Wyrusz z nami na foto wyprawę „Wszystkie Kolory Indii„, która przeniesie Cię w sam środek tego fascynującego kraju. Głównym punktem programu będą obchody święta kolorów – Holi. Udamy się w miejsce, gdzie obchody trwają kilka dni, a każdy wypełniony jest innymi rytuałami. Będzie to wspaniały i wymagający poligon fotograficzny, którego długo nie zapomnicie. Ale to nie wszystkie atrakcje: odwiedzamy święte miasta, zobaczymy ablucje nad brzegami Gangesu i Jamuny, poszukamy tygrysów w Parku Narodowym Panna, pobłądzimy po uliczkach starego Delhi i obejrzymy erotyczne rzeźby na świątyniach w Khajuraho.

Indie to obowiązkowy przystanek każdego podróżnika. Kraj kontrastów, nie tylko kolorystycznych, ale również społecznych i gospodarczych. Przeżyjesz tutaj szok kulturowy. Zakochasz się w zabytkach, zaprzyjaźnisz z ludźmi. Lokalne jedzenie pierwszego dnia wypali Ci język, ale po powrocie do domu z pewnością za nim zatęsknisz. Zejdziemy ze szlaku i pokażemy Ci serce tego kraju, zobaczysz autentyczne Indie, zupełnie inne niż te wykreowane przez Bollywood.

 

Termin: 7 – 23 marca 2019, kameralna grupa 4-6 osób – hurra! są jeszcze 2 wolne miejsca! 🙂

 

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Indie to raj dla fotografów – barwna kultura, widowiskowe obrzędy religijne, przepiękne tradycyjne stroje, oraz monumentalne zabytki, to wszystko zmusza do ciągłego trzymania aparatu w ręku i naciskania spustu migawki.

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na  praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

Termin: 7 – 23 marca 2019

Ilość osób: 4-6 + pilot, fotograf

Noclegi: w lokalnych hostelach, pokoje 2 osobowe (dopłata do jedynki ok. 700zł)

Przejazdy: busy, autokary, taksówki, pociągi, riksze, łódka 🙂

 

Program:

Varanasi – w odróżnieniu od celebrującego radość i życie Holi, Varanasi pierwszy rzut oka może wydawać się miastem „śmierci”. Ten jeden z najświętszych indyjskich ośrodków jest miejscem, gdzie każdy Hindus chciałby umrzeć. Nad brzegiem Gangesu 24 godziny na dobę płoną pogrzebowe stosy. Będziemy mieli okazję obejrzeć to wstrząsające widowisko. Obejrzymy też wieczorne obrzędy puja i będziemy eksplorować kręte uliczki świętego miasta, wypełnione ascetami, sadhu, pielgrzymami i backpakerami. Świt obejrzymy podczas rejsu łodzią po najświętszej indyjskiej rzece – Gangesie.

 

Park Narodowy Panna – Jest to jedno z ostatnich miejsc w Indiach, gdzie przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć tygrysy. Oprócz tego Pannę zamieszkują też lamparty, wilki, hieny, jelenie oraz antylopy. Całość dopełnia ponad 200 gatunków ptaków. Wyjątkowa gratka dla miłośników przyrody!

 

Khajuraho – Znane jest głównie z zespołu hinduistycznych świątyń wzniesionych między IX a XII w. przez władców z dynastii Ćandelów. Ściany świątyń zdobią śmiałe, erotyczne sceny. A wśród nich – akty, miłosne objęcia, wyrafinowane pozycje z kontrowersyjną domieszką… zwierząt w najróżniejszych konfiguracjach. Wiąże się to ze specyfiką lokalnego hinduizmu. Ćandelowie bowiem popierali skrajne sekty tantryczne, w skład ich pobożności wchodziły również rytuały orgiastyczne, zwane mithuna, wiążące się z zawieszeniem uznawanych norm moralnych. Zespół świątynny został wpisany w roku 1986 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Orchha – wypełnione monumentalnymi zabytkami miasto nad brzegiem jednej z najczystszych rzek Indii – Betwy. Będzie to idealne miejsce, żeby trochę odsapnąć, pozwiedzać ruiny, wykąpać się w rzece lub basenie i popływać łodziami. W okolicy będzie też okazja pooglądać dzikie zwierzęta – małpy, jelenie i pawie.

 

Święto wiosny Holi – W całym kraju Holi trwa jeden dzień, ale w okolicach Mathury, mieszkańcy bawią się przez dwa tygodnie, a obchody przybierają niespotykane nigdzie indziej formy. Tak więc oprócz tradycyjnego obrzucania i polewania kolorowymi farbkami, weźmiemy udział w „Kwiatowym Holi”, podczas którego powietrze wypełniają płatki kwiatów. Przejdziemy ulicami miasta razem z procesją, a w Brasana obejrzymy „walkę o świątynię” podczas której na zmianę kobiety i mężczyźni próbują przebić się przez szyki płci przeciwnej. W Vrindawan zobaczymy Holi wdów. Wdowy w Indiach są praktycznie wykluczone z życia. Nie mogą wyjść ponownie za mąż, a rodzina męża nie chce ich utrzymywać. Opuszczają rodzinne domy i często zamieszkują razem z innymi wdowami. Zazwyczaj nie obchodzą radosnych świąt jak Holi, ale w Vrindawan jest dokładnie odwrotnie.

Holi to okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć, zarówno portretowych jak i reporterskich. Oczywiście damy się też ponieść zabawie i wskoczymy w kolorowy tłum 🙂

W przerwie między obchodami będziemy zwiedzać bliższą i dalszą okolicę. Mathura to miejsce urodzenia Kriszny, miasto leżące nad brzegiem drugiej co do świętości indyjskiej rzeki – Jamuny. Zwiedzimy świątynie, zabytki i pooglądamy życie nad brzegiem rzeki. Na cały dzień pojedziemy też do niedaleko położonej Agry, miejsca gdzie leży jedna z najbardziej znanych budowli świata Taj Mahal.

 

Taj Mahal – na jeden dzień pojedziemy do Agry, miejsca gdzie leży jedna z najbardziej znanych budowli świata Taj Mahal. Ten monument, mimo tłumu turystów, wart jest odwiedzenia i uwiecznienia na zdjęciu.

 

Delhi – Miasto, które potrafi zadziwić i onieśmielić nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Zwiedzimy Stare Delhi – dzielnicę wypełnioną handlarzami, sklepikami, i wszędobylskimi krowami. Poćwiczymy fotografię uliczną przemierzając wąskie, tętniące życiem zaułki. Zwiedzimy monumentalne zabytki, a jeśli się uda, obejrzymy trening zapaśników Kusthi, adeptów tradycyjnej i mocno zrytualizowanej, indyjskiej sztuki walki.

 

 

Koszt – 5500 zł

Cena obejmuje:

16 noclegów

• kurs fotograficzny

transfer na lotnisko i z lotniska w Indiach

przejazdy lokalnymi środkami transportu

rejs łódką

• bilety wstępów do zwiedzanych obiektów

Cena nie obejmuje:

wyżywienia (około 700 – 800zł)

napojów

biletów lotniczych

wizy

wydatków własnych

ubezpieczenia

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczania i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Indie to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Korzystając z prywatnych znajomości, możemy zorganizować wyjazd taniej i atrakcyjniej niż biuro podróży, czy agencje wyprawowe. Jednak jest takie ryzyko, że w sytuacjach awaryjnych koszty mogą wzrosnąć i wtedy rozkładają się na całą grupę. Za sytuację awaryjną uznajemy np. skokowa zmian cen paliwa lub podwyżka biletów na przejazdy. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wyprawę prowadzi:

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Tel: 503 804 057