Kuba to nasz drugi, egzotyczny dom. Częste i długie wyjazdy pozwoliły nam dowiedzieć się o co tak naprawdę należy zatroszczyć się przed wjazdem, aby na miejscu w pełni cieszyć się pobytem i o nic się nie martwić.

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO:

1. SZCZEPIENIA WYMAGANE NA KUBIE

Szczepienia przed wyjazdem na Kubę nie są obowiązkowe ale ze względu na bezpieczeństwo zaleca zaszczepić się na tężec, błonicę, dur brzuszny, WZW A i B, wściekliznę.

2. UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE

Ubezpieczenie na Kubę jest w zasadzie obowiązkowe. Dlaczego? Po pierwsze możesz mieć problem z otrzymaniem wizy w ambasadzie, po drugie jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia, a coś się stanie to poniesiesz duże koszty leczenia. Cena wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to ok. 35 -40 CUC czyli około 130 -140 zł. Dzień pobytu w szpitalu (z wyżywieniem, bez lekarstw i zabiegów) kosztuje 130 CUC za pierwszy dzień i 90 CUC za każdy następny a założenie gipsu ok. 30 CUC.

Warto wiedzieć, że ponoć nie wszystkie polskie firmy ubezpieczeniowe są honorowane na Kubie. Rząd kubański wydał listę firm ubezpieczeniowych z całego świata, z którymi współpracuje. Jeśli chcesz sprawdzić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe wejdź na stronę http://www.asistur.cu/indexi.php

Jeśli masz problem lub wątpliwości związane z ubezpieczeniem, możesz skontaktować się z firmą ASISTUR zajmującą się współpracą z ubezpieczycielami.
e-mail: seguros@asistur.cu
Tel: (53 7) 866 4499 ALARM CENTRE: (53 7) 866 8527, 8339 y 8920
Adres: Calle Prado No. 208 entre Trocadero y Colón, Habana Vieja, La Habana.

3. APTECZKA PODRÓŻNA

Przed wyjazdem na Kubę koniecznie trzeba się zaopatrzyć w apteczkę. Niektóre leki na Kubie są praktycznie niedostępne lub są one bardzo drogie.

Oto co zawsze zabieramy ze sobą:
1. Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny;
2. Lek na zatrucia pokarmowe;
3. Lek na biegunkę;
4. Tabletki na ból gardła;
5. Żel na ukąszenia;
6. Lek antyalergiczny;
7. Lek na zapalenia pęcherza (niestety jakoś kubańskich toalet szczególnie publicznych może powodować tego typu przypadłości);
8. Altacet na stłuczenia i obrzęki;
9. Plastry i opatrunki;
10. Wapno;
11. Krem z filtrem 30;
12. Panthenol na poparzenia;
13. żel antybakteryjny i chusteczki nawilżające (w toaletach publicznych normą jest brak bieżącej wody);
14. oraz dobry środek odstraszający komary ze względu na możliwość zarażenia się wirusem ZIKA. Ja rekomenduję Mugga DEET 50 na komary tropikalne

W okolicach Cayo Coco bardzo często można spotkać małe owady zwane „los jejenes”. Są one bardzo małe, praktycznie niewidoczne gołym okiem, ale mogą być bardzo uciążliwe. Ich ukąszenia mogą powodować silną reakcję alergiczną, nawet u osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym próblemów. Reakcja objawia się obrzękami, które przekształcają się w ropiejące i swędzące rany. Los jejenes nie odstraszają żadne repelenty, dlatego przed wyprawą warto udać się do lekarza po ewentualne lekarstwo, które może złagodzić skutki ukąszeń.

 

JAKIE DOKUMENTY ZABRAĆ NA KUBĘ?

1. PASZPORT

Bez niego daleko nie zajedziemy 🙂 Przy przekraczaniu kubańskiej granicy zalecany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu od planowanej daty wjazdu na Kubę.

2. WIZA NA KUBĘ – KARTA TURYSTY

Każdy obywatel Polski wybierający się na Kubę w celu turystycznym zobowiązany jest posiadać Tarjeta de Turista czyli Kartę Turysty. Jest to dokument upoważniający do przekroczenia granicy. Jeśli jedziesz na Kubę w innym celu niż turystyczny zobowiązany jesteś posiadać wizę.

Gdzie można wyrobić Kartę Turysty na Kubę?

Można ją uzyskać udając się osobiście do Ambasady Kuby we wtorek lub czwartek w godz. 8.00-12.00 (ul. Domaniewska 34A, 02-672 Warszawa).

Koszt Karty Turysty zakupionej w Ambasadzie to 22 euro (płatność tylko gotówką, należy uiścić odliczoną kwotę, ponieważ nie wydają reszty)

Istnieje możliwość skorzystania z pośrednika, wówczas cena za Kartę Turysty na Kubę waha się od 100 do 140zł w zależności od wybranego biura

 

Jakie dokumenty należy przygotować aby wyrobić kubańską Kartę Turysty?

  • Paszport – ważny pół roku od daty planowanego wjazdu
  • Potwierdzenie rezerwacji pierwszego noclegu
  • Bilet Lotniczy w obie strony lub potwierdzający kontynuację podróży.
  • Ubezpieczenie podróży

 

Ile muszę czekać na wyrobienia Karty Turysty?

Zazwyczaj jeśli złożymy wniosek we wtorek, kartę mamy gotową w czwartek,  a jeśli złożymy wniosek w czwartek, karta jest do odbioru we wtorek. W przypadku małej ilości wniosków istnieje szansa, że karta zostanie nam wydana tego samego dnia. Kartę należy odebrać osobiście.

W przypadku pośredników na kartę będziemy oczekiwać tydzień. Pośrednicy umożliwiają wysyłkę karty turysty drogą pocztową pod wskazany adres.

Karta Turysty uprawnia nas do jednokrotnego pobytu na Kubie, którego długość nie może przekroczyć 30 dni. Aby przedłużyć swój pobyt w kraju należy udać się do Inmigración y Extranjeria adres: Hawana, calle Factor y Final, Nuevo Vedado, Plaza de la Revolución. Przed wizytą trzeba zakupić znaczki opłaty skarbowej na kwotę 25 CUC, należy tego dokonać w oddziale Banco de Credito y Comercio.  Dodatkowo trzeba zabrać ze sobą ważny paszport, bilet lotniczy oraz potwierdzenie zakwaterowania.

 

3. ŚRODKI PIENIĘŻNE NA CZAS POBYTU NA KUBIE

Jeśli podróżujesz po kraju samodzielnie musisz posiadać minimum równowartość 100 CUC na dzień pobytu (możesz posiadać tą kwotę w innej walucie). W praktyce przy kontroli wystarczy pokazać kartę płatniczą lub kredytową.

4. OPŁATA WYJAZDOWA

Nie obowiązuje. Została zniesiona w maju 2015r.

INNE WAŻNE INFORMACJE:

1. JAKĄ GOTÓWKĘ ZABRAĆ?

Najlepiej jest zabrać ze sobą EURO, ponieważ wymiana Dolara Amerykańskiego obłożona jest na Kubie podatkiem 10%.

2. GNIAZDKA ELEKTRYCZNE:

najczęściej spotykane są gniazdka typu A, sporadycznie można trafić na gniazdko typu C. Niezbędne jest zabranie przejściówki.

Fotowyprawa na Kubę