Jedyne takie warsztaty fotograficzne na gorącej wyspie.

Termin : 8 -23 listopada 2019

Kuba nie bez powodu jest nazywana perłą Karaibów. Ta pełna słońca wyspa słynie z produkcji cygar, starych, kolorowych samochodów, wszechobecnej salsy i roztańczonych Kubańczyków. Ale również od pokoleń jest inspiracją dla artystów i muzyków. To właśnie z nimi będziemy mieli okazję spotkać się podczas naszego pobytu na Kubie. Poznamy Was z lokalnymi artystami, którzy chętnie opowiedzą o życiu na Kubie.

Zaplanowaliśmy dla Was plenery fotograficzne z modelką i muzykami.

Zabierzemy Was w malownicze regiony Baracoa, którymi zachwycał się sam Krzysztof Kolumb. Przepłyniemy kanion Yumuri, zdobędziemy el Yunke i wejdziemy na najwyższy kubański szczyt Pico Turquino aby z niego podziwiać majestatyczne góry Sierra Maestra. Odwiedzimy plantacje kakao i będziemy kąpać się w wodospadzie. A na koniec czekają na nas rajskie plaże na Cayo Coco.

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Kuba to egzotyczne krajobrazy i piękni, barwni mieszkańcy. To historia wypisana na kubańskich twarzach, czy tocząca się na ulicach kolonialnych miast, wśród gwaru, salsy i pędzących starych samochodów. Ty wszystkie obrazy kuszą i zmuszają, by zatrzymać je w kadrze.

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów.

Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce i wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

Termin: 8-23 listopada 2019 (Hurra są jeszcze miejsca!)

Ilość osób: 7-10 + (pilot, fotograf, lokalny przewodnik)

Noclegi: casas particulares, pokoje 2 – 3 osobowe

Przejazdy: samochód, lokalne taksówki

Dlaczego warto?

Zwiedzimy najważniejsze, topowe atrakcje, ale będziemy też wnikać głębiej. Spędzimy dużo czasu z mieszkańcami, zobaczymy jak żyją, pracują i jak się bawią. Dowiemy się jak wygląda komunizm w XXI wieku – odwiedzimy sklepy na kartki, szkołę i doświadczymy kultu Che. Często będziemy zbaczać z utartego szlaku i wyszukiwać ukryte perełki. Znamy Kubę na wylot, mamy tam przyjaciół (a połowa z nas rodzinę 🙂 ), dzięki czemu mogliśmy przygotować naprawdę unikalną trasę.

Zjedziemy gorącą wyspę od Hawany po Baracoa, dzięki temu będziesz miał okazję zobaczyć różnice między regionami. Tętniąca życiem Hawana różni się od spokojnego kolonialnego Trinidadu, a wschodnia części Kuby jest zupełnie inna niż reszta kraju, bardziej dzika i pełna egzotycznej aury.

Bogata historia sięgająca pamięcią Krzysztofa Kolumba, wspaniałe koloniale zabytki, lasy deszczowe, wodospady, majestatyczne góry Sierra Maestra, piękne plaże z turkusowym morzem i palmami kokosowymi, czy wreszcie otwarci, uśmiechnięci i roztańczeni ludzie – to wszystko z pewnością Was zachwyci.

Właśnie takiej Kuby musisz spróbować!

Program:

Hawana – głośna i wyglądająca jak zmęczona życiem Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą ale koniecznie trzeba ją zobaczyć aby wyrobić sobie własne zdanie. To tutaj wskakujemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta. Objedziemy Hawana Centro, kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie Al Capone prał swoje pieniądze i zapuścimy się na spacer po Cmentarzu Colon – przepięknej, monumentalnej nekropolii. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya. A wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie lub spotykać się z kubańskimi artystami. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

 

Trinidad –  to jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki a obok malownicza Doliny Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. Trinidad to prawdziwa kopalnia tematów fotograficznych, dlatego zagubimy się w tym niezwykłym mieście na kilka dni. A kiedy zmęczy nas upał i miejski gwar uciekniemy aby wykąpać się w wodospadzie El Nicho poleniuchować na plaży Ancon czy popływać katamaranem. Wieczorami będziemy uczyć się salsy i odwiedzimy najsłynniejszą kubańską dyskotekę umiejscowioną dość nietypowo, bo w jaskini.

Camagüey

Wyróżnia się pośród innych miast wyjątkowym pięknem architektury, znaczeniem kulturalnym i tradycjami. To istny labirynt nieregularnie rozrzuconych ulic, które co chwilę rozwidlają się i łączą w miejskie place, a czasem po prostu prowadzą do ślepych zaułków. Ta skomplikowana sieć drogowa związana była z koniecznością obrony miasta przed atakami piratów. Camagüey jest malownicze, zachwyca domami we wszystkich kolorach tęczy i pełnymi zieleni podwórkami.

Symbolem miasta jest tinajón – gliniany garnek, służący do przechowywania wody deszczowej oraz żywności. Podobno, gdy napijesz się wody z tego garnka wraz ze swoim partnerem to jest szansa na miłość do końca życia.

Holguin

Za założyciela miasta uważa się konkwistadora Kapitana Garcia Holguin. W 1545 roku przegnał Indian Tainów i wybudował niewielką rolniczą osadę w okolicach wzgórza La Loma de la Cruz. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto na Kubie, które choć dynamicznie się rozwija, wciąż jest pełne reliktów przeszłości. Dla nas Holguin to baza wypadowa do poznania najbardziej egzotycznej części Kuby.

Baracoa

To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Kubie. Położona na wybrzeżu Atlantyku w krainie pełnej zielonych gór, pokrytych gęstym lasem pełnym palm, kakaowców z  licznymi, malowniczymi rzekami. To o niej Krzysztof Kolumb pisał w swoim dzienniku, iż jest to najładniejsze miejsce jakie kiedykolwiek widziało ludzkie oko.

Założona w 1511 roku przez konkwistadora Diego Velázqueza Baracoa jest najstarszym miastem Kuby. Do dziś zachowały się tu stare drewniane kolonialne domy a w  katedrze przechowywany jest słynny krzyż (La Cruz de la Parra). Przywiózł go sam Krzysztof Kolumb i do dziś uznawany jest on za jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich w całej Ameryce Łacińskiej.

Podczas krótkiego pobytu w Baracoa, pojedziemy na plażę Maguana, odwiedzimy plantacje kakao i przepłyniemy Kanion Yumuri.

Santiago de Cuba

Wciśnięte między góry  Sierra Maestra a morze, jest drugim co do wielkości miastem na Kubie. W Santiago spędzimy dwa dni. Odwiedzimy dom Diego Velázqueza, Katedrę, Park Cespedes, schody Padre Pico, i zamek Castillo del Moro San Pedro de la Roca. Zatańczymy salsę w Casa de la Trova i zagubimy się w wąskich uliczkach tego najbardziej afrykańskiego, tętniącego życiem, muzycznego miasta, pełnego rewolucyjnej przeszłości i kolonialnych zabytków.

El Cobre

Kult Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre związany jest z historią dwóch Indian Rodrigo i Juana de Hoyos, oraz 10 letniego niewolnika Juana Moreno, którzy wypłynęli łódką w poszukiwaniu soli do konserwowania mięsa.  W drodze złapał ich sztorm, więc schronili się oni w zatoczce Nipe. Kiedy morze się uspokoiło, mężczyźni ujrzeli białe zawiniątko unoszące się na falach i powoli zbliżające się do nich. Gdy przypłynęło, okazało się, że jest to posążek Matki Bożej, która w prawej ręce trzyma Dzieciątko Jezus a w lewej złoty krzyż. Do boku figurki przytwierdzony był napis „Jestem Panną Miłosierdzia”. Zeznający pod przysięgą świadkowie, twierdzili, iż mimo sztormowej pogody i ciągłego uderzania fal o łódkę, ani statua, ani jej ubranie nie zostały zmoczone. Figurka trafiła do kopalni miedzi w El Cobre. Niedługo po tym, powstała tam pustelnia a sto lat później wzniesiono tam sanktuarium. Od 1927 roku w miejscu kultu stoi istniejąca do dziś bazylika, którą wciąż odwiedzają rzesze wiernych.

Koszt:  6600zł / os. (3000 zł +  850 euro)

Cena obejmuje:

 • kurs fotograficzny, noclegi, śniadania, przejazdy między miastami, przejazdy lokalnymi środkami transportu, oraz następujące atrakcje:
 • Hawana – welcome drink, przejazd samochodem z lat 50, bilet wstępu na cmentarz Colon, sesja fotograficzna z Kubanką
 • Vińales – wstęp do jaskini La Cueva del Indio, wycieczka konna na plantację tytoniu
 • Cienfuegos – wstęp nad wodospad El Nicho
 • Trinidad – wycieczka na plaże Ancon, wycieczka i bilet wstępu nad wodospad El Cubano, wycieczka i bilet wstępu na plantację Manaca Iznagi
 • Baracoa: wycieczka łódką na Yumuri, plantację kakao, sesja zdjęciowa z modelką na plaży Maguana.
 • Santiago de Cuba wstęp do Castillo de San Pedro de la Roca,wstęp do Muzeum Diego Velázqueza,
 • Sanktuarium Matki Boskiej Miłosiernej z El Cobre

Czego nie obejmuje cena?

 • Biletów lotniczych (2200 -2800 zł)
 • Obiadów i kolacji (ceny wahają się od 1 do kilkunastu euro za posiłek) –poza Cayo Coco gdzie w cenie jest wyżywienie
 • Napojów (woda 1 euro, piwo i drinki od 2 do 4 euro)
 • Leżaków i parasoli na plaży (cena od 2 do 3 euro za os.)
 • Wejść na dyskoteki i do casa de la musica (od 1-3 euro za os.)
 • Ubezpieczenia
 • Karty turysty 22 euro
 • Wydatków własnych

 

Warsztaty prowadzi:

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

 

Gotowy na przygodę?

Kliknij tutaj i zapisz się na wyjazd, albo skontaktuj się z nami, wypełniając formularz poniżej.