Dzika przyroda, plemiona żyjące jak przed wiekami, oszałamiające krajobrazy i przyjaźni ludzie – wszystko to sprawia, że Tanzania jest jednym z najciekawszych kierunków podróżniczych. A w obecnych czasach, również jednym z niewielu dostępnych.

Jeśli czujesz głód podróży i nie chcesz czekać na „po pandemii”, to ruszaj z nami oglądać lwy, słonie i resztę afrykańskiej fauny, zobaczyć Wielką Migrację i poznawać fascynującą kulturę Masajów!

Koszt safari (11 dni): 9990zł/os. 8990zł/os.
Koszt Kilimandżaro (8 dni) – 9990zł/os. 8490zł/os.

Można jechać tylko na safari, tylko na trekking na Kilimandżaro, bądź na oba wyjazdy.

Terminy:

 • KILIMANDŻARO: 8 -15 października 2021
 • SAFARI: 15 – 25 października 2021
  —————
 • marzec 2022

Hurra! Są jeszcze wolne miejsca!

Kameralna grupa:
• safari: 8-10 osób
• Kilimandżaro: 6-8 osób

Program Safari:

Przylatujemy na lotnisko w Moshi, położone w niedalekiej odległości od Kilimandżaro – dachu Afryki. Od wizyty u podnóża tej góry rozpoczniemy naszą wyprawę. Zobaczymy kilka punktów widokowych i zrelaksujemy się nad  wodospadem. Będzie możliwość degustacji pysznego lokalnego wina kokosowego. Kolejnych lokalnych specjałów popróbujemy już w Moshi, podczas spaceru po mieście. Kolejnego dnia rozpoczynamy nasz siedmiodniowe safari. To dłużej niż robią typowe biura (3 lub 5 dni), dzięki temu zobaczymy więcej i dotrzemy dalej niż inni. Poczujecie się jak bohaterowie współczesnego „W Pustyni i w Puszczy”!

OTO ATRAKCJE, KTÓRE NA NAS CZEKAJĄ:

Park Narodowy Tarangire
Zwany tanzańskim domem słoni i baobabów – jest ich tam naprawdę dużo! Oprócz tego spotkamy ogrom zwierzyny, będzie szansa wypatrzenia lwów, panter, zebr, a nawet taplających się w jeziorze hipopotamów oraz żerujących w okolicy flamingów. A wszystko to pośród pięknych krajobrazów!

Park Narodowy Serengeti
Jeden z największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Rozciąga się na  przestrzeni 14 763 km2, a dzięki rzadkiej roślinności, na którą składają się trawiaste sawanny i kępy drzew akacjowych, jest idealny do obserwacji zwierząt. Słowo „serengit” oznacza „bezkresną równinę” którą zamieszkują żyrafy, słonie, nosorożce, gepardy, lamparty, lwy, hieny, hipopotamy i dziesiątki innych, egzotycznych gatunków. Poczujecie tu, że wkraczacie do świata zwierząt, nietkniętego ręką człowieka, zobaczycie całe ekosystemy, a dzika przyroda będzie otaczać Was ze wszystkich stron.

Wielka Migracja
Co roku miliony zebr i gnu przemierzają park Serengeti z jego południowej części, aż do Parku Masai Mara w Kenii. Do wędrówki pcha je dostępność pożywienia, ale po drodze czyha na nie wiele niebezpieczeństw – drapieżniki, takie jak lwy i lamparty, ale też przeprawy przez wypełnione krokodylami rzeki. Podczas naszego pobytu w Serengeti będziemy świadkami tego niezwykłego spektaklu, w opinii wielu, najbardziej niesamowitego zetknięcia z afrykańską przyrodą.

Krater Ngorongoro
Uznano go za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki (oprócz tego podczas wyjazdu zobaczymy jeszcze dwa – Kilimandżaro i Wielką Migrację). Powstał po wybuchu i zapadnięciu się olbrzymiego wulkanu, ponad 2 miliony lat temu. Mierząca 260km2 kaldera (największa na świecie) jest domem dla ogromnej liczby gatunków zwierząt. Jeśli dopisze nam szczęście, może spotkamy bardzo rzadkiego, czarnego nosorożca. Jeśli nie, będziemy musieli „zadowolić się 😉 ” teatrem małp, lampartów, lwów czy gnu, leniwie skubiących trawę na tle majestatycznej, kilometrowej ściany wulkanu. W Hippo Pool będziemy obserwować zanurzone w błocie hipopotamy, oraz liczne ptactwo, w tym bociany białobrzuche i żurawie koroniaste. Wracając miniemy taplające się w kałużach guźce i pędzące strusie.

Park Ngorongoro
Otaczający krater park stał się domem Majasów, to tym jak zostali oni wysiedleni z terenów Parku Serengeti. Dowiemy się więcej o ich życiu i kulturze, a noc spędzimy w masajskiej wiosce Masai Mbomo.

Jezioro Eyasi i lud Hadzabe
Okolice jeziora Eyasi zamieszkują Buszmeni Afryki Wschodniej, prowadzący w dalszym ciągu myśliwsko-zbieracki tryb życia. Lud Hadzabe, bo o nich mowa, żyje dokładnie tak, jak ich przodkowie przed tysiącami lat, zamieszkując prymitywne szałasy z gałęzi i liści. Wizyta w wiosce, to doskonała okazja do odwiedzenia tych niezwykłych ludzi i uczestniczenia w ich codziennym życiu. Dowiemy się w jaki sposób polują i spróbujemy nauczyć się kilku słów w ich języku „klików”, który momentami brzmi jak ciąg prychnięć i mlaskania. Podobnego języka używają też Buszmeni na pustyni Kalahari w Botswanie, poza tym nie jest on spokrewniony z żadnym innym, współcześnie występującym.

Park Narodowy Arusza
Podczas całodniowej pieszej wycieczki z rangerem odwiedzimy Jezioro Mormella, zamieszkałe przez rzesze flamingów, oraz krater Ngurdoto. Bagniste wnętrze zapadliny zamieszkują bawoły, guźce, antylopy, hieny, pawiany i inne naczelne, w tym rzadkie czarno-białe gerezy. Do tego zaobserwujemy liczne gatunki ptaków. Odwiedzimy też punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama z górującym nad nią, wysokim na 4655m szczytem Mount Meru. Jest to najwyższy czynny wulkan Afryki.

Gorące źródła Kikuletwa
Zbiorniki wodne w Tanzanii nie nadają się do kąpieli, ale wyjątek stanowią gorące źródła, w których będziemy mogli odprężyć się po trudach wyprawy. Otoczona figowymi drzewami, krystalicznie czysta woda zapewni nam pełnię relaksu, a jeśli komuś zabraknie adrenaliny, to może skakać do źródła z nawieszonej nad nim liny.

Arusza
W najważniejszym mieście regionu odwiedzimy m.in. lokalny targ i zobaczymy codzienne życie mieszkańców tanzańskich miast. W niewielkiej odległości od miasta, w wiosce Tengru, znajdował się obóz, w którym w czasie II Wojny Światowej mieszkali polscy uchodźcy, którym udało się wydostać z ZSRR z armią Andersa. Odwiedzimy polski cmentarz, na którym pochowano 149 rodaków.

Wejście na Kilimandżaro

Koszt: 9990zł/os. 8490zł/os.

Kto nie marzył, żeby zdobyć Kilimandżaro, najwyższą górę Afryki i mieć zaliczony choć jeden szczyt z listy Korony Ziemi? Jeśli Wy tak, to macie ku temu znakomitą okazję. Nasz wyjazd na safari można rozszerzyć o zdobycie Kili. Ten dodatkowy trekking odbędziemy przed regularnym programem i zajmie nam tydzień, w tym 6 dni samej wspinaczki. Wybraliśmy trasę Marangu, wydłużając ją o dodatkowy dzień na aklimatyzację. Takie rozwiązanie charakteryzuje się największym wskaźnikiem sukcesu, sięgającym 85-90%. Na tej trasie, jako jedynej, nocleg odbywa się w chatkach, nie namiotach, co jest zbawienne w przypadku możliwych nocnych opadów deszczu. Wybraliśmy sprawdzonych, doświadczonych lokalnych przewodników, by zapewnić Wam maksimum bezpieczeństwa (w tym butle z tlenem i zaplecze medyczne) i radości z osiągnięcia wierzchołka i spojrzenia na Afrykę z wysokości 5895 m n.p.m.

