Foto wyprawa: Wszystkie Kolory Indii 2019

Foto wyprawa: Wszystkie Kolory Indii 2019

 

Wyrusz z nami na foto wyprawę „Wszystkie Kolory Indii„, która przeniesie Cię w sam środek tego fascynującego kraju. Głównym punktem programu będą obchody święta kolorów – Holi. Udamy się w miejsce, gdzie obchody trwają kilka dni, a każdy wypełniony jest innymi rytuałami. Będzie to wspaniały i wymagający poligon fotograficzny, którego długo nie zapomnicie. Ale to nie wszystkie atrakcje: odwiedzamy święte miasta, zobaczymy ablucje nad brzegami Gangesu i Jamuny, poszukamy tygrysów w Parku Narodowym Panna, pobłądzimy po uliczkach starego Delhi i obejrzymy erotyczne rzeźby na świątyniach w Khajuraho.

Indie to obowiązkowy przystanek każdego podróżnika. Kraj kontrastów, nie tylko kolorystycznych, ale również społecznych i gospodarczych. Przeżyjesz tutaj szok kulturowy. Zakochasz się w zabytkach, zaprzyjaźnisz z ludźmi. Lokalne jedzenie pierwszego dnia wypali Ci język, ale po powrocie do domu z pewnością za nim zatęsknisz. Zejdziemy ze szlaku i pokażemy Ci serce tego kraju, zobaczysz autentyczne Indie, zupełnie inne niż te wykreowane przez Bollywood.

 

Termin: 7 – 23 marca 2019, kameralna grupa 4-6 osób – hurra! są jeszcze wolne miejsca! 🙂

 

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Indie to raj dla fotografów – barwna kultura, widowiskowe obrzędy religijne, przepiękne tradycyjne stroje, oraz monumentalne zabytki, to wszystko zmusza do ciągłego trzymania aparatu w ręku i naciskania spustu migawki.

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na  praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

Termin: 7 – 23 marca 2019

Ilość osób: 4-6 + pilot, fotograf

Noclegi: w lokalnych hostelach, pokoje 2 osobowe (dopłata do jedynki 700zł)

Przejazdy: busy, autokary, taksówki, pociągi, riksze, łódka 🙂

 

Program:

Varanasi – w odróżnieniu od celebrującego radość i życie Holi, Varanasi pierwszy rzut oka może wydawać się miastem „śmierci”. Ten jeden z najświętszych indyjskich ośrodków jest miejscem, gdzie każdy Hindus chciałby umrzeć. Nad brzegiem Gangesu 24 godziny na dobę płoną pogrzebowe stosy. Będziemy mieli okazję obejrzeć to wstrząsające widowisko. Obejrzymy też wieczorne obrzędy puja i będziemy eksplorować kręte uliczki świętego miasta, wypełnione ascetami, sadhu, pielgrzymami i backpakerami. Świt obejrzymy podczas rejsu łodzią po najświętszej indyjskiej rzece – Gangesie.

 

Park Narodowy Panna – Jest to jedno z ostatnich miejsc w Indiach, gdzie przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć tygrysy. Oprócz tego Pannę zamieszkują też lamparty, wilki, hieny, jelenie oraz antylopy. Całość dopełnia ponad 200 gatunków ptaków. Wyjątkowa gratka dla miłośników przyrody!

 

Khajuraho – Znane jest głównie z zespołu hinduistycznych świątyń wzniesionych między IX a XII w. przez władców z dynastii Ćandelów. Ściany świątyń zdobią śmiałe, erotyczne sceny. A wśród nich – akty, miłosne objęcia, wyrafinowane pozycje z kontrowersyjną domieszką… zwierząt w najróżniejszych konfiguracjach. Wiąże się to ze specyfiką lokalnego hinduizmu. Ćandelowie bowiem popierali skrajne sekty tantryczne, w skład ich pobożności wchodziły również rytuały orgiastyczne, zwane mithuna, wiążące się z zawieszeniem uznawanych norm moralnych. Zespół świątynny został wpisany w roku 1986 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Orchha – wypełnione monumentalnymi zabytkami miasto nad brzegiem jednej z najczystszych rzek Indii – Betwy. Będzie to idealne miejsce, żeby trochę odsapnąć, pozwiedzać ruiny, wykąpać się w rzece lub basenie i popływać łodziami. W okolicy będzie też okazja pooglądać dzikie zwierzęta – małpy, jelenie i pawie.

 

Święto wiosny Holi – W całym kraju Holi trwa jeden dzień, ale w okolicach Mathury, mieszkańcy bawią się przez dwa tygodnie, a obchody przybierają niespotykane nigdzie indziej formy. Tak więc oprócz tradycyjnego obrzucania i polewania kolorowymi farbkami, weźmiemy udział w „Kwiatowym Holi”, podczas którego powietrze wypełniają płatki kwiatów. Przejdziemy ulicami miasta razem z procesją, a w Brasana obejrzymy „walkę o świątynię” podczas której na zmianę kobiety i mężczyźni próbują przebić się przez szyki płci przeciwnej. W Vrindawan zobaczymy Holi wdów. Wdowy w Indiach są praktycznie wykluczone z życia. Nie mogą wyjść ponownie za mąż, a rodzina męża nie chce ich utrzymywać. Opuszczają rodzinne domy i często zamieszkują razem z innymi wdowami. Zazwyczaj nie obchodzą radosnych świąt jak Holi, ale w Vrindawan jest dokładnie odwrotnie.

Holi to okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć, zarówno portretowych jak i reporterskich. Oczywiście damy się też ponieść zabawie i wskoczymy w kolorowy tłum 🙂

W przerwie między obchodami będziemy zwiedzać bliższą i dalszą okolicę. Mathura to miejsce urodzenia Kriszny, miasto leżące nad brzegiem drugiej co do świętości indyjskiej rzeki – Jamuny. Zwiedzimy świątynie, zabytki i pooglądamy życie nad brzegiem rzeki. Na cały dzień pojedziemy też do niedaleko położonej Agry, miejsca gdzie leży jedna z najbardziej znanych budowli świata Taj Mahal.

 

Taj Mahal – na jeden dzień pojedziemy do Agry, miejsca gdzie leży jedna z najbardziej znanych budowli świata Taj Mahal. Ten monument, mimo tłumu turystów, wart jest odwiedzenia i uwiecznienia na zdjęciu.

 

Delhi – Miasto, które potrafi zadziwić i onieśmielić nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Zwiedzimy Stare Delhi – dzielnicę wypełnioną handlarzami, sklepikami, i wszędobylskimi krowami. Poćwiczymy fotografię uliczną przemierzając wąskie, tętniące życiem zaułki. Zwiedzimy monumentalne zabytki, a jeśli się uda, obejrzymy trening zapaśników Kusthi, adeptów tradycyjnej i mocno zrytualizowanej, indyjskiej sztuki walki.

 

 

Koszt – 5500 zł

Cena obejmuje:

15 noclegów

• kurs fotograficzny

transfer na lotnisko i z lotniska w Indiach

przejazdy lokalnymi środkami transportu

rejs łódką

• bilety wstępów do zwiedzanych obiektów

Cena nie obejmuje:

wyżywienia (około 600 – 700zł)

napojów

biletów lotniczych

wizy

wydatków własnych

ubezpieczenia

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczania i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Indie to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Korzystając z prywatnych znajomości, możemy zorganizować wyjazd taniej i atrakcyjniej niż biuro podróży, czy agencje wyprawowe. Jednak jest takie ryzyko, że w sytuacjach awaryjnych koszty mogą wzrosnąć i wtedy rozkładają się na całą grupę. Za sytuację awaryjną uznajemy np. skokowa zmian cen paliwa lub podwyżka biletów na przejazdy. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wyprawę prowadzi:

Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Tel: 690 878 090

Wyprawa do krainy uśmiechu. Tajlandia 2019

Wyprawa do krainy uśmiechu. Tajlandia 2019

Tajlandia, zwana krainą uśmiechu a także, krajem kwitnących orchidei, jest jednym z najciekawszych i najżyczliwszych turystom państw południowo-wschodniej Azji.

 

Termin: 09.02.2019 – 24.02.2019 

Cena: 4900 zł /os.

Kameralna grupa 7-10 osób

Tajlandia to kraj kulturowych kontrastów, gdzie bogata historia i wieloletnie tradycje przeplatają się z nowoczesnością. To także miejsce zróżnicowane krajobrazowo, od porośniętych dżunglą gór do najpiękniejszych na świecie plaż,  z białym piaskiem i ciepłym, szmaragdowym morzem.

Każdy kto odwiedził ten kraj, może śmiało stwierdzić, że to miejsce, które zaraża uśmiechem mieszkańców i rozkoszuje podniebienie przepyszną, pikantno – słodką kuchnią.

 

Z nami poznacie różne oblicza Tajlandii.

Na początek zabierzemy Was w podróż, która pozwoli zagłębić się w barwną historię, zachwyci pięknem świątyń, parków narodowych, formacji skalnych i wodospadów. Później odwiedzimy Bangkok, który z pewnością wciągnie Was w wir życia i oszołomi swoją energią. A na koniec udamy się na wyspy, gdzie piękna przyroda oraz rajskie, dziewicze plaże przeniosą Was w świat beztroskiego relaksu. Tam zbierzecie siły na całonocną imprezę na plaży, tzw. Full Moon Party. Jest to jedna z tych imprez, których się nie zapomina 😉 Raz w miesiącu ściągają na nią backpakersi z całego świata i bawią się do świtu, popijając alkohol podawany w wiaderkach. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba przeżyć!

Zapraszamy do zapoznania się z programem wyprawy.

Chiang Mai

Północ Tajlandii ma wiele do zaoferowania, przede wszystkim turystom ceniącym sobie obcowanie z piękną przyrodą oraz miłośnikom starożytnej kultury. To tu znajduje się Chiang Mai, zwane także Różą Północy, od którego zaczniemy zwiedzanie. Położenie wśród gór sprawia, że klimat nie jest tu tak męczący, jak na południu kraju, także będzie można się spokojnie zaaklimatyzować. Miasto obfituje w świątynie, bazary, knajpki, restauracje i wiele innych atrakcji. Stanowi również idealny punkt wypadowy dla wielu wycieczek, także właśnie stąd udamy się m.in. na najwyższą gorę Doi Inthanon w Parku Narodowym o tej samej nazwie, z niezwykle ciekawą trasą na sam szczyt i pięknymi wodospadami.

Chiang Rai

Chiang Rai to miasto leżące nad rzeką Kok, traktowane jest jako mniejsza i spokojniejsza wersja oddalonego o 180 kilometrów Chiang Mai. Udamy się tam przede wszystkim, aby zobaczyć najbardziej oryginalną świątynię Tajlandii, tzw. Białą Świątynię, przez jednych ocenianą jako arcydzieło, a przez innych jako kicz. Będąc w Chiang Rai nie można również pominąć miejsca o nazwie Black House, czyli kompleksu około 40 czarnych, drewnianych domów, stworzonych przez lokalnego artystę, które kryją w sobie rzeźby i meble wykonane ze zwierzęcych kości i skór. Zdecydowanie robi wrażenie!

Bangkok

Bangkok zwany Miastem Aniołów, to azjatycka metropolia o wielu obliczach. Łączy tradycję i nowoczesność, spokój i pośpiech. Z jednej strony świątynie, pałace i muzea, z drugiej tętniące życiem ulice i targowiska z egzotycznymi aromatami. Miasto wiecznie zakorkowane, z pokrzykującymi na ulicach sprzedawcami. Pozostawia mnóstwo wrażeń i z pewnością utkwi Wam na długo w pamięci.

Odwiedzimy Wielki Pałac Królewski z Wat Phra Kaew, czyli Świątynią Szmaragdowego Buddy oraz położoną obok Wat Pho z posągiem Leżącego Buddy. Udamy się też na najsłynniejszą ulicę świata – Khao San Road. To tutaj można zjeść najlepsze Pad Thai, przyrządzone w kuchni na wózku, wypić najlepszego shake’a z egzotycznych owoców oraz spróbowanie azjatyckiego przysmaku, czyli chrupiącej tarantuli lub skorpiona. (mniam ;))

Krabi

Krabi – oglądając zdjęcia z Tajlandii często można zobaczyć kolorowe łódki przycumowane przy bajkowej plaży lub pływające po błękitnej wodzie pomiędzy wapiennymi skałami. Jest to widok charakterystyczny dla prowincji Krabi. To właśnie tutaj Leonardo DiCaprio znalazł swoją filmową „niebiańską plażę”. My również postaramy się taką odnaleźć pływając po terenie znajdującego się w pobliżu parku narodowego. Na pewno zatrzymamy się na plaży Railay, gdzie odwiedzimy wiosķę Boba Marleya oraz pełną drewnianych penisów – świątynie płodności.

Jednak Krabi to nie tylko plaża i wypoczynek. Niedaleko miasta na wzgórzu znajduje się buddyjska świątynia Tiger Cave do której prowadzi droga złożona z 1237 schodów (!). Musicie nam jednak zaufać, ze widok na górze jest wart wysiłku, a towarzystwo rozbrykanych małp wynagradza całe zmęczenie.

Koh Phangan

 

Koh Phangan to wyspa słynąca z odbywającej się cyklicznie imprezy z okazji pełni księżyca. To tam, specjalnie na to święto zjeżdżają się backapersi z całej Tajlandii. Będziemy mieli okazję w nim uczestniczyć, pomalować się fluorystencyjną farbą i pić alkohol z tzw. wiaderka. Czeka nas nieprzespana, zwariowana, festiwalowa noc, przy dźwiękach elektronicznej muzyki.

Jeśli jednak myślicie, że Koh Phangan, to tylko imprezy, mile się zaskoczycie. To miejsce oferuje znacznie więcej: niezapomniane zachody słońca, piaszczyste, urokliwe plaże i dżungle z ukrytymi wodospadami.

My jesteśmy zakochani w tym miejscu!

Koh Tao

 

Ko Tao – Wyspa Żółwia jeden z najbardziej malowniczych zakątków Tajlandii. Prawdziwy raj dla fanów podwodnego świata. Ta mała wyspa otoczona krystaliczną wodą, oferuje jedną z najpiękniejszych raf koralowych Tajlandii. Czeka nas pełna wrażeń przygoda i  snoorkowanie pomiędzy bajkowymi kolorowymi rybkami.

Ważne!

W naszych wyprawach unikamy miejsc, gdzie wykorzystuje się i  źle traktuje, zwierzęta i ludzi. Właśnie dlatego nie mamy w planach odwiedzin w świątyniach tygrysów czy jazdy na słoniu. Jednak szanujemy wybory naszych klientów. Jeśli będą chętni na takie atrakcje, na miejscu w Chiang Mai będziecie mogli wykupić jedną z tysiąca wycieczek do tychże miejsc.

 

Ilość dni 16

Koszt: 4900 zł/ os. 

Cena obejmuje:

noclegi w hostelach –pokoje 2-4 osobowe, przeloty wewnętrzne, przejazdy lokalnymi środkami transportu,  oraz następujące atrakcje:

Wstęp do Świątyni Doi Suthep

Całodniowa wycieczka do Parku Don Inthanon

Wstęp do Niebieskiej Świątyni Wat Rong Seua Ten

Wstęp do Baandam

Wstęp do Białej Świątyni Wat Rong Khun,

Wycieczka na wodny bazar Taling Chan

Wstęp do Pałacu królewskiego w Bangkoku

Wstęp do Świątyni Wat Pho

Wycieczka łódką na plażę Railey

Wycieczka do świątyni Tiger Cave

Rejs po wyspach Krabi

Wstęp na imprezę Full Moon Party

Wycieczka na Koh Tao z nurkowaniem na rafie

Cena nie obejmuje:

Biletów lotniczych 2000 -3000 zł  (cena  2670 zł na dzień 29.06.2018)

Posiłków (śniadania ok.5- 8 zł, obiady ok. 12-20 zł)

Wycieczek fakultatywnych w Chiang Mai (od 100 do 250 zł za wycieczkę)

Napojów

Ubezpieczenia

Szczepień

Wydatków własnych

Harmonogram wpłat i numer konta:

Pakuj Plecak

Narodowa 18

05-800 Pruszków

91 1140 2004 0000 3902 7749 0549

W momencie zapisu 500 zł zadatek zwrotny.

Do 30 września 2018 – 1 rata -2500 zł, którą przeznaczymy na zakup biletu i która nie jest już zwracana w całości, zwracamy tylko kwotę która została po zakupie biletu.

Do 31 grudnia 1900 zł + koszt biletu.

Wyprawa: Sylwester na Kubie!

Wyprawa: Sylwester na Kubie!

Jeśli tak jak my masz ochotę powitać Nowy Rok na gorąco, tańcząc salsę i popijając mojito to zapraszamy na szalony i nietuzinkowy Sylwester na Kubie!

 

 

 

Termin:

28 grudnia 2018 – 6 stycznia 2019 (+-2 dni)

28 grudnia 2018 – 11 stycznia 2019 (5 dni w hotelu all inclusive na Cayo Coco)

Dlaczego Kuba?

Jedziemy do kraju w którym zatrzymał się czas, gdzie po gwarnych ulicach Hawany leniwie mkną kolorowe Cadillaki i Lincolny a ludzie choć mają niewiele to naprawdę potrafią się cieszyć z życia. Kuba to turkusowe karaibskie morze, biały mięciutki piasek i kokosowe palmy. To zaskakujący latynoski styl, fenomen wiecznie żyjącego Fidela Castro, to rum (dużo rumu ;)), cygara, salsa i wspaniała egzotyczna przyroda.

Ilość osób: 10 -15 osób + (pilot, lokalny przewodnik)

Noclegi: w casas particulares (prywatnych kwaterach kubańczyków)  pokoje 2 – 3 osobowe. W opcji + 5 dni na Cayo Coco –hotel 5* all inclusive

Przejazdy: samochód, taksówki

 

PROGRAM:

Hawana

Hawana to jedyna w swoim rodzaju stolica świata. Choć nadszarpnięta zębem czasu (lub jak kto woli systemu) to jednak piękna i kolorowa. To miasto gdzie po kartę na Internet możesz stać 2 godziny a i tak nie masz pewności czy w końcu ją kupisz. Stolica z jedną jedyną luksusową galerią, wspaniałym hotelem w którym w karty grywał Al Capone i chińską dzielnicą, w której chińczyków jak na lekarstwo.

To tutaj najlepiej się powozisz różowym cadillakiem i potańczysz reggaeton na ulicy. To miasto, którego mieszkańcy nawet podczas powodzi potrafią usiąść i rozegrać partyjkę domino.

 

Trinidad

Trinidad to przepiękne kolorowe miasteczko z brukowanymi ulicami, które najbardziej oddaje charakter dawnej Kuby. To właśnie prowincjonalna atmosfera miasta a także jego wspaniale odnowiona kolonialna zabudowa,  sprawiają, że  Trinidad  stawia się zawsze wysoko na liście turystycznych priorytetów podczas podróży na Kubę.

Dlatego to tutaj czeka nas szalona noc Sylwestrowa w jaskini a także piękna plaża Ancon, od której odwiedzin rozpoczniemy Nowy 2019 rok.

Cienfuegos

Cienfuegos zwane „kubańskim Paryżem” to miasto tętniące życiem, które wyróżnia się na tle innych kubańskich miast przede wszystkim zadbanymi i odnowionymi budynkami, architekturą oraz całkiem dobrze zaopatrzonymi sklepami.

Jadąc do Cienfuegos odwiedzimy magiczny wodospad El Nicho położony w niewysokich górach skąd rozpościerają się przepiękne widoki na okolicę.

 

 

Vińales

Dolina Viñales położona  w północno-zachodniej części Kuby, słynie z upraw tytoniu, mistycznych zielonych Mogotów i dróg w odcieniu pomarańczy. Miasteczko choć niewielkie ma swój niebywały urok. Wzdłuż głównej ulicy stoją nisko zabudowane domki, których ganki zdobią drewniane bujane fotele. Rześkie jak w górach powietrze, wycieczka konna na plantacje tytoniu i krótki kurs skręcania cygar to tylko nieliczne atrakcje, które nas tutaj czekają.

A na koniec dla spragnionych rajskich plaż proponujemy słodkie lenistwo na Cayo Coco. Biały piasek, turkusowa woda, palmy kokosowe i drinki na zawołanie.

Prawda, że brzmi kusząco?

Zapisz się już dziś, bo ilość miejsc jest ograniczona

 

Koszt:

2500 zł  + 600 Euro /os. lub w wersji z Cayo Coco 2500 zł + 1100 euro /os.

 

Cena obejmuje:

-noclegi, wyżywienie (śniadania), przejazdy między miastami, przejazdy lokalnymi środkami transportu,  oraz następujące atrakcje:

Hawana: Welcome drink, przejazd samochodem z lat 50,  wycieczkę do Cojimar

Cienfuegos – wstęp nad wodospad El Nicho.

Trinidad: wejście na dyskotekę (Sylwester + 1 drink ) wycieczka na plaże Ancon, wycieczka i bilet wstępu nad wodospad El Cubano, wycieczka i bilet wstępu na plantację Manaca Iznagi.

Vińales –wycieczka konna na plantację tytoniu, wstęp do jaskini La Cueva del Indio

 

Cena nie obejmuje:

Biletów lotniczych ok. 2200 -2700 zł.

Obiadów i kolacji (ceny wahają się od 1 do kilkunastu euro za posiłek)

Napojów (woda -1 euro, piwo i drinki od 2 do 4 euro)

Rejsu katamaranem (5 -10 euro za os.)

Leżaków i parasoli na plaży (cena od 2 do 3 euro za os. )

Ubezpieczenia

Karty turysty 22 euro.

Wydatków własnych

Harmonogram wpłat:

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł  (w przelewie proszę napisać ZALICZKA NA WYJAZD Kuba Sylwester 2018)

Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 30 czerwca – 2000 zł

2 rata – przelew do 30 sierpnia – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 600 lub 1100 Euro na lotnisku w dniu wylotu.

Pakuj Plecak i wejdź z przytupem w Nowy 2019 rok!

 

 

Foto wyprawa: Ale Meksyk 2018

Foto wyprawa: Ale Meksyk 2018

W programie zwiedzanie, plażowanie i niezwykłe warsztaty fotograficzne podczas meksykańskiego Święta Zmarłych.

Termin: 21 października – 4 listopada 2018

Trasa: Mexico City / Tuxla Gutierrez / San Cristobal / Chamula / Zinacantan / Palengue / Cancun / Tulum / Chichen Itza / Merida

Proponujemy Ci jedyne w swoim rodzaju, warsztaty fotograficzne śladami starożytnych cywilizacji, podczas których odwiedzisz prekolumbijskie azteckie miasta, liczne wodospady, parki narodowe, dziewicze dżungle zamieszkiwane przez plemię Lacandona, rajskie plaże, zobaczysz arcydzieło przyrody jaskinie Cenotes a na koniec przeżyjesz najbardziej spektakularne Święto Zmarłych czyli Dia de Muertos.

Przygotuj się na przygodę, cukrowe czaszki, tańczące kościotrupy i kostuchy w sombrero!

Cena: 7200 zł /os

Ilość dni: 15 dni

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wyjazdu:

 

Dzień 1

Przelot Warszawa – Mexico City, transfer do hotelu.

Dzień 2

Zwiedzanie Mexico City. Odwiedzimy między innymi plac El Zócalo , Pałac Narodowy którego ściany zdobią malowidła Diego Rivera, muzeum Fridy Khalo, Pałac Sztuk Pięknych i najstarszą katedrą w Ameryce Łacińskiej.

Dzień 3

Tego dnia wybierzemy się obejrzeć wyjątkowe prekolumbijskie miasto, nazwane przez Azteków „miejscem, w którym ludzie stają się bogami”. Chodzi oczywiście o Teotihuacán.

Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę.

Teotihuacán było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Według mitów indiańskich tu powstał świat, tu nastąpiło oddzielenie światła od ciemności oraz powstało słońce i księżyc. Ta legenda może mieć związek z powstałym w Teotihuacan systemem religijnym, przyjętym później przez inne plemiona, to tutaj kapłani opracowali kalendarz, według którego liczono czas.

Dzień 4

Przelot do Tuxtla Gutierrez, skąd przez najbliższe dni będziemy eksplorować jeden z najbardziej urokliwych regionów Meksyku.

Już na lotnisku wsiadamy w busa i jedziemy podziwiać wspaniały Kanion Sumidero. Później odwiedzimy miasteczko Chiapa de Corzo a na koniec jedziemy do San Cristobal gdzie mamy nocleg.

Dzień 5

Ten dzień przeznaczymy na zwiedzanie 3 miast San Cristobal, Chamula i Zinacantan, których ulice pełne będą rdzennych mieszkańców kultywujących indiańskie tradycje. Odwiedzimy targi, na których będzie można obkupić się w meksykańskie pamiątki i przede wszystkim będziemy doskonalić nasz warsztat fotograficzny łapiąc najpiękniejsze kadry kolonialnych uliczek.

Dzień 6

To będzie dzień, w którym zanurzymy się (dosłownie) w naturze. Najpierw czeka nas wycieczka nad jezioro Montebello a później kąpiel w wodospadzie el Chiflon.

 

Dzień 7

Ranek zaczniemy od bajecznie turkusowych wodospadów Agua Azul a popołudniu jedziemy zwiedzać wyjątkowe ruiny Majów w Palenque.

Dzień 8

Kończymy zwiedzać Chiapas, aby teraz przenieść się na Jukatan, którego naturalną szatę roślinną tworzą lasy równikowe, sawanny i nadmorskie namorzyny. To półwysep, otoczony morzem karaibskim, słynący z rajskich plaż i spektakularnych jaskiń wodnych. Jest regionem, na którym znajduje się jeden z siedmiu nowych cudów świata Chichén Itzá.

Dzień 9

Zawsze w podróży przychodzi taki dzień, kiedy naprawdę chce się poleniuchować i po prostu poleżeć na plaży, dlatego zabierzemy Was do Tulum, mniej zatłoczonego od Cancun i słynącego z ładniejszych plaż.

 

Dzień 10

Cenote to naturalna jaskinia w skale wapiennej, w której często znajduje się zbiornik wodny. Jest ich sporo na Jukatanie ale ta, do której Was zabierzemy wyróżnia się przezroczystą lazurową wodą, której barwę podkreślają promienie słońca wpadające przez skalny otwór.

Plotki głoszą, że ta jaskinia (położona w bliskim sąsiedztwie ruin Chichen Itza) była miejscem relaksu Majów. Podobno królowie przychodzili tu zażywać kąpieli i medytować, dlatego my, królowie życia i przygód pójdziemy w ich ślady! Spędzimy czas pływając i podziwiając ten niezwykły spektakl natury.

Dzień 11

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto Majów, które swoje najlepsze czasy przeżywało w okresie między X i XI wiekiem naszej ery. Później zaczęło powoli tracić na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie je opuszczono. Zrujnowane, porośnięte roślinnością zostało ponownie odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu powstania budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego mieszkańców. Majowie wznieśli tutaj ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, na które patrząc bez wątpienia ma się wrażenie, że unikatem na skale światową.

 

Dzień 12

Na niezwykłe obchody Święta Zmarłych czyli Dia de Muertos przyjedziemy do Meridy, gdzie weźmiemy udział w ulicznych paradach trupich czaszek i kostuch w sombrero.

 

 

Dzień 13

Ostatnie dwa dni przeznaczymy na relaks i swobodę. Kto będzie chciał będzie popijał drinki na plaży lub zwiedzał Cancun.

Dzień 14

Wracamy do Mexico City, mamy czas na ostatnie zakupy i pożegnanie się z meksykańskimi amigos.

Dzień 15

Powrót do Polski z Mexico City

Warunki uczestnictwa:

Minimalna liczba osób – 8

Maksymalna liczba osób – 12

Koszt wyprawy 2200 zł + 1200 euro /os.

 

Cena zawiera:

Kurs fotograficzny, noclegi ze śniadaniami w hostelach, hotelach (pokoje 2, 3, 4 osobowe) oraz jeden nocleg w namiocie

Transfery z lotniska, transport po Meksyku (bus) 3 przeloty wewnętrzne samolotem (Mexico –Tuxla Gutierrez, Villa hermosa – Cancun, Cancun – Mexico City)

Oraz następujące atrakcje: bilet wstępu do Muzeum Fridy Khalo, wycieczkę i wejście do Teotihuacán , wycieczki po Chiapas (Kanion Sumidero, Chiapa de Corzo, San Cristobal, Cascasas Agua Azul, Palenque, lago Montebello, cascada el Chiflon) wycieczki po Jukatanie (Tulum , Chichen Itza, Cenote ik kil i Merida)

 

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych koszt od 2800 zł – 3700 zł

*Uwaga jeśli po zebraniu grupy loty do Cancun okażą się tańsze, nastąpi zmiana kolejności zwiedzania.

Obiadów, kolacji i napojów

Ubezpieczenia (ok. 100 zł)

Wydatków własnych.

 

Harmonogram wpłat:

 

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł (w przelewie proszę napisać ZALICZKA NA WYJAZD Meksyk październik 2018)

Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 21 lipca – 1700 zł

2 rata – przelew do 21 sierpnia – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 1200 Euro na lotnisku w dniu wylotu.

 

Zapraszamy do udziału w naszej wyprawie!

 

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Wyprawa: Gruzja 2018

Wyprawa: Gruzja 2018

Pakuj Plecak i leć z nami do Gruzji!

15 -22 lipca 2018

Przez 7 dni zjedziemy prawie cały kraj i zabierzemy Cię w najciekawsze miejsca.

 

Odwiedzimy katedrę Bagrata i Monastyr Gelat (najcenniejsze budowle sakralne w Kutaisi), a także Kanion Okatse z imponującą dziką przyrodą, fantastycznymi wodospadami i zachwycającymi widokami.

Zajedziemy do Mcchete jednego z najstarszych miast Gruzji, aby poznać historię dwóch wyjątkowych monastyrów: Dżwari oraz Sweti Cchoweli.

 

Odwiedzimy także kompleks jaskiń świątynnych na półpustynnych stokach góry Garedża, których historia sięga VI w. n.e. Będzie okazja poszukać starodawnych fresków na ścianach jaskiń a nawet postawić stopę w Azejberdżanie.

 

Pojedziemy nad największe gruzińskie jezioro Parawani położone na wysokości 2073 m n.p.m. i odwiedzimy miasto miłości – Sighnaghi, gdzie ponoć można wziąć ślub o każdej porze dnia i nocy.

Przejedziemy się Gruzińską Droga Wojenną aby móc podziwiać wspaniałe pasma Wielkiego Kaukazu, a wracając odwiedzimy skalne miasto Waredża powstałe w zachodniej ścianie głębokiego kanionu rzeki Mtkwari.

 

Oczywiście odwiedzimy także stolicę kraju Tbilisi z jej wyjątkowym mostem pokoju, licznymi łaźniami miejskimi, wzgórzami, na które wjeżdża się kolejkami, a nawet Barem Warszawa! To tutaj udamy się na suprę czyli prawdziwą gruzińską biesiadę.

Zajrzymy także na lokalny bazar gdzie będzie można skosztować pysznych gruzińskich serów i obkupić się w czurczchele (gruzińskie smakołyki w postaci orzechów włoskich lub laskowych oblanych gęstym sokiem z owoców) i intensywnie pachnące przyprawy.

Na koniec popływamy w Morzu Czarnym i nacieszymy oczy nadmorskim kurortem Batumi.

Termin:

15 -22 lipca 2018, zapisy tutaj: https://goo.gl/forms/0U4ImDHN3y3FuDOc2

Trasa: Kutaisi (Bagrati, Gelati, Kanion Okace), Tbilisi (między innymi: Bridge of peace, Plac Wolności, kolejka gondolowa, kąpiel w tbiliskich łaźniach siarkowych i Bar Warszawa), Mccheta (monastyr Dżwari, Sweti Cchoweli), Dawid Garedża, Badiauri, Signagi, Stepancmindy (Kazbegi) (Zbiornik Żinwali, twierdza Ananuri, Gudauri, przełęcz Krzyżowa, cerkiew Gergeti), Jezioro Paravani, skalne miasto Wardzia, twierdza Rabati w Achalciche, Chertwisi, Abastumani, Batumi

 

Warunki uczestnictwa:

Termin: 15 -22 lipca 2018

Minimalna liczba osób – 6

Maksymalna liczba osób – 10

Koszt wyprawy dla grupy do 7 osób – 1100 zł + 300 euro /os.

Koszt wyprawy dla grupy 8 – 10 osób – 900 zł + 300 euro /os.

 

Cena zawiera:

noclegi ze śniadaniami w hostelach (pokoje 2-4 osobowe), transport po Gruzji, następujące atrakcje:

wejście do Kanionu Okace, wycieczka do Mcchety, bilet wstępu na kolejkę gondolową, wstęp do łaźni siarkowych, wycieczkę do Dawid Garedża, wycieczkę do Badiauri + pieczenie chleba gruzińskiego, wycieczkę do Signagi + degustacja gruzińskiego wina (3 kieliszki), wycieczka do Stepancmindy (Kazbegi), (podczas wycieczki odwiedzimy zbiornik Żinwali, twierdzę Ananuri, Gudauri, przełęcz krzyżową, cerkiew Gergeti), wycieczka do skalnego miasta Wardzi, twierdza Rabati w Achalciche, Chertwisi, Abastumani obserwatorium.

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych (koszt  500 -1000 zł*)

Uwaga Lot Wizzair – w cenie bagaż podręczny o wymiarach 55×40×23 cm i wadze 10 kg.

Dopłata za bagaż nadawany: 42 euro (w jedna stronę)

*Uwaga jeśli po zebraniu grupy loty do Tbilisi okażą się tańsze, nastąpi zmiana kolejności zwiedzania –Tbilisi-Kazbek-Kutaisi-Batumi-Waradzia-Tbilisi.

Supry czyli biesiady gruzińskiej – cena 12 dolarów USD /os.

Obiadów, kolacji i napojów

przykładowe ceny: chaczapuri (tradycyjne danie z ciasta i sera) za 10 GEL/20 zł, saciwi (kurczak w sosie z mielonych orzechów) z grillowanymi bakłażanami – 30 GEL/60 zł; butelka wytrawnego saperavi – 25 GEL/50 zł.

Ubezpieczenia (40 -80 zł)

Wydatków własnych.

Nr konta i harmonogram wpłat:

Stowarzyszenie Pakuj Plecak

Ul. Narodowa 18/3

05-800 Pruszków

 

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł (w przelewie proszę napisać ZALICZKA NA WYJAZD Gruzja lipiec 2018 )

Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 30 kwietnia – 600 zł  (w przelewie proszę napisać 1 RATA NA WYJAZD Gruzja lipiec 2018 ) *

2 rata – do 30 czerwca – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 300 Euro na lotnisku w dniu wylotu.

*w momencie gdy zbierze się grupa powyżej 7 osób różnica w cenie (200 zł jest zwracana na konto)

Uwaga wyjazd z kursem fotograficznym droższy tylko o 300 zł! Przed wpłatą zaliczki prosimy o wcześniejszą informację czy są Państwo zainteresowani takim kursem.

 

Zapisz się już dziś!

Tutaj masz formularz: https://goo.gl/forms/0U4ImDHN3y3FuDOc2

Dla wszystkich, którzy zapiszą się do 30 kwietnia 2018 przewodnik po Gruzji w prezencie!

 

 

Jeszcze się wahasz? Oto dajemy Ci 10 powodów, dla których koniecznie POWINIENEŚ POLECIEĆ Z NAMI DO GRUZJI:

👉 Zaplanowaliśmy najlepszą trasę ze wszystkimi najważniejszymi atrakcjami!
👉 Masz okazję poznać kraj, który jeszcze nie został zadeptany przez masową turystykę!
👉 Gruzja jest piękna!
👉 Gruzini są bardzo gościnni!
👉 W Gruzji można pooddychać świeżym powietrzem!
👉 W Gruzji można wyżyć się fotograficznie!
👉 Gruzini mają ciekawą kulturę i tradycje, które będziesz miał okazję poznać np supra, pieczenie tradycyjnego chleba czy skorzystanie z łaźni miejskich!
👉 Gruzini lubią się bawić więc nie będziesz się nudzić!
👉 Gruzja ma pyszne jedzenie i wyśmienite wino!
👉 W Gruzji jest bezpiecznie!

 

A NA KONIEC KILKA CIEKAWOSTEK ZWIĄZANYCH Z GRUZJĄ:

Gruzja, Georgia czy Sakartwelo?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Jak powstał monastyr Sweti Cchoweli?

Pewien żyd z Mcchety, Elizeusz, wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz zdążył dopiero w chwili Ukrzyżowania. Od rzymskiego żołnierza odkupił szatę Chrystusa i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr. Święta Nino poleciła, aby ściąć cedr i na jego miejscu zbudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok.

Skąd nazwa Tbilisi?

O powstaniu Tbilisi jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Gruzińska droga wojenna

Gruzińska Drogą Wojenna zawdzięcza swą nazwę czasom kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji. To było na początku XIX wieku i w tym czasie trwały tam krwawe bitwy. W dzisiejszych czasach jest absolutnie bezpieczna a w przewodnikach to jedno z miejsc, które wręcz należy zobaczyć, głównie ze względu na piękne widoki.

Kim była najwybitniejsza królowa Gruzji i co ma wspólnego z Wardzią?

Tamar, Tamara I Wielka z rodu Bagratydów -została królową Gruzji w 1184 r. Była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Tamar była również fundatorką Wardzi. Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamar towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”.

Zapisz się już dziś, ilość miejsc ograniczona: https://goo.gl/forms/0U4ImDHN3y3FuDOc2

lub skontaktuj się z nami:

 

Foto wyprawa: Boliwia 2018

Foto wyprawa: Boliwia 2018

Boliwia ze względu na swoje niesamowite położenie nazywana jest Tybetem Ameryk. Jest to najwyżej położony i najtrudniej dostępny kraj Ameryki Łacińskiej. Właśnie to położenie sprawia, że co krok zaskakuje nas zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Znajdziemy tu wysokie, ginące w chmurach szczyty Andów, dzikie, tropikalne dżungle oraz malownicze dorzecza Amazonki. Jednak krajobrazy to nie wszystko. Boliwia posiada również wyjątkową kulturę, którą tworzy mieszanka religii katolickiej, dawnych wierzeń i tradycji indiańskich. To tu zobaczymy największą pustynię solną na świecie, kolorowe laguny oraz największe na kontynencie jezioro. Spotkamy również zaskakujących ludzi – Indian, kobiety w melonikach, słynne walczące na ringach zapaśniczki a nawet… czarownice.

Termin: 27 sierpnia -10 września 2018

Ilość osób: 6-10 + (pilot, fotograf, lokalny przewodnik)

Noclegi: w lokalnych hostelach, pokoje wieloosobowe, lub dwuosobowe (w zależności od miejsca)

Przejazdy: jeep, lot wewnętrzny.

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Boliwia to kraj posiadający niesamowite walory przyrodnicze, wyjątkowe i malownicze krajobrazy aż proszą się, by uchwycić je na zdjęciu. Kolejnym niesamowicie fotogenicznym elementem kraju są ludzie – Indianie, kobiety w melonikach, zapaśniczki. Targ czarownic natomiast jest miejscem wprost stworzonym do street photo.

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce i wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

 

 

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1

Przelot z Warszawy do La Paz.

Drugi 2

Rozpoczniemy od zwiedzania najwyżej położonej stolicy świata – La Paz. Dolina w której leży miasto znajduje się na wysokości 3600-4100 m n.p.m. i otaczają ją górskie wzniesienia widoczne z każdego punktu. Mimo wysokiego położenia, jest to najbardziej rozwinięte miasto w całym kraju. Zwiedzanie La Paz zaczniemy od Plaza Murillo, przy którym znajduje się wiele zabytków: m.in. Katedra, Pałac Prezydencki czy budynek Zgromadzenia Narodowego. Spacerując kolorową ulicą z czasów kolonialnych przejdziemy do muzeum koki, gdzie zobaczymy historię zażywania koki oraz dowiedziemy się do czego jest obecnie wykorzystywana.

Odwiedzimy wielkie, otwarte markety i słynny targ czarownic. Komu nie straszne czary, będzie mógł kupić tajemnicze mikstury.

Dzień 3

Rano udamy się do Doliny Księżycowej (Valle de la Luna) a po południu czekają nas pełne emocji walki boliwijskich zapaśniczek czyli Cholitas Wrestling.

Dzień 4

Tego dnia naszym celem będzie jezioro z pływającymi wyspami. Pochodzenie nazwy tego niezwykłego akwenu wodnego „Titicaca” wywodzi się z języka Indian Keczua i Ajmara. „Titi” to puma a „caca” to królik. W tłumaczeniu oznacza pumę polującą na króliki i taki kształt (przy odrobinie wyobraźni ;)) można rozpoznać w ogólnym zarysie akwenu.

Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp (Amantani, Taquile, Suriqui, Isla del Sol oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro. My odwiedzimy Wyspę Słońca gdzie według legend Inków narodził się biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo, a także samo Słońce czyli Inti. Wyspa ta jest wciąż miejscem świętym dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua.

Noc spędzimy w Copacabana, miasteczku, które trochę przypomina śródziemnomorskie kurorty, jednak to co nam przypomni, że jesteśmy w Boliwii to niska temperatura zarówno powietrza, jak i błękitnej wody.

Dzień 5

Tego dnia wstajemy bardzo wcześnie, ponieważ czeka nas przejazd do inkaskich ruin Tiwanaku.

Po południu wracamy do La Paz skąd mamy przelot do Santa Cruz.

Dzień 6, 7 i 8

Te dni spędzimy w Parku Narodowym Amboró, który wchodzi w skład Korytarza Ekologicznego Vilcabamba-Amboro, łączącego cenne przyrodniczo obszary Peru i Boliwii.  Podczas pobytu czeka nas spacer w niesamowitej scenerii wulkanów, bujnej roślinności i wodospadów. Dla chętnych możliwość kąpieli w rajskiej scenerii natury.

Dzień 9

Tego dnia wcześnie rano udamy się do Sucre, nazywanego białym miastem. Piękne pałace, wspaniałe fasady budynków robią wrażenie a stare miasto jest wpisane na listę UNESCO.

Dzień 10

Tego dnia czeka nas kilkugodzinny transfer do Tupizy, skąd następnego dnia rozpoczniemy eksploracje jednego z najpiękniejszych Parków Narodowych w Boliwii.

Dzień 11, 12, 13, 14

Czeka nas kilkudniowa wycieczka jeepami po najpiękniejszych zakątkach Parku, zakończona spektakularnym wschodem słońca na pustyni solnej Salar de Uyuni.

Podczas wycieczki odwiedzimy także piękne kolorowe laguny z flamingami i stadami spacerujących lam

(Laguna Kollpa, Laguna Hedionda, Laguna Colorada, Lagunas Altiplánicas, Laguna Verde)

wulkany i gorące źródła w których będziemy rozkoszować się kąpielą.

Odwiedzimy parujące gejzery i mniejsze pustynie solne.

Na wycieczkę jedzie z nami kucharka, która będzie nam przygotowywała posiłki w czasie drogi.

Wyprawa jest dość wymagająca, ponieważ spać będziemy na dużej wysokości (4800 -5000 n.p.m.).

Temperatury będą niskie dlatego obowiązkowo zabieramy ze sobą ciepłe ubrania. Jednak gwarantujemy, że spektakularne widoki i kontakt z naturą będą warte tych drobnych niedogodności.

