GÓRY, WINO I CHINKALI. WAKACYJNA WYPRAWA DO GRUZJI 25.06 – 03.07.2021

GÓRY, WINO I CHINKALI. WAKACYJNA WYPRAWA DO GRUZJI 25.06 – 03.07.2021
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Od początku 2020 roku z utęsknieniem wyczekiwaliśmy tego momentu i w końcu TAK! – Gruzja znów przyjmuje turystów. Szybko więc przygotowaliśmy dla Was najlepszy program (oczywiście dopasowany do aktualnych zasad sanitarnych) i zapraszamy na tygodniową objazdówkę po tym niezwykłym kraju. Gruzja słynie z gościnności, spektakularnych górskich krajobrazów, pysznego jedzenia i jeszcze lepszego wina, czego obiecujemy – nie zabraknie!

GRUZJA, GEORGIA CZY SAKARTWELO?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Koszt – 4230 PLN

Termin:  25 czerwca – 3 lipca 2021 – HURA SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

Kameralna grupa do 12 osób

Program: Tbilisi / Dawit Garedża / Udabno / Gurjani / Signagi  / Bodbe / Mccheta / Stepancminda / Wąwóz Dariali/ Borjomi / Wardzia / Achalciche /Paravani/ Kanion Dashbashi /Tbilisi

TBILISI 

O powstaniu stolicy kraju jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Czas spędzony w Tbilisi poświęcimy na spokojne zwiedzanie stolicy,  aby nacieszyć się jej urokliwymi uliczkami, modernistycznym mostem pokoju, zielonymi wzgórzami i jazdą kolejką linową. Na koniec udamy się do łaźni aby zażyć odrobinę relaksu.

DAWIT GAREDŻA

To jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszej podróży po Gruzji. Położony na półpustynnych stokach, z których rozciągają się niezapomniane widoki, a góry mienią się w słońcu różnorodnymi kolorami.  Znajduje się tutaj  kompleks jaskiń świątynnych, których historia sięga VI w. n.e. Miejsce założone przez św. Dawida, jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich, mnichów, którzy jako pierwsi krzewili chrześcijaństwo na terenie dzisiejszej Gruzji.

Podczas odwiedzin w klasztorze, czeka nas trochę wchodzenia pod górę, tropienie starodawnych fresków na ścianach jaskiń.

REGION KACHETII

To kraina znana nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. 

Czeka nas tutaj mnóstwo atrakcji, a wśród nich nocleg w winnicy prowadzonej przez naszego rodaka Marcina, wizyta w klasztorze żeńskim Św. Jerzego w Bodbe. Odwiedzimy także gruzińskiego gospodarza, który pokaże nam swoją winnicę i opowie o produkcji wina. W tym czasie kiedy my będziemy degustować lokalne trunki w ilości nielimitowanej, jego gruzińska mama przygotuje dla nas pyszny lunch. Czeka nas także pokaz pieczenia gruzińskiego chleba i nauka lepienia chinkali.

GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Swą nazwę zawdzięcza czasom, kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji i rozgrywały się tam krwawe bitwy. Obecnie jest ona całkowicie bezpieczna a jej widoki zapierają dech w piersiach. To absolutne „MUST SEE” dla wszystkich, którzy kochają górskie krajobrazy.

Po drodze odwiedzimy sztuczny Zbiornik Żinwali, malowniczo położoną twierdzę Ananuri, pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej Gudauri, przełęcz Krzyżową oraz czeka nas wycieczka do najbardziej rozpoznawalnej w Gruzji, Cerkwi Św. Trójcy (Gergeti) z pięknym widokiem na Kazbek oraz trekking na przełęcz Arsha lub do doliny Truso (w zależności od decyzji grupy).

PARK ZDROJOWY BORDŻOMI, SKALNE MIASTA I TWIERDZA RABATI

  Skalne miasto Wardzia pochodzi z XII/XIII w. Z jego nazwą związana jest pewna legenda. Ale zanim do niej dojdziemy, najpierw kilka słów o historii 🙂 Otóż Tamara I Wielka z rodu Bagratydów była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Była również fundatorką Wardzi.

Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamara towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”. 

Jadąc z Kazbegi na południe do Samcche-Dżawachetii, odwiedzimy baseny termalne w Bordżomi, skalne miasto Wardzia i twierdzę Rabati w Achalciche.

Jezioro Paravani i trekking do Kanionu Dashbashi

Wracając z Wardzi do Tbilisi odwiedzimy piękne wulkaniczne jezioro położone na płaskowyżu w otoczeniu sięgających 3000 m n.p.m. gór.  Jego kolor zmienia się w zależności od warunków pogodowych. Jest to świetne miejsce do odpoczynku, podczas przejazdu, w którym można w położonych nad jeziorem knajpkach spróbować lokalnej rybki i podziwiać zachwycającą naturę. Czeka nas też krótki trekking do kanionu Dashbashi. Został wyżłobiony przez rzekę w wulkanicznym płaskowyżu. Zapewne będąc tam nie będziecie się mogli oprzeć kąpieli w orzeźwiającej rzece a różnorodne kształty skał i spływająca po nich woda będzie miłym widokiem dla oka.

Koszt –4230

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych agroturystykach i hostelach. Pokoje w zależności od dostępności,  2, 3 i 4  osobowe z łazienkami.

Cena obejmuje:

 • Transport po Gruzji (samochód typu Mercedes Sprinter z kierowcą)

   

 • 3 noclegi ze śniadaniem w hostelu w Tbilisi (pierwszego dnia early checkin i krótki nocleg ostatniego dnia przed wylotem do PL)

 • 5 noclegów ze śniadaniem guesthousach ( 2x Kachetia, 2x Kazbegi, 1x Wardzia)

 • 5 kolacji w guesthousach

 • Lunch u gruzińskiego gospodarza w Kachetii z nielimitowanym winem i czaczą

 • Pokaz pieczenia gruzińskich chlebków i nauka lepienia chinkali

 • Wstępy do wszystkich zwiedzanych obiektów ( skalne miasto Wardzia, kolejka na Narikale, twierdza Rabati, baseny termalne w Bordżomi, łaźnia turecka w Tbilisi) 

 • W Kazbegi przejazd autem terenowym (Mitsubishi Delica) do wąwozu Dariali na wodospady.

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Tbilisi (ok 1000 -1400 PLN) Gdańsk – Tbilisi (800 -1200 zł)
 • Testu PCR w języku angielskim przed wylotem 390 zł -450 zł
 • Testu PCR w 3 dniu pobytu w Gruzji (dotyczy osób nie zaszczepionych)
 • Testu antygenowego po przylocie do Polski zwalniającego z kwarantanny
  (dotyczy osób nie zaszczepionych)
 • Opłat związanych z koniecznością ewentualnej kwarantanny w Gruzji po uzyskaniu pozytywnego wyniku PCR
 • Kolacji w Tbilisi (około 180 zł)
 •  W razie potrzeby dodatkowych posiłków w trakcie dnia
 • Napojów
 • Ubezpieczenia
 • Ewentualnych szczepień (zalecane: tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A+ B, wścieklizna)
 • Wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany

Istnieje możliwość wydłużenia pobytu o 3 dni w hotelu w Batumi. Dopłata do dodatkowego pobytu (hotel 4 gwiazdowy ze śniadaniem) Transport Tbilisi – Batumi, Batumi Tbilisi – 140 euro/os

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

 
 
 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500 zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2490 zł – do 30 maja 2021
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 4 dni po zakupie biletów
 • III rata: 1240 zł na lotnisku przed wylotem.

Wyprawę prowadzi:

MICHAŁ SZUBA – Przewodnik

Michał od 15 lat pracuje w turystyce. Prowadził hostele w Polsce, Austrii i Włoszech, pomagał w działaniu biura przyjazdowego, tworzył biznesplan dla Bed&Breakfast w Libanie i ma swoje biuro podróży w Gruzji. Kocha podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy, a turyści traktowani są jak goście. 

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz:


Nomadzi w Azji Środkowej. Road trip i trekking po Kirgistanie. 16-26.08.2021

Nomadzi w Azji Środkowej. Road trip i trekking po Kirgistanie. 16-26.08.2021
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Zapraszamy na autorską wyprawę do Kirgistanu, która łączy tradycyjny road trip z trekkingiem do położonego na wysokości 3600 m n.p.m jeziora Ala-Kul. Czekają na nas malownicze górskie krajobrazy, a wśród nich między innymi:  święte źródła Manjyly-Ata, bajkowy kanion Skazka,  wodospad Barskoon, przełęcz Sarymoynak i rejs po jeziorze Issyk – Kul. Będziemy spać w jurtach, wspinać się na kilkutysięczne przełęcze, odwiedzać nomadów i podziwiać prehistoryczne petroglify. Dla chętnych będzie możliwość jazdy konnej i pokaz gotowania potraw z baraniny.

 

Kirgistan, Republika Kirgiska

Przodkowie Kirgizów wywodzą się z koczowniczych mongolskich plemion oraz pierwotnych górali zamieszkujących łańcuch górski Tienszan. Ludowi Kirgistanu dało początek 40 plemion, czego pamiątką jest kirgiska flaga przedstawiająca słońce z 40 promieniami. Przez Kirgistan do Europy biegł kiedyś Jedwabny Szlak. Dziś nadal mieszkańcy i turyści korzystają z tych samych dróg,  z tą tylko różnicą, że przemieszczają się samochodami a nie na wielbłądach.

Wybierz się z nami do tego niezwykłego kraju, gdzie ośnieżone szczyty kilku tysięczników rozciągają się przez doliny, wąwozy i turkusowe jeziora. Jadąc z Pakuj, nie tylko odwiedzisz największe atrakcje w kraju, ale doświadczysz Kirgistanu w najlepszym i najciekawszym wydaniu, podczas licznych spotkań z mieszkańcami, trekkingu i biwaku w namiotach.  

Koszt: 6195zł/os

Termin: 16 -26 sierpnia 2021 – (tylko 1 wolne miejsce)

Kameralna grupa: 8-12 osób

Trudność: umiarkowana

Program:

Biszkek

W stolicy będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty w mieście. Przespacerujemy się Aleją Chui, odwiedzimy plac Ala Too, “Biały dom” i pomnik Manasa. Zrobimy zakupy na lokalnym bazarze i zobaczymy park Panfilova oraz  “przesunięty” pomnik Lenina. Miasto nie jest specjalnie ładne, ale ma swój charakterystyczny radziecki klimat. .

Wyjedziemy także poza Biszkek, aby zobaczyć słynną wieżę Burana. Ta kamienna, 25 metrowa budowla zbudowana została w IX wieku i pierwotnie była minaretem, będącym częścią wielkiego, starożytnego miasta Balasagun. Przez lata była narażona na liczne trzęsienia ziemi, oraz grabieże, jednak w  1970 roku została odrestaurowana i dzięki temu obecnie można ją zwiedzać.  

Orto Tokoy, Song-Kol i nocleg w tradycyjnych kirgiskich jurtach

Niedaleko wioski Kochkor nad rzeką Chu mieni się pięknymi kolorami, zbiornik wodny Orto Tokoy.  Otaczają go góry w kolorze węgla drzewnego, które nadają scenerii dodatkowego uroku.  Otwarty w 1956 roku zalew, jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, chcących złowić Osmana, czy Pstrąga Śnieżnego. Czasem wokół zbiornika można spotkać stado wielbłądów. Jest to jedno z niewielu miejsc na jedwabnym szlaku Kirgistanu, gdzie można je zobaczyć.

