.p.m.) powinno zająć około 1-2 h –  tutaj możliwość noclegu i obiadokolacji. W przypadku dobrego samopoczucia grupy, możliwe jest dalsze przejście (około 2 h ) do Lobouche (4930 m n.p.m.)

10 dzień: Z Dzonglha do Gorakshep.

Po śniadaniu dwie godziny marszu do Lobouche i krótka przerwa a następnie dalsze dwie i pół godziny drogi do Gorakshep (5106 m n.p.m.) Gdzie znajdowała się baza szwajcarskiej ekspedycji na Everest z 1952 roku. Na tej wysokości pierwszy nocleg może być mało przyjemny i należy się spodziewać lekkich objawów AMS. Dlatego resztę dnia poświęcimy na odpoczynek.

11 dzień: Kala Pattar.

Wcześnie rano  wyjście na najsłynniejszy punkt widokowy w rejonie, boczne ramię Pumori czyli kulminację Kala Pattar (5545 m n.p.m.). Szczyt, jak zwykle pełen flag modlitewnych, powinniśmy osiągnąć po około dwóch godzinach wspinaczki. Na szczycie będziemy podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram na świecie. 360 stopni widoku na himalajskie giganty jak Lobouche, Pumori, Nuptse, Lhotse i Everest. Zejście do Gorakshep zajmie nam kolejne 2 godziny.

12 dzień: Baza pod Everestem i zejście do Lobouche.

Wycieczka wzdłuż lodowca i częściowo po samym lodowcu do bazy pod Everestem. W chwili obecnej dojście do samej bazy może być niemożliwe, ale na pewno uda się dotrzeć do symbolicznego punktu przed samą bazą na wysokości około 5300 m n.p.m.
Powrót do Gorakshep i dalej dwie godziny zejścia do Lobouche.

13 dzień: Z Lobouche do Tengboche.

Zejście moreną do przełęczy Dughla i dalej przejście trawersem do Dingboche, krótka przerwa i dalsze zejeście do Tengboche. Po drodze zwiedzimy gompę w Pengboche i mały klasztor w Debuche, żeby na koniec zobaczyć  największy z buddyjskich klasztorów w rejonie Solo Khumbu w Tengboche.

14 dzień: Z Tengboche do Namche Bazaar.

Z  Tengboche wyruszymy po śniadaniu, zejdziemy do Phunki Tenga a następnie zaczniemy się wspinać w kierunku Namche Bazaar. W Namche Bazaar możemy celebrować zbliżający się koniec wyprawy w jednym z barów. 

15 dzień: Z Namche Bazaar do Lukli.

Po śniadaniu wyruszymy po swoich śladach z powrotem do Lukli, czeka nas strome zejście do Monjo i dalej wędrówka znaną trasą do Lukli. Gdzie zjemy obiadokolację i spędzimy noc.

16 dzień: Wylot z  Lukli do Kathmandu, zwiedzanie Kathmandu,  odpoczynek.

Wcześnie rano, po sniadaniu stawimy się na lotnisku w Lukli i w zależności od warunków pogodowych pierwszym dostępnym samolotem wrócimy do Kathmandu. W Kathmandu odpoczynek i w zależności od czasu który nam został planowanie wycieczek fakultatywnych. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu turystycznym.

17/18/19 dzień: Wycieczki fakultatywne: rafting, safari w Chitwan, zwiedzanie doliny Kathmandu, wyjazd do Bhaktapur.

W zależności od możliwości przylotu do Kathmandu i czasu który spędzimy na trekkingu (zapas  jest niezbędny ze względu na możliwość choroby wysokogórskiej, warunki pogodowe, opóźnienia lokalnych przelotów itp.) Zostaną nam dwa lub trzy dni do wykorzystania w okolicach Kathmandu. Można je wykorzystać na zwiedzanie Parku Narodowego w Chitwan (nosorożce, słonie), połączone np. z raftingiem. Lub zwiedzanie okolic Kathmandu (1  dzień) lub wycieczkę do Bhaktapur. 

Program wycieczek fakultatywnych, jest uzależniony od upodobań grupy oraz rzecz jasna czasu, który nam pozostanie. Wycieczki odbędą się, jeśli zbierze się minimalna liczba uczestników 6 osób.

20 dzień Wylot z Kathmandu.

21 dzień Przylot do Polski.

Koszt – 8900zł/os

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych lodgach, pokoje 2, 3, 4 osobowe

Przejazdy: samoloty, autobusy, taksówki

Cena obejmuje:

 • 19 noclegów
 • 3 śniadania w Kathmandu
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Kathmandu
 • przelot wewnętrzny Kathmandu – Lukla
 • przelot wewnętrzny Lukla – Kathmandu
 • opłaty trekkingowe i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na trekkingu
 • dwóch przewodników (polskiego i nepalskiego)
 • tragarzy (1 tragarz na dwóch uczestników, po 10 kg na os.)
 • wizę
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 40000 ; KR 5000 ; NNW 5000 ; BP 500 ; OC 50000 ; CP) oraz od 4 do 15 dnia pobytu ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów ekstremalnych, w tym trekking powyżej 3000 m. n.p.m.*
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych -3100 -3900 zł ( cena na dzień 08.10.2021 – 3550 zł/os linie Qatar  Airways)
 • wyżywienia poza trekkingami (ok 25- 30 USD dziennie)
 • napojów ( od 0,5 -3,5 USD za 1 litr wody w zależności od wysokości)
 • atrakcji fakultatywnych ( safari w Chitwan, Bhaktapur, rafting)
 • wydatków własnych
 • ewentualnych testów PCR (jeśli będą wymagane)
 • szczepień (nie ma obowiązkowych, są zalecane: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny, żółta gorączka, wścieklizna, covid -19)
* istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji (należy zgłosić w dniu podpisania umowy, oraz możliwość wykupienia ubezpieczenia na większą kwotę. Cena ubezpieczenia zostanie podania po ustaleniu warunków.

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter trekkingowo – backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i pieszo oraz zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – do 3 dni od podpisania umowy
 • I rata: 4500zł – do 28.12.2021
 • Zwrot kosztów biletu – do 5 dni po zakupie.
 • II rata: 3900 zł –  płatne gotówką w dniu wyjazdu.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693013113 lub poprzez formularz: