Kuba nie bez powodu jest nazywana perłą Karaibów. Ta pełna słońca wyspa słynie z produkcji cygar, oldchoolowych, kolorowych samochodów, wszechobecnej salsy i roztańczonych Kubańczyków. Ale również od pokoleń jest inspiracją dla artystów i muzyków. To właśnie z nimi będziemy mieli okazję spotkać się podczas naszego pobytu na Kubie. Poznamy Was z fantastycznymi Kubańczykami, którzy chętnie opowiedzą Wam o życiu na wyspie.

Jedziemy na Kubę, po to aby pokazać Wam jej prawdziwe oblicze. Zwiedzimy najważniejsze, topowe atrakcje, ale będziemy też wnikać głębiej. Spędzimy dużo czasu z mieszkańcami, zobaczymy jak żyją, pracują i jak się bawią. Dowiemy się jak wygląda komunizm w XXI wieku – odwiedzimy sklepy na kartki, szkołę i doświadczymy kultu Che.  Znamy Kubę na wylot, mamy tam przyjaciół (a połowa z nas rodzinę), dzięki czemu mogliśmy przygotować naprawdę unikalną trasę i zaprosić Was w miejsca, gdzie przeciętny turysta nie będzie miał wstępu. Chcemy pokazać Wam całą wyspę, ponieważ każdy region jest inny. Przejedziemy więc od Hawany, przez Cienfuegos, Trinidad, Camaguey, Santiago de Cuba aż po malowniczą Baracoa. Będziemy Was wozić kolorowymi kabrioletami z lat 50, upijać mojito i wspólnie przetańczymy noc w jaskini. Czeka Was wizyta na kubańskim rancho, rodzinny piknik, rejs katamaranem na rajską wyspę Iguana, kanion Yumuri, plantacje kakao, słynna na całe Oriente plaża Maguana i trekking do ukrytej w górach komuny rastafariańskiej. Jesteśmy absolutnie pewni, że roztańczeni Kubańczycy, kolonialne zabytki, spektakularne wodospady, majestatyczne góry Sierra Maestra i obłędne plaże z turkusowym morzem –  to wszystko Was zachwyci.  Właśnie takiej Kuby -prawdziwej, musisz spróbować!

Koszt – 7500 zł /os

Termin: 17.11 – 04.12.2021

Kameralna grupa: 10- 12 osób – Brak wolnych miejsc!

UBEZPIECZENIE, NOCLEGI, PRZEJAZDY, PROFESJONALNE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE, PROGRAM WYPEŁNIONY PO BRZEGI ATRAKCJAMI – SPRAWDŹ, JAK WIELE OTRZYMUJESZ W CENIE!

Warsztaty fotograficzne z Pakuj Plecaka to nie tylko nauka, ale o wiele więcej!

Kuba to egzotyczne krajobrazy i piękni, barwni mieszkańcy. To historia wypisana na kubańskich twarzach, czy tocząca się na ulicach kolonialnych miast, wśród gwaru, salsy i pędzących starych samochodów. Ty wszystkie obrazy kuszą i zmuszają, by zatrzymać je w kadrze. Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne.  Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój, tak abyś przywiózł jak najlepsze zdjęcia z wyprawy. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy! Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a uczestnicy naszych wyjazdów występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują swoje zdjęcia w czasopismach. Do tej pory zobaczyć zdjęcia z naszych wypraw można było w Poznaj Świat, National Geographic Traveler, Pakuj Plecak, Gazecie Powiatowej, Super Nowościach, Echu Dnia i w Ludziach Sukcesu. A poniżej wystawy, na których prezentowaliśmy zdjęcia uczestników wypraw na Kubę:

2017 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na Dworcach Głównych PKP we Wrocławiu i Gdyni

2018 autorska wystawa Aleksandry Zdziech „Mujeres Libres”

2018 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego

2018 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na World Travel Show 

2019 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na World Travel Show

Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej, pełnej pasji grupy!

Program:

Hawana – głośna i wyglądająca jak zmęczona życiem Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą ale koniecznie trzeba ją zobaczyć aby wyrobić sobie własne zdanie. To tutaj wskakujemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta. Objedziemy Hawana Centro, kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie Al Capone prał swoje pieniądze i zapuścimy się na spacer po Cmentarzu Colon – przepięknej, monumentalnej nekropolii. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya. A wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie lub spotykać się z kubańskimi artystami. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

Cienfuegos jest zwane „kubańskim Paryżem”. To, to miasto tętniące życiem, pachnące morską bryzą i wyróżniające się na tle innych miast przede wszystkim ładnie zachowaną kolonialną architekturą, jak i całkiem nieźle zaopatrzonymi sklepami (na standardy kubańskie). Choć w Cienfuegos nie zabawimy długo, to jednak zdążymy odwiedzić co ważniejsze miejsca, takie jak Parque José Martí,  Palacio de Valle, czy pomnik Bennego Moré, którego uważa się za jednego z najważniejszych kubańskich piosenkarzy wszech czasów.

A kiedy zmęczy nas miejski gwar wsiądziemy w busa i udamy się do położonego w masywie górskim Sierra del Escambray, parku przyrodniczego El Nicho. Tam czekać na nas będzie piękny Wodospad el Nicho, który nie tylko jest wdzięcznym obiektem do fotografowania, ale w gorące dni  naprawdę przynosi orzeźwiające ukojenie dla umęczonych słońcem turystów. 

Trinidad –  to jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki a obok malownicza Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. To miasto z którego nie chce się wyjeżdżać i prawdziwa kopalnia tematów fotograficznych. A jak nam się znudzi gubienie się w uliczkach,  wskoczymy na katamaran i odpłyniemy na rajską plażę z wszędobylskimi iguanami. Wieczory będziemy spędzać tanecznie i imprezowo, czeka na nas lekcja salsy i wizyta w najsłynniejszej kubańskiej dyskotece, która znajduje się w jaskini. Do tego czeka nas wizyta na prawdziwym kubańskim ranczu gdzie do dyspozycji będziemy mieli prywatny wodospad z jakże przyjemnie orzeźwiającą, krystaliczną wodą oraz pysznym kreolskim jedzeniem. A jakby tego było mało, to na rancho zawiezie nas prawdziwy kubański  „el camión”.

Camagüey – to istny labirynt nieregularnie rozrzuconych ulic, które co chwilę rozwidlają się i łączą w miejskie place, a czasem po prostu prowadzą do ślepych zaułków. Tak skomplikowana sieć drogowa związana była z koniecznością obrony miasta przed atakami piratów. Camagüey jest malownicze, zachwyca domami we wszystkich kolorach tęczy i pełnymi zieleni podwórkami. Symbolem miasta jest tinajón – gliniany garnek, służący do przechowywania wody deszczowej oraz żywności. Podobno, gdy napijesz się wody z tego garnka wraz ze swoim partnerem to jest szansa na miłość do końca życia. Korzystając z prywatnych znajomości naszego pilota, będziemy mieli okazję odwiedzić bardzo miłych gospodarzy, których córka specjalnie dla nas zagra prywatny koncert na wiolonczeli.

Niedaleko Camagüey leży małe portowe miasto Nuevitas, do którego udamy się, aby wspólnie z Kubańczykami zorganizować sobie piknik i spędzić czas tak, jak najlepiej lubią go spędzać mieszkańcy wyspy, rodzinnie, na wspólnej biesiadzie i rozmowach.

Holguin – Za założyciela miasta uważa się konkwistadora Kapitana Garcia Holguin. W 1545 roku przegnał Indian Tainów i wybudował niewielką rolniczą osadę w okolicach wzgórza La Loma de la Cruz. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto na Kubie, które choć dynamicznie się rozwija, wciąż jest pełne reliktów przeszłości. Dla nas Holguin to tylko baza wypadowa do poznania najbardziej egzotycznej części Kuby – prowincji Guantanamo.

Baracoa – to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Kubie. Położona na wybrzeżu Atlantyku w krainie pełnej zielonych gór, pokrytych gęstym lasem pełnym palm, kakaowców z  licznymi, malowniczymi rzekami. To o niej Krzysztof Kolumb pisał w swoim dzienniku, iż jest to najładniejsze miejsce jakie kiedykolwiek widziało ludzkie oko. Założona w 1511 roku przez konkwistadora Diego Velázqueza Baracoa jest najstarszym miastem Kuby. Do dziś zachowały się tu stare drewniane kolonialne domy a w  katedrze przechowywany jest słynny krzyż (La Cruz de la Parra). Przywiózł go sam Krzysztof Kolumb i do dziś uznawany jest on za jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich w całej Ameryce Łacińskiej.

Podczas krótkiego pobytu w Baracoa, zrobimy trekking do ukrytej w górach komuny Rastafarian, gdzie będzie możliwość rozmowy i poznania bliżej tej religii oraz jej wyznawców, przemierzymy kanion Yumuri w poszukiwaniu przepięknie ubarwionych ślimaków polimitas i poplażujemy na playa Maguana.

Santiago de Cuba – wciśnięte między góry Sierra Maestra a morze, jest drugim co do wielkości miastem na Kubie. W Santiago będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić dom Diego Velázqueza, Katedrę, Park Cespedes, schody Padre Pico i cmentarz na którym został pochowany Fidel Castro. Jeśli nie będzie narzuconych restrykcji to zatańczymy salsę w Casa de la Trova i zagubimy się w wąskich uliczkach tego najbardziej afrykańskiego, tętniącego życiem, muzycznego miasta, pełnego rewolucyjnej przeszłości i kolonialnych zabytków.

Santa Clara – miasto założone przez mieszkańców Remedios, którzy uciekli w głąb lądu przez atakami piratów i inkwizycją. Będziemy tutaj przejazdem, a głównym celem naszych odwiedzin będzie wizyta w Mauzoleum Che Guevary, które przypomina wykutą w skale grotę wewnątrz, której znajduje się muzeum poświęcone życiu rewolucjonisty i płonie w nim wieczny ogień zapalony przez Fidela Castro.

👉 POKAŻ NAM KOGOŚ Z KONKURENCJI, KTO DAJE, AŻ TYLE ATRAKCJI W TAKIEJ CENIE, A OTRZYMASZ RABAT 500 ZŁ! 👇

Koszt – 7500 zł/os

Noclegi: w lokalnych domach u Kubańczyków ( w casas particulares – pokoje 2 osobowe )
Przejazdy: prywatny bus z kierowcą

Cena obejmuje:

 • 16 noclegów ze śniadaniami 
 • kurs fotograficzny, złożony 10 bloków szkoleniowych, ćwiczeń praktycznych i bieżącego omawiania wybranych zdjęć uczestników, a także dwie sesje fotograficzne z modelami
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • prywatny bus na całej trasie
 • dwugodzinna wycieczka objazdowa po Hawanie oldschoolowym kabrioletem
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc
 • wycieczkę nad wodospad El Nicho
 • rejs katamaranem na rajską plażę Iguana, bezpłatne drinki i obiad w cenie
 • wstęp do dyskoteki mieszczącej się w jaskini + welcome drink**
 • wizytę na kubańskim rancho połączoną z kąpielą w wodospadzie i pysznym obiadem (oryginalna kuchnia kreolska); dla osób jeżdżących konno możliwość odpłatnej wycieczki konnej nad wodospad (dodatkowo płatne 20 euro za ok 2,5 godz wycieczki. )
 • dwugodzinna lekcja salsy
 • prywatny koncert na wiolonczeli
 • rodzinny kubański piknik
 •  wycieczkę do Kanionu Yumuri, na plantację kakao i na plaże Maguana
 • trekking do położonej w górach komuny Rastafarii, wizyta i tradycyjny posiłek Ital
 • opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota, bardzo dobrze znającego specyfikę kraju, pokazującego grupie nie tylko najważniejsze atrakcje ale także miejsca unikalne i niesztampowe
 • przewodników anglojęzycznych w kanionie Yumurii, oraz w Santiago de Cuba.
 • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:  

 • biletów lotniczych (2200 zł – 2800 zł/os)
 • testów na covid (jeśli będą wymagane)
 • obiadów i kolacji ( od 6 do 25 euro za posiłek)*
 • napojów (woda ok 2 euro, piwo i drinki od 3,5 do 6 euro)
 • leżaków i parasoli na plaży ( cena 4-5 euro za os. )
 • karty turysty – ok 100 zł
 • szczepień (zalecane: błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna, covid)
 • dodatkowego ubezpieczenia np od rezygnacji z wyjazdu
 • wydatków własnych
 • dodatkowych lekcji salsy
 • fakultatywnej wycieczki do Vińales

    *Istnieje możliwość wykupienia wyżywienia HB (dopłata 350 euro za cały pobyt). Posiłki są serwowane w miejscach zakwaterowania, menu ustalane dzień wcześniej, codziennie 3-4 różne potrawy do wyboru. Do posiłku wliczona jest woda butelkowana.

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Kuba to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, lub nie da się tam dojechać z powodu jakiś ograniczeń. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, aby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

** jeśli obiekt będzie otwarty i nie objęty restrykcjami sanitarnymi z powodu pandemii

 

Harmonogram płatności:
 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2500zł – do 15.09.2021 
 • II rata: 4500 – płatne gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu– do 3 dni po zakupie biletów

Warsztaty fotograficzne prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: