Byłoby super, gdybyście przed wyjazdem zapoznali się z fotograficznym ABC, jeśli jeszcze nie znacie. Takie minimum to poznanie zagadnień związanych z czasem naświetlania, przysłoną i czułością ISO. Dobrze zapoznać się z formatem RAW, czyli „cyfrowym negatywem”.
Do tego dobrze jest przećwiczyć obsługę aparatu. W szczególności sprawdzić jak włącza się tryby półautomatyczne (preselekcja przysłony i preselekcja czasu), manualny oraz jak ustawia się „automatyczne ISO”. Szkoda na miejscu tracić czas na głowienie się, gdzie się zmieniało przysłonę 🙂.
Ja Waszych aparatów mogę nie znać, więc warto zabrać ze sobą instrukcję obsługi.
Dla bardziej zainteresowanych polecam zagadnienia związane z kompozycją, fotografią portretową i uliczną jak również zapoznanie się z fotografiami uznanych fotografów podróżniczych.

Jeśli ktoś ma możliwość, to polecam zabrać ze sobą mały komputerek do zgrywania i przeglądania zdjęć. Wieczorami każdy będzie wybierał kilka najlepszych z danego dnia i będziemy je co 2-3 dni omawiać, na jednym komputerze zgrywanie i wybieranie może trwać do rana. Jak nie macie, to trudno, poradzimy sobie.
Chcę Wam też pokazać podstawowe techniki obróbki zdjęć w Adobe Lightroom, więc dobrze go sobie zainstalować przed wyjazdem. 30 dniowa wersja próbna dostępna jest tutaj:
http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Photoshop-Lightroom-CC,Pr…

Trochę linków:
tutoriale:
http://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspozycji-jak-go-rozumie…
fotoblogia.pl/6098,poradnik-dla-poczatkujacych-korzystanie-…
fotoblogia.pl/6085,poradnik-dla-poczatkujacych-czas-naswiet…

fotografowie:
http://stevemccurry.com/
http://www.brentstirton.com/
http://www.ruipalha.com
http://www.johnnyhaglund.com
zwycięzcy tego konkursu: http://www.tpoty.com/winners

a z naszego podwórka:
http://www.tomasztomaszewski.com/
http://www.arcimowicz.com/

i wielu innych.

Możecie zabrać ze sobą mały statyw. Ja biorę przeważnie najtańszy, np. taki: http://allegro.pl/st2-statyw-na-aparat-142cm-fotograficzny-pokrowiec-i6712905797.html bo mały i lekki i nie szkoda jak się zniszczy. Od biedy może też być jakiś miniaturowy, choć to mało wygodne rozwiązanie.
Nie będziemy dużo z niego korzystać, ale może się przydać do górskich krajobrazów lub zachodów słońca.