Dzień 15

Tego dnia wracamy już do La Paz

Dzień 16

Powrót do Polski

CENA:

Minimalna liczba osób – 6

Maksymalna liczba osób – 10

Koszt wyprawy dla grupy do 7 osób – ok. 4000 zł + 840 euro / os.

Koszt wyprawy dla grupy 8 – 10 osób – ok. 3500 zł + 840 euro / os.

CENA ZAWIERA:

 • kurs fotograficzny
 • noclegi ze śniadaniami w hostelach
 • transport po Boliwii wraz z przelotami wewnętrznymi
 • wycieczki i bilety wstępu na atrakcje zawarte w programie
 • wyżywienie podczas wycieczek po Parkach Narodowych Parque Nacional Amboró i Eduardo Avaroa National
 • opiekę pilota

CENA NIE ZAWIERA :

 • biletów lotniczych 3500 – 4200 zł
 • obiadów, kolacji i napojów – poza wycieczkami w Parkach Narodowych(tam jest pełne wyżywienie)napiwków dla kucharki i kierowcy w parku (uznaniowo)
 • ubezpieczenia
 • wydatków własnych

HARMONOGRAM WPŁAT:

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 30 czerwca – 4000 zł

2 rata – przelew do 30 lipca – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 840 Euro na lotnisku w dniu wylotu.

Nie zwlekaj, ilość miejsc ograniczona!

 

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę?

Kuba to nasz drugi, egzotyczny dom. Częste i długie wyjazdy pozwoliły nam dowiedzieć się o co tak naprawdę należy zatroszczyć się przed wjazdem, aby na miejscu w pełni cieszyć się pobytem i o nic się nie martwić.

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO:

1. SZCZEPIENIA WYMAGANE NA KUBIE

Szczepienia przed wyjazdem na Kubę nie są obowiązkowe ale ze względu na bezpieczeństwo zaleca zaszczepić się na tężec, błonicę, dur brzuszny, WZW A i B, wściekliznę.

2. UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE

Ubezpieczenie na Kubę jest w zasadzie obowiązkowe. Dlaczego? Po pierwsze możesz mieć problem z otrzymaniem wizy w ambasadzie, po drugie jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia, a coś się stanie to poniesiesz duże koszty leczenia. Cena wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to ok. 35 -40 CUC czyli około 130 -140 zł. Dzień pobytu w szpitalu (z wyżywieniem, bez lekarstw i zabiegów) kosztuje 130 CUC za pierwszy dzień i 90 CUC za każdy następny a założenie gipsu ok. 30 CUC.

Warto wiedzieć, że ponoć nie wszystkie polskie firmy ubezpieczeniowe są honorowane na Kubie. Rząd kubański wydał listę firm ubezpieczeniowych z całego świata, z którymi współpracuje. Jeśli chcesz sprawdzić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe wejdź na stronę http://www.asistur.cu/indexi.php

Jeśli masz problem lub wątpliwości związane z ubezpieczeniem, możesz skontaktować się z firmą ASISTUR zajmującą się współpracą z ubezpieczycielami.
e-mail: seguros@asistur.cu
Tel: (53 7) 866 4499 ALARM CENTRE: (53 7) 866 8527, 8339 y 8920
Adres: Calle Prado No. 208 entre Trocadero y Colón, Habana Vieja, La Habana.

3. APTECZKA PODRÓŻNA

Przed wyjazdem na Kubę koniecznie trzeba się zaopatrzyć w apteczkę. Niektóre leki na Kubie są praktycznie niedostępne lub są one bardzo drogie.

Oto co zawsze zabieramy ze sobą:
1. Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny;
2. Lek na zatrucia pokarmowe;
3. Lek na biegunkę;
4. Tabletki na ból gardła;
5. Żel na ukąszenia;
6. Lek antyalergiczny;
7. Lek na zapalenia pęcherza (niestety jakoś kubańskich toalet szczególnie publicznych może powodować tego typu przypadłości);
8. Altacet na stłuczenia i obrzęki;
9. Plastry i opatrunki;
10. Wapno;
11. Krem z filtrem 30;
12. Panthenol na poparzenia;
13. żel antybakteryjny i chusteczki nawilżające (w toaletach publicznych normą jest brak bieżącej wody);
14. oraz dobry środek odstraszający komary ze względu na możliwość zarażenia się wirusem ZIKA. Ja rekomenduję Mugga DEET 50 na komary tropikalne

W okolicach Cayo Coco bardzo często można spotkać małe owady zwane „los jejenes”. Są one bardzo małe, praktycznie niewidoczne gołym okiem, ale mogą być bardzo uciążliwe. Ich ukąszenia mogą powodować silną reakcję alergiczną, nawet u osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym próblemów. Reakcja objawia się obrzękami, które przekształcają się w ropiejące i swędzące rany. Los jejenes nie odstraszają żadne repelenty, dlatego przed wyprawą warto udać się do lekarza po ewentualne lekarstwo, które może złagodzić skutki ukąszeń.

Jakie dokumenty trzeba zabrać na Kubę?

JAKIE DOKUMENTY ZABRAĆ NA KUBĘ?

1. PASZPORT

Bez niego daleko nie zajedziemy 🙂 Przy przekraczaniu kubańskiej granicy zalecany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu od planowanej daty wjazdu na Kubę.

2. WIZA NA KUBĘ – KARTA TURYSTY

Każdy obywatel Polski wybierający się na Kubę w celu turystycznym zobowiązany jest posiadać Tarjeta de Turista czyli Kartę Turysty. Jest to dokument upoważniający do przekroczenia granicy. Jeśli jedziesz na Kubę w innym celu niż turystyczny zobowiązany jesteś posiadać wizę.

Gdzie można wyrobić Kartę Turysty na Kubę?

Można ją uzyskać udając się osobiście do Ambasady Kuby we wtorek lub czwartek w godz. 8.00-12.00 (ul. Domaniewska 34A, 02-672 Warszawa).

Koszt Karty Turysty zakupionej w Ambasadzie to 22 euro (płatność tylko gotówką, należy uiścić odliczoną kwotę, ponieważ nie wydają reszty)

Istnieje możliwość skorzystania z pośrednika, wówczas cena za Kartę Turysty na Kubę waha się od 100 do 140zł w zależności od wybranego biura

 

Jakie dokumenty należy przygotować aby wyrobić kubańską Kartę Turysty?

 • Paszport – ważny pół roku od daty planowanego wjazdu
 • Potwierdzenie rezerwacji pierwszego noclegu
 • Bilet Lotniczy w obie strony lub potwierdzający kontynuację podróży.
 • Ubezpieczenie podróży

 

Ile muszę czekać na wyrobienia Karty Turysty?

Zazwyczaj jeśli złożymy wniosek we wtorek, kartę mamy gotową w czwartek,  a jeśli złożymy wniosek w czwartek, karta jest do odbioru we wtorek. W przypadku małej ilości wniosków istnieje szansa, że karta zostanie nam wydana tego samego dnia. Kartę należy odebrać osobiście.

W przypadku pośredników na kartę będziemy oczekiwać tydzień. Pośrednicy umożliwiają wysyłkę karty turysty drogą pocztową pod wskazany adres.

 

Karta Turysty uprawnia nas do jednokrotnego pobytu na Kubie, którego długość nie może przekroczyć 30 dni. Aby przedłużyć swój pobyt w kraju należy udać się do Inmigración y Extranjeria adres: Hawana, calle Factor y Final, Nuevo Vedado, Plaza de la Revolución. Przed wizytą trzeba zakupić znaczki opłaty skarbowej na kwotę 25 CUC, należy tego dokonać w oddziale Banco de Credito y Comercio.  Dodatkowo trzeba zabrać ze sobą ważny paszport, bilet lotniczy oraz potwierdzenie zakwaterowania.

Co należy przygotować przed wyjazdem na Kubę?

3. ŚRODKI PIENIĘŻNE NA CZAS POBYTU NA KUBIE

Jeśli podróżujesz po kraju samodzielnie musisz posiadać minimum równowartość 100 CUC na dzień pobytu (możesz posiadać tą kwotę w innej walucie). W praktyce przy kontroli wystarczy pokazać kartę płatniczą lub kredytową.

4. OPŁATA WYJAZDOWA

Nie obowiązuje. Została zniesiona w maju 2015r.

 

INNE WAŻNE INFORMACJE:

1. JAKĄ GOTÓWKĘ ZABRAĆ?

Najlepiej jest zabrać ze sobą EURO, ponieważ wymiana Dolara Amerykańskiego obłożona jest na Kubie podatkiem 10%.

2. GNIAZDKA ELEKTRYCZNE:

najczęściej spotykane są gniazdka typu A, sporadycznie można trafić na gniazdko typu C. Niezbędne jest zabranie przejściówki.

Fotowyprawa na Kubę

Regulamin wypraw Pakuj Plecak

Regulamin Pakuj Plecak

 1. Każdy uczestnik wyjazdu zostaje członkiem Pakuj Plecak. Dołączenie do Pakuj Plecak jest warunkiem uczestnictwa w wyjazdach, imprezach, wystawach, spotkaniach, a także otrzymywania aktualnej oferty, kart rabatowych partnerów oraz specjalnych ofert skierowanych jedynie do członków Pakuj Plecak.
 2. Pakuj Plecak jest stowarzyszeniem mającym na celu zrzeszanie miłośników podróży. Wyjazdy i warsztaty organizowane są w ramach działalności statutowej stowarzyszenia. Pakuj Plecak nie prowadzi działalności gospodarczej na żadnym z pól przewidzianych w PKD. Wszelkie sprawy związane z realizacją wypraw tj. transport, zakwaterowanie i atrakcje Pakuj Plecak zleca podmiotom zewnętrznym i nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Zgłoszenia

 1. Warunkiem uczestnictwa w wystawach, spotkaniach i imprezach Pakuj Plecak jest zgłoszenie chęci uczestnictwa poprzez portal Facebook, lub na adres
  e-mail kontakt@pakujplecak.pl
 2. Warunkiem uczestnictwa w wyjazdach Pakuj Plecak jest zgłoszenie się na wyjazd poprzez portal Facebook, formularz na stronie www.pakujplecak.pl lub na adres e-mail kontakt@pakujplecak.pl
 3. Warunkiem udziału w wyjeździe jest zaakceptowanie Regulaminu, Statutu Pakuj Plecak oraz Oświadczenia Uczestnika Wyprawy.
 4. Zgłaszający się musi wypełnić i odesłać formularz wyjazdowy, który zostanie przesłany mu przez osobę przyjmującą zgłoszenie, oraz wpłacić zaliczkę w ciągu 7 dni od przesłania formularza. Formularz dostępny jest również do pobrania na stronie www.pakujplecak.pl

Płatności:

 1. Zaliczka w wysokości 500zł płatna na indywidualnie wskazane konto bankowe, zwrotna w przypadku, gdy zgłaszający zrezygnuje z wyjazdu nie później niż do 30 dni przed planowanym wylotem.
 2. Zakup biletu lotniczego zgłaszający może zlecić Pakuj Plecak, lub kupić go samodzielnie. W przypadku zakupu biletu poprzez Pakuj Plecak zgłaszający się nie ma możliwości uzyskania zwrotu za zakup biletu w momencie, gdy zdecyduje się zrezygnować z wyjazdu. Zawsze staramy się kupić bilet jak najtaniej w związku z czym często nie ma możliwości zwrotu biletu, lub zmiany nazwiska.
 3. W przypadku, gdy po stronie Pakuj Plecak leży zakup biletu zgłaszający powinien do kwoty równej kosztowi wyjazdu doliczyć wartość biletu lotniczego.
 4. W przypadku imprez zagranicznych pozostała część płatna w walucie zagranicznej przekazana zostaje na lotnisku w ręce prowadzącego wyprawę. W przypadku, gdy zgłaszający leci samodzielnie pozostała część przekazana zostaje niezwłocznie po przyjeździe na miejsce.
 5. Pakuj Plecak zastrzega sobie do zmiany ceny wyjazdu w sytuacjach awaryjnych. Za sytuację awaryjną uznajemy np. skokową zmianę cen paliwa lub podwyżkę biletów na przejazdy.
 6. Istnieje możliwość rozłożenia kosztu w złotówkach na trzy raty.
 • Pierwsza rata: 500zł płatne do 7 dni od zgłoszenia chęci wyjazdu
 • Druga rata: do 60 dni przed wyjazdem
 • Trzecia rata (ewentualny zwrot kosztów biletu): do 30 dni przed wyjazdem
 • Płatności dokonywane są przelewem na wskazane indywidualnie konto bankowe.

Realizacja wyprawy:

 1. Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest do posiadania ważnych dokumentów uprawniających do przekroczenia granic.
 2. Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest do posiadania ważnego ubezpieczenia turystycznego, funkcjonującego w kraju, w którym będzie odbywała się wyprawa.
 3. Lady uczestnik wyjazdu zobowiązany jest do posiadania ważnych szczepień profilaktycznych zalecanych w kraju, w którym będzie odbywała się wyprawa.
 4. Uczestnik zobowiązany jest do respektowania kultury i obyczajowości danego kraju oraz dostosowania się do norm społecznych i kulturowych w nim obowiązujących.
 5. Uczestnik odpowiada na wyrządzone przez siebie szkody, za które ma obowiązek zapłacić z własnych środków.
 6. Uczestnik w czasie trwania wyjazdu zobowiązany jest dostosować się do poleceń prowadzących.
 7. Pakuj Plecak zobowiązuje się do realizacji programu zgodnie z informacjami zawartymi na stronie www.pakujplecak.pl. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności realizacji programu, wyłączenia niektórych punktów lub zastąpienia ich innymi z przyczyn od siebie niezależnych np. gdy do danego zabytku lub atrakcji nie ma dostępu, gdy impreza lub święto zostanie odwołane lub przesunięte na inny termin, gdy istnieje możliwość narażenia bezpieczeństwa Uczestników itp.
 8. Pakuj Plecak zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od siebie niezależnych np. zmiany statusu ostrzeżenia dla podróżujących na trzeci lub czwarty stopień zagrożenia, oraz w przypadku niewystarczającej liczby osób. O odwołaniu wyjazdu Pakuj Plecak informuje najpóźniej do 30 dni przed planowanym rozpoczęciem wyprawy. W takich przypadkach Uczestnik otrzyma natychmiastowy zwrot opłat. Uczestnikowi w takiej sytuacji nie przysługuje odszkodowanie.
 9. Pakuj Plecak zastrzega sobie wykluczenie z imprezy Uczestnika, który uniemożliwia prowadzenie wyprawy, jest agresywny, nadużywa alkoholu, zażywa narkotyki lub dopalacze.
 10. Uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się z zagrożeniami występującymi w danym kraju, w tym zagrożeniami dla zdrowia i życia.

Rezygnacja z uczestnictwa w wyprawie:

 1. Uczestnik może zrezygnować z udziału w wyjeździe o czym musi poinformować Pakuj Plecak poprzez portal Facebook, lub na adres e-mail kontakt@pakujplecak.pl, nie później niż 30 dni przed planowanym wylotem. Wówczas zwrócone są mu poniesione koszty z wyłączeniem opłaty za bilet lotniczy oraz kosztów poniesionych przez Pakuj Plecak na organizację wyjazdu (zaliczki za noclegi, atrakcje itp).
 2. Pakuj Plecak nie ponosi odpowiedzialności za brak dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy przez Uczestnika, odmowę wydania wizy, wypadki losowe, spóźnienie na samolot Uczestnika, brak wymaganych szczepień czy zawrócenie na granicy poprzez służby graniczne.

Reklamacje:

 1. Reklamacje związane z wykonaniem wyjazdu składane są bezpośrednio do Pakuj Plecak w formie pisemnej w terminie maksymalnie 7 dni od zakończenia wyjazdu.
 2. Pakuj Plecak ma obowiązek rozpatrzenia reklamacji w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania
 3. Pakuj Plecak nie przyjmuje reklamacji związanych z niewłaściwym przebiegiem wyprawy wynikłym z wystąpienia zdarzeń losowych opisanych w punkcie. 18 Regulaminu oraz innych zdarzeń losowych nie opisanych w Regulaminie o których uczestnik został poinformowany przed lub w trakcie trwania wyprawy.
 4. Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z realizacją umowy strony będą rozstrzygały polubownie, a w przypadku braku osiągnięcia porozumienia podlegają one rozpatrzeniu przez najbliższy siedzibie Pakuj Plecak wydział cywilny sądu.

Regulamin Konkursu Ho Ho Ho

I Postanowienia ogólne

 1.  Konkurs Ho Ho Ho – organizowany przez Organizatora na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl, którego zasady określa niniejszy regulamin.
 2.  Organizator – organizator Konkursu Stowarzyszenie Pakuj Plecak
 3.  Regulamin – niniejszy regulamin.
 4.  Uczestnik – osoby fizyczne, które przystąpiły do Konkursu organizowanego przez Organizatora na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl
 5.  Zwycięzca – uczestnik, który wykona poprawnie zadanie konkursowe i zostanie wyłoniony jako wygrywający zgodnie z postanowieniami Regulaminu.
 6. Konkurs ogłoszony został na stronie: https://www.facebook.com/pakujplecakpl i zawiera następujące informacje:
 7.  datę rozpoczęcia i czas trwania Konkursu,
 8.  szczegółowe zasady Konkursu tj. w szczególności zadanie konkursowe,
 9.  rodzaj oraz liczbę nagród i zasady wyłaniania Zwycięzców Konkursu,

II Zasady Konkursu

 1.  W Konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby fizyczne, użytkownicy serwisu Facebook.com posiadający aktywne konto.
 2.  Uczestnikami Konkursu nie mogą być:
  1.  pracownicy i współpracownicy Organizatora lub sponsora,
  2.  osoby, które w jakikolwiek sposób brały udział w przygotowaniu lub przeprowadzeniu Konkursu,
  3.  osoby które nie ukończyły 13. roku życia.
 3. Przystępując do udziału w danym konkursie Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w związku z uczestnictwem w Konkursie (w przypadku Uczestnika wskazanego w ust. 2 pkt 3. jego przedstawiciel ustawowy).
 4.  Uczestnictwo w Konkursie nie wymaga ponoszenia opłat ani nabywania żadnych dowodów udziału w Konkursie.

III Nagrody Konkursowe

 1. Zwycięzca otrzyma trzy zestawy pamiątek z Indii. Jeden komplet zawiera 4 bransoletki, 2 opakowania kadzidełek, opakowanie herbaty, opakowanie przypraw – dla siebie i swoich przyjaciół oraz kupon rabatowy na 10% na wybraną wyprawę organizowaną przez Pakuj Plecak w 2018 roku. Lista wypraw dostępna jest na stronie www.pakujplecak.pl

IV Rozstrzygnięcie Konkursu

 1.  Procedura konkursowa trwa w czasie określonym w ogłoszeniu konkursu, opublikowanym na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl
 2. W Konkursie wygrywa osoba, która w czasie trwania Konkursu udzieli najciekawszej odpowiedzi na pytanie konkursowe: Jaki kraj chciałbyś odwiedzić w 2018 roku i dlaczego, oraz napisze imiona dwóch przyjaciół z którymi wybrałaby się w taką podróż.
 3. Wyboru najciekawszej odpowiedzi dokona komisja w składzie: Jan Skwara i Katarzyna Stępniak
 4.  Zwycięzca Konkursu zostanie poinformowany o wygranej i formie odbioru nagrody poprzez wiadomość prywatną na portalu Facebook

V Reklamacje

 1.  Reklamacje związane z Konkursem będą przyjmowane przez Organizatora na adres e-mail Organizatora
 2.  Reklamacje powinny zawierać imię, nazwisko, dokładny adres, datę i adres e-mailowy Uczestnika, jak również dokładny opis i powód reklamacji, a także winny być podpisane w sposób umożliwiający identyfikację reklamującego. Reklamacje nie spełniające tych wymogów nie będą rozpatrywane.
 3.  Reklamacje będą rozpatrywane przez Organizatora w terminie 14 (czternastu) dni od dnia doręczenia reklamacji Organizatorowi.
 4.  Decyzja Organizatora w przedmiocie reklamacji jest ostateczna i wiążąca. Uczestnik o decyzji Organizatora zostanie powiadomiony pocztą elektroniczną w terminie 7 (siedmiu) dni od daty rozpatrzenia reklamacji.

VI Odbiór nagród

 1.  Nagrody będą wysłane pocztą lub kurierem na koszt Organizatora na polski adres pocztowy.

VII Postanowienia końcowe

 1.  Regulamin jest dostępny na stronie internetowej www.pakujplecak.pl
 2.  Administratorem danych osobowych Uczestników Konkursu jest Stowarzyszenie PakujPlecak Przetwarzanie danych osobowych uczestników Konkursu następuje zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych osobowych jest dobrowolne jednak niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie. Osobom udostępniającym dane osobowe przysługuje prawo dostępu do ich danych osobowych, ich poprawiania oraz prawo do żądania zaprzestania ich przetwarzania i usunięcia z prowadzonego zbioru.
 3.  Organizator informuje, że dane osobowe Uczestników przekazane Organizatorowi będą przetwarzane w szczególności celem:
  1.  realizacji Konkursu,
  2.  wyłonienia Zwycięzców Konkursu,
  3.  wydania nagród.
  4.  kontaktu ze Zwycięzcami Konkursu, celem powiadomienia ich o wygranej.
 4.  Przystępując do udziału w danym Konkursie Uczestnicy wyrażają zgodę na udział w nim na zasadach określonych w niniejszym regulaminie oraz w ogłoszeniu danego Konkursu.
 5.  Serwis www.facebook.com udostępnia wyłącznie infrastrukturę, dzięki której możliwa jest organizacja konkursu. Facebook nie sponsoruje i nie uczestniczy w organizacji Konkursu, a tym samym nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania Organizatora i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia Konkursu na łamach serwisu.
 6.  Organizator nie ponosi odpowiedzialności m.in. za działalność podmiotów świadczących usługi w postaci dostępu do sieci Internet obsługi poczty elektronicznej lub innych sieci telekomunikacyjnych.
 7.  Organizator zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu w każdym czasie, o czym niezwłocznie poinformuje na stronie https://www.facebook.com/pakujplecakpl
 8.  Organizator zastrzega sobie w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie wystąpienia przyczyn od niego niezależnych, prawo przerwania, przedłużenia lub zmiany warunków lub terminów Konkursu, w tym rozstrzygnięcia o wynikach Konkursu i przekazania nagród.

 

 

Wystawa Fotografii „Mistyczne Indie”

Wystawa Fotografii „Mistyczne Indie”

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Mistyczne Indie”, który odbędzie się 10 listopada 2017r. o godzinie 18.15 w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury, przy ulicy Słowackiego 2 w Tarnobrzegu.

Autorzy fotografii zabiorą gości w niezwykłą wyprawę na południe Indii – do Kerali. Podróżników przyciągają tutejsze plaże, góry i malownicze rozlewiska. Najciekawsze są jednak miejscowe festiwale – święta plonów, parady słoni, wyścigi łodzi i oczywiście pełne mistycyzmu obrzędy religijne. Jest ich tam bez liku. Nie na darmo o Kerali mówi się, że to „God’s own country”, kraj który bogowie umiłowali i są w nim niemal na wyciągnięcie ręki. Głównym celem ekspedycji były dwa niezwykłe lokalne święta: Kodungallur Bharani i Chamayavilakku.

Kodoongallur Bharani to święto poświęcone jednej z najgroźniejszych indyjskich bogiń – Kali. Jednym z jej największych przeciwników był demon Daarika, z którym bogini stoczyła krwawą i ostatecznie zwycięską walkę. Aby obłaskawić boginię, którą rozzłościły poniesione w boju rany, żołnierze zwani Bgoothaganam tańczyli dla niej i śpiewali. Na pamiątkę tego wydarzenia do świątyni Bhagavathy przyjeżdżają wierni, by uczcić zwycięstwo swojej bogini i po raz kolejny dla niej zatańczyć. Najbardziej niesamowitymi uczestnikami widowiska są wyrocznie zwane Velichappad, religijni guru ubrani w czerwone szaty, dzierżący w dłoniach tradycyjne ceremonialne miecze. By zdobyć łaskę swojej bogini, składają jej ofiarę z własnej krwi, nacinając skórę głowy, tak by krew spływała po ich twarzach.

Chamayavilakku to indyjskie święto na cześć bogini Lakszmi (zwanej w tym regionie Bhagavathi) obchodzone już od średniowiecza. Legenda głosi, że dawno temu grupa pasterzy znalazła kokos, który postanowili rozbić kamieniem. Jednak kokos zamiast pęknąć zaczął krwawić. Zaskoczeni mężczyźni pobiegli więc po radę do astrologów. Ci uświadomili ich, że to bez wątpienia znak od bogów i objawiła się im sama bogini Bhagavathi. Wierni szybko zaczęli składać w miejscu zdarzenia ofiary podczas ceremonii zwanej Pudźa. W owych czasach rytuał ten był zarezerwowany tylko dla kobiet, więc pasterze i okoliczni mężczyźni przebrali się w damskie stroje, by też móc w nim uczestniczyć To poświęcenie spodobało się bogini i zwyczaj trwa po dziś dzień. Odwiedzając więc Chamayavilakku zobaczymy mężczyzn w perukach, makijażu, ubranych w pięknie zdobione sari lub suknie, maszerujących wokół świątyni z darami dla bogini, dokładnie tak jak miało to miejsce setki lat temu.

Oprócz religijnych festiwali autorzy mieli też okazję podpatrzyć codzienne życie mieszkańców Wybrzeża Malabarskiego, zobaczyć jak mieszkają, pracują i odpoczywają. Na zdjęciach będzie można zobaczyć sceny z dużych portowych miast, jak i maleńkich wiosek zagubionych pomiędzy rozlewiskami.

Autorami zdjęć są: Justyna Machel, Waldemar Lipiński, Bogdan Myśliwiec, Paweł Putała i Jan Skwara.

Fotografie powstały podczas fotowyprawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pakuj Plecak. W trakcie wernisażu będzie można  posłuchać anegdot z podróży, dowiedzieć się więcej o południowoindyjskiej kulturze, a także skosztować indyjskich przysmaków. Wstęp wolny.