Song-Kol- to dość płytkie jezioro, położone na wysokości 3016 m n.p.m, w otoczeniu surowych gór i na zachwycającym rozmiarami płaskowyżu. Przez większość roku jest pokryte śniegiem, ale latem zamienia się w lśniącą turkusem oazę. Dookoła jeziora stoją liczne jurty, w których spędzimy nocleg.

Manjyly-Ata i Kanion Skazka

Manjyly Ata to święte miejsce dla mieszkańców Kirgistanu. Choć nie jest to popularne dla turystów, od zawsze przyciąga miejscowych pielgrzymów. Kirgizi wierzą, że Manjyly Ata to dolina świętych źródeł, których lecznicze wody mogą wyleczyć każdą chorobę. To miejsce jest szczególnie popularne wśród tych, którzy chcą mieć dzieci. Jedna z historii mówi, że pewna młoda para udała się tam, aby poprosić o dziecko, a potem urodził się Manas, bohater narodowy, który słynie z zjednoczenia plemion kirgiskich, co opisane jest w eposie o Manasie.  To jeden z najstarszych i najważniejszych wierszy w literaturze kirgiskiej.

Po wizycie w Manjyly – At ruszymy do kanionu Skazka aby podziwiać jego nieprawdopodobnie piękne, czerwono- pomarańczowe formacje skalne. Swój wygląd zawdzięczają erozji wietrznej.  Kolory i kształtowane przez tysiące lat różnorakie kształty, zachwycają i są absolutnie obowiązkowym punktem do odwiedzenia.

Sarymoynak, Barskoon i Jeti Oguz

Sarymoynak to wysoka przełęcz na wysokości 3,133 m n.p.m., położona w górach Tian Shan w regionie Issyk-Kul. Wiedzie do niej żwirowa droga zwna A364, która łączy wsie Barskoon i Kara-say.  Przejedziemy nią do wąwozu Barskoon, aby stamtąd udać się nad wodospady. Następnie czeka nas wizyta w Jeti Oguz, skąd będziemy mogli podziwiać formacje z czerwonego piaskowca zwane „7 byków”.

Karakol

Karakol jest to małe miasteczko stanowiące doskonałą bazę wypadową w otaczające je góry czy dolinę rzeki Karakol, która jest przepięknym płaskim terenem przez, który przepływa rzeka. Po jej bokach wznoszą się skały porośnięte drzewami. Poza niesamowitymi krajobrazami warto zwiedzić samo miasteczko, które ma ciekawe wpływy kulturalne i architektoniczne. Warto zobaczyć tam drewniany meczet dungański, rynek, muzeum opowiadające historię tego regionu i prawosławną świątynię.

Trekking do jeziora Ala – Kul

Trekking rozpoczniemy z głębi doliny Krakolu, dokąd dowiezie nas kierowca. Następnie wyruszymy na naszą 3 dniową wspinaczkę do polodowcowego jeziora Ala-Kul, leżącego na wysokości ok. 3560 m n.p.m. Dosłownie nazwa Ala-kul oznacza „różnorodne jezioro”, lecz akwen ten swoją nazwę wziął prawdopodobnie od gór Ala-Tau leżących dalej na północ. Trekking wiedzie przez malowniczą dolinę i wioski Altyn-Arashan oraz Ak-Suu.  Najwyższym punktem trekkingu będzie przełęcz Teleti 3802 m n.p.m. Podczas trekkingu śpimy w namiotach. Samo przejście wymaga dobrej kondycji ale piękno gór, niesamowity kolor jeziora i  dzika przyroda, z pewnością wynagrodzą nam trudny wspinaczki.

 Dolina Jyrgalan, Czołpon-Ata i prehistoryczne  petroglify.

Położona na dalekim wschodzie Kirgistanu Jyrgalan, jest małą, idylliczną doliną, z licznymi, zielonymi szczytami i świeżym górskim powietrzem. Można tu zanurzyć się w kirgiskiej kulturze i tradycji, pielęgnowanej od pokoleń. Położona w samym sercu gór Tian Shan dolina Jyrgalan jest idealnym miejscem aby doświadczyć tego, co w Kirgistanie najlepsze – spektakularnej przyrody i lokalnej społeczności, która chętnie podzieli się swoją słynną kirgiską gościnnością.

Z Jyrgalan ruszymy do Czołponaty, jednego z najsłynniejszych kurortów nad jeziorem Issyk-Kul, gdzie zostały znalezione prehistoryczne rysunki naskalne, tak zwane petroglify, które mogą mieć nawet 3500 lat.

Jezioro Issyk-Kul

To chyba największa atrakcja turystyczna Kirgistanu. Jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie. W dodatku, nigdy nie zamarza.  Jego błękitno-turkusowy kolor i majestatyczne szczyty gór tworzą krajobraz jak z bajki. Nie dziwi zatem, że co roku jezioro odwiedzają tłumy turystów, a swoje domy letniskowe mieli tu kiedyś politycy tacy jak Breżniew czy Jelcyn.

Koszt – 6195zł/os

Cena obejmuje:

 • przejazdy prywatnym minibusem (Mercedes Sprinter lub podobny), lokalnego kierowcę, opłaty drogowe, paliwo, transfery z i na lotnisko,
 • noclegi w pokojach 2-4 osobowych w agroturystykach i hotelu (Biszkek), w jurtach i namiotach podczas trekkingu.
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • wyżywienie: dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja) oprócz trekkingu. 
 • 4 kuchenki turystyczne, gazowe, do gotowania posiłków podczas trekkingu.
 • 1,5h rejs statkiem po jeziorze Issyk-Kul
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę kirgiskiego przewodnika górskiego podczas 3-dniowego trekkingu do jeziora Ala-Kul
 • dla chętnych pokaz przygotowania potraw z barana (połączone z własnoręcznym oporządzeniem)

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego (ok 2100 zł)
 • wyżywienia podczas trekkingu (zakupy będzie można zrobić w Karakol przed trekkingiem)
 • dodatkowych posiłków w ciągu dnia,
 • sprzętu niezbędnego do trekkingu w tym namiotu/karimat/śpiworów
 • napojów
 • atrakcji fakultatywnych np dla chętnych wynajmu konia na przejażdżkę nad jeziorem Song-kol
 • wydatków własnych
 • ubezpieczenia
 • testów PCR
 • szczepień (nie ma obowiązkowych, są zalecane: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny,  wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu, covid -19)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter trekkingowo – backpackerski.  Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2500zł – do 15.06.2021
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 30.06.2021
 • III rata: 3195zł – do 15.07.2021

Wyprawę prowadzi:

Michał Szuba

Michał od 15 lat pracuje w turystyce. Prowadził hostele w Polsce, Austrii i Włoszech, pomagał w działaniu biura przyjazdowego, tworzył biznesplan dla Bed&Breakfast w Libanie i ma swoje biuro podróży w Gruzji. Kocha podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy, a turyści traktowani są jak goście.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:


Plener fotograficzny: Perseidy w Bieszczadach

Plener fotograficzny: Perseidy w Bieszczadach
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Zapraszamy na niezwykły plener fotograficzny w Bieszczadach, podczas nocy spadających gwiazd!

Pakujemy nasze aparaty i ruszamy w Bieszczady łapać spadające nocą Perseidy. Najwięcej można ich zaobserwować w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia dlatego wybraliśmy ten termin na naszą podróż. Nie zapomnimy też o wschodach i zachodach słońca, które sfotografujemy z najlepszych bieszczadzkich miejscówek! Czekają nas 3 dni obcowania z przyrodą, rozmów o fotografii i łapania wspaniałych kadrów.

Jeśli kochasz fotografię i góry, to nie możesz przegapić tego pleneru!

Koszt – 690zł/os.
Termin: 11-13 sierpnia 2021
Kameralna grupa: 8-11 osób
Hurra! Są jeszcze wolne miejsca!

Na wyjazdy po Polsce nie przysługują rabaty Pakuj Plecak.

Program:

Wtorek, 11 sierpnia 2021

 • 12:00 – zbiórka w schronisku Jaworzec
 • 13:00 – Wykład teoretyczny, czyli jak fotografować gwiazdy
 • 16:30 –  wyjście na Smerek (1222 m n.p.m.) i Połoniny na całonocne fotografowanie gwiazd oraz zachodu i wschodu słońca.

Środa, 12 sierpnia 2021

 • 9:00 – powrót do schroniska, odpoczynek
 • 14:00 – omówienie zdjęć, nauka obróbki sfotografowanych krajobrazów, łączenie zdjęć gwiazd ze zdjęciami pierwszego planu
 • 18:00 – wyjście na fotografowanie zachodu słońca, gwiazd i malowanie światłem

Czwartek, 13 sierpnia 2021

 • 2:00 – powrót do schroniska, drzemka
 • 4:30 – pobudka i wyjście na fotografowanie wschodu słońca oraz, jeśli pogoda dopisze, zamglonych dolin.
 • 7:00 – powrót do schroniska i odpoczynek
 • 11:00 – omówienie zdjęć, nauka tworzenia zdjęć typu „startrails” oraz animacji pokazujących ruch gwiazd (timelapse)
 • 15:00 – pożegnanie

Godziny poszczególnych aktywności mogą ulec zmianom. W przypadku, gdyby warunki atmosferyczne (np. duże zachmurzenie) uniemożliwiały fotografowanie gwiazd, dostosujemy odpowiednio program i zamiast tego, będziemy fotografować Bieszczady podczas trekkingów w ciągu dnia.

Koszt – 690zł/os

Cena obejmuje:

 • dwie noce w Bacówce Jaworzec w pokojach wieloosobowych
 • opiekę doświadczonego fotografa (również w kwestii przygotowania się do wyjazdu)
 • 2 obiadokolacje i 2 śniadania

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu
 • napojów i przekąsek
 • ubezpieczenia
 • innych wydatków własnych

Wyjazd ma charakter trekkingowy, standard „all inclusive” nie jest przewidziany ;). W bacówce w godzinach wieczornych używamy czołówek. Oświetlone są tylko ciągi komunikacyjne oraz łazienka.  Ciepła woda w bacówce jest codziennie od 18.30 do 22.00 lub wyczerpania zapasu. Korzystamy z własnych śpiworów ale jest możliwość skorzystania z pościeli. Koszt 15 zł (jednorazowa opłata).

 
 
 

Harmonogram płatności:

 • 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 190zł – płatna na miejscu w gotówce.

Warsztaty prowadzi:

Kacper Bartczak

Fotograf i przyrodnik, który namiętnie stara się te dwie pasje łączyć. Jego wielka miłość do obserwowania natury, z którą zdaje się urodził, połączyła się z pasją fotografowania już w dzieciństwie. Początkowo na matówce znajdywały się głównie owady i ptaki, ale wkrótce dołączyły do nich portrety najbliższej rodziny i znajomych. W liceum ta zabawa stała się prawdziwą pasją i pomysłem na życie, która doprowadziła do ukończenia trzech szkół fotograficznych (ZSF, WSF, PWSFTviT). Wiele godzin spędzonych na praktykach zawodowych oraz podczas pracy w studiach fotograficznych czy zakładach drukarskich, dały mu szeroką wiedzę techniczną. Wreszcie współpraca i dyskusje z artystami i krytykami oraz fachowa literatura skierowały jego twórczość w kierunku fotografii konceptualnej i kreacyjnej. Dzisiaj jest już nie tylko uczniem, ale i wykładowcą. Pracuje jako asystent w warszawskim ASP oraz prowadzi kursy indywidualne i dla uczniów prywatnych szkół fotografii. Jego prace można było zobaczyć na kilku indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i Europie. Prezentował między innymi projekty „Lewe pół profilowe” i „5 days trip” w Warszawie, „Warszawa poza czasem i pamięcią” i „Zwidoki” w Warszawie i Łodzi, czy „Kerry from the sea” w Caherciveen.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:


7 miejsc w Gruzji, które musisz zobaczyć!

7 miejsc w Gruzji, które musisz zobaczyć!

Gruzja jest idealnym celem wyjazdów zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z podróżowaniem jak i zaprawionych w boju podróżników. Jest to jedno z tych państw, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Wiem z własnego doświadczenia, że wystarczy jeden wyjazd do Gruzji, aby jej obraz już nigdy nie zniknął z naszej pamięci. Zdecydowana większość turystów tak ma, że zakochuje się w Gruzji od pierwszego wejrzenia. Kraj ten przyciąga podróżnych zapierającymi dech w piersiach widokami, gościnnością, możliwościami aktywnego wypoczynku w górach, smacznym jedzeniem i oczywiście przepysznym gruzińskim winem. Biorąc pod uwagę te wszystkie walory, wybranie tylko 7 najpiękniejszych miejsc w Gruzji wydaje się być niemożliwe do zrobienia. Po długich rozterkach udało mi się jednak, wybrać te najbardziej atrakcyjne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności. Zapraszam Was na krótką foto – podróż, po tym zachwycającym kraju.

Klasztor Cminda Sameba w Stepancmindzie

To niezwykła świątynia gruzińskiego kościoła Prawosławnego, znajdująca się na wysokości aż ponad 2000 m n.p.m. Zbudowana została w XIV wieku w malowniczym miejscu z widokiem na słynny szczyt Kazbek. Jest ona jedną z największych atrakcji Gruzji, nie tylko ze względu na wartość religijną i kulturową, lecz także przez te niezapomniane, piękne widoki. Wprawdzie podejście do klasztoru wymaga trochę kondycji fizycznej, ale szczerze polecam to miejsce. Nie będziecie rozczarowani.

 

Skalne miasto Wardzia

Wardzia to skalne miasto z bardzo bogatą historią. Zbudowana w XII wieku z polecenia króla Jerzego III, składała się pierwotnie z ponad trzech tysięcy komnat ulokowanych na 13 kondygnacjach. Obecnie turyści zwiedzić mogą zaledwie 400 pokoi, 13 kościołów i 25 piwnic na wino, lecz to i tak starcza na kilka godzin zwiedzania. Ważnym punktem tego miejsca jest także kościół Wniebowzięcia, z pięknymi freskami namalowanymi. Wardzia z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów, a zwiedzanie jaskiń będzie niezapomnianą przygodą.

 

Dawid Garedża

Do Dawid Garedża prowadzi droga przez pustkę, ale nie dajcie się zwieść. Widok, który ukaże się waszym oczom po krótkiej wspinaczce na szczyt, zostanie z wami na zawsze. Zespół monastyrów wykutych w skałach powstał w VI wieku, dzięki syryjskim mnichom i stanowił jeden z ważniejszych kompleksów religijno- intelektualnych w Gruzji. W jego skład wchodzi 15 klasztorów, z czego najsłynniejsze to Lawra i Udabno. Jednak Dawid Garedża warto zobaczyć nie tylko ze względu na bogactwo kulturowe, lecz przede wszystkim na pustynne stepy rozciągające się aż po horyzont. Można tak stać bez końca i patrzeć na widoczny w oddali Azejberdżan.

 

Kanion Martvili

Kanion Martvili jest miejscem idealnym zarówno do aktywnego spędzania czasu jak i odpoczynku, a wszystko to w otoczeniu wyrzeźbionych przez wodę skał i leniwie płynącej rzeki. Zwiedzanie można rozpocząć rejsem pontonem, podczas którego podziwia się porośnięte bujną roślinnością skały, a następnie warto wybrać się na spacer kładką, aby zobaczyć zachwycające wodospady i niesamowitą zieleń. Zdecydowanie to jedno z fajniejszych miejsc na odpoczynek podczas gorącego gruzińskiego lata.

Ushguli

Ushguli to cztery wioski położone bardzo blisko siebie i znajdujące się u podnóża najwyższego szczytu Gruzji. Miejsce to uznawane jest za jedno z najwyżej położonych, stale zamieszkałych obszarów w tej części świata. Ushguli jest niezwykłe, brak tu widocznych postępów cywilizacyjnych a wioski otoczone dawnymi wieżami strażniczymi wyglądają jakby czas się zatrzymał. Przez zimowe miesiące, droga do Ushguli jest praktycznie nieprzejezdna, co powoduje, że mieszkańcy muszą być samowystarczalni. Warto wybrać się do takiego miejsca, aby zobaczyć jak wygląda życie w odizolowanej od świata wiosce.

Kachetia

Zwana gruzińską Toskanią słynie z produkcji najlepszego wina. To tutaj na każdym kroku spotkać można winnice, a lokalni mieszkańcy częstują kieliszkiem tego dobrego trunku. Jest to niezwykły region także ze względu na walory architektoniczne. Warto zobaczyć w Kachetii okoliczne klasztory, kościoły, zamki i pałace. Najbardziej urokliwym miasteczkiem w Kachetii jest Signagi zbudowane we włoskim stylu. Polecam pospacerować wąskimi uliczkami i odpocząć podziwiając widoki na dolinę Alazani i Kaukaz.

Tbilisi

Nie przepadam za zwiedzaniem miast, jednak Tbilisi skradło moje serce. To mieszanka wielowiekowej tradycji i nowoczesności, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Spacerując uliczkami Starego Miasta można podziwiać kolorowe, drewniane, przepięknie wyrzeźbione balustrady balkonów, poczuć unoszącą się w powietrzu mistyczną atmosferę licznych świątyń, wjechać kolejką na najwyższą górę w mieście czy przejść się po futurystycznym moście Pokoju, zbudowanym z metalu i szkła. Na koniec dnia polecam odwiedzić „Bar Warszawa”, gdzie serwują shoty z czaczy i zapewniają  fantastyczną atmosferę.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zgłębiania zakątków tak niezwykłego kraju jakim jest Gruzja. Opisałam jedynie 7 najpiękniejszych i najciekawszych moim zdaniem miejsc, jednak warto pamiętać, że cała Gruzja warta jest poznania. Spróbujcie, a na pewno nie będziecie żałować.

Rekomendowała: Paulina Kraszewska

Wiza do Tanzanii – poradnik krok po kroku 2021

Obywatele Polski, chcący odwiedzić Tanzanię, muszą posiadać ważną wizę. Na szczęście, o wizę można aplikować on-line, bez potrzeby wizyty, bądź wysyłania paszportu do ambasady. Mamy do wyboru kilka rodzajów ewizy:

 • ORDINARY VISA (SINGLE ENTRY VISA): wiza turystyczna jednokrotnego wjazdu, ważna 90 dni
 • BUSINESS VISA: wiza biznesowa, ważna 90 dni
 • MULTIPLE ENTRY VISA: wiza wielokrotnego wjazdu, przeznaczona dla osób często odwiedzających Tanzanię (posiadających małżonka, pracowników NGO, konsultantów rządowych, kierowników firm zarejestrowanych w Tanzanii, którzy mieszkają poza granicami kraju). Ważna rok, przy czym pojedynczy pobyt nie może przekraczać 3 miesięcy.
 • TRANSIT VISA: wiza tranzytowa, dla podróżnych, którzy w Tanzanii oczekują na dalszą podróż zagraniczną. Czas tranzytu nie może być dłuższy, niż 7 dni. Nie zezwala na aktywność turystyczną.
 • GRATIS VISA: darmowa wiza dla uczestników badań, wolontariuszy, etc. Ważna maksimum dwa lata.
 • STUDENT VISA

Rozpatrywanie wniosku o e-wizę trwa do 10 dni, pamiętajcie, by złożyć wniosek odpowiednio wcześniej.

W tym poradniku pokażemy, jak aplikować o wizę turystyczną do Tanzanii. Procedura nie jest skomplikowana, ale jest kilka „trudniejszych miejsc”, w których można się zaciąć, lub popełnić błąd, skutkujący odrzuceniem wniosku.

O wizę aplikujemy na stronie: https://eservices.immigration.go.tz/visa/  Uważajcie na inne strony, które wyskoczą w wyszukiwarce, bo są to albo pośrednicy, którzy dodadzą swoją opłatę, lub strony które mogą Was oszukać lub wykraść wrażliwe dane. Korzystajcie tylko z oficjalnej, rządowej strony.

1. Ekran powitalny

Macie tu możliwość utworzenia nowego wniosku i edytowania rozpoczętego (trzeba podać wniosku, email i odpowiedź na pytanie bezpieczeństwa, którą się wypełnia przy tworzeniu wniosku). Jest też link do sprawdzenia statusu wniosku.

2. Nowy wniosek

Tutaj podajemy podstawowe dane, ustalamy też pytanie bezpieczeństwa (i odpowiedź na nie). To będzie nam potrzebne, gdy będziemy chcieli kontynuować zapisaną aplikację, lub sprawdzić status wizy).

 

wniosek o wizę do Tanzanii

 

3. Numer wniosku

Po wpisaniu podstawowych informacji z kroku 2, wyświetli się Twój numer aplikacji. Skopiuj go, bo będzie potrzeby do edycji i sprawdzenia statusu wniosku. Dostaniesz też e-mail z potwierdzeniem, w którym również najdziesz numer aplikacji o wizę.

 

 

4.

 

4. Dane osobowe

Na tej stronie wypełnisz podstawowe informacje osobowe: pierwsze i drugie imię, nazwisko, płeć (male – mężczyzna, female – kobieta), stan cywilny (single – singiel, married – żonaty/zamężna, divorced – rozwiedziony/a, widowed – wdowiec/wdowa) oraz datę i miejsce urodzenia.

Należy też podać status pobytu. Mamy tu opcje:

 • citizen – obywatel
 • resident – rezydent
 • asylum seeker – starający się o azyl
 • refugee – uchodźca
 • stateless – bezpaństwowiec

5. Dane kontaktowe i zawodowe

W kolejnym kroku podajecie dane kontaktowe: nr telefonu, nr telefonu komórkowego, adres email. Niżej są dane adresowe, w pierwszej linii aktualny adres zamieszkania, a w drugiej adres zameldowania.

Na koniec podajemy dane dotyczące zatrudnienia. Najpierw wybieramy rodzaj zatrudnienia:

 • employed – zatrudniony
 • self employed – samozatrudniony
 • unemployed – bezrobotny

W kolejnych polach wpisujemy pracodawcę (nie dotyczy samozatrudnionych) oraz wykonywany zawód/stanowisko.

6. Dane paszportowe

Wybieramy rodzaj paszportu:

 • ordinary – zwyczajny
 • diplomatic – dyplomatyczny
 • service
 • special – secjalny
 • international ogranization – organizacja międzynarodowa
 • travel document – inny dokument podróżny

i podajemy jego numer, kraj wydania oraz miejsce wydania. W Polsce zamiast miejsca, mamy organ wydający, np. Wojewoda Mazoweicki – tą informację trzeba wpisać w pole „Place of Issue”.

 

 

7. Informacje o podróży

 

Następny etap to informacje o podróży. Tutaj pojawia się pierwsze utrudnienie. Należy powiem, oprócz kraju, z którego się aplikuje, podać najbliższą ambasadę, która rozpatrzy wniosek. W Polsce nie mamy przedstawicielstwa Tanzanii, ambasada zajmująca się naszymi wnioskami wizowymi znajduje się w Berlinie i ją właśnie musimy podać.

Dalej wybieramy typ wizy (opisaliśmy je na początku), oraz cel wizyty. W zależności od rodzaju wizyty, mamy do wyboru kilka opcji. W przypadku zwykłej wizy turystycznej wybieramy zazwyczaj „Leisure and holiday” (wypoczynek i wakacje).

Następnie zaznaczamy, czy to nasza pierwsza wizyta w Tanzanii. Jeśli nie, to trzeba podać datę poprzedniej wizyty i numer wizy.

W kolejny kroku („Destination”), czyli części Tanzanii, do której się wybieramy, mamy do wyboru dwie opcje:

 • Tanzania Mainland – Tanzania kontynentalna
 • Zanzibar

Jeśli chcemy odwiedzić i to, i to, to wybieramy miejsce, do którego przylatujemy.

Następne pole (Onward Country) dotyczy tylko wizy tranzytowej. Wpisujemy tu kraj, do którego przez Tanzanię się wybieramy.

„Port Type” określa, w jaki sposób przekraczamy granicę Tanzanii (Airports – samolotem, Road – transportem drogowym, Vessel – statkiem). W „Port of Entry” będzie można podać dokładne miejsce przekroczenia granicy (które lotnisko, lub inne przejście graniczne). Daje analogicznie wybieramy punkt opuszczenia kraju. Jest tu pewien kłopot, bo jeśli przylatujecie np. na kontynent, w wylatujecie z Zanzibaru, to nie znajdziecie na liście odpowiedniego lotniska – bo po wybraniu w „Destination” Tanzania Mainland, pojawią się tylko lotniska z Tanzanii kontynentalnej. Na szczęście to pole nie jest wymagane, więc zostawcie je w takiej sytuacji puste.

Dalej podajemy datę wjazdu do Tanzanii, oraz długość pobytu.

Kolejna sekcja dotyczy hosta, czyli jakieś osoby na miejscu. Można tu podać np. przewodnika, albo właściciela hotelu, w którym się zatrzymamy. Rodzaje hostów:

 • Tanzania Citizen – obywatel Tanzanii
 • Company/Organization – Firma/Organizacja
 • Self – sam (brak hosta)
 • Resident with pass – rezydent z przepustką
 • Resident with permit – rezydent z pozwoleniem

Jeśli nie macie żadnego hosta, możecie wybrać opcję „self”.

Na końcu podajemy też informacje o miejscu, w którym się zatrzymamy.

 

8. Kompani podróży

Tutaj podajemy, czy jedziemy z jakąś grupą (np. Pakuj Plecak), czy samodzielnie. Informujemy też, czy towarzyszą nam dzieci. Jeśli tak, to musimy podać ich dane.

9. Dokumenty

Na końcu musimy wgrać potrzebne dokumenty. Zaczynamy od zdjęcia paszportowego. Zróbcie sobie normalne zdjęcie w zakładzie fotograficznym, bo robione w domowych warunkach mogą nie zostać zaakceptowane, a aplikacja odrzucona.

Tutaj pojawiają się dwie trudności. Po pierwsze, rozmiar pliku nie może przekraczać 300kb. Jeśli Twoje zdjęcie jest cięższe, to musisz jest skompresować. Można wykorzystać narzędzie on-line, np. to: https://cloudconvert.com/compress-jpg (zmieniając Quality, wpływacie na rozmiar zdjęcia). Nie przesadzajcie z kompresją, bo zdjęcie musi być wciąż dobrej jakości. Druga sprawa to format pliku. Formularz akceptuje pliki png i jpeg. Co ciekawe, nie da się dodać pliku z rozszerzeniem jpg, musi być jpeg (choć to dokładnie ten sam format, a dłuższe rozszerzenie nie jest praktycznie stosowane i na bank skaner lub studio fotograficzne dadzą Wam plik „jpg”). Możecie skonwertować plik jpg na png on-line, np. tu: https://jpg2png.com/pl/ albo zmienić rozszerzenie. Rozszerzenia plików w Windowsie nie są domyślnie pokazywane. Żeby je włączyć, zapoznaj się z tą instrukcją:

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć w nazwę pliku i zamienić rozszerzenie jpg na jpeg.

Dalej wgrywacie skan rozkładówki paszportu. Są to dwie strony, tak jak podane na obrazku. Paszport też musi być w formacie jpeg lub png i ważyć maksymalnie 300kb. W razie potrzeby, wykonajcie kroki opisane wyżej.

System wymaga też wgrania biletu powrotnego (można wgrać rezerwację z linii lotniczej), dla odmiany w formacie pdf.

Maksymalny rozmiar tego pliku to 1MB. Jeśli Twój bilet jest cięższy, to możesz go skompresować on-line tutaj: https://www.ilovepdf.com/compress_pdf.

 

 

10. Podsumowanie

Kolejny krok to podsumowanie. Sprawdź dokładnie wszystkie wpisane dane i w razie potrzeby porpraw.

 

11. Płatność

Na sam koniec, trzeba wniosek opłacić. Zwykła wiza kosztuje 50$, a opłatę należy uiścić za pomocą karty płatniczej (Visa lub Mastercard).

Teraz należy tylko oczekiwać na pozytywne wieści na maila. Status wizy można też sprawdzać na stronie.

 

Zapraszamy Was na wyjazd do Tanzanii z Pakuj Plecak: > Tanzańskie Safari i Kilimandżaro! <

Spływ tratwą po Biebrzy. 28.05 – 30.05.2021

Spływ tratwą po Biebrzy. 28.05 – 30.05.2021
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Pakuj plecak i wyrwij się z domu, aby odkrywać dziką przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego

Zamieszkasz przez weekend na tratwie z nałogowymi podróżnikami, którzy z przyjemnością podzielą się z Tobą swoimi przygodami. Przez dwie doby będziemy przedzierać się przez gąszcze traw i pokonywać meandry żyjącej rzeki zwanej polską Amazonką, aby na koniec unieść się w powietrze i polecieć balonem w kierunku zachodzącego słońca. Jeśli wiatry będą sprzyjały, może zobaczymy łosie, których żyje w Parku około 600 sztuk. W ciągu dnia, między gotowaniem pysznych potraw biwakowych, będzie też czas na pływanie kajakami, podglądanie ptaków, czy opalanie się na tarasie. Jednak, od czasu do czasu, trzeba będzie pomachać wiosłem, także na totalne lenistwo nie licz. A! Pamiętaj, że spływ tratwami to praca zespołowa, dlatego już od pierwszego wieczoru, będziemy odpowiednio pracować nad wzorową integracją ;).

Biebrzański Park Narodowy zajmuje około 59 tysięcy hektarów terenu, w skład którego wchodzą bagienne łąki, mokradła, torfowiska i zbiorowiska leśne. Jest on ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Żyje tu wiele gatunków ptaków, a także łosie. Park należy do programu Natura 2000, który obejmuje ochroną obszary na terytorium Unii Europejskiej. Jego cel, to zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Program:

 
Piątek 28 maja 2021
Około godz. 18.00 spotykamy się w miejscowości Hamulka, skąd czeka nas krótki spacer do zacumowanych tratw. 
Kiedy ostatni majtek wejdzie na pokład, odbędziemy krótkie szkolenie, na którym poznacie obsługę naszego weekendowego domu, podzielimy się też obowiązkami i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed zachodem słońca rozpoczynamy rzeczną przygodę.

Sobota 29 maja 2021

Po śniadaniu czeka nas relaks na kajakach, ożywione rozmowy w cieniu pokładowej wiaty, podglądanie przyrody, słoneczno – wodne kąpiele czy po prostu randka z dobrą książką. Po południu Marzena i Tomek przygotują dla Was prelekcję podróżniczą i opowiedzą o swoich niezwykłych przygodach. Na zakończenie dnia czeka Was piękny czerwcowy zachód słońca.

Niedziela 30 maja 2021

Tego dnia pływamy do południa, później przygotowujemy tratwę do oddania, a następnie przetransportowujemy się na  dalsze zwiedzanie Biebrzańskiego Parku, tym razem z lotu ptaka.
Czeka na Was meandrująca, dzika Biebrza wraz ze swoimi nieokiełznanymi rozlewiskami, dziką zwierzyną i ptakami – czyli po prostu widoki zapierające dech w piersiach. Dodajcie do tego jarzący się czerwienią zachód słońca i wyjdzie Wam najbardziej niesamowity weekend w roku!
 

Koszt spływu tratwą i lotu balonem -1200 PLN

Cena obejmuje:

 • 2 noclegi na czarterowanej tratwie z niezbędnym osprzętem i dodatkowym wyposażeniem: grill, węgiel drzewny, butla gazowa z palnikiem, garnek, czajnik, patelnia, woda pitna do gotowania potraw.
 • karty wstępu na spływ
 • prowiant na tratwę, z którego wspólnie przyrządzimy: 2 śniadania (sobota, niedziela) , 2 kolacje (piątek, sobota), 2 obiady (sobota, niedziela – grill)
 • kawa, herbata
 • prelekcję podróżnicza
 • kajaki
 • lot balonem

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu
 • ubezpieczenia (wskazane we własnym zakresie)
 • napojów (woda i inne)
 • alkoholi
 • przekąsek
 • innych wydatków własnych

Można skorzystać też tylko z samego lotu balonem. Koszt- 650 PLN

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany

 
 

Harmonogram płatności:

 • 500 zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • 1 rata 700 zł do 1 maja 2021

 

Tratwy prowadzą:

Marzena Józefczyk i Tomasz Zawistowski

Spotkali się w życiu zapewne po to by swoim podróżowaniem dać odpór wszechobecnej politycznej poprawności, bo „jak się nie stoczyć gdy śmieją się oczy”? (…) Dla samej przyjemności obserwacji świata i dla poznania nowych smaków wetkną nos do każdego podejrzanego lokalu, zerkną na każdy stragan, obowiązkowo zagłębią się w każdy targ i bazar, dadzą się zaprosić do ciemnej, ciasnej kawiarenki w bocznej uliczce. I czasem muszą zjeść muchę na dziko czy innego karalucha, innym razem przyjdzie im podzielić się jednym żółwim jajkiem, ale czasem, i to nawet całkiem często, objedzą się po uszy, tak, że prawie można sobie wyobrazić to mlaskanie, poklepywanie po pełnym brzuchu i wyraz zadowolenia na sytych twarzach. Ze wszystkich smaków, najbardziej zachwyciła ich kuchnia tajska, którą po powrocie z Azji Południowo-wschodniej z niemałym powodzeniem uprawiają w Polsce, według nich najbardziej egzotycznym kraju świata. M. i T., czyli Marzena i Tomek: globtrotuarzy, obelżyświaty i poligluci, zdobywcy sześciu kontynentów, czterech oceanów i bez mała całej Polski. Ich przygody przeistoczyły się w dwie książki i setki opowieści. 

Książki do zakupu: https://www.pstrykowisko.com/o-nas-1

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz:


Wyprawa trekkingowa: Peru przez Andy po Titicaca. 10.09 – 28.09.2021

Wyprawa trekkingowa: Peru przez Andy po Titicaca. 10.09 – 28.09.2021
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Jedyna w Polsce wyprawa trekkingowa do Peru! Najlepszy sposób na zwiedzanie tego wspaniałego kraju! W planach m.in. 4-dniowy trekking Inca Jungle, sandboarding w oazie Huacachina, trekking po kanionie Colca – jednym z najgłębszych na świecie, pływające wyspy Uros na jeziorze Titicaca, wschód słońca na Machu Picchu, Dolina Inków, lot nad tajemniczymi Nazca Lines, podglądanie lwów morskich na Islas Ballestas i zachwycające Cusco!

Chcemy pokazać Wam Peru w najlepszy możliwy sposób, dlatego zamiast autokarami, będziemy je przemierzać na piechotę, rowerami, łodziami i kajakami. Nie będzie łatwo, ale to co zobaczymy i doświadczymy, wynagrodzi nam wszystkie trudy! Zwiedzimy liczne inkaskie ruiny, w szczególności Machu Picchu, ale też Ollantaytambo, Moray i Pisac. Polecimy nad tajemniczymi liniami z Nazca. Niektórzy wierzą, że są one dziełem kosmitów! Przejdziemy się kanionem Colca, będziemy jeździć buggy po wydmach, Park narodowy Paracas zwiedzimy na rowerach, natomiast łodzią popłyniemy na wyspy Ballestas. Czy wiecie, że są one domem dla lwów morskich, fok, a nawet pingwinów? Zwiedzimy też Limę,  Cuzco i Arequipę. Żadna inna wycieczka nie zapewni Wam tylu atrakcji, gwarantujemy!

Koszt: 8590zł/os
Terminy:

10 września – 28 września 2021 – Hura są jeszcze miejsca!

Kameralna grupa: 8-12 osób
Trudność: wysoka

Program:

 

Lima – zaczynamy w stolicy kraju, Limie. Nie zagrzejemy tu długo miejsca, ale postaramy się zobaczyć jak najwięcej. Pospacerujemy piękną, kolonialną starówką, na której znajdują się perły architektury: Katedra, Pałac Arcybiskupi, Pałac Gubernatora oraz Ratusz. Zajrzymy też do Kościoła i Zakonu Świętego Franciszka, wraz ze znajdującymi się pod nimi katakumbami. Można w nich zobaczyć kości pochodzące z ponad 25 tysięcy szkieletów. Jeśli wystarczy nam czasu, zobaczymy też Huaca Pucllana  – zbudowane z glinianych cegieł piramidy, datowane na V wiek n.e.

Islas Ballestas – niewielkie wyspy położone w okolicach Paracas zwane są peruwiańskim Galapagos.  Zamieszkuje je ponad 200 gatunków zwierząt, w szczególności ptactwa, w tym głuptaków peruwiańskich, kormoranów czerwononogich, mew, czarnych pelikanów, fregat wielkich, sępników różowogłowych no i przede wszystkim pingwinów peruwiańskich. Na wyspach znajdują się też kolonie fok i lwów morskich!

Park Narodowy Paracas – te niesamowite, pustynne krajobrazy zwiedzimy na rowerach. Przemierzymy wydmy i podejrzymy flamingi. W pobliskim Pisco napijemy się… pisco, czyli narodowego peruwiańskiego trunku. Najczęściej podaje się go jako drink pisco sour, z białkiem jajka, limonką i likierem angostura.

Huacachina – to mała oaza położona na peruwiańskiej Pustyni Przybrzeżnej, która graniczy z pustynią Atacama. Wyobraź sobie wysokie,  piaszczyste wydmy, a w dole małe jeziorko, palmy i naprawdę niewielkie miasteczko. Choć brzmi to nieco, jak pustynny miraż, to jednak oaza ta, istnieje naprawdę. Zatrzymamy się tutaj na chwilę relaksu, pojeździmy buggy po wydmach, a chętni będą mogli spróbować sandboardingu czyli jazdy na desce po piachu.

Nazca – to płaskowyż pokryty ogromnymi geoglifami, które rozpoznać można dopiero z dużej wysokości. Są one dziełem Indian Nazca i powstały między 300 p.n.e. a 900 n.e (choć nie brakuje zwolenników teorii, że autorami są przybysze z kosmosu). Wsiądziemy w awionetki i będziemy podziwiać te tajemnicze „rysunki” z wysokości.

W okolicy odwiedzimy też cmentarz Chauchilla. Wypełniają go siedzące po turecku mumie, niektóre znakomicie zachowane. Widok robi wrażenie i mrozi krew w żyłach!

Arequipa – usytuowana na zboczach dwóch potężnych wulkanów, zwana jest „Białym miastem”. Nazwa pochodzi od białej skały pochodzenia wulkanicznego, z którego zbudowana jest większość budynków w centrum. Do Arequipy przyjedziemy nad ranem, po nocnej podróży autobusem z Nazca. Po krótkim odpoczynku, ruszamy w miasto, gdyż czeka tu na nas kilka ważnych atrakcji. Będziemy spacerować Calle Mercaderes odwiedzimy Plaza de Armas i Monasterio de Santa Catalina.

Kanion Colca –bardzo wczesnym rankiem wyjedziemy z Arequipy do jednego z najgłębszych kanionów na świecie, którego ściany wznoszą się na ponad 4200 metrów. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryte jest głazami, bez roślinności, a całość dopełniają latające nad głowami kondory. W tej surowej scenerii ruszymy na jednodniowy trekking, aby podziwiać niezwykłe piękno natury. 

Jezioro Titicaca – jego nazwa wywodzi się z języka Indian Keczua i Ajmara. „Titi” to puma a „caca” to królik. W tłumaczeniu oznacza pumę polującą na króliki i taki kształt (przy odrobinie wyobraźni ;)) można rozpoznać w ogólnym zarysie akwenu.  Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp (Amantani, Taquile, Suriqui, Isla del Sol) oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro. My odwiedzimy Amantani i wybrane wyspy Uros. 

Cusco – położone na wysokości 3326 m n.p.m miasto będzie naszą bazą wypadową do trekkingów i zwiedzania inkaskich ruin. Samo miasto też jest wielce ciekawe i wypełnione zabytkami, poczynając od głównego placu po wąskie uliczki, gdzie uliczne sprzedawczynie serwować nam będą pieczone świnki morskie!

Święta Dolina Inków – rejon ten stanowił kiedyś trzon imperium Inków. Zwiedzimy wspaniałe ruiny w Pisac i Ollantaytambo oraz koncentryczne tarasy rolnicze w Moray. Będzie okazja wspiąć się na okoliczne wzgórza, by z wysokości podziwiać niezwykły kunszt Indian w pełnej okazałości. Odwiedzimy też saliny w Maras, z których okoliczni mieszkańcy pozyskują sól.

Inca Jungle Trail – przed nami czterodniowy trekking, który zapamiętacie do końca życia. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, malownicze ścieżki i majestatyczne góry będą nam towarzyszyć przez całą drogę. W sumie do przejścia mamy kilkadziesiąt kilometrów. Trasa będzie dość wymagająca, z podejściami i zejściami. Szlak znajduje się na wysokości od 1500-2500 m n.p.m.

Ponieważ nie samym chodzeniem człowiek żyje, czekają nas w trakcie wędrówki liczne atrakcje, takie jak 50-cio kilometrowy zjazd na rowerach górskich z położonego na wysokości 4350m n.p.m. Abra Málaga (zjazd jest bezpieczny, asfaltową drogą i w towarzystwie samochodu technicznego), rafting na rzece Vilcanota, oraz zjazd na malowniczo położonej tyrolce. Wieczorami będzie można zregenerować się w gorących źródłach. Nasz trekking zakończy się wizytą w Machu Picchu.

Machu Picchu – tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać! Udamy się na te wspaniałe inkaskie ruiny bardzo wcześnie, by podziwiać wschód słońca powoli oświetlający malownicze góry i słynne miasto. Chętni będą mogli dodatkowo wspiąć się na jeden ze szczytów górujących nad ruinami: Waynapicchu lub Montana Machu Picchu. Wspinaczka jest bardzo męcząca, ale zdecydowanie polecamy – widok ruin z dużej wysokości jest fantastyczny, a satysfakcja ze zdobycia góry olbrzymia!

Góry tęczowe – przed nami jednodniowy trekking w górach tęczowych, niezwykłych, kolorowych formacjach. Końcowy punkt znajduje się na wysokości aż 5000m n.p.m., więc podejście, mimo że niezbyt strome, daje w kość. na szczęście na tych, którzy nie będą mieli siły, czekają miejscowi z końmi i trasę można pokonać na grzbiecie. 

Koszt – 8590zł/os

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych hostelach, pokoje 2, 3 i 4 osobowe.

Przejazdy: samoloty, autobusy, taksówki, łodzie, rowery i kajaki 😉

Cena obejmuje:

 • 17 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Peru
 • przelot wewnętrzny (Cuzco -Lima)
 • przejazd samochodem od Limy do Nazca
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • trekkingi i wycieczki
 • lot nad geoglifami w Nazca
 • przejażdżka buggy po wydmach
 • przeprawa łodzią na wyspę Amantani

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia poza trekkingami (około 500zł)
 • napojów
 • biletów lotniczych (poza lotem wewnętrznym, ok 4200 zł)
 • atrakcji fakultatywnych (np Sandboarding, czy wejścia na Huayna Picchu)  i nie opisanych w programie
 • wydatków własnych
 • ubezpieczenia
 • testów PCR
 • szczepień (nie ma obowiązkowych, są zalecane: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny, żółta gorączka, wścieklizna, covid -19)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter trekkingowo-backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i pieszo oraz zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 3700zł – do 15.07.2021
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 30.07.2021
 • III rata: 4390zł – płatna w dniu wylotu w gotówce.

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:


Odkryj siebie na Bali. Warsztaty dla kobiet. 28 lutego -13 marca 2022

Odkryj siebie na Bali. Warsztaty dla kobiet. 28 lutego -13 marca 2022
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Bali - najbardziej eteryczna z indonezyjskich wysp czeka na Ciebie!

Otoczona błękitem Oceanu Indyjskiego, skrywająca zielone dżungle i ogniste wulkany – wyspa na której swoją miłość odnalazła Julia Roberts w filmie „Jedz, módl się i kochaj”. To pełne niesamowitej energii miejsce z mistycznymi świątyniami i życiem pełnym codziennych rytuałów.  Zwana także wyspą uzdrowicieli i miejscem z duszą.

Celem wyjazdu są warsztaty, regeneracja sił fizycznych i duchowych, lecz nie zabraknie również aktywnego zwiedzania. Będziemy spacerować po polach ryżowych, pójdziemy na relaksujący masaż i obejrzymy widowiskowy pokaz tańca balijskiego. Odwiedzimy najpiękniejsze mistyczne balijskie świątynie, nauczymy się sztuki batiku i zagubimy się na lokalnych targowiskach.  Pojedziemy do dżungli, nad wodospad i do lasu pełnego małp. A na koniec popłyniemy na rajskie wyspy Gili aby poleżeć na plaży, wykąpać się w turkusowym Oceanie  i uprawiając snorkeling poszukać żółwi morskich.

Mając za sobą zakręty życiowe, trudniejsze doświadczenia, jakiś rodzaj straty z reguły  potrzebujemy czasu na wytchnienie i dotarcie do sedna sensu owych zdarzeń.  Potknięcia zaburzają równowagę po to, by przebudzić nas do bardziej świadomego, a co za tym idzie bardziej wartościowego życia.

Ten warsztat dedykowany jest tym wszystkim, którzy chcieliby znaleźć w sobie bratnią duszę, kogoś z kim chciałoby się zaprzyjaźnić na dobre i na złe.

Te zajęcia to zaproszenie do podróży w głąb siebie, do sprawdzenia jak naprawdę masz się ze sobą, co na co dzień myślisz o sobie, jak ze sobą rozmawiasz i wspierasz w mroczniejszych momentach.

Chciałabym zaprosić Ciebie do odkrywania i  doświadczania własnej autentyczności.

Będzie okazja do tego, aby poprzyglądać się temu jakie postawy w życiu przyjmujesz wobec innych. Czy ulegasz komuś kosztem  własnej osoby? A może narzucasz innym koncepcje, które wydają się Tobie najlepsze, ale nie sprawdzasz jak inni z nimi się mają? Może tworzysz rodzaj harmonii i równoważysz potrzeby własne z poszanowaniem potrzeb innych?

Podczas warsztatów będziesz mogła dokonać autodiagnozy asertywnościowej postawy.

Zobaczysz w jakich obszarach i względem kogo jesteś pewna siebie, a także w których masz deficyty nad którymi będziesz mogła popracować.

Zobaczysz jakie relacje tworzysz w związkach z innymi ludźmi: partnerem, dziećmi, rodzicami, przyjaciółmi, klientami.

Kogo przyciągasz do siebie, a komu nie dajesz żadnej szansy.

Dowiesz się jak budować satysfakcjonujące relacje, które dają poczucie spełnienia.

Odkryjesz jak wpływać na obronę własnych granic, poznając poszczególne techniki i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Zobaczysz jak odmawiać, aby nie mieć poczucia winy i nie powodować obrazy u drugiej osoby.

Jak bronić własnych opinii, wyrażać własne zdanie względem osób, które mają tendencję narzucać innym swój punkt widzenia. Zachęcę Cię do konfrontowania poglądów w taki sposób, który jest łagodny, ale bardzo skuteczny.

Poprzyglądasz się własnym mniej lubianym emocjom, do jakich np. należy złość, aby nauczyć się korzystać z sygnałów jakie niesie w trudnej dla Ciebie emocjonalnie sytuacji. Dowiesz się jak ją ujarzmić- ale nie wyprzeć – i mieć szacunek do samej siebie.

Popracujesz też nad poczuciem własnej wartości i nauczysz się odbierać uwagi krytyczne mniej personalnie.

Dowiesz  się  jak rozróżniać krytykę wyrażoną z dobrą intencją, wprost, od tej która jest manipulacyjna i zawoalowana po to, aby uderzać Cię w czułe miejsca.

Podelektujesz się przyjmowaniem komplementów, wzmocnisz  w wyrażaniu próśb i własnych oczekiwań względem innych osób, aby oduczyć się „bycia Zosią Samosią”. Zobaczysz, że  pokazywanie, w niektórych sytuacjach, że  potrzebujesz pomocy i wsparcia może być komfortowe dla obu stron.

Nauczysz się,  jak mówić innym dobre rzeczy, a także jak  mówić o takich, które są trudniejsze do wyrażenia.

Będziesz wiedzieć jak egzekwować różne ustalenia, umowy mając przy tym dobre relacje, z tymi, których te ustalenia dotyczą.

Dowiesz się jak  eksponować  swoje mocne strony, aby czuć się pewniejszą siebie.

Podsumowując zapraszam Cię do przeżycia podróży ku sobie, aby na co dzień cieszyć się własnym pięknem, bez ciągłej potrzeby kwestionowania go.

Chcę zaprosić Cię do  uważnego doświadczenia siebie na nowo, bez pośpiechu, z ciekawością tego co możesz dobrego w sobie odkryć, aby raz na zawsze porzucić przekonania o sobie, które Ci nie służą, które Cię osłabiają i zabierają energię do działania.

Pozwól na zrobienie pewnej ”aktualizacji danych” na swój temat, aby było Ci ze sobą lepiej gdziekolwiek będziesz.

Warsztaty prowadzi Izabela Kobierecka

Psycholog, konsultant i trener. Od 18 lat współpracuje z Intrą Biznes, gdzie tworzy i prowadzi szkolenia dla biznesu, organizacji pozarządowych i placówek oświatowych. Jest też niezależnym szkoleniowcem, który specjalizuje się w przygotowywaniu, koordynowaniu i wdrażaniu projektów rozwojowych w sektorze bankowym dla kadry menedżerskiej i zespołów pracowniczych. Prowadziła dla nich cykle szkoleń z zakresu umiejętności przywódczych, asertywnych, efektywności osobistej i zespołowej. Od 2008 roku Członek Rady Programowej i trener w Szkole Trenerów Biznesu Intra Biznes. Opiekun pięciu edycji szkoły.

Ukończone wybrane kursy trenerskie/ specjalistyczne:

 • Szkoła Treningu i Warsztatu Psychologicznego (Intra, w trakcie licencji trenera II stopnia PTP)
 • Kurs Pomocy Psychologicznej (Intra, w trakcie licencji trenera II PTP)
 • Studium Treningu Interpersonalnego (Intra)

 

Wykształcenie:

 • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (specjalizacja: psychologia społeczna)

 

Instytucje, dla których prowadziła zajęcia szkoleniowe/warsztatowe:

ING Bank Śląski S.A., ING Services Polska, Allianz, RBS BANK, Euler Hermes, DaimlerChrysler, DB Schenker, IKEA, Netia, Ochnik, Stock Polska, Mars Polska, Lotte Wedel, Mitmar, Henkel, DHL Express, Transition Technologies S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, SITA Polska, Medicover, Straż Miejska m.st. Warszawy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Dalkia, Enea S.A., Elkomtech S.A., Polska Akcja Humanitarna, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania.

 

Tematy prowadzonych szkoleń/warsztatów:

Train the trainer, teambuilding, trening zachowań asertywnych, trening antystresowy, rozwój przywództwa (leadership), uczenie umiejętności coachingowych, delegowanie, wspieranie rozwoju efektywności zespołów, rozwiązywanie konfliktów, efektywność osobista, zarządzanie sobą w czasie, zarządzanie stresem, budowanie trwałych kontaktów z klientami, standardy obsługi klienta, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami interpersonalnymi.

Koszt –3200 PLN + 895 USD

Kameralna grupa: 1012 osób

Terminy:

28.02 – 13.03. 2022 – Hura są jeszcze miejsca!

15.07. -28.07.2022 – Hura są jeszcze miejsca!

Program:

 

Ubud –  to naszym zdaniem najładniejsze miasteczko na Bali. To kulturalne centrum wyspy, po którym można spacerować całymi godzinami, podziwiając prace ulicznych artystów, lokalne galerie i warsztaty artystyczne. Położone w okolicy tarasów ryżowych, z pięknym pałacem, małpim gajem i mistycznymi świątyniami jest punktem obowiązkowym dla osób odwiedzających wyspę, dlatego pędzimy tu aż 4 dni! Odwiedzimy między innymi Monkey Forest, Ubud Palace, Campuhan Ridge Walk i Saraswati Temple z widowiskowym pokazem tańca.  

Pura Taman Saraswati – piękna świątynia, której nazwa pochodzi od bogini wiedzy i sztuki. Wieczorami odbywają się tutaj spektakle i pokazy tańca balijskiego. Niesamowita architektura, soczysta zieleń i stawy z kwitnącymi różowymi lotosami wypełniają to miejsce mistycznym urokiem.

 

Monkey Forest –wyjątkowy las z porośniętymi  mchem mostami, zwisającymi korzeniami, ogromnymi kamiennymi rzeźbami smoków Komodo i pięknymi świątyniami. Wszystko to jest domem dla ogromnego gangu makaków, których jest tu około 700. Podczas gdy starsze małpy leniwie wygrzewają się w słońcu, młode skaczą i bawią się na całego, niejednokrotnie zabierając jakieś fanty turystom i czmychając czym prędzej.

 

Pura Tirta Empul – zwana jest  Świątynią Świętej wody. Legenda głosi, że bóg Indra stoczył walkę z bogiem Maydanową. Podczas starcia bóg Maydanow pozbawił sił boga Indra. Ten w konsekwencji przebił ziemię i uwolnił źródło nieśmiertelności. W miejscu bijącego źródła w X wieku wybudowano Świątynie. Dziś tysiące pielgrzymów przybywa w to miejsce aby doświadczyć oczyszczenia ciała i duszy. W środku świątyni znajdują się kamienne baseny z fontannami. Pielgrzymi wchodzą do basenu, odmawiają modlitwy, medytują i polewają wodą głowę. W podziękowaniu za oczyszczenie pozostawiają koszyki dziękczynne. W powietrzu unosi się zapach kadzideł a widok modlących się osób jest naprawdę mistyczny.

Pura Lempuyang Luhu – to jedna z najważniejszych świątyń na Bali. Aby do niej wejść trzeba pokonać najpierw 1600 schodów prowadzących przez dżunglę pełną dzikich małp, ale obłędny widok na wulkan Gunung Agung rekompensuje trudy wyprawy.

Tarasy ryżowe.

Być na Bali i nie zobaczyć tarasów ryżowych to jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. To jest po prostu MUST SEE! Najbardziej rozległe i imponujące, pełne soczystej zieleni znajdują się w Jatiluwih. Ułożone na zboczach gór przypominają schody do nieba, po których będziemy spacerować podziwiając piękne widoki. 

Ulun Danu Beratan – to najbardziej hipnotyzujący kompleks świątynny, położony na jeziorze Beratan ok. 1200 m n.p. m.  Niesamowita sceneria gór, jeziora świątyni ozdobionej pięknymi kwiatami zachwyca i hipnotyzuje.

Batik, joga i warsztaty rozwoju osobistego.

Nasz pobyt na Bali to czas poświęcony na rozwój, medytację i naukę nowych rzeczy. Jedną z nich będzie kurs batiku, techniki malarskiej polegającej na nakładaniu wosku, a później zanurzaniu tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku.

Na wyspie Gili czeka nas lekcja jogi a między zwiedzaniem będą prowadzone warsztaty rozwoju osobistego.

Istnieje możliwość wykupienia indywidualnej sesji zdjęciowej wykonywanej przez Mirę Jankowską.

Pura Besakih – to matka wszystkich balijskich świątyń. Położona na zboczu wulkanu Gunung Agung, składa się z kilkudziesięciu świątyń, ułożonych na licznych tarasach i połączonych schodami.

Bali Swing – to atrakcja z której będzie można skorzystać fakultatywnie, ostatniego dnia. Na miejscu jest kilka huśtawek i tzw gniazdka miłości. Cena 33 dolary, w cenie obiad. 

Tanah Lot – malowniczo położona świątynia z XVI w. Zbudowana na kawałku skały wystającym z morza. Podczas przypływu morze zalewa przejście do świątyni i można ją podziwiać jedynie z brzegu.

Relaks dla ciała – masaż balijski, na który Cię zabierzemy sprawi, że poczujesz całkowitą harmonię duszy i ciała.  To doskonała forma terapii pozwalająca relaks i odprężenie, a także wyraz dbania o siebie i swoje ciało. Oddamy się w ręce doświadczonych masażystów a Ty masz tylko poddać się tej błogiej chwili.

Rajskie wyspy Gili – ostatnie dni w Indonezji przeznaczamy na snorkeling, plażing i żółwie morskie. Będziemy uprawiać jogę na plaży, popijać drinki i podziwiać zachody słońca.

 

Trekking  na wulkan Gunung Batur – wycieczka fakultatywna, płatna dodatkowo 50 USD/os. W cenę wliczony jest przewodnik, bilety wstępu, transport z hotelu i do hotelu oraz proste śniadanie. 

 Spacer po wulkanie i podziwianie z niego wschodu słońca, to z najbardziej niesamowitych wrażeń jakie możesz przywieźć z wyprawy po Indonezji, dlatego dla chętnych z kondycją, istnieje możliwość skorzystania z tej atrakcji 🙂

Batur to czynny wulkan, który  liczy sobie 1717 m  wysokości n.p.m.Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 2000 roku.

Wyprawa rozpoczyna się o 2.00 w nocy powrót do hotelu około 9.00

 

Koszt – 3200 PLN + 895 USD/os

 Noclegi: w lokalnych sprawdzonych hotelach, pokoje 2 osobowe z łazienkami


Przejazdy: samochody, promy, łódki.

Cena obejmuje:

 • 11 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska na Bali
 • rejs na wyspy Gili
 • przejazd samochodem po wyspie
 • warsztaty z trenerem rozwoju osobistego
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • lekcję Batiku
 • wycieczkę wodną ( snorkeling)
 • lekcję jogi

Cena nie obejmuje:

 • testów PCR (jeśli będą wymagane)
 • wyżywienia (60 – 100 zł/ dzień )
 • napojów
 • biletów lotniczych (2500 – 3500 zł)
 • ubezpieczenia (ok 560 zł)
 • wydatków własnych
 • szczepień (zalecane błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna, japońskie zapalenie mózgu)
 • Bali Swing (33 dolary)
 • trekingu na wulkan Batur ( 50 USD)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Indonezja to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

 
 Harmonogram płatności dla wyjazdu 28.02.-13.03.2022:
  • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
  • I rata: 2700zł – do 10.10.2021
  • II rata: zwrot kosztów biletu – do 20.01.2022
  • II rata:  895 USD płatne do 10.02.2022

Harmonogram płatności dla wyjazdu 15.07.-28. 07.2022:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2700zł – do 10.05.2022
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 10.06.2022
 • II rata:  895 USD płatne do 1.07.2022

Wyprawę prowadzi Ania Błażejewska

Fotograf, blogerka i podróżniczka od lat zafascynowana Azją. Kilka lat temu zamieszkała na Filipinach, aby potem z wielką przyjemnością zamienić je na wymarzoną Bali, gdzie obecnie żyje ciesząc się każdą chwilą.

Prowadzi bloga https://wazji.pl/

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz:


ZOBACZ GALERIĘ Z POPRZEDNIEGO WYJAZDU

Warsztaty fotograficzne: Indonezja – z wizytą na szalonej wyspie 10-26.08.2021

Warsztaty fotograficzne: Indonezja – z wizytą na szalonej wyspie 10-26.08.2021
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Podczas wyprawy zwiedzimy indonezyjską wyspę Celebes (Sulawesi), która jest niezwykła nie
tylko jeśli chodzi o kształt. Znajdziemy tu bogactwo przyrody: lasy deszczowe, dziesiątki
endemicznych gatunków zwierząt, piękne rafy, a nawet jezioro pełne meduz. Równie fascynujący
są ludzie zamieszkujący wyspę. Przedrzemy się przez dżunglę do pierwotnego plemienia żyjącego
w lasach, odwiedzimy wioski Morskich Cyganów Bajo i poznamy niezwykłą kulturę Toradżów,
ludzi dla których śmierć jest ważniejsza od życia.

Termin: 10-26 sierpnia 2021 (+- 2 dni)
Kameralna grupa – 5-7os.

koszt: 6790zł/os.
Hurra, są jeszcze wolne miejsca!

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na  praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

 

Indonezja ze swoją oszałamiającą przyrodą i bogatą, zróżnicowaną kulturą, jest fotograficznym rajem. Wyspa Celebes dostarczy nam dziesiątek tematów, od dzikich zwierząt, poprzez wspaniałe krajobrazy, aż po mrożące krew w żyłach obrzędy.

Program:

Prowincja Gorontalo

Jeśli dopisze nam szczęście i w okolicy pojawia się rekiny wielorybie, popłyniemy łodzią, by z bliska przyjrzeć się tym monstrualnym (do 12m długości!), ale całkowicie niegroźnym rybom. Będzie też można wskoczyć do wody z rurką. Jeśli rekinów nie będzie, to zwiedzimy Gorontalo i jego bardzo ciekawe okolice.

W rejonie Gorontalo udamy się na trekking, by przedzierając się przez lasy deszczowe, dotrzeć do plemienia Polahi. Członkowie plemienia wciąż żyją jak ich przodkowie, unikając cywilizacji i pielęgnując tradycyjne zwyczaje (np. ojciec po śmierci żony poślubia córkę, a matka po śmierci męża, syna). Nauczymy się poławiać złoto w rzece, zdobywać pożywienie w lesie i poszukamy makaków czubatych. W wiosce spędzimy dwie noce w namiotach.

Pokręcimy się też po uliczkach samego Gorontalo. Miasto zamieszkują przemili ludzi, co chwilę ktoś krzyczy „hello mister!” (niezależnie od Waszej płci :D), a klimatyczne ulice, bazary i małe fabryczki są idealne do fotografii ulicznej.

Wyspy Togin

Nocnym promem z Gorontalo dopłyniemy do rajskich wysp Togin. Wyspy te zamieszkują rybacy Bajo, którzy jeszcze niedawno prowadzili nomadyczny tryb życia, mieszkając na łodziach i praktycznie nie schodząc na suchy ląd. Obecnie osiedli, ale ich budowane na palach chaty robią duże wrażenie. Wizyty w ich gościnnych wioskach to wspaniały materiał na reportaż.

Wyspy Togian mogą pochwalić się jednymi z najlepszych miejsc do snurkowania (pływania z rurką) na świecie. Odwiedzimy kilka punktów, gdzie będzie można zaobserwować oszałamiające bogactwo życia podwodnego. Rafy będą dostępne nawet wprost z naszej prywatnej plaży.

Chętni będą mogli także zanurkować z butlą (jeśli macie uprawnienia, to na wraku bombowca B24, jeśli nie to intro nurkowe odbywa się w okolicy pięknych raf).

Togian to wspaniałe miejsce, żeby się zrelaksować. Zamieszkamy w odciętych od cywilizacji bungalowach, wśród drzew palmowych. Nocą będziemy mogli obserwować (i fotografować!) wypełnione gwiazdami niebo, a w dzień wypatrywać waranów, kuszonych zapachami z kuchni. Cały ośrodek, z własną plażą, będzie do naszej wyłącznej dyspozycji.

Jellyfish lake

Popływamy też z meduzami, które skolonizowały jezioro na jednej z wysp. Kąpiel wśród dziesiątek (na szczęście niegroźnych) stworzeń, będzie czymś, czego długo nie zapomnicie!

Tentena

To kolejne ciekawe fotograficznie miasto, gdzie śmiałkowie będą mogli zjeść potrawkę z nietoperzy!

Zażyjemy tu kąpieli w malowniczym wodospadzie, a w nocy udamy się na poszukiwanie wyraków – najmniejszych naczelnych ssaków na świecie!

Tana Toraja

Z wysp Togian promem i monibusem udamy się do Tana Taraja, pięknego górskiego regionu z malowniczo położonymi polami ryżowymi. Toradżowie słynni są ze swoich, trwających wiele dni
obrzędów pogrzebowych, podczas których składa się ofiary ze zwierząt oraz urządza walki bawołów. Jest to wstrząsające przeżycie, więc wizyta na pogrzebie będzie tylko dla chętnych.

Toradżowie chowają zmarłych w kutych w skale jaskiniach, lub małych mauzoleach. Niemowlęta natomiast spoczywają w dziuplach drzew. Wejścia do grobu strzegą wyrzeźbione w drewnie
podobizny zmarłych – tau tau. Odwiedzimy kilka z tych niezwykłych, często kilkusetletnich, nekropolii, by bliżej poznać ich skomplikowane rytuały.

Ma’nene

Jeśli dopisze nam szczęście, to w rejonie Tana Toraja przyjrzymy się obchodom święta Ma’nene, podczas którego rodziny wyjmują z grobów zmumifikowane ciała swoich bliskich, czyszczą je, przebierają w nowe ubrania, a nawet dają do wypalenia papierosa.

Makassar

Naszą wyprawę zakończymy w Makassar, mieście słynącego z owoców morza, gdzie spędzimy ostatnia noc przed odlotem do domu.

Termin: 6-22 października 2020 (+- 2 dni)
koszt: 6790zł/os.

Cena obejmuje:
• 16 noclegów
• transfer na lotnisko i z lotniska
• przejazdy lokalnymi środkami transportu
• wszystkie atrakcje wymienione w programie (poza nurkowaniem)

Cena nie obejmuje:
• wyżywienia (około 800zł)
• napojów
• biletów lotniczych (ok. 2400-2800zł)
• wydatków własnych
• ubezpieczenia

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 3000zł – do 1.08.2020
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 1.09.2020
 • II rata: 3290zł – płatna w dniu wylotu w gotówce.

Wyprawę prowadzi:

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Foto wyprawa: Islandzki Road Trip 19-29.08.2021

Foto wyprawa: Islandzki Road Trip 19-29.08.2021
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Islandii nie trzeba zachwalać. Wszyscy znamy te oszałamiające krajobrazy, wodospady, gejzery, zorzę polarną i dziką przyrodę, które sprawiają, iż jest to miejsce do odwiedzania, na liście niemal każdego podróżnika. Teraz macie szansę poznać Islandię w stylu Pakuj Plecak!

Plan jest prosty, wypożyczamy samochód i przez 11 dni będziemy eksplorować najpiękniejsze i najbardziej fotogeniczne zakątki tej niezwykłej wyspy. Większość trasy śpimy w namiotach, albowiem nic nie równa się z momentem, kiedy budzisz się rano pośrodku islandzkiej pustki, a przed namiotem rozgrywa się spektakl światła, w najpiękniejszej scenerii natury. Jeśli dodamy do tego zorzę polarną i podglądanie wielorybów to wyjdzie nam po prostu wyprawa życia, której nie możesz przegapić!

Koszt: 6900zł/os.
Termin: 19-29 sierpnia 2021
Kameralna grupa: 6-8 osób
Hurra! Są jeszcze wolne miejsca!

Czym jest fotowyprawa?

Fotowyprawa jest wyjazdem skierowanym do miłośników fotografii, na każdym poziomie zaawansowania. Od zwykłego wyjazdu krajoznawczego odróżnia się specjalnym wyborem trasy, tak abyście mogli złapać jak najlepsze kadry i przywieźli worek znakomitych zdjęć. W niektóre miejsca będziemy wracać, będziemy polować na najlepsze światło, a wieczorami dyskutować na temat naszych fotografii. Prowadzący wyprawę fotograf zawsze będzie gotów służyć radą i pomocą.

 

Program:

Reykjavík 

Stolica oraz największe miasto Islandii położone w południowo-zachodniej części wyspy będzie naszą bazą wypadową. Tutaj rozpoczniemy naszą 11 dniową przygodę a także przygotujemy indywidualny plan na Wasz rozwój fotograficzny. Ustalimy umiejętności uczestników i dopasujemy poziom warsztatów, tak aby każdy wrócił z plecakiem pełnym jak najlepszych zdjęć 🙂

Bláa Lónið, czyli Błękitna Laguna

Islandia to liczne wulkany, a wynikiem wysokiej aktywności wulkanicznej są wszechobecne gorące źródła. Można je znaleźć praktycznie wszędzie. Gorąca woda występuje naturalnie i to ona używana jest do ogrzewania domów, czy kąpieli pod prysznicem. Wiele dzikich źródeł nadaje się także do kąpieli na łonie natury. Jadąc trasą z Keflaviku do Reykjaviku odwiedzimy jedno z takich miejsc zwane Bláa Lónið, czyli Błękitną Laguną. Jest ono uznawane za jeden z najlepszych leczniczych ośrodków spa na świecie, a Na­tio­nal Geo­gra­phic ogłosił Błękitną Lagunę jednym z 25 cudów świa­ta, gdyż jak twierdzi „dy­mią­ce ba­se­ny o tur­ku­so­wej bar­wie za­mknię­te w wul­ka­nicz­nej pu­łap­ce przy­po­mi­na­ją kra­jo­braz z innej pla­ne­ty”.

Rezerwat Przyrody Reykjanesfolkvangur

Położony 40 km od Reykjaviku, obszar aktywny geotermalnie, z niezwykłymi formacjami lawowymi stworzonymi na granicy płyt tektonicznych. W celu ochrony formacji w 1975 roku został założony Rezerwat Przyrody. Znajduje się tu także jezioro Kleifarvatn, które również odwiedzimy podczas naszej wizyty.

Golden Circle: Park Þingvellir, Geysir, wodospad Gullfoss

Złoty Krąg rozpoczniemy od Parku Þingvellir leżącego na styku dwóch płyt kontynentalnych, amerykańskiej i euroazjatyckiej. Tworzą go piękne kaniony, wąwozy i pola czarnej lawy. Kolejna atrakcja to Geysir, słynne źródło geotermalne, od którego nazwy powstało określenie „gejzer”. Potrafi wyrzucić wodę na wysokość niemal 10 metrów. Ostatnim punktem „Golden Circle” będzie wodospad Gullfoss. Pochodząca z lodowca Langjökull woda spada dwoma kaskadami, o wysokości 11 i 21 metrów.

Góry tęczowe Landmannalauga

Położone na terenie rezerwatu przyrody Fjallabak tęczowe góry są uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Wygląda to tak, jakby natura zabawiła się w malarza i barwiąc wierzchołki różnymi kolorami, stworzyła wyjątkową przyrodniczą impresję. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc i jesteśmy pewni, że Wasze serca też skradnie!

Wodospad Seljalandsfoss

Wodospad, na rzece Seljalandsá, to już niejako ikona Islandii. 60-cio metrowa kaskada skrywa za sobą jaskinię, która pozwala obejrzeć wodospad „od tyłu”. Oczywiście my również zrobimy sobie spacer do jaskini za wodospadem, aby móc nacieszyć oczy tym niezwykłym widokiem.

Wodospad Skogafoss

Zamknij oczy i wyobraź sobie jak rozbijające się kropelki, uderzającej z impetem kaskady wodnej spotykają się z nieśmiałymi promieniami islandzkiego słońca, tworząc piękną kolorową tęczę. Takim właśnie widokiem kończy się ostatni fragment rzeki Skógá, tworząc jeden z największych wodospadów na wyspie. Wysoki na 62 metry i szeroki na 15 metrów, imponuje siłą z jaką jego strumienie uderzają w ziemię. Dodaj do tego strome skały porośnięte zielonym mchem i mgłę unoszącą się nad wodą nad którą widnieje podwójna tęcza, to masz widok jak z bajki. 

Wrak samolotu Dakota

Mówi się, że wrak samolotu Dakota urósł na Islandii do rangi atrakcji, którą trzeba zobaczyć, a w połączeniu z otaczającym go iście księżycowym krajobrazem tworzy niezwykłą fotograficzną gratkę. Więc skoro nawet sam Justin Biber pokazał go w swoim teledysku, no to po prostu nie może  zabraknąć tam także i nas 😉

Laguna Jökulsárlón i lodowiec Vatnajökull

Vatnajökull jest największym lodowcem Islandii i zajmuje prawie 8% tej wyspy. To także jeden z największych lodowców Europie. Jego topniejące wody tworzą jezioro Jökulsárlón (po islandzku laguna lodowcowa), które jest prawdziwym diamentem wśród atrakcji kraju (i to prawie dosłownie :)).  Na plaży wokół jeziora (zwanej diamentową) leżą porozrzucane krystaliczne bryły lodu, które obmywane oceanicznymi falami skrzą się w słońcu niczym drogocenne kamienie.

Wodospad Svartifoss

Wyglądający niczym płaskorzeźba z bazaltowymi kolumnami i wodną kaskadą wypływającą centralnie po środku jest prawdziwym dziełem natury. Niezwykłe kolumny są efektem spływającej lawy, która dzięki zimnym wiatrom, błyskawicznie stygła na zewnątrz, choć w środku wciąż była gorąca. Lawa stygnąc kurczyła się i pękała na podłużne i wielokątne słupy skalne, tworząc kolumny. Wodospad był inspiracją islandzkich architektów przy projektowaniu Teatru Narodowego i kościoła Hallgramskirkja w Reykjaviku.

Kanion Fjaðrárgljúfur  i kanion Stuðlagil

Kolejna atrakcją jaką odwiedzimy będzie Kanion Fjaðrárgljúfur, który posłużył między innymi jako plan dla teledysku Justina Biebera. Nie jesteśmy przekonani, czy to dobra rekomendacja 😉 ale damy Wam szansę abyście osobiście mogli wyrobić sobie zdanie na ten temat. 

A kto wie, być może bardziej spodoba się Wam kanion Stuðlagil, którego połączenie bazaltowych skał i błękitnej wody rzeki (o ile nie będzie wezbrana i błotnista) daje oszałamiające wrażenie klejnotu zrodzonego z natury.

Wodospady Dettifoss i Selfoss

„Potężny”, „Spektakularny”, „Oszałamiający” tak mówią o nim podróżnicy, którzy już go widzieli. Z pewnością jest jednym z listy „MUST SEE” i nie może go zabraknąć podczas naszej wyprawy. Przez próg Dettifoss przelewa się blisko 200 m³ wody na sekundę i wytwarza tyle energii, że można by nią zasilić Legnicę, Kalisz czy Jastrzębie Zdrój. Wodospad urzekł Ridleya Scotta który wykorzystał go w pierwszej scenie swojego filmu „Prometeusz”, ale zamiast na ekranie telewizora, dużo lepiej podziwiać go na żywo 😉
Gdy już uda nam się podnieść z kolan, na które z pewnością padniemy (jeżeli nie przed majestatem Dettifoss to choćby dla poprawy kompozycji zdjęcia) przejdziemy kilkaset metrów w górę rzeki, by spotkać się z kolejnym cudem natury, wodospadem Selfoss. Jego nazwa idealnie sugeruje nam co powinniśmy z nim w tle zrobić. 🙂  Wodospad ten zasługuje na uwagę zwłaszcza ze względu na nietypowy układ w stosunku do biegu rzeki, jest do niej niemal równoległy, co skutkuje tym, że jego krawędź rozciąga się na kilkaset metrów i dzieli na dziesiątki, jak nie setki mniejszych wodospadów.

Przełęcz Námaskarð i Pseudokratery Skútustaðagígar nad jeziorem Mývatn

Rozpoczniemy zwiedzaniem przełęczy zwanej pieszczotliwie „piekiełkiem”, wypełnionej gorącymi źródłami, bulgoczącymi błotnymi jeziorkami oraz fumarolami i solfatarami, a dzień zakończymy nad powstałym ok. 38 000 lat temu jeziorem Myvatn.

Wodospad Goðafoss

Goðafoss, zwany Wodospadem Bogów, zawdzięcza swą nazwę Thorgeirowi Thorkelssonowi, który w 1000 roku, kiedy Islandia przyjmowała chrześcijaństwo, w symbolicznym akcie nawrócenia, pozbył się pogańskich bogów wrzucając ich posągi do wodospadu. Wodospad ma kształt skalistej podkowy, a jego wody tworzą piękne turkusowe jezioro połyskujące wśród strzelistych skał. 

Zorze polarne

Sfotografować zorzę polarną to marzenie każdego fotografa. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mogli ustrzelić ją praktycznie nie wychodząc z namiotu. Najlepszy czas na jej obserwację przypada między październikiem a kwietniem ale czasem można ją zobaczyć także pod koniec sierpnia. Uprzedzamy jednak, że tej atrakcji nie możemy zagwarantować na sto procent. 

Husavik

To małe, rybackie miasto położone na północnym wybrzeżu Islandii. Kiedy już w końcu tam dotrzemy, będzie okazja wyspać się w wygodnym łóżku i nabrać sił przed rejsem w poszukiwaniu wielorybów.

Wieloryby

Wielorybami potocznie nazywamy niektóre ssaki z rzędu waleni.
W islandzkich wodach spotkać można aż 23 różnych gatunków waleni, od olbrzymiego kaszalota spermacetowego do delikatnego morświna. Jednak zawsze należy pamiętać, iż wycieczki są prowadzone w dzikiej przyrodzie i nigdy nie można zagwarantować obserwacji wielorybów na danej trasie.

Koszt – 6900zł/os

Noclegi: pod namiotem oraz w lokalnych sprawdzonych hostelach.
Przejazdy: wynajęty samochód.

Cena obejmuje:

 • 10 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • wynajem samochodu i benzynę
 • bilety wstępów
 • wycieczkę na wieloryby
 • opiekę fotografa

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia i napojów (ok. 150zł/dzień/os.)
 • biletów lotniczych (ok. 400-600zł)
 • wydatków własnych
 • ubezpieczenia
 • testów na COVID-19, które należy zrobić zgodnie z wytycznymi poniżej (jeden lub trzy).

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy nocować w domkach i namiotach. Część posiłków będziemy sobie przygotowywać samodzielnie. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany ;)6

Aktualne informacje dotyczące wjazdu na Islandię i obowiązkowych testów PCR

 • Osoby zaszczepione zobowiązane są do wykonania testu PCR na COVID -19 po przylocie na Islandię.
 • Osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR na COVID-19 do 72 godzin przed przylotem, a później drugi po przylocie na teren Islandii. W następnej kolejności trzeba odbyć obowiązkową 5 dniową kwarantannę i po tym czasie wykonać trzeci test PCR.
 
 
 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, szczegóły zwrotu w regulaminie.
 • I rata: 3000zł – do 15.06.2021
 • zwrot kosztów biletu – do 30.06.2021
 • II rata: 3400 zł – płatna w dniu wylotu w gotówce.

Wyprawę prowadzi:

Kacper Bartczak

Fotograf i przyrodnik, który namiętnie stara się te dwie pasje łączyć. Jego wielka miłość do obserwowania natury, z którą zdaje się urodził, połączyła się z pasją fotografowania już w dzieciństwie. Początkowo na matówce znajdywały się głównie owady i ptaki, ale wkrótce dołączyły do nich portrety najbliższej rodziny i znajomych. W liceum ta zabawa stała się prawdziwą pasją i pomysłem na życie, która doprowadziła do ukończenia trzech szkół fotograficznych (ZSF, WSF, PWSFTviT). Wiele godzin spędzonych na praktykach zawodowych oraz podczas pracy w studiach fotograficznych czy zakładach drukarskich, dały mu szeroką wiedzę techniczną. Wreszcie współpraca i dyskusje z artystami i krytykami oraz fachowa literatura skierowały jego twórczość w kierunku fotografii konceptualnej i kreacyjnej. Dzisiaj jest już nie tylko uczniem, ale i wykładowcą. Pracuje jako asystent w warszawskim ASP oraz prowadzi kursy indywidualne i dla uczniów prywatnych szkół fotografii. Jego prace można było zobaczyć na kilku indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i Europie. Prezentował między innymi projekty „Lewe pół profilowe” i „5 days trip” w Warszawie, „Warszawa poza czasem i pamięcią” i „Zwidoki” w Warszawie i Łodzi, czy „Kerry from the sea” w Caherciveen.

Zapisz się na wyprawę!