Foto wyprawa: Boliwia 2019

Foto wyprawa: Boliwia 2019

Boliwia ze względu na swoje niesamowite położenie nazywana jest Tybetem Ameryk. Jest to najwyżej położony i najtrudniej dostępny kraj Ameryki Łacińskiej. Właśnie to położenie sprawia, że co krok zaskakuje nas zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Znajdziemy tu wysokie, ginące w chmurach szczyty Andów, dzikie, tropikalne dżungle oraz malownicze dorzecza Amazonki. Jednak krajobrazy to nie wszystko. Boliwia posiada również wyjątkową kulturę, którą tworzy mieszanka religii katolickiej, dawnych wierzeń i tradycji indiańskich. To tu zobaczymy największą pustynię solną na świecie, kolorowe laguny oraz największe na kontynencie jezioro. Spotkamy również zaskakujących ludzi – Indian, kobiety w melonikach, słynne walczące na ringach zapaśniczki a nawet… czarownice.

Termin: 2 -16 czerwca 2019 (powrót 17 czerwca)

Ilość osób: 6-10 + (pilot, fotograf, lokalny przewodnik)

Noclegi: w lokalnych hostelach, pokoje wieloosobowe, lub dwuosobowe (w zależności od miejsca)

Przejazdy: jeep, loty wewnętrzne

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Boliwia to kraj posiadający niesamowite walory przyrodnicze, wyjątkowe i malownicze krajobrazy aż proszą się, by uchwycić je na zdjęciu. Kolejnym niesamowicie fotogenicznym elementem kraju są ludzie – Indianie, kobiety w melonikach, zapaśniczki. Targ czarownic natomiast jest miejscem wprost stworzonym do street photo.

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce i wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o rozwój Twoich umiejętności.

 

 

PROGRAM WYPRAWY:

Rozpoczniemy od zwiedzania najwyżej położonej stolicy świata – La Paz. Dolina w której leży miasto znajduje się na wysokości 3600-4100 m n.p.m. i otaczają ją górskie wzniesienia widoczne z każdego punktu. Mimo wysokiego położenia, jest to najbardziej rozwinięte miasto w całym kraju. Zwiedzanie La Paz zaczniemy od Plaza Murillo, przy którym znajduje się wiele zabytków: m.in. Katedra, Pałac Prezydencki czy budynek Zgromadzenia Narodowego.

Odwiedzimy wielkie, otwarte markety i słynny targ czarownic. Komu nie straszne czary, będzie mógł kupić tajemnicze mikstury. Czekają nas także pełne emocji walki boliwijskich zapaśniczek czyli Cholitas Wrestling.

 

 

 

Jezioro z pływającymi wyspami „Titicaca”

Pochodzenie nazwy tego niezwykłego akwenu wodnego „Titicaca” wywodzi się z języka Indian Keczua i Ajmara. „Titi” to puma a „caca” to królik. W tłumaczeniu oznacza pumę polującą na króliki i taki kształt (przy odrobinie wyobraźni ;)) można rozpoznać w ogólnym zarysie akwenu.

Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp (Amantani, Taquile, Suriqui, Isla del Sol oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro. My odwiedzimy Wyspę Słońca gdzie według legend Inków narodził się biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo, a także samo Słońce czyli Inti. Wyspa ta jest wciąż miejscem świętym dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua. Odwiedzimy także Copacabana, miasteczko, które trochę przypomina śródziemnomorskie kurorty, jednak to co nam przypomni, że jesteśmy w Boliwii to niska temperatura zarówno powietrza, jak i błękitnej wody.

Tiahuanaco

Stanowisko archeologiczne, dawne centrum kultury o tej samej nazwie. Architektura miasta charakteryzuje się płaskorzeźbami, stelami i wielkimi blokami skalnymi. Ten największy, położony na 3800 m n.p.m. ośrodek kultury andyjskiej wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Potosi

Założone w 1545 roku, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynne ze swej kopalni srebra było kiedyś najbogatszym miastem całej Ameryki Południowej. Legenda głosi, że ze srebra wydobytego z Cerro Rico można by zbudować most pomiędzy Potosi i Hiszpanią. Choć lata świetności tego miejsca minęły dawno temu, niewątpliwie nadal warto je odwiedzić.

Sucre

Z Potosi zrobimy sobie jednodniową wycieczkę do Sucre, konstytucyjnej stolicy Boliwii. Położne na wysokości około 2700 m n.p.m. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Tupiza

Niewielka miejscowość, głównie znana jako baza wypadowa do Parku Narodowego Eduardo Avaroa i Salar de Uyuni.

Rezerwat fauny andyjskiej Eduardo Avaroa ( 4 dniowa wycieczka)

(Laguna Kollpa, Laguna Hedionda, Laguna Colorada, Lagunas Altiplánicas, Laguna Verde)

Podczas wycieczki odwiedzimy także piękne kolorowe laguny z flamingami i stadami spacerujących lam

 

wulkany i gorące źródła w których będziemy rozkoszować się kąpielą.

Salar de Uyuni

Największe solnisko świata (10 582 km²) oraz jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie, gdzie różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm. Idealne miejsce dla fotografów, gdzie oprócz magicznego wschodu słońca można pobawić się perspektywą.

CENA: 4000 zł + 840 euro / os.

ILOŚĆ OSÓB 6-10

CENA ZAWIERA:

 • kurs fotograficzny
 • noclegi w hostelach (pokoje 2, 3 i 4 osobowe)
 • transport po Boliwii wraz z przelotami wewnętrznymi
 • wycieczki i bilety wstępu na atrakcje zawarte w programie
 • wyżywienie podczas wycieczki do Reserva Nacional de Fauna Andina Eduardo Avaroa ( 4 dni)
 • opiekę pilota

CENA NIE ZAWIERA :

 • biletów lotniczych 3500 – 4200 zł
 • śniadań, obiadów, kolacji i napojów
 • napiwków dla kucharki i kierowcy w parku (uznaniowo)
 • wycieczek fakultatywnych ( droga śmierci, Kanion Toro toro, Carrasco National Parque)
 • ubezpieczenia
 • wydatków własnych

HARMONOGRAM WPŁAT:

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł  (w przelewie proszę napisać ZALICZKA NA WYJAZD  Boliwia 2019 ). Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 15 kwietnia- 4000 zł (w przelewie proszę napisać 1 RATA NA WYJAZD  Boliwia 2019 )

2 rata – koszt biletu

3 rata –płatne gotówką w walucie 840 Euro na lotnisku w dniu wylotu.

 

Nie zwlekaj, ilość miejsc ograniczona!

 

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Foto wyprawa: Indonezja – z wizytą na szalonej wyspie

Foto wyprawa: Indonezja – z wizytą na szalonej wyspie

Podczas wyprawy zwiedzimy indonezyjską wyspę Celebes (Sulawesi), która jest niezwykła nie
tylko jeśli chodzi o kształt. Znajdziemy tu bogactwo przyrody: lasy deszczowe, dziesiątki
endemicznych gatunków zwierząt, piękne rafy, a nawet jezioro pełne meduz. Równie fascynujący
są ludzie zamieszkujący wyspę. Przedrzemy się przez dżunglę do pierwotnego plemienia żyjącego
w lasach, odwiedzimy wioski Morskich Cyganów Bajo i poznamy niezwykłą kulturę Toradżów,
ludzi dla których śmierć jest ważniejsza od życia.

Termin: 4-20 sierpnia 2019 (+- 2 dni)
koszt: 6200zł/os.

Czym jest fotowyprawa?

Fotowyprawa jest wyjazdem skierowanym do miłośników fotografii, na każdym poziomie zaawansowania. Od zwykłego wyjazdu krajoznawczego odróżnia się specjalnym wyborem trasy, tak abyście mogli złapać jak najlepsze kadry i przywieźli worek znakomitych zdjęć. W niektóre miejsca będziemy wracać, będziemy polować na najlepsze światło, a wieczorami dyskutować na temat naszych fotografii. Prowadzący wyprawę fotograf, zawsze będzie gotów służyć radą i pomocą.

Indonezja ze swoją oszałamiającą przyrodą i bogatą, zróżnicowaną kulturą, jest fotograficznym rajem. Wyspa Celebes dostarczy nam dziesiątek tematów, od dzikich zwierząt, poprzez wspaniałe krajobrazy, aż po mrożące krew w żyłach obrzędy.

Program:

Prowincja Gorontalo

Jeśli dopisze nam szczęście i w okolicy pojawia się rekiny wielorybie, popłyniemy łodzią, by z bliska przyjrzeć się tym monstrualnym (do 12m długości!), ale całkowicie niegroźnym rybom. Będzie też można wskoczyć do wody z rurką. Jeśli rekinów nie będzie, to zwiedzimy Gorontalo i jego bardzo ciekawe okolice.

W rejonie Gorontalo udamy się na trekking, by przedzierając się przez lasy deszczowe, dotrzeć do plemienia Polahi. Członkowie plemienia wciąż żyją jak ich przodkowie, unikając cywilizacji i pielęgnując tradycyjne zwyczaje (np. ojciec po śmierci żony poślubia córkę, a matka po śmierci męża, syna). Noc spędzimy w namiotach w wiosce.

Odwiedzimy też wspaniały park narodowy – Wartabone. W deszczowych lasach będziemy mogli zaobserwować też różnorodną zwierzynę, m.in. makaki czubate i wyraki.

Wyspy Togin

Nocnym promem z Gorontalo dopłyniemy do rajskich wysp Togin. Wyspy te zamieszkują rybacy Bajo, którzy jeszcze niedawno prowadzili nomadyczny tryb życia, mieszkając na łodziach i praktycznie nie schodząc na suchy ląd. Obecnie osiedli, ale ich budowane na palach chaty robią duże wrażenie. Wyspy Togian mogą pochwalić się jednymi z najlepszych miejsc do snurkowania (pływania z rurką) na świecie. Odwiedzimy kilka punktów, gdzie będzie można zaobserwować oszałamiające bogactwo życia podwodnego. Rafy będą dostępne nawet wprost naszej prywatnej plaży.

Na deser zdobędziemy wulkan na wyspie Una Una. Chętni będą mogli także zanurkować z butlą (jeśli macie uprawnienia, to na wraku bombowca B24, jeśli nie to intro nurkowe odbywa się w okolicy pięknych raf).

Jellyfish lake

Popływamy też z meduzami, które skolonizowały jezioro na jednej z wysp. Kąpiel wśród setek (na szczęście niegroźnych) stworzeń, będzie czymś, czego długo nie zapomnicie!

Tana Toraja

Z wysp Togian promem i monibusem udamy się do Tana Taraja, pięknego górskiego regionu z malowniczo położonymi polami ryżowymi. Toradżowie słynni są ze swoich, trwających wiele dni
obrzędów pogrzebowych, podczas których składa się ofiary ze zwierząt oraz urządza walki bawołów. Jest to wstrząsające przeżycie, więc wizyta na pogrzebie będzie tylko dla chętnych.

Toradżowie chowają zmarłych w kutych w skale jaskiniach, lub małych mauzoleach. Niemowlęta natomiast spoczywają w dziuplach drzew. Wejścia do grobu strzegą wyrzeźbione w drewnie
podobizny zmarłych – tau tau. Odwiedzimy klika z tych niezwykłych, często kilkusetletnich, nekropolii.

Ma’nene

W rejonie Toraja przyjrzymy się obchodom święta Ma’nene, podczas którego rodziny wyjmują z grobów zmumifikowane ciała swoich bliskich, czyszczą je, przebierają w nowe ubrania, a nawet dają do wypalenia papierosa.

Makassar

Naszą wyprawę zakończymy w Makassar, mieście słynącego z owoców morza, gdzie spędzimy ostatnia noc przed odlotem do domu.

Termin: 4-20 sierpnia 2019 (+- 2 dni)
koszt: 6200zł/os.

Cena obejmuje:
• 16 noclegów
• transfer na lotnisko i z lotniska
• przejazdy lokalnymi środkami transportu
• lot wewnętrzny
• wszystkie atrakcje wymienione w programie (poza nurkowaniem)

Cena nie obejmuje:
• wyżywienia (około 1000zł)
• napojów
• biletów lotniczych (ok. 2400-2800zł)
• wydatków własnych
• ubezpieczenia

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2700zł – do 15.05.2019
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 15.06.2019
 • II rata: 3000zł – płatna w dniu wylotu w gotówce.

Wyprawę prowadzi:

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Wyprawa: Bezdroża Gruzji – sierpień 2019

Wyprawa: Bezdroża Gruzji – sierpień 2019

Pakuj Plecak i leć z nami do Gruzji!

 

Przez 11 dni zjedziemy prawie cały kraj i zabierzemy Cię w najciekawsze miejsca.

 

Odwiedzimy katedrę Bagrata i Monastyr Gelat (najcenniejsze budowle sakralne w Kutaisi).

Pojedziemy do  Kanionu Okatse z imponującą dziką przyrodą, fantastycznymi wodospadami i zachwycającymi widokami.

Zajedziemy do Mcchete jednego z najstarszych miast Gruzji, aby poznać historię dwóch wyjątkowych monastyrów: Dżwari oraz Sweti Cchoweli.

Odwiedzimy także kompleks jaskiń świątynnych na półpustynnych stokach góry Garedża, których historia sięga VI w. n.e. Będzie okazja poszukać starodawnych fresków na ścianach jaskiń a nawet postawić stopę w Azejberdżanie.

Pojedziemy nad największe gruzińskie jezioro Parawani położone na wysokości 2073 m n.p.m. i odwiedzimy miasto miłości – Sighnaghi, gdzie będzie okazja do degustacji pysznych gruzińskich win.

 

Przejedziemy się Gruzińską Droga Wojenną aby móc podziwiać wspaniałe pasma Wielkiego Kaukazu, a wracając odwiedzimy skalne miasto Waredża powstałe w zachodniej ścianie głębokiego kanionu rzeki Mtkwari.

Oczywiście odwiedzimy także stolicę kraju Tbilisi z jej wyjątkowym mostem pokoju, licznymi łaźniami miejskimi, wzgórzami, na które wjeżdża się kolejkami, a nawet Barem Warszawa!

Następnie pojedziemy w kierunku twierdzy Rabati w Achalciche.

Aby na koniec popływać w Morzu Czarnym i odpocząć w nadmorskim kurorcie Batumi.

Termin:

08.08.-18.08.2019

Trasa: Kutaisi (Bagrati, Gelati, Kanion Okace), Tbilisi (między innymi: Bridge of peace, Plac Wolności, kolejka gondolowa, kąpiel w tbiliskich łaźniach miejskich i Bar Warszawa), Mccheta (monastyr Dżwari, Sweti Cchoweli), Dawid Garedża, Badiauri, Signagi, Stepancmindy (Kazbegi) (Zbiornik Żinwali, twierdza Ananuri, Gudauri, przełęcz Krzyżowa, cerkiew Gergeti), Jezioro Paravani, skalne miasto Wardzia, twierdza Rabati w Achalciche, Chertwisi, Abastumani, Batumi

 

Warunki uczestnictwa:

Termin: 08 sierpnia -18 sierpnia

Ilość osób 6-12

Koszt wyprawy 2500 zł

Cena zawiera:

noclegi w hostelach (pokoje 2-4 osobowe), transport po Gruzji, następujące atrakcje:

wejście do Kanionu Okace, wycieczka do Mcchety, bilet wstępu na kolejkę gondolową, wstęp do łaźni siarkowych, wycieczkę do Dawid Garedża, wycieczkę do Badiauri + pieczenie chleba gruzińskiego, wycieczkę do Signagi + degustacja gruzińskiego wina (3 kieliszki), wycieczka do Stepancmindy (Kazbegi), (podczas wycieczki odwiedzimy zbiornik Żinwali, twierdzę Ananuri, Gudauri, przełęcz krzyżową, cerkiew Gergeti), wycieczka do skalnego miasta Wardzi, twierdza Rabati w Achalciche, Chertwisi, Abastumani obserwatorium.

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych (koszt  500 -1000 zł*)

Uwaga Lot Wizzair – w cenie bagaż podręczny o wymiarach 55×40×23 cm i wadze 10 kg.

Dopłata za bagaż nadawany: 42 euro (w jedna stronę)

*Uwaga jeśli po zebraniu grupy loty do Tbilisi okażą się tańsze, nastąpi zmiana kolejności zwiedzania –Tbilisi-Kazbek-Kutaisi-Batumi-Waradzia-Tbilisi.

Supry czyli biesiady gruzińskiej – cena 12 dolarów USD /os.

Wyżywienia: śniadań, obiadów, kolacji i napojów

przykładowe ceny: chaczapuri (tradycyjne danie z ciasta i sera) za 10 GEL/20 zł, saciwi (kurczak w sosie z mielonych orzechów) z grillowanymi bakłażanami – 30 GEL/60 zł; butelka wytrawnego saperavi – 25 GEL/50 zł.

Ubezpieczenia (40 -80 zł)

Wydatków własnych.

 

Zapisz się już dziś!

Dla wszystkich, którzy zapiszą się do 30 kwietnia 2019 przewodnik po Gruzji w prezencie!

 

Jeszcze się wahasz? Oto dajemy Ci 10 powodów, dla których koniecznie POWINIENEŚ POLECIEĆ Z NAMI DO GRUZJI:

👉 Zaplanowaliśmy najlepszą trasę ze wszystkimi najważniejszymi atrakcjami!
👉 Masz okazję poznać kraj, który jeszcze nie został zadeptany przez masową turystykę!
👉 Gruzja jest piękna!
👉 Gruzini są bardzo gościnni!
👉 W Gruzji można pooddychać świeżym powietrzem!
👉 W Gruzji można wyżyć się fotograficznie!
👉 Gruzini mają ciekawą kulturę i tradycje, które będziesz miał okazję poznać np supra, pieczenie tradycyjnego chleba czy skorzystanie z łaźni miejskich!
👉 Gruzini lubią się bawić więc nie będziesz się nudzić!
👉 Gruzja ma pyszne jedzenie i wyśmienite wino!
👉 W Gruzji jest bezpiecznie!

 

A NA KONIEC KILKA CIEKAWOSTEK ZWIĄZANYCH Z GRUZJĄ:

Gruzja, Georgia czy Sakartwelo?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Jak powstał monastyr Sweti Cchoweli?

Pewien żyd z Mcchety, Elizeusz, wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz zdążył dopiero w chwili Ukrzyżowania. Od rzymskiego żołnierza odkupił szatę Chrystusa i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr. Święta Nino poleciła, aby ściąć cedr i na jego miejscu zbudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok.

Skąd nazwa Tbilisi?

O powstaniu Tbilisi jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Gruzińska droga wojenna

Gruzińska Drogą Wojenna zawdzięcza swą nazwę czasom kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji. To było na początku XIX wieku i w tym czasie trwały tam krwawe bitwy. W dzisiejszych czasach jest absolutnie bezpieczna a w przewodnikach to jedno z miejsc, które wręcz należy zobaczyć, głównie ze względu na piękne widoki.

Kim była najwybitniejsza królowa Gruzji i co ma wspólnego z Wardzią?

Tamar, Tamara I Wielka z rodu Bagratydów -została królową Gruzji w 1184 r. Była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Tamar była również fundatorką Wardzi. Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamar towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”.

Zapisz się już dziś, ilość miejsc ograniczona!

Foto wyprawa: Kuba od Hawany po Oriente

Foto wyprawa: Kuba od Hawany po Oriente

Jedyne takie warsztaty fotograficzne na gorącej wyspie.

Termin : 8 -23 listopada 2019

Kuba nie bez powodu jest nazywana perłą Karaibów. Ta pełna słońca wyspa słynie z produkcji cygar, starych, kolorowych samochodów, wszechobecnej salsy i roztańczonych Kubańczyków. Ale również od pokoleń jest inspiracją dla artystów i muzyków. To właśnie z nimi będziemy mieli okazję spotkać się podczas naszego pobytu na Kubie. Poznamy Was z lokalnymi artystami, którzy chętnie opowiedzą o życiu na Kubie.

Zaplanowaliśmy dla Was plenery fotograficzne z modelką i muzykami.

Zabierzemy Was w malownicze regiony Baracoa, którymi zachwycał się sam Krzysztof Kolumb. Przepłyniemy kanion Yumuri, zdobędziemy el Yunke i wejdziemy na najwyższy kubański szczyt Pico Turquino aby z niego podziwiać majestatyczne góry Sierra Maestra. Odwiedzimy plantacje kakao i będziemy kąpać się w wodospadzie. A na koniec czekają na nas rajskie plaże na Cayo Coco.

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Kuba to egzotyczne krajobrazy i piękni, barwni mieszkańcy. To historia wypisana na kubańskich twarzach, czy tocząca się na ulicach kolonialnych miast, wśród gwaru, salsy i pędzących starych samochodów. Ty wszystkie obrazy kuszą i zmuszają, by zatrzymać je w kadrze.

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów.

Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce i wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

Termin: 8-23 listopada 2019 (Hurra są jeszcze miejsca!)

Ilość osób: 7-10 + (pilot, fotograf, lokalny przewodnik)

Noclegi: casas particulares, pokoje 2 – 3 osobowe

Przejazdy: samochód, lokalne taksówki

Dlaczego warto?

Zwiedzimy najważniejsze, topowe atrakcje, ale będziemy też wnikać głębiej. Spędzimy dużo czasu z mieszkańcami, zobaczymy jak żyją, pracują i jak się bawią. Dowiemy się jak wygląda komunizm w XXI wieku – odwiedzimy sklepy na kartki, szkołę i doświadczymy kultu Che. Często będziemy zbaczać z utartego szlaku i wyszukiwać ukryte perełki. Znamy Kubę na wylot, mamy tam przyjaciół (a połowa z nas rodzinę 🙂 ), dzięki czemu mogliśmy przygotować naprawdę unikalną trasę.

Zjedziemy gorącą wyspę od Hawany po Baracoa, dzięki temu będziesz miał okazję zobaczyć różnice między regionami. Tętniąca życiem Hawana różni się od spokojnego kolonialnego Trinidadu, a wschodnia części Kuby jest zupełnie inna niż reszta kraju, bardziej dzika i pełna egzotycznej aury.

Bogata historia sięgająca pamięcią Krzysztofa Kolumba, wspaniałe koloniale zabytki, lasy deszczowe, wodospady, majestatyczne góry Sierra Maestra, piękne plaże z turkusowym morzem i palmami kokosowymi, czy wreszcie otwarci, uśmiechnięci i roztańczeni ludzie – to wszystko z pewnością Was zachwyci.

Właśnie takiej Kuby musisz spróbować!

Program:

Hawana – głośna i wyglądająca jak zmęczona życiem Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą ale koniecznie trzeba ją zobaczyć aby wyrobić sobie własne zdanie. To tutaj wskakujemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta. Objedziemy Hawana Centro, kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie Al Capone prał swoje pieniądze i zapuścimy się na spacer po Cmentarzu Colon – przepięknej, monumentalnej nekropolii. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya. A wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie lub spotykać się z kubańskimi artystami. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

 

Trinidad –  to jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki a obok malownicza Doliny Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. Trinidad to prawdziwa kopalnia tematów fotograficznych, dlatego zagubimy się w tym niezwykłym mieście na kilka dni. A kiedy zmęczy nas upał i miejski gwar uciekniemy aby wykąpać się w wodospadzie El Nicho poleniuchować na plaży Ancon czy popływać katamaranem. Wieczorami będziemy uczyć się salsy i odwiedzimy najsłynniejszą kubańską dyskotekę umiejscowioną dość nietypowo, bo w jaskini.

Camagüey

Wyróżnia się pośród innych miast wyjątkowym pięknem architektury, znaczeniem kulturalnym i tradycjami. To istny labirynt nieregularnie rozrzuconych ulic, które co chwilę rozwidlają się i łączą w miejskie place, a czasem po prostu prowadzą do ślepych zaułków. Ta skomplikowana sieć drogowa związana była z koniecznością obrony miasta przed atakami piratów. Camagüey jest malownicze, zachwyca domami we wszystkich kolorach tęczy i pełnymi zieleni podwórkami.

Symbolem miasta jest tinajón – gliniany garnek, służący do przechowywania wody deszczowej oraz żywności. Podobno, gdy napijesz się wody z tego garnka wraz ze swoim partnerem to jest szansa na miłość do końca życia.

Holguin

Za założyciela miasta uważa się konkwistadora Kapitana Garcia Holguin. W 1545 roku przegnał Indian Tainów i wybudował niewielką rolniczą osadę w okolicach wzgórza La Loma de la Cruz. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto na Kubie, które choć dynamicznie się rozwija, wciąż jest pełne reliktów przeszłości. Dla nas Holguin to baza wypadowa do poznania najbardziej egzotycznej części Kuby.

Baracoa

To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Kubie. Położona na wybrzeżu Atlantyku w krainie pełnej zielonych gór, pokrytych gęstym lasem pełnym palm, kakaowców z  licznymi, malowniczymi rzekami. To o niej Krzysztof Kolumb pisał w swoim dzienniku, iż jest to najładniejsze miejsce jakie kiedykolwiek widziało ludzkie oko.

Założona w 1511 roku przez konkwistadora Diego Velázqueza Baracoa jest najstarszym miastem Kuby. Do dziś zachowały się tu stare drewniane kolonialne domy a w  katedrze przechowywany jest słynny krzyż (La Cruz de la Parra). Przywiózł go sam Krzysztof Kolumb i do dziś uznawany jest on za jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich w całej Ameryce Łacińskiej.

Podczas krótkiego pobytu w Baracoa, pojedziemy na plażę Maguana, odwiedzimy plantacje kakao i przepłyniemy Kanion Yumuri.

Santiago de Cuba

Wciśnięte między góry  Sierra Maestra a morze, jest drugim co do wielkości miastem na Kubie. W Santiago spędzimy dwa dni. Odwiedzimy dom Diego Velázqueza, Katedrę, Park Cespedes, schody Padre Pico, i zamek Castillo del Moro San Pedro de la Roca. Zatańczymy salsę w Casa de la Trova i zagubimy się w wąskich uliczkach tego najbardziej afrykańskiego, tętniącego życiem, muzycznego miasta, pełnego rewolucyjnej przeszłości i kolonialnych zabytków.

El Cobre

Kult Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre związany jest z historią dwóch Indian Rodrigo i Juana de Hoyos, oraz 10 letniego niewolnika Juana Moreno, którzy wypłynęli łódką w poszukiwaniu soli do konserwowania mięsa.  W drodze złapał ich sztorm, więc schronili się oni w zatoczce Nipe. Kiedy morze się uspokoiło, mężczyźni ujrzeli białe zawiniątko unoszące się na falach i powoli zbliżające się do nich. Gdy przypłynęło, okazało się, że jest to posążek Matki Bożej, która w prawej ręce trzyma Dzieciątko Jezus a w lewej złoty krzyż. Do boku figurki przytwierdzony był napis „Jestem Panną Miłosierdzia”. Zeznający pod przysięgą świadkowie, twierdzili, iż mimo sztormowej pogody i ciągłego uderzania fal o łódkę, ani statua, ani jej ubranie nie zostały zmoczone. Figurka trafiła do kopalni miedzi w El Cobre. Niedługo po tym, powstała tam pustelnia a sto lat później wzniesiono tam sanktuarium. Od 1927 roku w miejscu kultu stoi istniejąca do dziś bazylika, którą wciąż odwiedzają rzesze wiernych.

Koszt:  6600zł / os. (3000 zł +  850 euro)

Cena obejmuje:

 • kurs fotograficzny, noclegi, śniadania, przejazdy między miastami, przejazdy lokalnymi środkami transportu, oraz następujące atrakcje:
 • Hawana – welcome drink, przejazd samochodem z lat 50, bilet wstępu na cmentarz Colon, sesja fotograficzna z Kubanką
 • Vińales – wstęp do jaskini La Cueva del Indio, wycieczka konna na plantację tytoniu
 • Cienfuegos – wstęp nad wodospad El Nicho
 • Trinidad – wycieczka na plaże Ancon, wycieczka i bilet wstępu nad wodospad El Cubano, wycieczka i bilet wstępu na plantację Manaca Iznagi
 • Baracoa: wycieczka łódką na Yumuri, plantację kakao, sesja zdjęciowa z modelką na plaży Maguana.
 • Santiago de Cuba wstęp do Castillo de San Pedro de la Roca,wstęp do Muzeum Diego Velázqueza,
 • Sanktuarium Matki Boskiej Miłosiernej z El Cobre

Czego nie obejmuje cena?

 • Biletów lotniczych (2200 -2800 zł)
 • Obiadów i kolacji (ceny wahają się od 1 do kilkunastu euro za posiłek) –poza Cayo Coco gdzie w cenie jest wyżywienie
 • Napojów (woda 1 euro, piwo i drinki od 2 do 4 euro)
 • Leżaków i parasoli na plaży (cena od 2 do 3 euro za os.)
 • Wejść na dyskoteki i do casa de la musica (od 1-3 euro za os.)
 • Ubezpieczenia
 • Karty turysty 22 euro
 • Wydatków własnych

 

Warsztaty prowadzi:

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

 

Gotowy na przygodę?

Kliknij tutaj i zapisz się na wyjazd, albo skontaktuj się z nami, wypełniając formularz poniżej.

 

Kuba rodzinnie – wyjazd dla rodzin z dziećmi.

Kuba rodzinnie – wyjazd dla rodzin z dziećmi.

Kuba to przepiękne i malownicze krajobrazy, wodospady, jaskinie, piaszczyste plaże i  turkusowe morze. To miejsce gdzie rosną palmy pełne pysznych kokosów a stare, kolorowe samochody mkną ulicami gwarnej Hawany. To właśnie ta kolorowa, roztańczona, pełna uśmiechniętych ludzi wyspa czeka na Twoją rodzinę.

Zapraszamy na wspólny wyjazd przygotowany z myślą także o najmłodszych. Podczas kilkunastu dni  będziemy zwiedzać, poznawać kubańską kulturę i wypoczywać na najpiękniejszych plażach świata.

Termin: 24.11.2019 – 09.12.2019

Noclegi: w casas particulares (prywatnych kwaterach kubańczyków)  pokoje 2 – 3 osobowe. Na Cayo Santa Maria nocleg w hotelu Golden Tulip ( all inclusive)

Przejazdy: samochód, lokalne taksówki

 

Jedź z nami!

Przygotowaliśmy sprawdzony, optymalny plan i obiecujemy, że zrobimy wszystko abyście nie mieli czasu się nudzić 🙂 Doświadczysz prawdziwej nieturystycznej Kuby, a Twoje dzieci zdobędą porządną dawkę informacji na temat życia, kultury i historii tego państwa. Będzie czas na zwiedzanie i odpoczynek.

Przejedziemy się kolorowymi cadilakami, zwiedzimy jaskinie, będzie jazda konna i nauka salsy. Odwiedzimy farmę krokodyli, będziemy pić sok z trzciny cukrowej i pływać w karaibskim morzu.

I jeśli tylko zechcecie zaopiekujemy się Waszymi dziećmi, abyście mogli spędzić trochę czasu we dwoje lub z innymi znajomymi.

Program:

1. Hawana – najbardziej kolorowa stolica świata.

Hawana to jedyna w swoim rodzaju stolica świata. Choć nadszarpnięta zębem czasu (lub jak kto woli systemu) to jednak wciąż zachwyca pięknem architekturą i kolorami.

To tutaj przejedziemy się old schoolowym cadilakiem  i odwiedzimy hotel, w którym bywali Al Capone, Ana Belen czy Charlie Chaplin.

Zajrzymy do Wielkiego Teatru i Capitolio, zbudowanego na wzór Białego Domu.

 

2. Dolina Vińales – wycieczka konna, jaskinie i plażowanie na Playa Jutias.

Dolina Viñales położona w północno-zachodniej części Kuby, słynie z upraw tytoniu, mistycznych zielonych Mogotów i dróg w odcieniu pomarańczy.

Miasteczko choć niewielkie ma swój niebywały urok. Wzdłuż głównej ulicy stoją nisko zabudowane domki, których ganki zdobią drewniane bujane fotele. Rześkie jak w górach powietrze, wycieczka konna na plantacje tytoniu i eksploracja jaskiń to tylko nieliczne atrakcje, które nas tutaj czekają.

 

A kiedy już zapragniecie odpocząć i poleniuchować, wsiądziemy w stary samochód z lat 50 i pojedziemy na plażę Jutias, z białym piaskiem, turkusową wodą i namorzynami.

3. Playa Larga – Zatoka Świń i farma krokodyli.

Ta mała miejscowość leżąca w Zatoce Świń, znanej z nieudanej próby inwazji kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu USA w 1961 r. Można tu doskonale odpocząć od miejskiego gwaru, zanurkować lub poopalać się na plaży.

Jedną z atrakcji jaką odwiedzimy jest farma krokodyli.

4. Cienfuegos i niezwykły wodospad el Nicho.

Cienfuegos zwane „kubańskim Paryżem” to miasto tętniące życiem, które wyróżnia się na tle innych kubańskich miast przede wszystkim zadbanymi i odnowionymi budynkami, architekturą oraz całkiem dobrze zaopatrzonymi sklepami.

Jadąc do Cienfuegos odwiedzimy magiczny wodospad El Nicho położony w niewysokich górach skąd rozpościerają się przepiękne widoki na okolicę. Będzie okazja aby popływać w krystalicznej wodzie i poobserwować niezwykłą przyrodę.

5. Trinidad – najpiękniejsze miasto na Kubie.

Przepiękne kolorowe miasteczko z brukowanymi ulicami, które chyba najbardziej oddaje charakter dawnej Kuby. To właśnie prowincjonalna atmosfera miasta a także jego wspaniale odnowiona kolonialna zabudowa, sprawiają, że Trinidad stawia się zawsze wysoko na liście turystycznych priorytetów podczas podróży na Kubę.

Podczas pobytu w Trinidadzie odwiedzimy jedną z kubańskich szkół.

Mniej więcej 12 km od Trinidadu leży pięknie położona Valle de los Ingenios czyli dolina cukrowa.
Na całym obszarze ok. 270 km2 znajduje się ponad 70 zabytkowych cukrowni a sama dolina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W dolinie zwiedzimy dwa najistotniejsze punkty – wieżę widokową Manaca Iznaca i plantację San Insidro. Nie zabraknie emocji, gdyż będzie to niezwykła lekcja historii z czasów niewolnictwa.

Wracając zajedziemy na punkt widokowy gdzie będzie okazja do zjechania na linie (canopy tour).

Wybierzemy się także na mały trekking po parku El Cubano w poszukiwaniu wodospadu z podwodnymi jaskiniami.

6. Cayo Santa Maria – Mikołajki pod palmami!

A na koniec dla spragnionych prawdziwych rajskich plaż proponujemy słodkie lenistwo w hotelu Golden Tulip. Biały piasek, turkusowa woda, baseny z animacjami dla dzieci, palmy kokosowe i drinki na zawołanie. Czego chcieć więcej?!

Zapisz się już dziś, bo ilość miejsc jest ograniczona

Koszt:

Cena: ok. 6400 zł /os  (2500 zł + 900 euro )

Dzieci do lat 3 – 50% ceny

Dzieci do lat 5 – 70 % ceny

Ilość osób: 10 -12 osób + (pilot, lokalny przewodnik)

Cena obejmuje:

-noclegi, wyżywienie (śniadania), przejazdy między miastami, przejazdy lokalnymi środkami transportu,  oraz następujące atrakcje:

Hawana: Welcome drink (dla dzieci sok naturalny), przejazd samochodem z lat 50, bilet wstępu na zamek

Vińales –wycieczka konna na plantację tytoniu, wstęp do jaskini La Cueva del Indio, wycieczkę na plażę Jutias i przejazd pod mural la Prehistoria ( nie obejmuje biletu wstępu do Muralu)

Playa Larga – bilet wstępu na farmę krokodyli

Cienfuegos – bilet wstępu nad wodospad El Nicho.

Trinidad: wejście na dyskotekę, wycieczka na plaże Ancon, wycieczka i bilet wstępu nad wodospad El Cubano, wycieczka i bilet wstępu na wieżę Manaca Iznagi oraz wycieczka z angielskojęzycznym przewodnikiem po byłej plantacji trzciny cukrowej San Isidro, lekcja salsy z instruktorem ( 90 min) oraz bilet wstępu na dyskotekę w jaskini dla dorosłych.

Cayo Santa Maria – pobyt w hotelu Golden Tulip all inclusive

 

Cena nie obejmuje:

Biletów lotniczych ok. 2200 -2700 zł.

Obiadów i kolacji (ceny wahają się od 1 do kilkunastu euro za posiłek)

Napojów (woda -1 euro, piwo i drinki od 2 do 4 euro)

Biletu wstępu do muzeum Ernesta Hemingwaya -fakultatywnie

Wycieczki łodzią do wioski indiańskiej na farmie krokodyli – fakultatywnie

Rejsu katamaranem na plaży Ancon (5 -10 euro za os.)

Leżaków i parasoli na plaży (cena od 2 do 3 euro za os. )

Ubezpieczenia

Karty turysty – 100 zł

Wydatków własnych

 Zapraszamy!

 

 

 

 

 

Foto wyprawa: Ale Meksyk 2019

Foto wyprawa: Ale Meksyk 2019

W programie zwiedzanie, plażowanie i niezwykłe warsztaty fotograficzne podczas meksykańskiego Święta Zmarłych.

Termin: 21 października – 4 listopada 2019

Trasa: Mexico City / Tuxla Gutierrez / San Cristobal / Chamula / Zinacantan / Palengue / Cancun / Tulum / Chichen Itza / Merida

Proponujemy Ci jedyne w swoim rodzaju, warsztaty fotograficzne śladami starożytnych cywilizacji, podczas których odwiedzisz prekolumbijskie azteckie miasta, liczne wodospady, parki narodowe, dziewicze dżungle zamieszkiwane przez plemię Lacandona, rajskie plaże, zobaczysz arcydzieło przyrody jaskinie Cenotes a na koniec przeżyjesz najbardziej spektakularne Święto Zmarłych czyli Dia de Muertos.

Przygotuj się na przygodę, cukrowe czaszki, tańczące kościotrupy i kostuchy w sombrero!

Cena: 7500 zł /os

Ilość dni: 15 dni

 

Program:

Mexico Ciy

Największe miasto na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć. Niezwykła mieszanka nowoczesności i tradycji, starożytne zabytki i drapacze chmur. Egzotyczne owoce, niezwykłe zapachy, smaki i kolory.

Koncert Mariachi na Plaza Garibaldi, Muzeum Tequili, dom Fridy Khalo, przepiękne wnętrza Pałacu Sztuk Pięknych, Pałac Narodowy z malowidłami Diego Riviera, najbardziej rozpoznawalny meksykański plac El Zócalo i wreszcie najstarsza katedra w Ameryce Łacińskiej – to wszystko po prostu trzeba zobaczyć!

Teotihuacán

Prekolumbijskie miasto, nazwane przez Azteków „miejscem, w którym ludzie stają się bogami”.

Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę.

Teotihuacán było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Według mitów indiańskich tu powstał świat, tu nastąpiło oddzielenie światła od ciemności oraz powstało słońce i księżyc. Ta legenda może mieć związek z powstałym w Teotihuacan systemem religijnym, przyjętym później przez inne plemiona, to tutaj kapłani opracowali kalendarz, według którego liczono czas.

 

Region Chiapas

Położony przy granicy z Gwatemalą, jest jednym z najbiedniejszych ale i najbardziej niezwykłych regionów Meksyku. Chiapas to dżungle, lasy deszczowe, namorzyny, wodospady, rzeki, jeziora i spektakularny Kanion. To także etniczne wioski indiańskie żyjące wg dawnych tradycji, ruiny Majów, ich potomkowie i niezwykła lekcja historii. Tego stanu po prostu nie możemy pominąć!

Kanion Sumidero

Te magiczne miejsce, zachwyca majestatycznymi górami, wypoczywającymi nad brzegiem czaplami, polującymi na ryby pelikanami, skaczącymi po drzewach małpami a nawet leniwie wylegującymi się na brzegu krokodylami.

 Chiapa de Corzo

Miasto założone w 1528 roku przez Diego de Mazariegos. Było pierwszą osadą europejską w tym regionie. Do dziś zachowuje ona swój kolonialny charakter. Najbardziej imponującym zabytkiem jest XVI -wieczna fontanna ( Fuente Colonial) wzniesiona z cegły w stylu mudejar – łączącym elementy romańskie i gotyckie ze sztuką arabską. Swoim kształtem przypomina koronę i miała być symbolem dominacji hiszpańskich królów. W miasteczku można kupić pyszną regionalną kawę oraz rękodzieło indiańskie.

 

San Cristobal de las Casas

Położone w górskiej dolinie na wysokości 2100 m n.p.m. jest jedynym z najładniejszych meksykańskich miast. Nazywane początkowo Miastem św. Krzysztofa (Ciudad de San Cristóbal ) swą obecną nazwę zawdzięcza biskupowi Bartolomé de Las Casas, który bronił rdzennej ludności przed wyzyskiem hiszpańskich najeźdźców i latyfundystów. Wąskie brukowane ulice, kolorowe kolonialne domy i ściągający z okolicznych wsi Indianie to wszystko sprawia, że można się zakochać w tym miejscu.  My zostaniemy tu kilka dni. Odwiedzimy lokalne targi,zwiedzimy piękne budowle sakralne, i zagubimy się w uliczkach próbując złapać najpiękniejsze kadry. Będzie to również nasza baza wypadowa do okolicznych Parków Narodowych.

San Juan Chamula

To małe miasteczko zamieszkane jest od setek lat przez Indian plemienia Tzotzil, jednego ze szczepów Majów z pewnością zapadnie Wam w pamięć. Tutejsi mieszkańcy posługują się od pokoleń głownie swoim językiem i żyją zgodnie z indiańskimi tradycjami.

Niezwykłym miejscem jest także kościół  jest pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (San Juan Bautista). Wyobraź sobie posadzkę, którą pokrywa warstwa skoszonej trawy a na niej kilkanaście małych grupek Indian palących świece. Siedzące w kręgu rodziny, jedzące i popijające alkohol. Niektórzy się modlą, inni śpią a jeszcze inni składają ofiary zawinięte w stare gazety. Rozbijają jajka wypowiadając przy tym gorliwie jakieś modły lub zarzynają koguty pryskając ich krwią dookoła. Miejsce pełne sprzeczności gdzie katolickie tradycje mieszają się ze starymi indiańskimi rytuałami.

Odwiedzimy również pobliski cmentarz aby zobaczyć jak mieszkańcy przygotowują się do obchodów Święta Zmarłych. Będzie okazja skosztować

Zinacantan

7 km od San Juan Chamula znajduje się indiańska wioska Zinacantan. Zbliżając się do niej nie sposób nie zauważyć licznych szkalarni, w których uprawia się kwiaty, wysyłane później do Mexico City i innych części kraju. W języku angielskim Zinacantan oznacza „ziemię nietoperzy”. Ludzie z Zinacantan również należą do rdzennej grupy Tzotzil. Odwiedzimy dom szamana, gdzie jego córki pokażą nam tradycyjne techniki tkackie, będziemy też mogli własnoręcznie przygotować i upiec tortile w tradycyjnych piecu, a także posmakować słynnego indiańskiego alkoholu Pox.

Jeziora Montebello

Park Montobello leży na granicy z Gwatemalą i liczy w sumie 59 jezior. Mienią się one różnymi kolorami od szmaragdowego po turkus, fioletowy, do ciemnej zieleni i odcieni czerwono-czarnych. A wszystko to oczywiście zależy od zawartości minerałów. Droga do tych prawdziwych skarbów natury wiedzie przez małe wsie i porośnięte gęstym lasem wzgórza.

Naszym celem będzie tzw. Cinco Lagos, czyli grupa pięciu, połączonych ze sobą kolorowych jezior. Na brzegu wypożyczymy drewnianą tratwę i popłyniemy zobaczyć napiękniejsze zakątki tego miejsca.

 

 

Wodospad Chiflon

Wodospad El Chiflon, zwany skrzydłami anioła znajduje się w środku dżungli. Droga do niego prowadzi schodami i scieżkami wzdłuż rzeki, która w poniższych partiach tworzy mniejsze wodospady i baseny. W niektórych miejscach można pływać. Około 40 minutową wspinaczkę do wodospadu wynagaradza spektakularny widok. W drodze powrotnej można zjechać na linie, do wyboru są dwie trasy 120 m. i 140 m..

Wodospad Misol -Ha

Jedną z piękniejszych atrakcji przyrodniczych w Chiapas jest niewątpliwie wodospad Misol-Ha. W otoczeniu soczystozielonej, bujnej roślinności z odgłosami małp w tle, znajduje się mała zatoczka a w niej codziennie rozgrywa się piękny spektakl natury. Spadająca z 35 m rzeka tworzy wodospad, który mocnym strumieniem spływa po skałach. W ich głębi skał znajdują się jaskinie, gdzie spacerując jesteś osłonięty wodną, obijającą promienie słońca ścianą.

Wodospady Agua Azul

Kilkupiętrowy, wijący się wśród gór turkusowy cud natury. Będzie czas na kąpiel i wypicie drinka z kokosa.

Palenque

 

Region Yukatan

Merida

Na niezwykłe obchody Święta Zmarłych czyli Dia de Muertos przyjedziemy do Meridy, gdzie weźmiemy udział w ulicznych paradach trupich czaszek i kostuch w sombrero.

Cenote

Naturalne jaskinie w skale wapiennej, w której często znajduje się zbiornik wodny. Jest ich sporo na Jukatanie. Zabierzemy Was do dwóch – pierwsze wyróżnia się przezroczystą lazurową wodą, której barwę podkreślają promienie słońca wpadające przez skalny otwór, a druga mieści się na otwartym powietrzu, będziesz mógł tutaj popływać z żółwiami.

Ik Kil

Plotki głoszą, że ta jaskinia (położona w bliskim sąsiedztwie ruin Chichen Itza) była miejscem relaksu Majów. Podobno królowie przychodzili tu zażywać kąpieli i medytować, dlatego my, królowie życia i przygód pójdziemy w ich ślady! Spędzimy czas pływając i podziwiając ten niezwykły spektakl natury.

Gran Cenote

Chichen Itza

Prekolumbijskie miasto Majów, które swoje najlepsze czasy przeżywało w okresie między X i XI wiekiem naszej ery. Później zaczęło powoli tracić na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie je opuszczono. Zrujnowane, porośnięte roślinnością zostało ponownie odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu powstania budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego mieszkańców. Majowie wznieśli tutaj ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, na które patrząc bez wątpienia ma się wrażenie, że unikatem na skale światową.

Río Lagartos

Laguna Rosa

Tulum

 

Warsztaty fotograficzne prowadzi Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

 

Warunki uczestnictwa:

Minimalna liczba osób – 10

Maksymalna liczba osób – 12

Koszt wyprawy 2500 zł + 1320 dolarów /os.

Cena zawiera:

Kurs fotograficzny, noclegi ze śniadaniami w hostelach, hotelach (pokoje 2, 3, 4 osobowe) oraz jeden nocleg w namiocie

Transfery z lotniska, transport po Meksyku (bus) 3 przeloty wewnętrzne samolotem (Mexico –Tuxla Gutierrez, Villa hermosa – Cancun, Cancun – Mexico City)

Oraz następujące atrakcje: bilet wstępu do Muzeum Fridy Khalo, wycieczkę i wejście do Teotihuacán , wycieczki po Chiapas (Kanion Sumidero, Chiapa de Corzo, San Cristobal, Chiamula, Zinacanan, Cascasas Agua Azul, lagos Montebello, cascada el Chiflon, Misol -ha, Palenque ) wycieczki po Jukatanie (Tulum , Chichen Itza, Cenote ik kil, Rio Lagartos z Parkiem Narodowym, Laguna Rosada i Merida)

 

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych koszt od 2800 zł – 3700 zł

*Uwaga jeśli po zebraniu grupy loty do Cancun okażą się tańsze, nastąpi zmiana kolejności zwiedzania.

Obiadów, kolacji i napojów

Ubezpieczenia (ok. 100 zł)

Wydatków własnych.

Harmonogram wpłat:

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł (w przelewie proszę napisać ZALICZKA NA WYJAZD Meksyk październik 2019)

Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 21 lipca – 2000 zł

2 rata – przelew do 21 sierpnia – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 1320 dolarów na lotnisku w dniu wylotu.

 

Zapraszamy do udziału w naszej wyprawie!

 

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę?

Kuba to nasz drugi, egzotyczny dom. Częste i długie wyjazdy pozwoliły nam dowiedzieć się o co tak naprawdę należy zatroszczyć się przed wjazdem, aby na miejscu w pełni cieszyć się pobytem i o nic się nie martwić.

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO:

1. SZCZEPIENIA WYMAGANE NA KUBIE

Szczepienia przed wyjazdem na Kubę nie są obowiązkowe ale ze względu na bezpieczeństwo zaleca zaszczepić się na tężec, błonicę, dur brzuszny, WZW A i B, wściekliznę.

2. UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE

Ubezpieczenie na Kubę jest w zasadzie obowiązkowe. Dlaczego? Po pierwsze możesz mieć problem z otrzymaniem wizy w ambasadzie, po drugie jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia, a coś się stanie to poniesiesz duże koszty leczenia. Cena wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to ok. 35 -40 CUC czyli około 130 -140 zł. Dzień pobytu w szpitalu (z wyżywieniem, bez lekarstw i zabiegów) kosztuje 130 CUC za pierwszy dzień i 90 CUC za każdy następny a założenie gipsu ok. 30 CUC.

Warto wiedzieć, że ponoć nie wszystkie polskie firmy ubezpieczeniowe są honorowane na Kubie. Rząd kubański wydał listę firm ubezpieczeniowych z całego świata, z którymi współpracuje. Jeśli chcesz sprawdzić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe wejdź na stronę http://www.asistur.cu/indexi.php

Jeśli masz problem lub wątpliwości związane z ubezpieczeniem, możesz skontaktować się z firmą ASISTUR zajmującą się współpracą z ubezpieczycielami.
e-mail: seguros@asistur.cu
Tel: (53 7) 866 4499 ALARM CENTRE: (53 7) 866 8527, 8339 y 8920
Adres: Calle Prado No. 208 entre Trocadero y Colón, Habana Vieja, La Habana.

3. APTECZKA PODRÓŻNA

Przed wyjazdem na Kubę koniecznie trzeba się zaopatrzyć w apteczkę. Niektóre leki na Kubie są praktycznie niedostępne lub są one bardzo drogie.

Oto co zawsze zabieramy ze sobą:
1. Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny;
2. Lek na zatrucia pokarmowe;
3. Lek na biegunkę;
4. Tabletki na ból gardła;
5. Żel na ukąszenia;
6. Lek antyalergiczny;
7. Lek na zapalenia pęcherza (niestety jakoś kubańskich toalet szczególnie publicznych może powodować tego typu przypadłości);
8. Altacet na stłuczenia i obrzęki;
9. Plastry i opatrunki;
10. Wapno;
11. Krem z filtrem 30;
12. Panthenol na poparzenia;
13. żel antybakteryjny i chusteczki nawilżające (w toaletach publicznych normą jest brak bieżącej wody);
14. oraz dobry środek odstraszający komary ze względu na możliwość zarażenia się wirusem ZIKA. Ja rekomenduję Mugga DEET 50 na komary tropikalne

W okolicach Cayo Coco bardzo często można spotkać małe owady zwane „los jejenes”. Są one bardzo małe, praktycznie niewidoczne gołym okiem, ale mogą być bardzo uciążliwe. Ich ukąszenia mogą powodować silną reakcję alergiczną, nawet u osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym próblemów. Reakcja objawia się obrzękami, które przekształcają się w ropiejące i swędzące rany. Los jejenes nie odstraszają żadne repelenty, dlatego przed wyprawą warto udać się do lekarza po ewentualne lekarstwo, które może złagodzić skutki ukąszeń.

Jakie dokumenty trzeba zabrać na Kubę?

JAKIE DOKUMENTY ZABRAĆ NA KUBĘ?

1. PASZPORT

Bez niego daleko nie zajedziemy 🙂 Przy przekraczaniu kubańskiej granicy zalecany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu od planowanej daty wjazdu na Kubę.

2. WIZA NA KUBĘ – KARTA TURYSTY

Każdy obywatel Polski wybierający się na Kubę w celu turystycznym zobowiązany jest posiadać Tarjeta de Turista czyli Kartę Turysty. Jest to dokument upoważniający do przekroczenia granicy. Jeśli jedziesz na Kubę w innym celu niż turystyczny zobowiązany jesteś posiadać wizę.

Gdzie można wyrobić Kartę Turysty na Kubę?

Można ją uzyskać udając się osobiście do Ambasady Kuby we wtorek lub czwartek w godz. 8.00-12.00 (ul. Domaniewska 34A, 02-672 Warszawa).

Koszt Karty Turysty zakupionej w Ambasadzie to 22 euro (płatność tylko gotówką, należy uiścić odliczoną kwotę, ponieważ nie wydają reszty)

Istnieje możliwość skorzystania z pośrednika, wówczas cena za Kartę Turysty na Kubę waha się od 100 do 140zł w zależności od wybranego biura

 

Jakie dokumenty należy przygotować aby wyrobić kubańską Kartę Turysty?

 • Paszport – ważny pół roku od daty planowanego wjazdu
 • Potwierdzenie rezerwacji pierwszego noclegu
 • Bilet Lotniczy w obie strony lub potwierdzający kontynuację podróży.
 • Ubezpieczenie podróży

 

Ile muszę czekać na wyrobienia Karty Turysty?

Zazwyczaj jeśli złożymy wniosek we wtorek, kartę mamy gotową w czwartek,  a jeśli złożymy wniosek w czwartek, karta jest do odbioru we wtorek. W przypadku małej ilości wniosków istnieje szansa, że karta zostanie nam wydana tego samego dnia. Kartę należy odebrać osobiście.

W przypadku pośredników na kartę będziemy oczekiwać tydzień. Pośrednicy umożliwiają wysyłkę karty turysty drogą pocztową pod wskazany adres.

 

Karta Turysty uprawnia nas do jednokrotnego pobytu na Kubie, którego długość nie może przekroczyć 30 dni. Aby przedłużyć swój pobyt w kraju należy udać się do Inmigración y Extranjeria adres: Hawana, calle Factor y Final, Nuevo Vedado, Plaza de la Revolución. Przed wizytą trzeba zakupić znaczki opłaty skarbowej na kwotę 25 CUC, należy tego dokonać w oddziale Banco de Credito y Comercio.  Dodatkowo trzeba zabrać ze sobą ważny paszport, bilet lotniczy oraz potwierdzenie zakwaterowania.

Co należy przygotować przed wyjazdem na Kubę?

3. ŚRODKI PIENIĘŻNE NA CZAS POBYTU NA KUBIE

Jeśli podróżujesz po kraju samodzielnie musisz posiadać minimum równowartość 100 CUC na dzień pobytu (możesz posiadać tą kwotę w innej walucie). W praktyce przy kontroli wystarczy pokazać kartę płatniczą lub kredytową.

4. OPŁATA WYJAZDOWA

Nie obowiązuje. Została zniesiona w maju 2015r.

 

INNE WAŻNE INFORMACJE:

1. JAKĄ GOTÓWKĘ ZABRAĆ?

Najlepiej jest zabrać ze sobą EURO, ponieważ wymiana Dolara Amerykańskiego obłożona jest na Kubie podatkiem 10%.

2. GNIAZDKA ELEKTRYCZNE:

najczęściej spotykane są gniazdka typu A, sporadycznie można trafić na gniazdko typu C. Niezbędne jest zabranie przejściówki.

Fotowyprawa na Kubę

Regulamin wypraw Pakuj Plecak

Regulamin Pakuj Plecak

 1. Każdy uczestnik wyjazdu zostaje członkiem Pakuj Plecak. Dołączenie do Pakuj Plecak jest warunkiem uczestnictwa w wyjazdach, imprezach, wystawach, spotkaniach, a także otrzymywania aktualnej oferty, kart rabatowych partnerów oraz specjalnych ofert skierowanych jedynie do członków Pakuj Plecak.
 2. Pakuj Plecak jest stowarzyszeniem mającym na celu zrzeszanie miłośników podróży. Wyjazdy i warsztaty organizowane są w ramach działalności statutowej stowarzyszenia. Pakuj Plecak nie prowadzi działalności gospodarczej na żadnym z pól przewidzianych w PKD. Wszelkie sprawy związane z realizacją wypraw tj. transport, zakwaterowanie i atrakcje Pakuj Plecak zleca podmiotom zewnętrznym i nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Zgłoszenia

 1. Warunkiem uczestnictwa w wystawach, spotkaniach i imprezach Pakuj Plecak jest zgłoszenie chęci uczestnictwa poprzez portal Facebook, lub na adres
  e-mail kontakt@pakujplecak.pl
 2. Warunkiem uczestnictwa w wyjazdach Pakuj Plecak jest zgłoszenie się na wyjazd poprzez portal Facebook, formularz na stronie www.pakujplecak.pl lub na adres e-mail kontakt@pakujplecak.pl
 3. Warunkiem udziału w wyjeździe jest zaakceptowanie Regulaminu, Statutu Pakuj Plecak oraz Oświadczenia Uczestnika Wyprawy.
 4. Zgłaszający się musi wypełnić i odesłać formularz wyjazdowy, który zostanie przesłany mu przez osobę przyjmującą zgłoszenie, oraz wpłacić zaliczkę w ciągu 7 dni od przesłania formularza. Formularz dostępny jest również do pobrania na stronie www.pakujplecak.pl

Płatności:

 1. Zaliczka w wysokości 500zł płatna na indywidualnie wskazane konto bankowe, zwrotna w przypadku, gdy zgłaszający zrezygnuje z wyjazdu nie później niż do 30 dni przed planowanym wylotem.
 2. Zakup biletu lotniczego zgłaszający może zlecić Pakuj Plecak, lub kupić go samodzielnie. W przypadku zakupu biletu poprzez Pakuj Plecak zgłaszający się nie ma możliwości uzyskania zwrotu za zakup biletu w momencie, gdy zdecyduje się zrezygnować z wyjazdu. Zawsze staramy się kupić bilet jak najtaniej w związku z czym często nie ma możliwości zwrotu biletu, lub zmiany nazwiska.
 3. W przypadku, gdy po stronie Pakuj Plecak leży zakup biletu zgłaszający powinien do kwoty równej kosztowi wyjazdu doliczyć wartość biletu lotniczego.
 4. W przypadku imprez zagranicznych pozostała część płatna w walucie zagranicznej przekazana zostaje na lotnisku w ręce prowadzącego wyprawę. W przypadku, gdy zgłaszający leci samodzielnie pozostała część przekazana zostaje niezwłocznie po przyjeździe na miejsce.
 5. Pakuj Plecak zastrzega sobie do zmiany ceny wyjazdu w sytuacjach awaryjnych. Za sytuację awaryjną uznajemy np. skokową zmianę cen paliwa lub podwyżkę biletów na przejazdy.
 6. Istnieje możliwość rozłożenia kosztu w złotówkach na trzy raty.
 • Pierwsza rata: 500zł płatne do 7 dni od zgłoszenia chęci wyjazdu
 • Druga rata: do 60 dni przed wyjazdem
 • Trzecia rata (ewentualny zwrot kosztów biletu): do 30 dni przed wyjazdem
 • Płatności dokonywane są przelewem na wskazane indywidualnie konto bankowe.

Realizacja wyprawy:

 1. Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest do posiadania ważnych dokumentów uprawniających do przekroczenia granic.
 2. Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest do posiadania ważnego ubezpieczenia turystycznego, funkcjonującego w kraju, w którym będzie odbywała się wyprawa.
 3. Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest do posiadania ważnych szczepień profilaktycznych zalecanych w kraju, w którym będzie odbywała się wyprawa.
 4. Uczestnik zobowiązany jest do respektowania kultury i obyczajowości danego kraju oraz dostosowania się do norm społecznych i kulturowych w nim obowiązujących.
 5. Uczestnik odpowiada na wyrządzone przez siebie szkody, za które ma obowiązek zapłacić z własnych środków.
 6. Uczestnik w czasie trwania wyjazdu zobowiązany jest dostosować się do poleceń prowadzących.
 7. Pakuj Plecak zobowiązuje się do realizacji programu zgodnie z informacjami zawartymi na stronie www.pakujplecak.pl. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności realizacji programu, wyłączenia niektórych punktów lub zastąpienia ich innymi z przyczyn od siebie niezależnych np. gdy do danego zabytku lub atrakcji nie ma dostępu, gdy impreza lub święto zostanie odwołane lub przesunięte na inny termin, gdy istnieje możliwość narażenia bezpieczeństwa Uczestników itp.
 8. Pakuj Plecak zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od siebie niezależnych np. zmiany statusu ostrzeżenia dla podróżujących na trzeci lub czwarty stopień zagrożenia, oraz w przypadku niewystarczającej liczby osób. O odwołaniu wyjazdu Pakuj Plecak informuje najpóźniej do 30 dni przed planowanym rozpoczęciem wyprawy. W takich przypadkach Uczestnik otrzyma natychmiastowy zwrot opłat. Uczestnikowi w takiej sytuacji nie przysługuje odszkodowanie.
 9. Pakuj Plecak zastrzega sobie wykluczenie z imprezy Uczestnika, który uniemożliwia prowadzenie wyprawy, jest agresywny, nadużywa alkoholu, zażywa narkotyki lub dopalacze. Uczestnikowi nie przysługuje w takiej sytuacji zwrot kosztów wyprawy, musi też samodzielnie opłacić bilet powrotny i wszelkie pozostałe koszty.
 10. Jeśli stan zdrowia Uczestnika uniemożliwi mu kontynuowanie wyprawy, będzie on zmuszony do powrotu do kraju na własny koszt. Uczestnikowi nie przysługuje w takiej sytuacji zwrot kosztów wyprawy, musi też samodzielnie opłacić bilet powrotny i wszelkie pozostałe koszty.
 11. Uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się z zagrożeniami występującymi w danym kraju, w tym zagrożeniami dla zdrowia i życia.

Rezygnacja z uczestnictwa w wyprawie:

 1. Uczestnik może zrezygnować z udziału w wyjeździe o czym musi poinformować Pakuj Plecak poprzez portal Facebook, lub na adres e-mail kontakt@pakujplecak.pl, nie później niż 30 dni przed planowanym wylotem. Wówczas zwrócone są mu poniesione koszty z wyłączeniem opłaty za bilet lotniczy oraz kosztów poniesionych przez Pakuj Plecak na organizację wyjazdu (zaliczki za noclegi, atrakcje itp).
 2. Pakuj Plecak nie ponosi odpowiedzialności za brak dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy przez Uczestnika, odmowę wydania wizy, wypadki losowe, spóźnienie na samolot Uczestnika, brak wymaganych szczepień czy zawrócenie na granicy poprzez służby graniczne.

Reklamacje:

 1. Reklamacje związane z wykonaniem wyjazdu składane są bezpośrednio do Pakuj Plecak w formie pisemnej w terminie maksymalnie 7 dni od zakończenia wyjazdu.
 2. Pakuj Plecak ma obowiązek rozpatrzenia reklamacji w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania
 3. Pakuj Plecak nie przyjmuje reklamacji związanych z niewłaściwym przebiegiem wyprawy wynikłym z wystąpienia zdarzeń losowych opisanych w punkcie. 18 Regulaminu oraz innych zdarzeń losowych nie opisanych w Regulaminie o których uczestnik został poinformowany przed lub w trakcie trwania wyprawy.
 4. Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z realizacją umowy strony będą rozstrzygały polubownie, a w przypadku braku osiągnięcia porozumienia podlegają one rozpatrzeniu przez najbliższy siedzibie Pakuj Plecak wydział cywilny sądu.

Regulamin Konkursu Ho Ho Ho

I Postanowienia ogólne

 1.  Konkurs Ho Ho Ho – organizowany przez Organizatora na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl, którego zasady określa niniejszy regulamin.
 2.  Organizator – organizator Konkursu Stowarzyszenie Pakuj Plecak
 3.  Regulamin – niniejszy regulamin.
 4.  Uczestnik – osoby fizyczne, które przystąpiły do Konkursu organizowanego przez Organizatora na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl
 5.  Zwycięzca – uczestnik, który wykona poprawnie zadanie konkursowe i zostanie wyłoniony jako wygrywający zgodnie z postanowieniami Regulaminu.
 6. Konkurs ogłoszony został na stronie: https://www.facebook.com/pakujplecakpl i zawiera następujące informacje:
 7.  datę rozpoczęcia i czas trwania Konkursu,
 8.  szczegółowe zasady Konkursu tj. w szczególności zadanie konkursowe,
 9.  rodzaj oraz liczbę nagród i zasady wyłaniania Zwycięzców Konkursu,

II Zasady Konkursu

 1.  W Konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby fizyczne, użytkownicy serwisu Facebook.com posiadający aktywne konto.
 2.  Uczestnikami Konkursu nie mogą być:
  1.  pracownicy i współpracownicy Organizatora lub sponsora,
  2.  osoby, które w jakikolwiek sposób brały udział w przygotowaniu lub przeprowadzeniu Konkursu,
  3.  osoby które nie ukończyły 13. roku życia.
 3. Przystępując do udziału w danym konkursie Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w związku z uczestnictwem w Konkursie (w przypadku Uczestnika wskazanego w ust. 2 pkt 3. jego przedstawiciel ustawowy).
 4.  Uczestnictwo w Konkursie nie wymaga ponoszenia opłat ani nabywania żadnych dowodów udziału w Konkursie.

III Nagrody Konkursowe

 1. Zwycięzca otrzyma trzy zestawy pamiątek z Indii. Jeden komplet zawiera 4 bransoletki, 2 opakowania kadzidełek, opakowanie herbaty, opakowanie przypraw – dla siebie i swoich przyjaciół oraz kupon rabatowy na 10% na wybraną wyprawę organizowaną przez Pakuj Plecak w 2018 roku. Lista wypraw dostępna jest na stronie www.pakujplecak.pl

IV Rozstrzygnięcie Konkursu

 1.  Procedura konkursowa trwa w czasie określonym w ogłoszeniu konkursu, opublikowanym na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl
 2. W Konkursie wygrywa osoba, która w czasie trwania Konkursu udzieli najciekawszej odpowiedzi na pytanie konkursowe: Jaki kraj chciałbyś odwiedzić w 2018 roku i dlaczego, oraz napisze imiona dwóch przyjaciół z którymi wybrałaby się w taką podróż.
 3. Wyboru najciekawszej odpowiedzi dokona komisja w składzie: Jan Skwara i Katarzyna Stępniak
 4.  Zwycięzca Konkursu zostanie poinformowany o wygranej i formie odbioru nagrody poprzez wiadomość prywatną na portalu Facebook

V Reklamacje

 1.  Reklamacje związane z Konkursem będą przyjmowane przez Organizatora na adres e-mail Organizatora
 2.  Reklamacje powinny zawierać imię, nazwisko, dokładny adres, datę i adres e-mailowy Uczestnika, jak również dokładny opis i powód reklamacji, a także winny być podpisane w sposób umożliwiający identyfikację reklamującego. Reklamacje nie spełniające tych wymogów nie będą rozpatrywane.
 3.  Reklamacje będą rozpatrywane przez Organizatora w terminie 14 (czternastu) dni od dnia doręczenia reklamacji Organizatorowi.
 4.  Decyzja Organizatora w przedmiocie reklamacji jest ostateczna i wiążąca. Uczestnik o decyzji Organizatora zostanie powiadomiony pocztą elektroniczną w terminie 7 (siedmiu) dni od daty rozpatrzenia reklamacji.

VI Odbiór nagród

 1.  Nagrody będą wysłane pocztą lub kurierem na koszt Organizatora na polski adres pocztowy.

VII Postanowienia końcowe

 1.  Regulamin jest dostępny na stronie internetowej www.pakujplecak.pl
 2.  Administratorem danych osobowych Uczestników Konkursu jest Stowarzyszenie PakujPlecak Przetwarzanie danych osobowych uczestników Konkursu następuje zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych osobowych jest dobrowolne jednak niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie. Osobom udostępniającym dane osobowe przysługuje prawo dostępu do ich danych osobowych, ich poprawiania oraz prawo do żądania zaprzestania ich przetwarzania i usunięcia z prowadzonego zbioru.
 3.  Organizator informuje, że dane osobowe Uczestników przekazane Organizatorowi będą przetwarzane w szczególności celem:
  1.  realizacji Konkursu,
  2.  wyłonienia Zwycięzców Konkursu,
  3.  wydania nagród.
  4.  kontaktu ze Zwycięzcami Konkursu, celem powiadomienia ich o wygranej.
 4.  Przystępując do udziału w danym Konkursie Uczestnicy wyrażają zgodę na udział w nim na zasadach określonych w niniejszym regulaminie oraz w ogłoszeniu danego Konkursu.
 5.  Serwis www.facebook.com udostępnia wyłącznie infrastrukturę, dzięki której możliwa jest organizacja konkursu. Facebook nie sponsoruje i nie uczestniczy w organizacji Konkursu, a tym samym nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania Organizatora i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia Konkursu na łamach serwisu.
 6.  Organizator nie ponosi odpowiedzialności m.in. za działalność podmiotów świadczących usługi w postaci dostępu do sieci Internet obsługi poczty elektronicznej lub innych sieci telekomunikacyjnych.
 7.  Organizator zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu w każdym czasie, o czym niezwłocznie poinformuje na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl
 8.  Organizator zastrzega sobie w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie wystąpienia przyczyn od niego niezależnych, prawo przerwania, przedłużenia lub zmiany warunków lub terminów Konkursu, w tym rozstrzygnięcia o wynikach Konkursu i przekazania nagród.

 

 

Wystawa Fotografii „Mistyczne Indie”

Wystawa Fotografii „Mistyczne Indie”

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Mistyczne Indie”, który odbędzie się 10 listopada 2017r. o godzinie 18.15 w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury, przy ulicy Słowackiego 2 w Tarnobrzegu.

Autorzy fotografii zabiorą gości w niezwykłą wyprawę na południe Indii – do Kerali. Podróżników przyciągają tutejsze plaże, góry i malownicze rozlewiska. Najciekawsze są jednak miejscowe festiwale – święta plonów, parady słoni, wyścigi łodzi i oczywiście pełne mistycyzmu obrzędy religijne. Jest ich tam bez liku. Nie na darmo o Kerali mówi się, że to „God’s own country”, kraj który bogowie umiłowali i są w nim niemal na wyciągnięcie ręki. Głównym celem ekspedycji były dwa niezwykłe lokalne święta: Kodungallur Bharani i Chamayavilakku.

Kodoongallur Bharani to święto poświęcone jednej z najgroźniejszych indyjskich bogiń – Kali. Jednym z jej największych przeciwników był demon Daarika, z którym bogini stoczyła krwawą i ostatecznie zwycięską walkę. Aby obłaskawić boginię, którą rozzłościły poniesione w boju rany, żołnierze zwani Bgoothaganam tańczyli dla niej i śpiewali. Na pamiątkę tego wydarzenia do świątyni Bhagavathy przyjeżdżają wierni, by uczcić zwycięstwo swojej bogini i po raz kolejny dla niej zatańczyć. Najbardziej niesamowitymi uczestnikami widowiska są wyrocznie zwane Velichappad, religijni guru ubrani w czerwone szaty, dzierżący w dłoniach tradycyjne ceremonialne miecze. By zdobyć łaskę swojej bogini, składają jej ofiarę z własnej krwi, nacinając skórę głowy, tak by krew spływała po ich twarzach.

Chamayavilakku to indyjskie święto na cześć bogini Lakszmi (zwanej w tym regionie Bhagavathi) obchodzone już od średniowiecza. Legenda głosi, że dawno temu grupa pasterzy znalazła kokos, który postanowili rozbić kamieniem. Jednak kokos zamiast pęknąć zaczął krwawić. Zaskoczeni mężczyźni pobiegli więc po radę do astrologów. Ci uświadomili ich, że to bez wątpienia znak od bogów i objawiła się im sama bogini Bhagavathi. Wierni szybko zaczęli składać w miejscu zdarzenia ofiary podczas ceremonii zwanej Pudźa. W owych czasach rytuał ten był zarezerwowany tylko dla kobiet, więc pasterze i okoliczni mężczyźni przebrali się w damskie stroje, by też móc w nim uczestniczyć To poświęcenie spodobało się bogini i zwyczaj trwa po dziś dzień. Odwiedzając więc Chamayavilakku zobaczymy mężczyzn w perukach, makijażu, ubranych w pięknie zdobione sari lub suknie, maszerujących wokół świątyni z darami dla bogini, dokładnie tak jak miało to miejsce setki lat temu.

Oprócz religijnych festiwali autorzy mieli też okazję podpatrzyć codzienne życie mieszkańców Wybrzeża Malabarskiego, zobaczyć jak mieszkają, pracują i odpoczywają. Na zdjęciach będzie można zobaczyć sceny z dużych portowych miast, jak i maleńkich wiosek zagubionych pomiędzy rozlewiskami.

Autorami zdjęć są: Justyna Machel, Waldemar Lipiński, Bogdan Myśliwiec, Paweł Putała i Jan Skwara.

Fotografie powstały podczas fotowyprawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pakuj Plecak. W trakcie wernisażu będzie można  posłuchać anegdot z podróży, dowiedzieć się więcej o południowoindyjskiej kulturze, a także skosztować indyjskich przysmaków. Wstęp wolny.