Wspinaczka na Kilimandżaro to przygoda życia!

Podczas wypraw na Kilimandżaro z Pakuj Plecak, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Mamy wszelkie rekomendowane wyżej wyposażenie (tlen, przenośną komorę hiperbaryczną, leki), stosujemy dodatkowy dzień na aklimatyzację, a uczestnikom zalecamy wcześniej badania kontrolne i trening kondycyjny. Nasze lokalne biuro turystyczne na kilkanaście lat doświadczenia w organizowaniu trekkingów na Kilimandżaro, a główny przewodnik zdobył szczyt 207 razy. Codzienne kontrole zdrowia i saturacji pozwolą na wykrycie niepojących objawów wcześniej. Osobę, która nie może kontynuować dalszej wspinaczki, jeden z przewodników sprowadzi na dół (w razie potrzeby, z pomocą samochodu), gdzie czeka na nią hotel i ew. pomoc medyczna. Wspinaczka jest wymagająca i trzeba mieć przynajmniej średnią kondycję oraz dobry stan zdrowia.

Koszt Safari: 9990zł/os. 8990zł/os.

Koszt trekkingu na Kilimandżaro: – 9990zł 8490zł

Noclegi:
Podczas wizyty w Parkach Narodowych noclegi w namiotach, spanie na łóżkach polowych. W obozowiskach są toalety i prysznice.
Podczas pobytu w Aruszy i Moshi noclegi w hostelach, pokoje 2 osobowe.

Safari – cena obejmuje:

 • doświadczonego, znającego kraj polskiego przewodnika
 • wsparcie fotograficzne, byście przywieźli wspaniałe zdjecia
 • 10 noclegów
 • 11 śniadań, 7 obiadów, 7 kolacji
 • transfery z lotniska i na lotnisko
 • siedmiodniowe safari (w cenie piwo!)
 • wszystkie bilety wstępu
 • przewodników i transporty po Parkach Narodowych
 • wycieczkę do tanzańskich plemion
 • relaks w gorących źródłach
 • prezent niespodziankę
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €) 
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Safari – cena nie obejmuje:

 • lotu na trasie Warszawa – Kilimandżaro – Warszawa (ok 3500 zł/os.)
 • wizy (50$)
 • wyżywienia, poza safari – ok 110 $
 • napojów i alkoholi, poza safari
 • napiwków (są wymagane – ok. 100-120$)
 • wymaganych testów na covid (na chwilę obecną test przed wylotem i przed powrotem, w sumie ok. 700zł)
 • wydatków własnych
 Kilimandżaro – cena obejmuje:
 
 • polskiego przewodnika
 • nocleg w hostelu w Moshi
 • sześciodniowy trekking na Kilimandżaro
 • bilety wstępu i opłaty za trekking
 • doświadczonych lokalnych przewodników
 • tragarzy i kucharza
 • wyżywienie podczas trekkingu
 • hotel na wypadek rezygnacji ze wspinaczki
Kilimandżaro – cena nie obejmuje:
 
 • lotu na trasie Warszawa – Kilimandżaro – Warszawa (ok 3500 zł/os.)
 • wyżywienia w Moshi (5$-10$ za posiłek x 2 dni )
 • napojów i alkoholi
 • ubezpieczenia od sportów ekstremalnych
 • napiwków (są wymagane – ok. 140$)
 • wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Afryka to nieprzewidywalny kontynent, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, albo przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Wyprawę prowadzi:

Marzena Józefczyk

W „internetach” ukryta pod kryptonimem „Pstrykowisko”. Międzygórzanka z krwi i kości, obecnie globtrotuarka, obelżyświatka i poliglutka. Nie rozstaje się ze swoim aparatem, którym zapisuje we własnej pamięci (i na kartach książek podróżniczych) kadry z całego świata.
Książki Marzeny: https://www.pstrykowisko.com/o-nas-1

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: