fot. Ania Wojciechowska

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne na Kubie.

Termin : 8 -22 listopada 2019

Kuba nie bez powodu jest nazywana perłą Karaibów. Ta pełna słońca wyspa słynie z produkcji cygar, starych, kolorowych samochodów, wszechobecnej salsy i roztańczonych Kubańczyków. Ale również od pokoleń jest inspiracją dla artystów i muzyków. To właśnie z nimi będziemy mieli okazję spotkać się podczas naszego pobytu na Kubie. Spędzimy  trochę czasu wśród niezależnych muzyków kubańskich, pisarzy oraz z ludźmi  zajmującymi się tańcem i teatrem. Będzie okazja aby porozmawiać a także poćwiczyć swój warsztat fotograficzny. Mamy zaplanowane sesje fotograficzne z muzykami i tancerzami.

 

Ale Kuba to także rajskie plaże i tropikalna przyroda, dlatego ich także nie może zabraknąć podczas naszej podróży. W końcu, to „Kuba w pigułce”!  Zabierzemy Was w malownicze regiony prowincji Pinar del Rio, gdzie pomarańczowe niczym w Afryce drogi wić się będą wśród porośniętych palmami mogotów. Będziemy eksplorować plantacje, jaskinie i najpiękniejsze kubańskie wodospady. Nie zabranie również piaszczystych plaż z turkusem morza karaibskiego.

 

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Kuba to egzotyczne krajobrazy i piękni, barwni mieszkańcy. To historia wypisana na kubańskich twarzach, czy tocząca się na ulicach kolonialnych miast, wśród gwaru, salsy i pędzących starych samochodów.

Ty wszystkie obrazy kuszą i zmuszają, by zatrzymać je w kadrze.

 

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów.

 

 

Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce i wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

 

 

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

 

 

Termin: 8-22 listopada 2019 (Hurra są jeszcze miejsca!)

Ilość osób: 7-10 + (pilot, fotograf, lokalny przewodnik)

Noclegi: casas particulares, pokoje 2 – 3 osobowe

Przejazdy: samochód, lokalne taksówki

 

Program:

Hawana – głośna i wyglądająca jak zmęczona życiem Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą ale koniecznie trzeba ją zobaczyć aby wyrobić sobie własne zdanie. To tutaj wskakujemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta. Objedziemy Hawana Centro, kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie Al Capone prał swoje pieniądze i zapuścimy się na spacer po Cmentarzu Colon – przepięknej, monumentalnej nekropolii. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya. A wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie lub spotykać się z kubańskimi artystami. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

 

Vińales – Hipnotyzujące widoki, mogoty, jaskinie, zielone plantacje i malownicze wioski. To wszystko zobaczymy podczas pobytu w dolinie Vińales. Tę malowniczą okolicę zwiedzimy wybierając się na konną wycieczkę po plantacjach tytoniu. Będzie degustacja i okazja by sprawdzić ile jest prawdy w micie o cygarach skręcanych na udach młodych kubanek. To tutaj będziemy eksplorować indiańską jaskinię a nocą chętni będą mogli wykonać zdjęcia gwiazd malujących się nad skalnymi szczytami.

 

Cienfuegos – portowe miasto z pięknym zabytkowym rynkiem i Maleconem. Zatrzymamy się w nim tylko na jedną noc aby później jadąc do Trinidadu odwiedzić przepiękny wodospad El Nicho.

 

Trinidad –  to jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki a obok malownicza Doliny Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. Trinidad to prawdziwa kopalnia tematów fotograficznych, dlatego zagubimy się w tym niezwykłym mieście na kilka dni. A kiedy zmęczy nas upał i miejski gwar uciekniemy aby wykąpać się w wodospadzie El Cubano, poleniuchować na plaży Ancon czy popływać katamaranem. Wieczorami będziemy uczyć się salsy i odwiedzimy najsłynniejszą kubańską dyskotekę umiejscowioną dość nietypowo, bo w jaskini.

 

Cayo Santa Maria – W tym położonym nad wybrzeżem kurorcie będziemy mogli chwilę odpocząć po wypełnionym atrakcjami czasie i zrelaksować się przed powrotem do domu. Czeka nas rajska plaża i kelnerzy donoszący drinki.

 

Koszt:  6500zł / os.

Cena obejmuje:

 • Warsztaty fotograficzne
 • Noclegi, wyżywienie (All inclusive na Cayo Maria, śniadania w pozostałych miejscach), przejazdy między miastami, przejazdy lokalnymi środkami transportu, oraz następujące atrakcje:
 • Hawana – welcome drink, przejazd samochodem z lat 50, bilet wstępu na cmentarz Colon, sesja fotograficzna z Kubanką, sesja fotograficzna z modelami.
 • Vińales – wstęp do jaskini La Cueva del Indio, wycieczka konna na plantację tytoniu
 • Cienfuegos – wstęp nad wodospad El Nicho
 • Trinidad – wycieczka na plaże Ancon, wycieczka i bilet wstępu nad wodospad El Cubano, wycieczka i bilet wstępu na plantację Manaca Iznagi
 • Cayo Santa Maria – pobyt w hotelu all inclusive
 • Santa Clara – wstęp do Mauzoleum Che Guevy

Czego nie obejmuje cena?

 • Biletów lotniczych
 • Obiadów i kolacji (ceny wahają się od 1 do kilkunastu euro za posiłek) –poza Cayo Santa Maria gdzie w cenie jest wyżywienie
 • Napojów (woda 1 euro, piwo i drinki od 2 do 4 euro)
 • Rejsu katamaranem (5 -10 euro za os.)
 • Leżaków i parasoli na plaży (cena od 2 do 3 euro za os.)
 • Wejść na dyskoteki i do casa de la musica (od 1-3 euro za os.)
 • Ubezpieczenia
 • Karty turysty 22 euro
 • Wydatków własnych

 

Warsztaty prowadzi:

 

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

 

Gotowy na przygodę?

Kliknij tutaj i zapisz się na wyjazd, albo skontaktuj się z nami, wypełniając formularz poniżej.