Birma to jeden z najbardziej fotogenicznych krajów świata. Tradycyjne plemiona, buddyjscy mnisi, oszałamiające zabytki, piękna przyroda, fascynująca kultura i niezwykle życzliwi ludzie.

Co nas wyróżnia?

 •   W każdy wyjazd wkładamy całe serce i pasję!
 •   Fascynująca trasa, wypełniona ukrytymi perłami.
 •   Trasa przygotowana specjalnie pod kątem fotograficznym.
 •   Stawiamy na prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy.
 •   Jedziemy w bardzo kameralnej grupie (4-6 osób) i kumpelskiej atmosferze.
 •   15 dni unikalnej przygody w cenie masówki z biura podróży.
 •   Jesteśmy zorientowani na Twój sukces fotograficzny, nie na własne zdjęcia!

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty fotograficzne, podczas których stworzysz wspaniałe, zapierające dech w piersiach fotografie. Jeśli podobają Ci się zdjęcia na tej stronie, to mamy dobrą wiadomość – przywieziesz z Birmy co najmniej równie piękne!

Będziemy dokumentować życie zamieszkujących góry plemion, kobiet o długich szyjach lub z wytatuowanymi twarzami, łowców głów, rybaków i rzemieślników. Zaaranżujemy sesje zdjęciowe z buddyjskimi mnichami, by stworzyć niezwykłe spektakle światła i dymu. Nie zabraknie też czasu na fotografię uliczną i reporterską – odwiedzimy targowiska, Chinatown, popłyniemy łodzią po jeziorze Inle i weźmiemy udział w Tazaungdaing, święcie świateł (z grupą 23.11-11.12) lub festiwalu Thadingyut (z grupą 31.10-14.11). Dodajcie do tego wspaniałe krajobrazy i słynne zabytki, a otrzymacie wyjazd marzeń każdego fotografa!

Przywieziesz zdjęcia, które wszyscy będą oglądać z opadniętymi szczękami – gwarantujemy!

 

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne, czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Dowiesz się, jak wykorzystywać elementy sceny, by osiągać zamierzone efekty. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabraknie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na  praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo. W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

Jesteśmy nastawieni na Twój rozwój i zależy nam, żebyś to Ty przywiózł jak najlepsze zdjęcia. Wiemy, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy!

Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a nasi „plecakowicze” występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują zdjęcia w cyfrowym czasopiśmie „Pakuj Plecak”. Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej i wesołej rodziny!

Koszt – 8500zł/os
Termin:
     ♦ 23 listopada – 11 grudnia 2022 (HURRA, SĄ JESZCZE MIEJSCA)
Kameralna grupa: 4-6 osób

Program:

 

Rangun – Jedno z najbardziej tętniących życiem miast w Birmie. Tutaj skorzystamy z okazji, by poznać i udokumentować codzienne życie mieszkańców. Odwiedzimy słynną Złotą Pagodę – Shwedagon, wskoczymy w lokalny pociąg, by przyjrzeć się bliżej przedmieściom, odwiedzimy liczne targi, w tym równie śmierdzący, co fotogeniczny targ rybny. Wieczorem pójdziemy do Chinatown, słynnego z ulicznego jedzenia. Skosztujemy (i sfotografujemy) bardzo egzotyczne potrawy, a najodważniejsi będą mogli zmierzyć się ze smażonymi larwami!

Stan Kaja (Kareni) – spędzimy tu 3 dni, fotografując niezwykłe lokalne plemiona – Kayan (Padaung), oraz Kayah (Karenni). Kobiety z plemienia Kayan noszą metalowe obręcze, które deformują i wydłużają szyje. Pierwsze obręcze zakłada się już pięcioletnim dziewczynkom, w kolejnych latach następne, aż do dwudziestu pięciu kręgów. Z powodu tego zwyczaju, kobiety Kayan nazywa się „Długimi Szyjami”. Panie z plemienia Kayah, dla odmiany, powiększają sobie otwory uszne, w których noszą różnorodną biżuterię. Zwane są dlatego „Dużymi Uszami”.

Będziemy mieli okazję z bliska przyjrzeć się życiu tych plemion, poznać ich kulturę, zadać kłębiące się w głowie pytania i zrobić niezwykle ciekawe fotoreportaże.

W Loikaw odwiedzimy też niezwykłą, zbudowaną na skałach pagodę Taung Kwe, bajecznie zielone tarasowe pola ryżowe, oraz lokalne targowiska na których spróbujemy przysmaków lokalnej kuchni.

Jezioro Inle i Nyaungshwe – Inle to ikona Birmy. Wyruszymy na jezioro prywatną łódką o wschodzie słońca, by zrobić sesję zdjęciową z rybakami, łowiącymi w tradycyjny sposób – balansując na jednej nodze i wiosłując drugą. Wygląda to bardziej jak pokaz akrobatyki i jest niezwykle fotogeniczne. Odwiedzimy też wodne wioski i znajdujące się w nich różne tradycyjne zakłady – fabrykę cygar, srebrnej biżuterii, kowala i tkaczy, którzy jako materiał wykorzystują lotos. Na koniec popłyniemy do ogrodów na wodzie, gdzie pomiędzy grządkami farmerzy przemieszczają się łodziami. Zajrzymy też do słynnej pagody Shwe Inn Dain, wypełnionej dziesiątkami stup.

W Nyaungshwe odwiedzimy klasztorną szkołę, zaaranżujemy też sesję w świątyni i sfotografujemy mnichów w otoczeniu dziesiątek świeczek.

TazaungdaingŚwięto Świateł (grupa 23.11-11.12) – w Taunggyi odbywa się niezwykłe widowisko. W niebo wypuszcza się setki balonów i lampionów, niektóre olbrzymie i bogato zdobione. Ulice wypełnia taniec i świetna zabawa. Będzie to dla nas znakomita okazja do poćwiczenia fotografii reporterskiej i uwiecznienia prawdziwych emocji Birmańczyków. Sami też damy się porwać zabawie – to będzie niezapomniana noc!

Thadingyut, Święto Świateł (grupa 31.10-14.11) – w Taunggyi odbywa się niezwykłe widowisko. W niebo wypuszcza się setki balonów i lampionów, niektóre olbrzymie i bogato zdobione. Ulice wypełnia taniec i świetna zabawa. Będzie to dla nas znakomita okazja do poćwiczenia fotografii reporterskiej i uwiecznienia prawdziwych emocji Birmańczyków. Sami też damy się porwać zabawie – to będzie niezapomniana noc!

fot. Aung Myint Htwe, Aungzawtoo – CC BY-SA 4.0

Bagan – tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Dawna stolica królestwa Paganu, w której znajdziemy ponad 2000 pagód, stup i innych zabytkowych obiektów, jest jednym z najważniejszych zabytków w całej Azji. Zwiedzimy najważniejsze świątynie, a podczas wschodu i zachodu słońca zrobimy niezapomniane zdjęcia. Chętni będą też mogli przelecieć się po okolicy balonem (atrakcja płatna dodatkowo).

W Bagan, w specjalnie wybranych pod kątem warunków świetlnych świątyniach, zaaranżujemy sesje fotograficzne z mnichami. Zrobimy magiczne zdjęcia z wpadającymi z okien promieniami światła, ze świeczkami i dymem z kadzideł. Fotografie, które zrobimy, powalą oglądających na kolana! 🙂

Stan Czin – ten górzysty rejon zamieszkują liczne, niezwykłe plemiona. W wielu z nich istniał zwyczaj tatuowania kobietom twarzy. Obecnie jest to zakazane, ale wciąż można spotkać starsze panie z różnymi wzorami na twarzach (a nawet z twarzami kompletnie czarnymi od tuszu). Poznamy te niezwykle interesujące osoby, których niestety z każdym rokiem jest coraz mniej. Będziemy mogli wysłuchać ich historii, które dopełnią stworzone przez nas fotografie. Będziemy spać u nich w domach, by jak najbardziej poznać ich życie. Poznamy też kobiety, które opanowały niezwykłą sztukę grania na flecie za pomocą nosa, odwiedzimy również dom dawnych łowców głów.

Koszt – 8500zł/os.

Noclegi: Podczas trekkingów nocujemy w domach mieszkańców, w bardzo podstawowych warunkach. Pozostałe noce w lokalnych, sprawdzonych hotelach, pokoje 2 osobowe z łazienkami (dopłata do jedynki ok. 700zł)
Przejazdy: samoloty, pociągi, autobusy, wynajęty samochód, ryksze i rowery 😉

Cena obejmuje:

 • 14 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Birmie
 • 3 przeloty wewnętrzny (Rangun – Loikaw, Heho – Bagan i Bagan – Rangun)
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • opłaty za fotografowanie
 • rejs łodzią po jeziorze Inle
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych (poza lotami wewnętrznymi)
 • wyżywienia (około 600-700zł)
 • napojów
 • wizy ($50)
 • wydatków własnych
 • fakultatywnego lotu balonem w Bagan (ok. $320)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Birma to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

 
 
 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 3500zł – do 1.08.2022
 • II rata: zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni do zakupu
 • II rata: 4500zł – płatna w dniu wylotu w gotówce

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: