Trekkingi i warsztaty przygotowawcze do wypraw wysokogórskich z Pakuj Plecak.

Trekkingi i warsztaty przygotowawcze do wypraw wysokogórskich z Pakuj Plecak.

„Bardzo chciałabym pojechać z Wami do Nepalu, ale nie wiem czy dam radę…”

„Wejść na Kilimandżaro, to byłoby coś, ale mam wątpliwości czy moja kondycja jest wystarczająca…”

„Moim marzeniem jest wyjazd do Peru, ale boję się, że ten wyjazd  jest zbyt wymagający…”

Takie głosy od Was, słyszymy bardzo często i wielokrotnie zastanawialiśmy się  na tym, co zrobić abyście poczuli się bezpiecznie w temacie trekkingów wysokogórskich. Pomysł aby wspólnie przygotowywać się do wyjazdów zrodził po rozmowie z Agnieszką Bielecką, kiedy ustalaliśmy szczegóły wyprawy do bazy Mount Everest. Postanowiliśmy dać Wam możliwość sprawdzenia swojej kondycji pod okiem tej doświadczonej himalaistki, która w 2014 roku jako trzecia Polka w historii zdobyła Broad Peak. Wspólnie opracowaliśmy cykl weekendowych trekkingów i warsztatów, których celem jest pomóc Wam, jak najlepiej przygotować się do wysokogórskich wypraw z Pakuj Plecak.

Trekkingi odbędą się w polskich górach – od Masywu Śnieżnika przez Karkonosze po Beskid Żywiecki. Czeka na Was m.in. zimowe wejście na Czarną Górkę, czy przedzieranie się przez zaspy w drodze na Śnieżkę, a wszystko to w towarzystwie świszczącego wiatru i układającego puchowe pierzyny śniegu. Dodatkowo Agnieszka podzieli się z Wami, swoją wiedzą na temat przygotowań do wyjazdów wysokogórskich. Porozmawiamy o odpowiednim treningu, zwiększeniu wydolności, doborze odpowiedniego sprzętu i sportowym podejściu do zdobywania szczytów. Zatem jeśli chciałbyś kiedyś wybrać się z Pakuj Plecak do bazy pod Mount Everest, zdobyć Kilimandżaro, czy wejść na Góry Tęczowe w Peru, skorzystaj z okazji i przygotuj się jak najlepiej do tych wypraw.

Koszt pakietu „3 wyjazdy”: 2400zł/os.
Koszt pakietu „2 wyjazdy”: 1700zł/os.
Koszt pojedynczego wyjazdu: 900zł/os.

Terminy:

• 14-16 stycznia 2022 – Masyw Śnieżnika
• 18-20 lutego 2022 – Karkonosze
• 4-6 marca 2022 – Beskid Żywiecki

Kameralna grupa: 8 -12 osób

Trekking pierwszy – w Masywie Śnieżnika

Termin: 14-16 stycznia 2022

Piątek 14 stycznia 2022

Zjeżdżamy się do Domu Geologa na godz. 17:00. Po rozlokowaniu w pokojach, spotykamy się w salonie na warsztatach z przygotowania się do wyjścia zimą w góry, które poprowadzi Agnieszka Bielecka.

Sobota 15 stycznia 2022
Trasa: 🏁 ok. 16km   ↗ ok. 1094m   ↙ ok. 971m   ⏲ ok. 8h

O 8:00 przygotowujemy sobie wspólne śniadanie, po którym ruszamy w góry trasą od Iglicznej przez Czarną Górę, przełęcz Puchaczówkę aż do Szklar. Całość trekkingu w zależności od warunków zajmie nam od 7 do 9 godz. Po drodze zjemy obiad i na wieczór wrócimy do Domu Geologa na wieczór integracyjny, pełen ożywionych rozmów i planów na zdobycie kolejnych szczytów.

Niedziela 16 stycznia 2022
Trasa: 🏁 ok. 5,2km   ↗ ok. 242m   ↙ ok. 125m   ⏲ ok. 2:30h

Po samodzielnie przygotowanym śniadaniu, ruszymy na spacer tzw. złodziejską ścieżką do Tamy na Wilczce, aby w finale dotrzeć do Wodospadu Wilczki. Tego dnia czeka nas także zwiedzanie Międzygórza. Po drodze zjemy obiad, wrócimy po bagaże i rozjedziemy się do domów. 

Trekking drugi – Karkonosze

Termin: 18-20 lutego 2022

Piątek 18 lutego 2022

Spotykamy się ok. godziny 17:00 w Schronisku PTTK „Na Przełęczy Okraj”.
Wieczorem czeka nas górska prelekcja w wykonaniu Agnieszki Bieleckiej. Nie zabraknie też czasu na Wasze pytania.

Sobota 19 lutego 2022
Trasa: 🏁 ok. 17,6km   ↗ ok. 782m   ↙ ok. 956m   ⏲ ok. 8h

Wcześnie rano, po śniadaniu, ruszamy zdobyć liczącą 1603 m n.p.m. Śnieżkę. Następnie będziemy kontynuować marsz Głównym Szlakiem Sudeckim. Na Rozdrożu Przy Spalonej Strzelnicy, odbijemy na  Mały Staw i zejdziemy do Karpacza, pod kościół Wang. Jeśli nie będzie zbyt późno, to obejrzymy ten piękny, XII w. drewniany kościół, który w 1842 roku został przeniesiony z miejscowości Vang w Norwegii. Następnie wynajętym transportem udamy się z powrotem do Schroniska „Na Przełęczy Okraj”.

Niedziela 20 lutego 2022
Trasa: 🏁 ok. 8,5km   ↗ ok. 346m   ↙ ok. 349m   ⏲ ok. 4h

W niedzielę zrobimy 8,5-kilometrową pętlę, w kierunku Łysociny (1188m) i wracając obok Dzwonkówki (1004m). W schronisku będzie można zjeść obiad, po którym rozjedziemy się do domów.

Trekking trzeci – Beskid Żywiecki

Termin: 4-6 marca 2022

W trzecim trekkingu zwiększamy nieco trudność, bo będziemy się przemieszczać z plecakami i będziemy nocować w dwóch różnych miejscach. Dodatkowo warunki noclegowe będą prostsze, by trochę zbliżyć się do tego, co nas czeka w Nepalu lub Tanzanii.

Piątek 4 marca 2022

Spotykamy się o godzinie 17:00 w Jeleśni, gdzie zostawimy samochody na parkingu i ruszymy na półgodzinny spacer do Chaty Romanki. Prowadzi ją himalaista Adam Cućko. Po kolacji Agnieszka Bielecka będzie opowiadać o górskich zagadnieniach, które będą Was najbardziej interesować, a Adam, jeśli tylko będzie na miejscu, na pewno dorzuci trochę swoich opowieści.

Sobota 5 marca 2022
Trasa: 🏁 ok. 12km   ↗ ok. 987m   ↙ ok. 332m   ⏲ ok. 7h

Rano, po wspólnie przygotowanym śniadaniu, zabieramy nasze rzeczy i ruszamy do schroniska na Rysiance. Po drodze mijamy Łazy, Kotarnicę, Majcherkową, Romankę oraz Martoszkę. W schronisku czekają nas dalsze, inspirujące rozmowy o górach, tych małych i tych najwyższych.

Niedziela 6 marca 2022
Trasa: 🏁 ok. 9,5km   ↗ ok. 116m   ↙ ok. 788m   ⏲ ok. 3:30h

Po wczesnym śniadaniu, ruszamy w dalszą drogę – Głównym Szlakiem Beskidzkim. Zboczymy z niego przy Suchym Groniu i skierujemy się na Janikówkę, by wrócić do Jeleśni. Tam zjemy wspólny obiad i rozjedziemy do domów.

Koszty

Koszt pakietu „3 wyjazdy”: 2400zł/os.
Koszt pakietu „2 wyjazdy”: 1700zł/os.
Koszt pojedynczego wyjazdu: 900zł/os.

Cena obejmuje:

 • 2 noclegi na każdy wyjazd (łącznie 6 noclegów)
 • 2 śniadania na każdy wyjazd (łącznie 6 śniadań)
 • Opiekę doświadczonego w górach przewodnika 
 • Warsztaty i prelekcje:
   → 1 wyjazd: Jak przygotować się do wyjazdów wysokogórskich, prezentacja i omówienie sprzętu potrzebnego na wyprawy górskie z Pakuj Plecak.
   → 2 wyjazd: Prelekcja „Do 3 razy sztuka. Przez stoki lhotse, Dhaulagiri na Broad Peak”
   → 3 wyjazd: Warsztaty na temat zagadnień zgłoszonych przez uczestników wyjazdu.

 • podstawowe ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd w góry
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Dojazdów
 • Wyżywienia (obiadów i kolacji)
 • Wydatków własnych

Chętnym pomożemy znaleźć wspólny transport w celu obniżenia kosztów podróży.

 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata płatna do 03.01.2022 w wysokości:
  ⇒ 1900 zł w przypadku pakietu „3 trekkingi”
  ⇒ 1200 zł w przypadku pakietu „2 trekkingi”
  ⇒ 400 zł w przypadku 1 trekkingu

Wyprawę prowadzi:

Agnieszka Bielecka

Zapalona podróżniczka, fotografka, żeglarka i himalaistka. Liderka wielu wypraw wysokogórskich. W 2011/12 była menadżerem bazy na zimowej wyprawie na Gasherbrum I zakończonej pierwszym w historii zimowym wejściem na ten szczyt dokonanym przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba. W 2012 uczestniczyła w jesiennej wyprawie PHZ na Lhotse, gdzie jako jedyny członek wyprawy obok kierownika (Artura Hajzera) osiągała wysokość około 8100 m. n. p.m.  W 2013 roku wzięła udział w wyprawie PHZ na Dhaulagiri, gdzie jako jedyna z zespołu kontynuowała atak szczytowy i osiągnęła wysokość około 8100 m n.p.m. W tym samym roku jako kierownik 6-osobowej wyprawy wraz z całym zespołem zdobyła Denali. W 2014 roku jako 3 Polka zdobyła Broad Peak.  W 2018 roku wzięła udział w naukowej wyprawie na lądolód grenlandzki pod patronatem National Geographic Explorers. W tym samym roku w ekspresowym tempie zdobyła w stylu zbliżonym do alpejskiego siedmiotysięcznik w Himalajach Zachodnich (Ladakh) – Nun. Obecnie mieszka w Marianówce u stóp Masywu Śnieżnika, gdzie będzie nas gościć podczas pierwszego wyjazdu

.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz:

Foto wyprawa: Karnawał Wenecki. Luty 2022

Foto wyprawa: Karnawał Wenecki. Luty 2022

Chciałbyś wziąć udział w unikalnych warsztatach fotograficznych i zobaczyć jak wygląda prawdziwy wenecki karnawał?

Mamy coś specjalnie dla Ciebie – Foto wyprawa do przepięknego miasta na wodzie – Wenecji.

 

Będziemy rozkoszować się barwami weneckiego karnawału i doskonalić nasze fotograficzne umiejętności. Spotkamy i uwiecznimy niesamowitych ludzi, którzy co roku przyjeżdżają tu, by pochwalić się nowymi, misternie wykonanymi kostiumami. Weźmiemy udział w karnawałowych atrakcjach. Wypijemy szybkie espresso, rozsmakujemy się we włoskiej kuchni. Pokonamy dziesiątki mostów. Zakochamy się w mieście nocą fotografując światła i fajerwerki. Zobaczymy przepiękne i kultowe zabytki. A po pełnym wrażeń dniu, popijając spritza, damy się ponieść karnawałowemu szaleństwu.

Nie potrafisz fotografować? – Te warsztaty są dla Ciebie!
Posiadasz wiedzę z zakresu fotografii? – Te warsztaty też są dla Ciebie!

 

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku opanujemy obsługę aparatu – tryby półautomatyczne i manualne oraz inne potrzebne funkcje. Przyswoimy „trójkąt ekspozycji” i podstawowe pojęcia. Będziemy rozmawiać o kompozycji, budowaniu kadru i zaawansowanych zagadnieniach. Będziemy też ćwiczyć wykorzystanie lampy błyskowej w plenerze oraz wykorzystanie modyfikatorów światła – przenośnych softboxów i blendy. Nie zabraknie też czasu na omawianie własnych fotografii. Jednak główny nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne. Reportaż, portret, street – sprawdzimy się w tych wszystkich dziedzinach, składających się na fascynującą fotografię podróżniczą. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Nie martw się – poziom zajęć będziemy indywidualnie dopasowywać do każdego uczestnika.

Jesteśmy nastawieni na Twój rozwój i zależy nam, żebyś to Ty przywiózł jak najlepsze zdjęcia. Wiemy, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy!

Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a nasi „plecakowicze” występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują zdjęcia w cyfrowym czasopiśmie „Pakuj Plecak”. Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej i wesołej rodziny!

Koszt – 2100zł/os.

Terminy:
⇒ 19-23 lutego 2022Ostatnie wolne miejsce!
⇒ 24-28 lutego 2022 – Ostatnie 2 wolne miejsca!

Kameralna grupa: 7-12 osób

Program:

Przed wyjazdem

 • Spotkanie on-line: konsultacje dotyczące sprzętu i przygotowania do warsztatów, omówienie podstawowych zagadnień fotograficznych.

Dzień 1

 • Przylot
 • Transfer na camping
 • Spacer po wyspie, fotografowanie miasta
 • Wykład teoretyczny

Dzień 2

 • Przejazd z campingu na wyspę
 • Spacer po wyspie, fotografowanie miasta
 • Zwiedzanie placu św. Marka, fotografowanie ludzi w kostiumach
 • Powrót na camping
 • Wykład teoretyczny
 • Nocleg

Dzień 3

 • Transfer na wyspę
 • Poranne zdjęcia na placu św. Marka przy wschodzącym słońcu – ćwiczenia z użyciem blendy oraz lampy błyskowej i praca własna.
 • Spacer po wyspie, fotografowanie miasta
 • Powrót na camping
 • Wykład teoretyczny i omawianie zdjęć
 • Nocleg

Dzień 4

 • Transfer na wyspę
 • Dla chętnych – zwiedzanie Palazzo Ducale lub rejs gondolą
 • Fotografia kostiumów na placu św. Marka i w okolicy
 • Rejs na wyspy Murano i Burano – zwiedzanie, fotografia architektury i „streetowa”.
 • Fotografia nocna na wyspie
 • Powrót na camping
 • Omawianie zdjęć wykonanych podczas warsztatów
 • Nocleg

Dzień 5

 • Transfer na lotnisko
 • Powrót do Polski

Po powrocie

 • spotkanie on-line: omówienie wykonanych zdjęć, podsumowanie wyjazdu

Pakuj Plecak zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności atrakcji, a także, w przypadku braku możliwości zrealizowania któregoś z punktów, zastąpienia go innym, równoważnym.

Koszt – 2100zł/os.

Noclegi: pokoje 2 osobowe z klimatyzacją, bezpłatne Wi-Fi.
Przejazdy lokalne: autobubus, tramwaj wodny.

Cena obejmuje:

 • 4 noclegi w pokojach dwuosobowych
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Wenecji
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • kurs fotograficzny
 • zapoznawczą lampkę wina 🙂
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia (ok 500zł – 600zł)
 • napojów
 • biletów wstępu
 • biletów lotniczych
 • wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Harmonogram płatności:
 
 
 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 1600zł – do 1.11.2021
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 3 dni od zakupu

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. zwycięzca Wielkiego Kunkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotny finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:

Fotowyprawa: Indie Street Photo 2-16.03.2022

Fotowyprawa: Indie Street Photo 2-16.03.2022

Indie to fotograficzny raj. Mozaika kolorów, niezwykle przyjaźni ludzie i kulturowa mieszanka, dostarczają niewyobrażalnej ilości tematów zdjęciowych. Tutaj wszystko jest intensywniejsze: zapachy, barwy, emocje, święta i zabawa.

 •   W każdy wyjazd wkładamy całe i pasję!
 •   Fascynująca, autorska trasa, wypełniona ukrytymi perłami
 •   Program przygotowany specjalnie pod kątem fotograficznym
 •   Prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy
 •   Kameralna grupa (5-7 osób) pozwalająca prowadzącemu na skupieniu się na uczestnikach
 •   Przyjacielska i twórcza atmosfera
 •   15 dni unikalnej przygody w cenie masówki z biura podróży
 •   Jesteśmy zorientowani na Twój sukces fotograficzny, nie na własne zdjęcia!

Przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla miłośników fotografii ulicznej! Odwiedzamy najciekawsze indyjskie miasta, będące marzeniem każdego streetowego fotografa. Zwiedzimy gwarne bazary, tętniące życiem starówki, przepełnione mistycyzmem świątynie oraz gathy. Zajrzymy do licznych rzemieślników i sklepikarzy. Poznamy tradycyjnych zapaśników Kushti, rzeźbiarzy tworzących olbrzymie statuy bogów, pracowników największej ręcznej pralni na świecie, a przy odrobinie szczęścia, przerażających ascetów Aghori. W każdym z odwiedzanych miast zabierzemy Was w starannie wyselekcjonowane miejsca, które gwarantują najlepsze zdjęcia. Jeździmy do Indii od wielu lat. Przemierzyliśmy tysiące kilometrów i nawiązaliśmy setki znajomości, po to by pokazać Wam prawdziwe oblicze tego fascynującego, choć wymagającego kraju.

Ilość wrażeń i atrakcji zawróci Wam w głowie,
a wasze aparaty rozgrzeją się do czerwoności.
To będzie wyprawa, której długo nie zapomnicie!

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne, czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Dowiesz się, jak wykorzystywać elementy sceny, by osiągać zamierzone efekty. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabraknie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo. W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

Jesteśmy nastawieni na Twój rozwój i zależy nam, żebyś to Ty przywiózł jak najlepsze zdjęcia. Wiemy, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy!

Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a nasi „plecakowicze” występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują zdjęcia w cyfrowym czasopiśmie „Pakuj Plecak”. Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej i wesołej rodziny!

Koszt – 5990zł + 200$/os.
Termin:
2-16 marca 2022 – hurra, są jeszcze wolne miejsca!
Kameralna grupa: 5-7 osób

Program:

 

Mumbaj – zaczynamy w Mumbaju (Bombaju), mieście które ma w sobie wszystko. Przepych i biedę, niesamowity chaos i spokojne promenady, wielki biznes i drobnych ciułaczy. Jedno jest pewne – nie zabraknie nam tutaj tematów fotograficznych. Odwiedzimy m.in. Dobi Ghat, czyli największą pralnię ręczną na świecie, w której pracuje (i mieszka) 20 tysięcy osób. Zajrzymy na kilka targów, w tym Chor Bazaar, największy pchli targ w Indiach. Zobaczymy, jak wieczorami bawią się miejscowi, oglądając zachód słońca na Marine Drive. Zwiedzimy rybacką wioskę w centrum miasta i poznamy życie w największych slumsach Azji – Dharavi. Naszymi przewodnikami tam będą przedstawiciele NGO, pomagającego mieszkańcom slumsów. Oprócz tego wszystkiego, pospacerujemy najciekawszymi uliczkami, wypełnionymi sprzedawcami, rzemieślnikami i street foodem.

Dźodhpur – kolejny przystanek to „niebieskie miasto”, w którym budynki całej starówki pomalowane są na błękitno. Wygląda to pięknie, dlatego spędzimy sporo czasu gubiąc się w wąskich uliczkach starego miasta i polując na niepowtarzalne, „streetowe” kadry. Niesamowita sceneria i przyjaźni ludzie, to przepis na wspaniałe zdjęcia, dlatego Dźodpur jest naszym zdaniem, jednym z najciekawszych miejsc w Indiach do fotografii ulicznej. Tutaj obejrzymy najpiękniejszy (w naszej opinii) fort w Radżasthanie, a także świątynie i targowiska.

Delhi –  miasto, które od razu zaatakuje wszystkie nasze zmysły. Zagłębimy się tu w Stare Delhi, wypełnione sklepikami, licznymi rzemieślnikami, ulicznym jedzeniem i oczywiście świętymi krowami. Zwiedzimy stragany na Chandai Chowk i Sadar Baazar, udamy się na gathy nad brzegiem drugiej co do świętości rzeki w Indiach – Jamuny, weźmiemy udział w treningu zapaśników Kushti, pojedziemy do wioski garncarzy i zobaczymy niezwykle malowniczą dzielnicę artystów – Lodhi. Wypełniają ją przepiękne murale, będące wspaniałym tłem do ulicznych kadrów. Czeka nas prawdziwy kalejdoskop kolorów, zapachów i dźwięków. Na pewno będzie co fotografować!

 

Kushti –  Zapasy Kushti to tradycyjna indyjska sztuka walki. Zmagania odbywają się na specjalnym, wysypanym ziemią i gliną podłożu, a do treningu często wykorzystuje się drewniane i kamienne przyrządy. Kushti to nie tylko sport, ale i sposób życia. Historycznie zapaśnicy mieszkali w Akharach (miejscach ćwiczeń) i przestrzegali rygorystycznej diety oraz ascetycznego planu dnia, składającego się tylko z praktyki i modlitw. Arena walki uznawana jest za teren świątynny, obowiązują w nim takie same zasady, jak w domu bożym. Nie można na nią wejść w obuwiu, a przed każdą walką, bądź treningiem, odmawiana jest modlitwa do Hanumana, boga-małpy, patrona zapaśników.

Podczas naszej wyprawy odwiedzimy trzy Akhary – w Delhi, Waranasi i Kalkucie, co da nam szansę na stworzenie ciekawego, rozbudowanego reportażu.

Cykl zdjęć o Kushi, autorstwa Jana Skwary, zdobył w 2020r. pierwsze miejsce w kategorii „reportaż” w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej.

Waranasi – na pierwszy rzut oka może wydawać się miastem „śmierci”. Ten, jeden z najświętszych indyjskich ośrodków jest miejscem, gdzie każdy Hindus chciałby umrzeć. Nad brzegiem Gangesu 24 godziny na dobę płoną pogrzebowe stosy. Będziemy mieli okazję obejrzeć to wstrząsające widowisko. Obejrzymy też wieczorne obrzędy Aarti i będziemy eksplorować kręte uliczki świętego miasta, wypełnione ascetami, sadhu, pielgrzymami i backpakerami. Świt obejrzymy podczas rejsu łodzią po najświętszej indyjskiej rzece – Gangesie. Waranasi ma trudną do opisania magię, z jednej strony jest głośne i turystyczne, a z drugiej przepełnione mistycyzmem. Przyciąga jak magnes i sprawia, że ciągle go mało. 

Aghori – najbardziej tajemniczy i przerażający indyjscy asceci. Mówi się, że znajdują się gdzieś pomiędzy życiem, a śmiercią. Często zamieszkują okolice stosów pogrzebowych, a do swoich rytuałów wykorzystują ludzkie ciała. Pudźę odprawiają siedząc na zwłokach i pozyskują „ludzki olej”, wypalając ciało nad ogniem. Ponieważ stosują, podczas specjalnego rytuału, nekrofagię (zjadanie ludzkiego mięsa, pochodzącego ze zwłok), powszechnie zwani są kanibalami.

Aghori są ortodoksyjnymi wyznawcami boga Śiwy. Na jego podobieństwo pokrywają ciała popiołami, pochodzącymi często ze stosów kremacyjnych. Jak wszyscy Sadhu, Aghori dążą do wyrwania się z cyklu reinkarnacyjnego (Samsary) i osiągniecie wyzwolenia – Mokszy. Aby to osiągnąć, muszą pozbyć się ludzkich emocji, takich jak złość, skąpstwo, obsesja, strach, nienawiść czy cielesne pożądanie. Życie wśród zmarłych pozwala pokonać strach, rezygnacja z ubioru – wstyd.

Mimo swych praktyk, uznawanych często przez Hinduizm za „nieczyste”, Aghori znajdują się na szczycie hierarchii Sadhu. Wierzy się też, że potrafią parać się czarną magią – niektórzy mają nawet strony internetowe, na których reklamują swoje magiczne usługi.
 
Aghori odnajdziemy w Waranasi. To czy zechcą nas ugościć, zależy jednak od ich nastroju i naszych zdolności negocjacyjnych.

Kolkata (Kalkuta) – miasto uznawane przez wielu za mekkę fotografów ulicznych. Dzieje się tu tyle, że nie wiadomo, w którą stronę kierować obiektyw. Spośród bezliku ciekawych miejsc w Kalkucie, wybraliśmy crème de la crème – najlepsze fotograficznie rejony, które są gwarancją wspaniałych zdjęć. Udamy się do Kumartuli – dzielnicy rzeźbiarzy, którzy w malutkich pracowniach, lub wprost na ulicy, dzień i noc wytwarzają olbrzymie posągi bogów. Na College Street zobaczymy największy targ używanych książek w Indiach. Setki stoisk i dziesiątki tysięcy książek, ułożonych w ogromne stosy, robią niesamowite wrażenie. Odwiedzimy też fascynujący targ kwiatów i sąsiadujące z nim wybrzeże. Tam spotkamy zapaśników kushti, wiernych, obmywających się w rzece Hugli i bawiące się dzieciaki. W planach mamy też kilka dzielnic, wypełnionych targami i ciekawymi uliczkami. Mijając założony przez Matkę Teresę dom dla umierających, trafimy do świątyni najbardziej przerażającej hinduskiej bogini – Kali. Zobaczymy też nocne życie Kalkuty, odwiedzając wypełnioną neonami i barami Park Street.

Koszt – 5990zł + 200$/os.

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych hostelach, pokoje 2 osobowe z łazienkami (dopłata do jedynki ok. 700zł)
Przejazdy: samoloty, pociągi, autobusy, ryksze

Cena obejmuje:

 • polskiego przewodnika i fotografa
 • lokalnego przewodnika
 • 14 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Indiach
 • przeloty wewnętrzne (Mumbaj – Dźodhpur i Delhi – Varanasi)
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • rejs łodzią po Gangesie
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia i napojów – około 1000
 • biletów lotniczych (poza lotem wewnętrznym) – ok. 2200-2600zł
 • wizy – 25$
 • ewentualnych testów na COVID
 • wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Indie to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 2700zł – płatne do 19.12.2021
 • II rata: 2790zł – płatne do 19.01.2022
 • III rata: 200$ – płatne w gotówce pierwszego dnia wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu: w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. zwycięzca Wielkiego Kunkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotny finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo”, trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:

Warsztaty fotograficzne: Oldschoolowa Kuba. 2 -15.03.2022

Warsztaty fotograficzne: Oldschoolowa Kuba. 2 -15.03.2022

Kuba nie bez powodu jest nazywana perłą Karaibów. Ta, pełna słońca wyspa, słynie z produkcji cygar, oldschoolowych, kolorowych samochodów, wszechobecnej salsy i roztańczonych Kubańczyków. Ale jest również od pokoleń inspiracją dla artystów i muzyków. Poznamy Was z fantastycznymi Kubańczykami, którzy chętnie opowiedzą Wam o życiu na wyspie. Będziemy się szkolić w fotografii portretowej, dokumentalnej, krajobrazowej i nocnej. Nie zabraknie też czasu na dobrą zabawę i błogi relaks!

Jedziemy na Kubę, by zobaczyć i sfotografować jej prawdziwe oblicze. Zwiedzimy najważniejsze, topowe atrakcje, ale będziemy też wnikać głębiej. Spędzimy dużo czasu z mieszkańcami, zobaczymy jak żyją, pracują i jak się bawią. Dowiemy się jak wygląda komunizm w XXI wieku – odwiedzimy sklepy na kartki i doświadczymy kultu Che. Znamy Kubę na wylot, mamy tam przyjaciół (a połowa z nas rodzinę), dzięki czemu mogliśmy przygotować naprawdę unikalną trasę i zaprosić Was w miejsca, gdzie przeciętny turysta nie będzie miał wstępu. Będziemy Was wozić kolorowymi kabrioletami z lat 50, upijać mojito i wspólnie przetańczymy noc w jaskini. Czeka Was wizyta na kubańskim ranczo, rejs katamaranem na rajską wyspę Iguana, plantacje tytoniu, ale przede wszystkim odkrywanie najlepszych fotograficznie miejsc na wyspie. Jesteśmy absolutnie pewni, że przyjaźni Kubańczycy, kolonialne zabytki, spektakularne wodospady, zaułki starej Hawany, brukowane uliczki Trinidadu i obłędne plaże z turkusowym morzem –  to wszystko Was zachwyci.  Właśnie takiej Kuby – prawdziwej, musicie spróbować!

Koszt: 5790 zł  + 350 euro/os.

Terminy:

2-15 marca 2022 – Hura są jeszcze wolne miejsca!

22 listopada – 5 grudnia 2022 – Hura są jeszcze wolne miejsca!

 

Kameralna grupa: 8 – 12 osób

 

Warsztaty fotograficzne z Pakuj Plecak, to nie tylko nauka, ale o wiele więcej!

Kuba to egzotyczne krajobrazy i piękni, barwni mieszkańcy. To historia wypisana na kubańskich twarzach, czy tocząca się na ulicach kolonialnych miast, wśród gwaru, salsy i pędzących starych samochodów. Te wszystkie obrazy kuszą i zmuszają, by zatrzymać je w kadrze. Dlatego jest to idealny kierunek, by rozwijać swoje umiejętności i wzbogacać portfolio. Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne.  Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój, tak abyś przywiózł jak najlepsze zdjęcia z wyprawy. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy! Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a uczestnicy naszych wyjazdów występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują swoje zdjęcia w czasopismach. Do tej pory zdjęcia z naszych wypraw można było zobaczyć w Poznaj Świat, National Geographic Traveler, Pakuj Plecak, Gazecie Powiatowej, Super Nowościach, Echu Dnia i w Ludziach Sukcesu. A poniżej wystawy, na których prezentowaliśmy zdjęcia uczestników wypraw na Kubę:

 • 2017 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na Dworcach Głównych PKP we Wrocławiu i Gdyni
 • 2018 autorska wystawa Aleksandry Zdziech „Mujeres Libres”
 • 2018 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego
 • 2018 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na World Travel Show 
 • 2019 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na World Travel Show

Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej, pełnej pasji grupy!

Program:

Hawana
Głośna i wyglądająca jak zmęczona życiem – Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jest rajem dla miłośników fotografii ulicznej. Wypełniona tematami, tętniąca energią i zachwycająca zabytkowymi kamienicami, których obdrapane ściany stanowią wspaniałe tło do zdjęć. To tutaj wskakujemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta. Zobaczymy Hawana Centro, kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie Al Capone prał swoje pieniądze i zapuścimy się na spacer po Cmentarzu Colon – przepięknej, monumentalnej nekropolii. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya. A wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!
W Hawanie zorganizujemy też dwie sesje zdjęciowe z modelkami, które sfotografujemy w zaułkach starego miasta.

Vińales
Hipnotyzujące widoki, mogoty, jaskinie, zielone plantacje i malownicze wioski. To wszystko zobaczymy podczas pobytu w dolinie Vińales. Tę malowniczą okolicę zwiedzimy wybierając się na konną wycieczkę po plantacjach tytoniu. Będzie degustacja i okazja, by sprawdzić ile jest prawdy w micie o cygarach skręcanych na udach młodych Kubanek. To tutaj będziemy eksplorować indiańską jaskinię, a nocą sfotografujemy gwiazdy migoczące nad skalnymi szczytami.

 

Santa Clara
Bardzo ważne dla Kubańczyków miasto, to tu na przełomie 1958 i 1959 roku miała miejsce kluczowa bitwa, decydująca o losach rewolucji kubańskiej. Głównym celem naszych odwiedzin będzie wizyta w Mauzoleum Che Guevary, które przypomina wykutą w skale grotę, wewnątrz której znajduje się muzeum poświęcone życiu rewolucjonisty i płonie w nim wieczny ogień zapalony przez Fidela Castro. Santa Clara jest też ciekawym miejscem do fotografii ulicznej, więc na pewno spędzimy trochę czasu, kręcąc się po okolicy z aparatami.

Sancti Spiritus
To jedno z najstarszych miast na Kubie. Zarówno wypełniony rewolucyjnymi symbolami rynek, jak i otoczone zabytkowymi domami uliczki, są wspaniałym miejscem na fotografię. Miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym, więc odwiedzimy też tutejszy bazar.

Trinidad
To jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne, kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki, a obok malownicza Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. To miasto, z którego nie chce się wyjeżdżać i prawdziwa kopalnia tematów fotograficznych. Wieczory będziemy spędzać tanecznie i imprezowo, czeka na nas wizyta w najsłynniejszej kubańskiej dyskotece, która znajduje się w jaskini. Do tego pojedziemy na prawdziwe kubańskie ranczo, gdzie do dyspozycji będziemy mieli prywatny wodospad, z jakże przyjemnie orzeźwiającą, krystaliczną wodą oraz pysznym kreolskim jedzeniem. A jakby tego było mało, to na ranczo zawiezie nas prawdziwy kubański „el camión”.
W mieście będziemy mieć kolejną zorganizowaną sesję zdjęciową – tym razem z parą tancerzy, których sfotografujemy w klimatycznej scenerii trynidadzkiej starówki.

Wodospad El Nicho
Kiedy zmęczy nas miejski gwar wsiądziemy w busa i udamy się do położonego w masywie górskim Sierra del Escambray, parku przyrodniczego El Nicho. Tam czekać na nas będzie piękny Wodospad el Nicho, który nie tylko jest wdzięcznym obiektem do fotografowania, ale w gorące dni naprawdę przynosi orzeźwiające ukojenie dla umęczonych słońcem turystów. 

Isla Iguana
Po kilku intensywnych dniach w Trinidadzue, wskoczymy na katamaran i odpłyniemy na rajską plażę z wszędobylskimi iguanami. Będzie to czas na relaks oraz na fotografię przyrodniczą.

Sesja UV
Mamy dla Was dodatkową atrakcję w postaci sesji z farbami UV. Tym razem będziemy zarówno fotografami, jak i modelami. Stworzymy fantazyjne makijaże i sfotografujemy je z wykorzystaniem światła fioletowego. Świetna zabawa gwarantowana!

Koszt: 5790 zł  + 350 euro/os.

Noclegi: w lokalnych domach u Kubańczyków ( w casas particulares – pokoje 2 osobowe )
Przejazdy: prywatny bus z kierowcą i lokalne taksówki

Cena obejmuje:

 • 13 noclegów ze śniadaniami 
 • kurs fotograficzny złożony z wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych i bieżącego omawiania wybranych zdjęć uczestników, a także trzy sesje fotograficzne z modelami
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • transport na całej trasie
 • dwugodzinną wycieczkę objazdowa po Hawanie oldschoolowym kabrioletem
 • konną wycieczkę na plantację tytoniu
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc
 • wycieczkę nad wodospad El Nicho
 • rejs katamaranem na rajską plażę Iguana, bezpłatne drinki i obiad w cenie
 • wizytę na kubańskim rancho, połączoną z kąpielą w wodospadzie i pysznym obiadem (oryginalna kuchnia kreolska); dla osób jeżdżących konno możliwość odpłatnej wycieczki konnej nad wodospad (dodatkowo płatne 20 euro za ok. 2,5 godz wycieczki)
 • opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota, bardzo dobrze znającego specyfikę kraju, pokazującego grupie nie tylko najważniejsze atrakcje, ale także miejsca unikalne i niesztampowe
 • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:  

 • biletów lotniczych (2500 zł – 3200 zł/os.)
 • testów na covid (jeśli będą wymagane)
 • obiadów i kolacji (od 10 do 35 euro za posiłek)
 • napojów (woda ok 2 euro, piwo i drinki od 3,5 do 6 euro)
 • wstęp do dyskoteki mieszczącej się w jaskini
 • karty turysty – ok 100 zł
 • szczepień (zalecane: błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna, wymagane: covid-19)
 • dodatkowego ubezpieczenia, np. od rezygnacji z wyjazdu
 • wydatków własnych

Pamiętaj, że Kuba to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, lub nie da się tam dojechać z powodu jakiś ograniczeń. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, aby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

Wyjazd ma charakter backpackerski. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

* jeśli obiekt będzie otwarty i nie objęty restrykcjami sanitarnymi z powodu pandemii.

 

Harmonogram płatności:

                  Wyjazd w terminie 02-15 marca 2022:

 • zaliczka: 500 zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 14.01.2022
 • II rata: 2790 zł – do 14.02.2022
 • III rata: 350 euro – płatna gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

                   Wyjazd w terminie 22 listopada – 5 grudnia 2022

 • zaliczka: 500 zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 19.07.2022
 • II rata: 2790 zł – do 19.10.2022
 • III rata: 350 euro – płatna gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

 

Monika Gutierrez

Natura optymistki, dusza podróżniczki. Jako Prezes Fundacji Kadry ze świata przez wiele lat pomagała spełniać marzenia dzieci z Domów Dziecka, organizując dla nich wyprawy po świecie. Sama odwiedziła kilkadziesiąt krajów, często docierając do wyjątkowych miejsc i poznając wspaniałych ludzi. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Kuba, dlatego jak tylko może, wraca na tę niezwykłą wyspę. Więcej o jej kubańskiej fascynacji znajdziecie na Facebooku, na rodzinnym funpagu Los Gutierrez Family. W Pakuj Plecak jest specjalistką od trudnych zadań. Zawsze całym sercem angażuje się w przygotowanie wypraw i dba o życzliwą i przyjacielską atmosferę. Uwielbia przysiąść na plaży z ciekawą książką, a z każdej podróży przywozi sobie kolczyki i maskę do kolekcji.

W zależności od terminu, warsztaty fotograficzne prowadzi:

 Kapcer Bartczak

Fotograf i przyrodnik, który namiętnie stara się te dwie pasje łączyć. Jego wielka miłość do obserwowania natury, z którą zdaje się urodził, połączyła się z pasją fotografowania już w dzieciństwie. Początkowo na matówce znajdywały się głównie owady i ptaki, ale wkrótce dołączyły do nich portrety najbliższej rodziny i znajomych. W liceum ta zabawa stała się prawdziwą pasją i pomysłem na życie, która doprowadziła do ukończenia trzech szkół fotograficznych (ZSF, WSF, PWSFTviT). Wiele godzin spędzonych na praktykach zawodowych oraz podczas pracy w studiach fotograficznych czy zakładach drukarskich, dały mu szeroką wiedzę techniczną. Wreszcie współpraca i dyskusje z artystami i krytykami oraz fachowa literatura skierowały jego twórczość w kierunku fotografii konceptualnej i kreacyjnej. Dzisiaj jest już nie tylko uczniem, ale i wykładowcą. Pracuje jako asystent w warszawskim ASP oraz prowadzi kursy indywidualne i dla uczniów prywatnych szkół fotografii. Jego prace można było zobaczyć na kilku indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i Europie. Prezentował między innymi projekty „Lewe pół profilowe” i „5 days trip” w Warszawie, „Warszawa poza czasem i pamięcią” i „Zwidoki” w Warszawie i Łodzi, czy „Kerry from the sea” w Caherciveen.

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:

Foto wyprawa: Mistyczne Indie 19.03-04.04.2022

Foto wyprawa: Mistyczne Indie 19.03-04.04.2022

 


Zapisz się bez ryzyka!

Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.


Indie to obowiązkowy przystanek każdego podróżnika. Kraj kontrastów, nie tylko kolorystycznych, ale również społecznych i gospodarczych. Przeżyjesz tutaj szok kulturowy. Zakochasz się w zabytkach, zaprzyjaźnisz z ludźmi. Lokalne jedzenie pierwszego dnia wypali Ci język, ale po powrocie do domu z pewnością za nim zatęsknisz. Zejdziemy ze szlaku i pokażemy Ci serce tego kraju, zobaczysz autentyczne Indie, zupełnie inne niż te wykreowane przez Bollywood.

Udamy się w południowe rejony kraju, aby odwiedzić najbardziej niezwykłe ceremonie religijne na świecie. Podczas rejsu rozlewiskami Kerali, uznanymi przez National Geographic Traveler, za jedno z 50 najpiękniejszych miejsc świata, poznamy życie mieszkańców odległych wiosek. Podczas pobytu w Gathach Zachodnich zawitamy na plantacje herbaty i odwiedzimy zamieszkujące góry plemiona, poznamy też tajniki różnych rzemiosł i tradycyjnego teatru, a dla relaksu pobyczymy się chwilę na plaży.

 

Kameralna grupa 5-7 osób

Termin: 19 marca – 04 kwietnia 2022 – są jeszcze wolne miejsca

 

Dlaczego warsztaty fotograficzne?

Indie to raj dla fotografów – barwna kultura, widowiskowe obrzędy religijne, przepiękne tradycyjne stroje, oraz monumentalne zabytki, to wszystko zmusza do ciągłego trzymania aparatu w ręku i naciskania spustu migawki.

 

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na początku pokażemy jak obsługiwać aparat, poznasz wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografii. Sama obsługa jest niczym bez teorii, dlatego na tym skupimy się w następnej kolejności. Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabranie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na  praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo.

Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

Termin:  19 marca – 04 kwietnia 2022

Ilość osób: 5-7 + pilot, fotograf

Noclegi: w lokalnych hostelach, pokoje 2 osobowe (dopłata do jedynki ok. 700zł)

Przejazdy: busy, autokary, taksówki, pociągi, riksze, łódka 🙂

 

Program:

Wayanad – Jeśli zapytasz mieszkańca Kerali o najpiękniejsze miejsce jego stanu, to bez wahania odpowie: Wayanad. Położony w paśmie górskim Zachodnich Gathów rezerwat przyrody zachwyca majestatycznymi krajobrazami, wodospadami, plantacjami herbaty i przypraw oraz dziką przyrodą. Okoliczne tereny zamieszkują plemiona pielęgnujące tradycyjne zwyczaje. Odwiedzimy ich gliniane wioski i odbędziemy trening łuczniczy pod okiem Govindy, mistrza z plemienia Kurichya. Będziemy fotografować pracowników plantacji fabryki herbaty, która wciąż wykorzystuje maszyny i metody z czasów kolonialnych. Weźmiemy też udział w lokalnym festiwalu w Valiyoorkavu, gdzie, przy odrobinie szczęścia, zobaczymy słynną beczkę śmierci.

 

Kodoongallur Bharani – to święto poświęcone jednej z najgroźniejszych indyjskich bogiń – Kali. Legenda mówi, że jednym z jej największych przeciwników był demon Daarika, z którym bogini stoczyła krwawą i ostatecznie zwycięską walkę. Aby ułaskawić boginię, którą rozzłościły poniesione w boju rany, żołnierze zwani Bgoothaganam tańczyli dla niej i śpiewali. Na pamiątkę tego wydarzenia w miesiącu Meenam do świątyni Bhagavathy przyjeżdżają wierni, by uczcić zwycięstwo swojej bogini i po raz kolejny jej zatańczyć. Najbardziej niesamowitym elementem widowiska są wyrocznie zwane Velichppad, ludzie ubrani w czerwone szaty, dzierżący w dłoniach tradycyjne miecze ceremonialne. By zdobyć łaskę swojej bogini, składają jej ofiarę z własnej krwi, nacinając skórę głowy, tak by krew spływała po ich twarzach. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej szokujących widowisk, ale właśnie dlatego koniecznie trzeba je zobaczyć na własne oczy.

 

Chamayavilakku – to indyjskie święto na cześć bogini Lakszmi obchodzone już od czasów średniowiecza. Jest w nim coś niezwykłego, co odróżnia je od innych świąt. Legenda mówi, że pewni pastuszkowie znaleźli kokos, który postanowili rozbić kamieniem. Jednak kokos zamiast pęknąć, zaczął krwawić, zaskoczeni mężczyźni pobiegli więc po radę do astrologów. Ci uświadomili im, iż jest to znak od bogów i na te słowa objawiła im się sama bogini Bhagavathi. Wierni szybko zaczęli składać w miejscu zdarzenia ofiary, zwane Pudźa. W owych czasach rytuał ten był zarezerwowany tylko dla kobiet, więc pasterze i okoliczni mężczyźni przebrali się w damskie stroje, by też móc w nim uczestniczyć. To poświęcenie spodobało się bogini i zwyczaj trwa po dziś dzień. Odwiedzając więc Chamayavilakku zobaczymy mężczyzn w perukach, makijażu, ubranych w pięknie zdobione sari lub suknie, maszerujących wokół świątyni z darami dla bogini, dokładnie tak jak miało to miejsce setki lat temu.

 

Kochi  To piękne nadbrzeżne miasto posiada jeden z największych portów w kraju. Rzeczą unikatową są tutaj charakterystyczne sieci rybackie używane jedyne w tym regionie Indii (choć identyczne można spotkać również w Chinach). Jak sieci to i ryby, odwiedzimy więc targ rybny, gdzie piętrzą się świeżo złowione kręgowce., a wysłannicy restauracji zaciekle targują się z rybakami. W Kochi będzie też okazja, przespacerować się po starej dzielnicy żydowskiej i odwiedzić liczne zakłady i magazyny.

 

Kerala backwaters Backwaters to malownicze rozlewiska, które zwiedzimy podczas rejsu łódką. Zajrzymy do małych, przybrzeżnych wiosek dokumentując życie ich mieszkańców. Jeśli dopisze nam szczęście udamy się do baru na wodzie, by spróbować lokalnego alkoholu zwanego toddy.

 

Kathakali – Tradycyjna forma teatru, pochodząca z Kerali. Charakteryzuje się bogato zdobionymi strojami i niezwykłą formą, opierającą się na gestach i minach. Tradycyjnie przedstawieniatrwają całą noc, ale my zadowolimy się skróconą wersją 🙂

Calicut – Duże portowe miasto, w którym odwiedzimy gwary bazar, na którym można kupić wszystko, od mięsa przez przyprawy, po naczynia i sieci. Znajdujący się po środku targ rybny robi na was piorunujące wrażenie. W okolicy Calicut odwiedzimy też stocznię, w której buduje się dla bogatych szejków z Kataru i Emiratów jachty z drewna tekowego. Przy pracy nie wykorzystuje się żadnych narzędzi elektrycznych. Pojedziemy też do malutkiej wioski, spotkać wiekowych garncarzy, wypalających wyroby w łupinach kokosów.

 

Plażing – Pośród ogromu atrakcji znajdziemy również czas na zasłużony relaks. Spędzimy leniwy dzień łapiąc fale, czy popijając drinki, prosto z kokosa. Jeśli plażowanie nie jest Twoim ulubionym zajęciem, znajdziesz okazję by dać się ponieść zakupowemu szaleństwu lub odwiedzić okoliczne świątynie.

 

Koszt – 5200zł + 200$/os.

Cena obejmuje:

15 noclegów

• kurs fotograficzny

transfer na lotnisko i z lotniska w Indiach

przejazdy lokalnymi środkami transportu

wszystkie atrakcje opisane w programie

• wysokiej klasy ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

 

Cena nie obejmuje:

wyżywienia i napojów (około 800zł)

biletów lotniczych

wizy

wydatków własnych

 

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Indie to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. zwycięzca Wielkiego Kunkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotny finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

 

Zapisz się lub zadaj nam pytanie:

Tel: 503 804 057

„Odkryj siebie” Warsztaty dla kobiet na Kubie 19-29.03.2022

„Odkryj siebie” Warsztaty dla kobiet na Kubie 19-29.03.2022

Zatrzymana w czasie "Perła Karaibów" czeka na Ciebie!

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, w basenie morza karaibskiego, leży piękna wyspa – Kuba, zwana Perłą Karaibów. Ci, którzy o niej słyszeli, wiedzą, że jest to miejsce niezwykłe, pełne uśmiechniętych ludzi, w których co chwila budzi się bóg tańca i zabawy.

Mówi się, że to wyspa zatrzymana w czasie, z kolorowymi, mknącymi po ulicach cadillacami, ognistą salsą i dobrze schłodzonym mojito. Niczym prawdziwa, ukryta w muszli perła, skrywa swoje sekrety, które warte są odkrycia. Aby tego dokonać, trzeba zejść z wydeptanych przez turystów ścieżek, ponieważ jej skarbem jest autentyczność i prawda. To jest to, czego musimy poszukać głębiej wśród mieszkańców, poza hotelem. Właśnie dlatego tylko dwa, warsztatowe dni spędzimy w kurorcie, a resztę czasu przeznaczymy na zwiedzanie Kuby. Zobaczymy jak żyją, pracują i jak się bawią Kubańczycy. Odwiedzimy ich w domach, wypijemy z nimi kawę i potańczymy salsę. Będziemy spać w casas particulares i jeździć po kraju oldschoolowymi samochodami. Pojedziemy w miejsca popularne, które należy zobaczyć, ale będziemy też szukać tych niedostępnych dla przeciętnych turystów. Zajrzymy do sklepów na kartki,  na targ, oraz pójdziemy na lokalną imprezę. Będziemy szukać, eksplorować i doświadczać prawdziwej Kuby. Czeka nas 11 fantastycznych, aktywnych dni, podczas których będziesz chodzić na spacery po plaży, pływać w turkusowym morzu, jeździć konno po kubańskim rancho, uczuć się gotować potraw z kuchni kreolskiej, pić sok ze świeżo zerwanych kokosów, tańczyć salsę gdzie popadnie i skręcać cygara na swoim własnym udzie ;).

Pamiętaj, że Ty, podobnie jak Kuba, także JESTEŚ PERŁĄ.  Być może jeszcze nie odkrytą, wyrzuconą na brzeg przez ocean zdarzeń. A może niczym Kuba, przeszłaś już niejeden huragan? Niezależnie od tego, co Cię w życiu spotkało, jesteśmy pewni, że nosisz w sobie wiele wspaniałych i wartych odkrycia zalet. Daj się zaprosić na wspólne poszukiwanie skarbów, jakie w sobie kryjesz.

Mając za sobą zakręty życiowe, trudniejsze doświadczenia, jakiś rodzaj straty, z reguły potrzebujemy czasu na wytchnienie i dotarcie do sedna sensu owych zdarzeń. Potknięcia zaburzają równowagę po to, by przebudzić nas do bardziej świadomego, a co za tym idzie, bardziej wartościowego życia.Ten warsztat dedykowany jest tym wszystkim, którzy chcieliby znaleźć w sobie bratnią duszę, kogoś z kim chciałoby się zaprzyjaźnić na dobre i na złe. Zajęcia to zaproszenie do podróży w głąb siebie, do sprawdzenia jak naprawdę masz się ze sobą, co na co dzień myślisz o sobie, jak ze sobą rozmawiasz i wspierasz w mroczniejszych momentach. To będzie czas na odkrywanie i  doświadczanie własnej autentyczności, oraz okazja do tego, aby poprzyglądać się temu, jakie postawy w życiu przyjmujesz wobec innych. Czy ulegasz komuś kosztem własnej osoby? A może narzucasz innym koncepcje, które wydają się Tobie najlepsze, ale nie sprawdzasz jak inni z nimi się mają? Może tworzysz rodzaj harmonii i równoważysz potrzeby własne z poszanowaniem potrzeb innych?

Co Ci dadzą warsztaty?

 • Podczas warsztatów będziesz mogła dokonać autodiagnozy oraz zobaczyć na ile prezentujesz asertywną postawę wobec innych.
 • Zobaczysz w jakich obszarach i względem kogo jesteś pewna siebie, a także w których masz deficyty nad którymi będziesz mogła popracować.
 • Zobaczysz jakie relacje tworzysz w związkach z innymi ludźmi: partnerem, dziećmi, rodzicami, przyjaciółmi, klientami.
 • Kogo przyciągasz do siebie, a komu nie dajesz żadnej szansy.
 • Dowiesz się jak budować satysfakcjonujące relacje, które dają poczucie spełnienia.
 • Odkryjesz jak wpływać na obronę własnych granic, poznając poszczególne techniki i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
 • Zobaczysz jak odmawiać, aby nie mieć poczucia winy i nie powodować obrazy u drugiej osoby.
 • Nauczysz się jak bronić własnych opinii, wyrażać własne zdanie względem osób, które mają tendencję narzucać innym swój punkt widzenia. Zachęcę Cię do konfrontowania poglądów w taki sposób, który jest łagodny, ale bardzo skuteczny.
 • Poprzyglądasz się własnym, mniej lubianym emocjom, do jakich np. należy złość, aby nauczyć się korzystać z sygnałów jakie niesie w trudnej dla Ciebie emocjonalnie sytuacji. Dowiesz się jak ją ujarzmić- ale nie wyprzeć – i mieć szacunek do samej siebie.
 • Popracujesz też nad poczuciem własnej wartości i nauczysz się odbierać uwagi krytyczne mniej personalnie.
 • Dowiesz  się  jak rozróżniać krytykę wyrażoną z dobrą intencją, wprost, od tej która jest manipulacyjna i zawoalowana po to, aby uderzać Cię w czułe miejsca.
 • Podelektujesz się przyjmowaniem komplementów, wzmocnisz w wyrażaniu próśb i własnych oczekiwań względem innych osób, aby oduczyć się „bycia Zosią Samosią”. Zobaczysz, że  pokazywanie, w niektórych sytuacjach, że potrzebujesz pomocy i wsparcia może być komfortowe dla obu stron.
 • Nauczysz się,  jak mówić innym dobre rzeczy, a także jak mówić o takich, które są trudniejsze do wyrażenia.
 • Będziesz wiedzieć jak egzekwować różne ustalenia, umowy mając przy tym dobre relacje, z tymi, których te ustalenia dotyczą.
 • Dowiesz się jak  eksponować  swoje mocne strony, aby czuć się pewniejszą siebie.

Jak będą przebiegać warsztaty?

 • Przeprowadzimy 6 spotkań: Varadeo 2 x 4h, Trinidad 2 x 2h, Hawana 2 x 2h, łącznie 16 godzin aktywnego treningu.
 • Warsztaty będą miały charakter interaktywny z elementami mini wykładów, wstawek teoretycznych, analizy doświadczenia, dyskusji, analizy konkretnych przypadków, symulacji i odgrywania ról.

Podsumowując zapraszam Cię do przeżycia podróży ku sobie, aby na co dzień cieszyć się własnym pięknem, bez ciągłej potrzeby kwestionowania go. Chcę zaprosić Cię do uważnego doświadczenia siebie na nowo, bez pośpiechu, z ciekawością tego, co możesz dobrego w sobie odkryć, aby raz na zawsze porzucić przekonania o sobie, które Ci nie służą, które Cię osłabiają i zabierają energię do działania. Pozwól na zrobienie pewnej ”aktualizacji danych” na swój temat, aby było Ci ze sobą lepiej gdziekolwiek będziesz.

Warsztaty prowadzi Izabela Kobierecka

Psycholog, konsultant i trener. Od 18 lat współpracuje z Intrą Biznes, gdzie tworzy i prowadzi szkolenia dla biznesu, organizacji pozarządowych i placówek oświatowych. Jest też niezależnym szkoleniowcem, który specjalizuje się w przygotowywaniu, koordynowaniu i wdrażaniu projektów rozwojowych w sektorze bankowym dla kadry menedżerskiej i zespołów pracowniczych. Prowadziła dla nich cykle szkoleń z zakresu umiejętności przywódczych, asertywnych, efektywności osobistej i zespołowej. Od 2008 roku Członek Rady Programowej i trener w Szkole Trenerów Biznesu Intra Biznes. Opiekun pięciu edycji szkoły.

Ukończone wybrane kursy trenerskie/ specjalistyczne:

 • Szkoła Treningu i Warsztatu Psychologicznego (Intra, w trakcie licencji trenera II stopnia PTP)
 • Kurs Pomocy Psychologicznej (Intra, w trakcie licencji trenera II PTP)
 • Studium Treningu Interpersonalnego (Intra)

 

Wykształcenie:

 • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (specjalizacja: psychologia społeczna)

 

Instytucje, dla których prowadziła zajęcia szkoleniowe/warsztatowe:

ING Bank Śląski S.A., ING Services Polska, Allianz, RBS BANK, Euler Hermes, DaimlerChrysler, DB Schenker, IKEA, Netia, Ochnik, Stock Polska, Mars Polska, Lotte Wedel, Mitmar, Henkel, DHL Express, Transition Technologies S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, SITA Polska, Medicover, Straż Miejska m.st. Warszawy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Dalkia, Enea S.A., Elkomtech S.A., Polska Akcja Humanitarna, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania.

 

Tematy prowadzonych szkoleń/warsztatów:

Train the trainer, teambuilding, trening zachowań asertywnych, trening antystresowy, rozwój przywództwa (leadership), uczenie umiejętności coachingowych, delegowanie, wspieranie rozwoju efektywności zespołów, rozwiązywanie konfliktów, efektywność osobista, zarządzanie sobą w czasie, zarządzanie stresem, budowanie trwałych kontaktów z klientami, standardy obsługi klienta, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami interpersonalnymi.

Koszt: 6570 zł + 200 euro/os. 

Kameralna grupa: 8-12 osób

Termin: 19.03 – 29.03.2022 – Hura są jeszcze miejsca!

Program:

VARADEO

Pierwsze dni na Kubie spędzimy w hotelu, gdzie rozpoczniemy nasze warsztaty. Nie zabraknie jednak czasu na relaks i odpoczynek. Będziemy opalać się, pływać, popijać drinki i podziwiać zachody słońca. Varadeo to kurort z najpiękniejszą i najdłuższą plażą na Kubie, a według wielu podróżniczych opinii, także jedną z najładniejszych na Karaibach. To idealne miejsce, aby poznać się trochę, otworzyć i ruszyć w naszą kubańską przygodę w poszukiwaniu siebie.

SANTA CLARA

Być na Kubie i nie zobaczyć Mauzoleum Che Guevary, to prawie jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla, albowiem ten latynoamerykański lekarz i rewolucjonista, zapisał się w dziejach wyspy grubymi literami. Można go lubić albo nie, ale jedno jest pewne, że Che Guevara na Kubie nadal przez wielu, jest traktowany jak bohater narodowy. Santa Clara to miejscowość, gdzie odbyła się ostatnia zwycięska bitwa rewolucji kubańskiej, po której Fulgencio Batista musiał opuścić wyspę. Mauzoleum wybudowano aby upamiętnić to wydarzenie. W tym wielkim, komunistycznym gmachu spoczywają szczątki legendarnego rewolucjonisty. Znajduje się tu muzeum poświęcone jego życiu, oraz tzw. wieczny ogień, zapalony przez Fidela Castro. Przed kompleksem znajduje się duży, wyłożony płytami plac, nad którym króluje monumentalny pomnik Che Guevary. Jadąc z  Varadeo do Trinidadu zatrzymamy się na chwilę, aby odwiedzić to miejsce.

TRINIDAD

Naszym zdaniem to jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne, kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki, a obok malownicza Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. To miasto, z którego nie chce się wyjeżdżać, dlatego spędzimy tu kilka dni. Pojedziemy na prawdziwe kubańskie rancho, gdzie do dyspozycji będziemy mieli prywatny wodospad z krystaliczną rzeką oraz pysznym kreolskim jedzeniem. A jakby tego było mało, to na rancho zawiezie nas prawdziwy kubański „el camión”. Nauczymy się robić biały ser i przyrządzać kreolskie potrawy. A kiedy będziemy chciały odpocząć, wypłyniemy katamaranem na bezludną plażę z wszędobylskimi iguanami. Wieczory będziemy spędzać tanecznie i imprezowo. Przygotujcie się na lekcje salsy i wizytę w najsłynniejszej kubańskiej dyskotece, mieszczącej się w prawdziwej jaskini.

PARK EL NICHO

Wyjeżdżając z Trinidadu do Cienfuegos, skręcimy do położonego w masywie górskim Sierra del Escambray, parku przyrodniczego, którego najbardziej spektakularną atrakcją jest piękny, wysoki na 30 metrów wodospad. Szlak wiedzie przez kilka malowniczych zatoczek, w których można zażywać kąpieli. Ostatnim punktem na szlaku jest tzw mirrador, z którego rozciąga się piękny widok na  pasmo górskie Escambray. W Parku El Nicho zrobimy sobie kilkugodzinny relaks, połączony ze spacerem po parku i obiadem.

CIENFUEGOS

To miasto zwane jest „kubańskim Paryżem”. Pachnie morską bryzą i wyróżnia się na tle innych miast, przede wszystkim ładnie zachowaną kolonialną architekturą. W Cienfuegos spędzimy jeden dzień i odwiedzimy kilka ważnych dla Kubańczyków miejsc takich jak: Parque José Martí,  czy pomnik Bennego Moré, którego uważa się za jednego z najważniejszych kubańskich piosenkarzy wszech czasów. Wieczorem udamy się do Palacio de Valle, gdzie przy dźwiękach rozbrzmiewającej na żywo salsy wzniesiemy toast za wspaniałe kobiety, zmieniające świat.

HAWANA

Głośna i nadszarpnięta komunistycznym zębem czasu Hawana, to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą, ale koniecznie trzeba ją zobaczyć, aby wyrobić sobie własne zdanie. To tutaj wsiądziemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta, od  Hawana Centro przez kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie „Al Capone prał mamonę” i zapuścimy się na spacer po artystycznej ulicy Callejon de Hamel. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya, a wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie lub wychodzić na spotkania z kubańskimi rodzinami. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

DOLINA VIŃALES

Położona w północno-zachodniej części Kuby, słynie z upraw tytoniu, porośniętych zielenią Mogotów i dróg w odcieniu pomarańczy. Miasteczko, choć niewielkie ma swój niebywały urok. Wzdłuż głównej ulicy stoją nisko zabudowane domki, a na każdym z ganków stoją drewniane bujane fotele. Wieczorami mieszkańcy rozsiadają się wygodnie i obserwują toczące się leniwie życie. Spędzimy tu cały dzień, najpierw udając się na konną wycieczkę po plantacji tytoniu, a później eksplorując indiańską jaskinię. Pod wieczór podjedziemy na punkt widokowy, aby obejrzeć zachód słońca, który dodatkowo spotęguje piękno tej bajkowej doliny. 

SALSA CUBANA

Nasz pobyt na Kubie, to czas poświęcony na rozwój, poznanie siebie  i naukę nowych rzeczy. Jedną z nich będą lekcje salsy, czyli tańca o latynoamerykańskich korzeniach. Hiszpańskie słowo „salsa” oznacza sok,  sugerujący pikantne i aromatyczne doznania. Muzycznie, salsa łączy w sobie elementy różnych gatunków, a doprawiona kubańskim temperamentem sprawia, że taniec ten jest esencjonalny i ognisty. 

KUCHNIA KREOLSKA I WSPÓLNE GOTOWANIE

Kuchnia kreolska, to lata tradycji i zwyczajów ludzi. Powstała w wyniku mieszania się różnych wpływów, pojawiających się na Karaibach. Jej korzenie sięgają hiszpańskich kolonizatorów, ale widoczne są też powiązania z Afryką, Indiami czy rdzennymi Indianami. Jednak cały sekret pysznego smaku kuchni na rancho, tkwi w tym, że warzywa uprawiane są przez domowników we własnym ekologicznym ogrodzie. Gospodarze mają także własne ryby i mięso a posiłki gotowane są w starej, tradycyjnej kuchni. Na ranczo wybierzemy się wcześnie rano, aby tuż po dojeniu krów, zebrać mleko i przygotować je odpowiednio na własnoręcznie wyrabiany ser. Później pokroimy warzywa i mięso układając je na specjalnie rozpalonym palenisku. Podczas gdy potrawy będą się gotować, my przejdziemy się spacerem po posiadłości, którego zwieńczeniem będzie relaks przy prywatnym wodospadzie, w którym oczywiście się wykąpiemy. Kiedy wrócimy, czekać już na nas będzie pyszne jedzenie, a po nim partyjka domino i relaks w hamakach.

Koszt: 6570 zł + 200 euro /os.

Noclegi: w lokalnych domach u Kubańczyków (w casas particulares – pokoje 2 osobowe) oraz 3 noclegi w hotelu 5* All Inclusive
Przejazdy: bus, taxi colectivo, „camion”, skuter taxi

Cena obejmuje:

 • 7 noclegów ze śniadaniami
 • 3 noclegi All Inclusive w hotelu w Varadeo
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • transport po wyspie
 • 16 godzin warsztatów z zakresu rozwoju osobistego
 • dwugodzinną wycieczkę objazdową po Hawanie oldschoolowym kabrioletem
 • konną wycieczkę na plantację tytoniu
 • bilety wstępu do jaskini La Cuvea del Indio*
 • bilety wstępu nad wodospad El Nicho*
 • rejs katamaranem na rajską plażę Iguana, snorkeling, drinki i obiad w cenie*
 • wizytę na kubańskim rancho połączoną z kąpielą w wodospadzie i pysznym obiadem (oryginalna kuchnia kreolska); dla osób jeżdżących konno możliwość odpłatnej wycieczki konnej nad wodospad (dodatkowo płatne 20 euro za ok 2,5 godz wycieczki.)
 • dwugodzinna lekcja salsy
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €) 
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:  

 • biletów lotniczych (2200zł – 3000zł/os.)
 • testów na covid (jeśli będą wymagane)
 • obiadów i kolacji, poza wymienionymi w ofercie (od 10 do 35 euro za posiłek)
 • napojów (woda ok 2 euro, piwo i drinki od 3,5 do 6 euro)
 • leżaków i parasoli na plaży (cena 4-5 euro za os.)
 • karty turysty – ok. 120zł
 • szczepień (nie są wymagane, tylko zalecane: błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna)
 • dodatkowego ubezpieczenia, np. od rezygnacji z wyjazdu
 • wydatków własnych
 • masaży, dodatkowych lekcji salsy i innych atrakcji

Pamiętaj, że Kuba to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, lub nie da się tam dojechać z powodu jakiś ograniczeń. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, aby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

* jeśli obiekt będzie otwarty i nie objęty restrykcjami sanitarnymi z powodu pandemii

 

Harmonogram płatności:
 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 6070 zł – do 15.01.2022
 • II rata: 2OO euro – płatne gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu  w ciągu 3 dni od zakupy biletu (jeśli kupno biletów leży po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi Monika Gutierrez

Natura optymistki, dusza podróżniczki. Jako Prezes Fundacji Kadry ze świata przez wiele lat pomagała spełniać marzenia dzieci z Domów Dziecka, organizując dla nich wyprawy po świecie. Sama odwiedziła kilkadziesiąt krajów, często docierając do wyjątkowych miejsc i poznając wspaniałych ludzi. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Kuba, dlatego jak tylko może, wraca na tę niezwykłą wyspę. Więcej o jej kubańskiej fascynacji znajdziecie na Facebooku, na rodzinnym funpagu Los Gutierrez Family. W Pakuj Plecak jest specjalistką od trudnych zadań. Zawsze całym sercem angażuje się w przygotowanie wypraw i dba o życzliwą i przyjacielską atmosferę. Uwielbia przysiąść na plaży z ciekawą książką, a z każdej podróży przywozi sobie kolczyki i maskę do kolekcji.

Tanzania: Kilimandżaro i Safari 23.03 – 10.04.2022

Tanzania: Kilimandżaro i Safari 23.03 – 10.04.2022

SAFARI:
Dzika przyroda, plemiona żyjące jak przed wiekami, oszałamiające krajobrazy i przyjaźni ludzie – wszystko to sprawia, że Tanzania jest jednym z najciekawszych kierunków podróżniczych.
Jeśli czujesz głód podróży, to ruszaj z nami oglądać lwy, nosorożce, słonie i resztę afrykańskiej fauny, zobaczyć Wielką Migrację i poznawać fascynującą kulturę Masajów, pasterzy Datoga i koczowników Hadzabe!

KILIMANDŻARO:
Dach Afryki od zawsze fascynował ludzi. Miejscowi uznawali za Boga, śmiałkowie wytyczali coraz to nowe trasy na szczyt, a artyści składali mu hołd w książkach, piosenkach i obrazach. Ty też możesz wspiąć się na tą najwyższą wolnostojącą górę świata i zdobyć jeden ze szczytów korony ziemi. Gwarantujemy, że są to wyjątkowe emocje, a sam trekking jest niezwykle piękny. 

Koszt safari (11 dni): 8990zł/os.
Koszt Kilimandżaro (8 dni) – 8790zł/os.

Można jechać tylko na safari, tylko na trekking na Kilimandżaro, bądź na oba wyjazdy.

Terminy:

 • KILIMANDŻARO: 23 – 31 marca 2022
 • SAFARI: 30 marca – 10 kwietnia 2022

Hurra! Są jeszcze wolne miejsca!

Kameralna grupa:
• safari: 8-10 osób
• Kilimandżaro: 6-10 osób

Program Safari:

Przylatujemy na lotnisko w Moshi, położone w niedalekiej odległości od Kilimandżaro – dachu Afryki. Od wizyty u podnóża tej góry rozpoczniemy naszą wyprawę. Zobaczymy kilka punktów widokowych i zrelaksujemy się nad  wodospadem. Będzie możliwość degustacji pysznego lokalnego wina kokosowego. Kolejnych lokalnych specjałów popróbujemy już w Moshi, podczas spaceru po mieście. Kolejnego dnia rozpoczynamy nasze siedmiodniowe safari. To dłużej niż robią typowe biura (3 lub 5 dni), dzięki temu zobaczymy więcej i dotrzemy dalej niż inni. Poczujecie się jak bohaterowie współczesnego „W Pustyni i w Puszczy”!

OTO ATRAKCJE, KTÓRE NA NAS CZEKAJĄ:

Park Narodowy Tarangire
Zwany tanzańskim domem słoni i baobabów – jest ich tam naprawdę dużo! Oprócz tego spotkamy ogrom zwierzyny, będzie szansa wypatrzenia lwów, zebr, a nawet taplających się w jeziorze hipopotamów oraz żerujących w okolicy flamingów. A wszystko to pośród pięknych krajobrazów!

Park Narodowy Serengeti
Jeden z największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Rozciąga się na  przestrzeni 14 763 km2, a dzięki rzadkiej roślinności, na którą składają się trawiaste sawanny i kępy drzew akacjowych, jest idealny do obserwacji zwierząt. Słowo „serengit” oznacza „bezkresną równinę” którą zamieszkują żyrafy, słonie, nosorożce, gepardy, lamparty, lwy, hieny, hipopotamy i dziesiątki innych, egzotycznych gatunków. Poczujecie tu, że wkraczacie do świata zwierząt, nietkniętego ręką człowieka, zobaczycie całe ekosystemy, a dzika przyroda będzie otaczać Was ze wszystkich stron.

Wielka Migracja
Co roku miliony zebr i gnu przemierzają park Serengeti z jego południowej części, aż do Parku Masai Mara w Kenii. Do wędrówki pcha je dostępność pożywienia, ale po drodze czyha na nie wiele niebezpieczeństw – drapieżniki, takie jak lwy i lamparty, ale też przeprawy przez wypełnione krokodylami rzeki. Podczas naszego pobytu w Serengeti będziemy świadkami tego niezwykłego spektaklu, w opinii wielu, najbardziej niesamowitego zetknięcia z afrykańską przyrodą.

Krater Ngorongoro
Uznano go za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki (oprócz tego podczas wyjazdu zobaczymy jeszcze dwa – Kilimandżaro i Wielką Migrację). Powstał po wybuchu i zapadnięciu się olbrzymiego wulkanu, ponad 2 miliony lat temu. Mierząca 260km2 kaldera (największa na świecie) jest domem dla ogromnej liczby gatunków zwierząt. Jeśli dopisze nam szczęście, może spotkamy bardzo rzadkiego, czarnego nosorożca. Jeśli nie, będziemy musieli „zadowolić się 😉 ” lampartami, lwami czy gnu, leniwie skubiącymi trawę na tle majestatycznej, kilometrowej ściany wulkanu. W Hippo Pool będziemy obserwować zanurzone w błocie hipopotamy, oraz liczne ptactwo, w tym bociany białobrzuche i żurawie koroniaste. Wracając miniemy taplające się w kałużach guźce i pędzące strusie.

Park Ngorongoro
Otaczający krater park stał się domem Majasów, to tym jak zostali oni wysiedleni z terenów Parku Serengeti. Dowiemy się więcej o ich życiu i kulturze, a noc spędzimy w masajskiej wiosce Masai Mbomo.

Jezioro Eyasi i lud Hadzabe
Okolice jeziora Eyasi zamieszkują Buszmeni Afryki Wschodniej, prowadzący w dalszym ciągu myśliwsko-zbieracki tryb życia. Lud Hadzabe, bo o nich mowa, żyje dokładnie tak, jak ich przodkowie przed tysiącami lat, zamieszkując prymitywne szałasy z gałęzi i liści. Wizyta w wiosce, to doskonała okazja do odwiedzenia tych niezwykłych ludzi i uczestniczenia w ich codziennym życiu. Dowiemy się w jaki sposób polują i spróbujemy nauczyć się kilku słów w ich języku „klików”, który momentami brzmi jak ciąg prychnięć i mlaskania. Podobnego języka używają też Buszmeni na pustyni Kalahari w Botswanie, poza tym nie jest on spokrewniony z żadnym innym, współcześnie występującym. Odwidzimy też pasterzy Datoga, którzy specjalizują się też w prymitywnej metalurgii.

Park Narodowy Arusza
Podczas całodniowej pieszej wycieczki z rangerem odwiedzimy Jezioro Mormella, zamieszkałe przez rzesze flamingów, oraz krater Ngurdoto. Bagniste wnętrze zapadliny zamieszkują bawoły, guźce, antylopy, hieny, pawiany i inne naczelne, w tym rzadkie czarno-białe gerezy. Do tego zaobserwujemy liczne gatunki ptaków. Odwiedzimy też punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama z górującym nad nią, wysokim na 4655m szczytem Mount Meru. Jest to najwyższy czynny wulkan Afryki.

Gorące źródła Kikuletwa
Zbiorniki wodne w Tanzanii nie nadają się do kąpieli, ale wyjątek stanowią gorące źródła, w których będziemy mogli odprężyć się po trudach wyprawy. Otoczona figowymi drzewami, krystalicznie czysta woda zapewni nam pełnię relaksu, a jeśli komuś zabraknie adrenaliny, to może skakać do źródła z nawieszonej nad nim liny.

Arusza
W najważniejszym mieście regionu odwiedzimy m.in. lokalny targ i zobaczymy codzienne życie mieszkańców tanzańskich miast. W niewielkiej odległości od miasta, w wiosce Tengru, znajdował się obóz, w którym w czasie II Wojny Światowej mieszkali polscy uchodźcy, którym udało się wydostać z ZSRR z armią Andersa. Odwiedzimy polski cmentarz, na którym pochowano 149 rodaków.

Uhuru Primary School
Na koniec wyjazdu odwiedzimy zaprzyjaźnioną szkołę podstawową, bo zobaczyć, jak wygląda edukacja w Tanzanii. Zorganizowaliśmy dwie zbiórki dla tej szkoły. W sumie udało się uzbierać niemal 30 tysięcy złotych. W ramach pierwszej ufundowaliśmy 40 ławek, a podczas drugiej zebraliśmy pieniądze na remont toalet. Odwiedziny będą dobrą okazją, by zobaczyć na żywo efekty Waszej dobroci.

Wejście na Kilimandżaro

Koszt: 8790zł/os.

Kto nie marzył, żeby zdobyć Kilimandżaro, najwyższą górę Afryki i mieć zaliczony choć jeden szczyt z listy Korony Ziemi? Jeśli Wy tak, to macie ku temu znakomitą okazję. Nasz wyjazd na safari można rozszerzyć o zdobycie Kili. Ten dodatkowy trekking odbędziemy przed regularnym programem i zajmie nam tydzień, w tym 6 dni samej wspinaczki. Wybraliśmy trasę Marangu, wydłużając ją o dodatkowy dzień na aklimatyzację. Takie rozwiązanie charakteryzuje się największym wskaźnikiem sukcesu, sięgającym 85-90%. Na tej trasie, jako jedynej, nocleg odbywa się w chatkach, nie namiotach, co jest zbawienne w przypadku możliwych nocnych opadów deszczu. Wybraliśmy sprawdzonych, doświadczonych lokalnych przewodników, by zapewnić Wam maksimum bezpieczeństwa (w tym butle z tlenem i zaplecze medyczne) i radości z osiągnięcia wierzchołka i spojrzenia na Afrykę z wysokości 5895 m n.p.m.

Wspinaczka na Kilimandżaro to przygoda życia!

Podczas wypraw na Kilimandżaro z Pakuj Plecak, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Mamy wszelkie rekomendowane wyżej wyposażenie (tlen, przenośną komorę hiperbaryczną, leki), stosujemy dodatkowy dzień na aklimatyzację, a uczestnikom zalecamy wcześniej badania kontrolne i trening kondycyjny. Nasze lokalne biuro turystyczne na kilkanaście lat doświadczenia w organizowaniu trekkingów na Kilimandżaro, a główni przewodnicy zdobyli szczyt ponad 200 razy. Codzienne kontrole zdrowia i saturacji pozwolą na wykrycie niepojących objawów wcześniej. Osobę, która nie może kontynuować dalszej wspinaczki, jeden z przewodników sprowadzi na dół (w razie potrzeby, z pomocą samochodu), gdzie czeka na nią hotel i ew. pomoc medyczna. Na każde dwie osoby przypada jedne przewodnik, a podczas ataku szczytowego dołączy do nas jeszcze dwóch, niosących tlen. Malutka grupa (max. 10 osób), pozwala na dobrą komunikację i pracę zespołową.
Wspinaczka jest wymagająca i trzeba mieć przynajmniej średnią kondycję oraz dobry stan zdrowia.

Koszt Safari: 8990zł/os.

Koszt trekkingu na Kilimandżaro: 8790zł/os.

Można jechać tylko na safari, tylko na trekking na Kilimandżaro, bądź na oba wyjazdy.

Noclegi:
Podczas wizyty w Parkach Narodowych noclegi w namiotach, spanie na łóżkach polowych. W obozowiskach są toalety i prysznice.
Podczas pobytu w Aruszy i Moshi noclegi w hostelach, pokoje 2 osobowe.

Safari – cena obejmuje:

 • doświadczonego, znającego kraj polskiego przewodnika
 • wsparcie fotograficzne, byście przywieźli wspaniałe zdjecia
 • 10 noclegów
 • 11 śniadań, 7 obiadów, 7 kolacji
 • transfery z lotniska i na lotnisko
 • siedmiodniowe safari
 • wszystkie bilety wstępu
 • przewodników i transporty po Parkach Narodowych
 • wycieczkę do tanzańskich plemion
 • relaks w gorących źródłach
 • prezent niespodziankę
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €) 
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Safari – cena nie obejmuje:

 • lotu na trasie Warszawa – Kilimandżaro – Warszawa (ok 3500 zł/os.)
 • wizy (50$)
 • wyżywienia, poza safari – ok 110 $
 • napojów i alkoholi, poza safari
 • napiwków (są wymagane – ok. 100-120$)
 • wymaganych testów na covid (na chwilę obecną test przed wylotem i przed powrotem, w sumie ok. 700zł)
 • wydatków własnych
 Kilimandżaro – cena obejmuje:
 
 • polskiego przewodnika
 • nocleg w hostelu w Moshi
 • sześciodniowy trekking na Kilimandżaro
 • bilety wstępu i opłaty za trekking
 • doświadczonych lokalnych przewodników
 • tragarzy i kucharza
 • wyżywienie podczas trekkingu
 • hotel na wypadek rezygnacji ze wspinaczki
 • ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem sportów ekstremalnych (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
Kilimandżaro – cena nie obejmuje:
 
 • lotu na trasie Warszawa – Kilimandżaro – Warszawa (ok 3500 zł/os.)
 • wyżywienia w Moshi (5$-10$ za posiłek x 2 dni )
 • napojów i alkoholi
 • ubezpieczenia od sportów ekstremalnych
 • napiwków (są wymagane – ok. 140$)
 • wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Afryka to nieprzewidywalny kontynent, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, albo przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Wyprawę prowadzi:

Marzena Józefczyk

W „internetach” ukryta pod kryptonimem „Pstrykowisko”. Międzygórzanka z krwi i kości, obecnie globtrotuarka, obelżyświatka i poliglutka. Nie rozstaje się ze swoim aparatem, którym zapisuje we własnej pamięci (i na kartach książek podróżniczych) kadry z całego świata.
Książki Marzeny: https://www.pstrykowisko.com/o-nas-1

Co mówią uczestnicy tej wyprawy?

Tanzania – niestandardowa i niesztampowa wyprawa w kolejny piękny zakątek świata… ten bezpośredni kontakt z dziką przyrodą, z plemionami tak samo ciekawymi nas jak my ich, z tradycyjną kuchnią… bezcenne. To moja kolejna wyprawa z Pakuj Plecak i oczywiście nie ostatnia bo profesjonalizm, atmosfera i serce Moniki i Jaśka urzekają nie tylko na chwilę…
Joanna D
★★★★★
Tanzania z Pakuj Plecak - niesamowita przygoda, wyprawa która przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Dzika przyroda i zwierzęta Afryki na wyciągnięcie ręki (chociaż do lwów rąk nie wyciągaliśmy:)), możliwość rozmowy z ludźmi, którzy nie znają samolotów, komputerów ani internetu, dotknięcie kultur, które są u progu zaniknięcia - coś, czego żadne biuro podróży nie jest w stanie zapewnić. Dodatkowo super atmosfera, doskonała organizacja (co w afrykańskich realiach stanowi nie lada wyczyn) i dużo dużo więcej! POLECAM CAŁYM SERCEM ​
Mariola Posiewka
★★★★★

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:

Zatańcz ze mną na Kubie. Warsztaty taneczne. 31.03.2022-15.04.2022

Zatańcz ze mną na Kubie. Warsztaty taneczne. 31.03.2022-15.04.2022

Warsztaty taneczne „Zatańcz ze mną na Kubie” to idealny sposób na naukę salsy z elementami rumby i bachaty połączoną ze zwiedzaniem wyspy. A jest co zobaczyć! Kuba nie bez powodu nazwano „Perłą Karaibów” . Ten pełen słońca, rumu i starych, kolorowych, samochodów kraj, od pokoleń jest inspiracją dla artystów i muzyków. To także prawdziwa mekka dla tych, którzy chcą zgłębić sekrety tańca. Salsa jest tu codziennością, a Kubańczycy to jeden z najbardziej roztańczonych narodów świata. Czują muzykę całym swoim ciałem a ich taniec jest często gwałtowny i niezwykle zmysłowy. Przemawia przez nich pierwotna, nieokrzesana energia, której się nie da podpatrzeć czy nauczyć. Kubańczycy po prostu mają taniec we krwi.

WARSZTATY TANECZNE

Zajęcia będą odbywały się codziennie z wyjątkiem 3 dni w hotelu w Varadeo i ostatnim dniem w Hawanie. Naukę rozpoczynamy w profesjonalnej szkole tańca, a następnie ruszymy z instruktorem w podróż po Kubie, podczas której każdego dnia zapewniamy 1 -2 godziny ćwiczeń. Rodzaje tańca, które będziesz się uczył, to kubańska salsa z elementami rumby, bachaty oraz reggaeton. Do tego wieczorne wyjścia na dyskoteki i do miejsc z muzyką na żywo.

Zajęcia prowadzi: Eric Morales Gamez z Salsabor a Cuba

Erik Morales Gamez to nauczyciel tańca z wieloletnim doświadczeniem. Założył dwie własne szkoły: Casona del son i 8 lat temu Salsabor a Cuba. Poza szkołą uczył tańca i występował na pokazach między innymi w Ballet Acuatico, Hotel Brisas, Hotel Florida, Centro de la musica de Camagüey, Nacional Cabaret Parisie i Abdashe Show Company. Wziął także udział na Festiwalu Fanta w Bułgarii oraz prowadził zajęcia na niemieckim statku wycieczkowym Havana Rumbana.

Chcesz sprawdzić jak tańczy Erik, zobacz ten film 👇

Koszt – 6750 zł  + 250 euro/os  – 16 dni

Termin: 31 marca – 15 kwietnia 2022

Kameralna grupa: 8- 12 osób

Typ wyjazdu: Intensywny

Program:

HAWANA

Głośna i roztańczona Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą ale koniecznie trzeba ją zobaczyć aby wyrobić sobie własne zdanie. Przejechać się kolorowym kabrioletem z lat 50, odwiedzić knajpki, w których bywał Hemingway, pójść na reggaaton do Casa de la musica czy po prostu zagubić się w uliczkach hawańskiej starówki. Przetańczymy tu niejedną  lekcję salsy i nie jedną noc, czy to na Maleconie, czy w barze z muzyką na żywo, to jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

VIŃALES

Położona w północno-zachodniej części Kuby, słynie z upraw tytoniu, porośniętych zielenią Mogotów i dróg w odcieniu pomarańczy. Miasteczko, choć niewielkie ma swój niebywały urok. Wzdłuż głównej ulicy stoją nisko zabudowane domki, a na każdym z ganków stoją drewniane bujane fotele. Wieczorami mieszkańcy rozsiadają się wygodnie i obserwują toczące się leniwie życie. Spędzimy tu cały dzień, najpierw udając się na konną wycieczkę po plantacji tytoniu, a później eksplorując indiańską jaskinię. Pod wieczór podjedziemy na punkt widokowy, aby obejrzeć zachód słońca, który dodatkowo spotęguje piękno tej bajkowej doliny. 

SANTA CLARA

Mówi się, że być na Kubie i nie zobaczyć Mauzoleum Che Guevary, to prawie jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. Może to dlatego, że ten latynoamerykański lekarz i rewolucjonista, zapisał się w dziejach wyspy grubymi literami i do tej pory Che Guevara na Kubie jest traktowany jak narodowy bohater. Santa Clara to miejscowość, gdzie odbyła się ostatnia zwycięska bitwa rewolucji kubańskiej, po której Fulgencio Batista musiał opuścić wyspę. Mauzoleum wybudowano aby upamiętnić to wydarzenie. W tym wielkim, komunistycznym gmachu spoczywają szczątki legendarnego rewolucjonisty. Znajduje się tu muzeum poświęcone jego życiu, oraz tzw. wieczny ogień, zapalony przez Fidela Castro. Poza zwiedzaniem czekają nas oczywiście lekcje salsy z naszym nauczycielem Erikiem.

CAMAGÜEY

To istny labirynt nieregularnie rozrzuconych ulic, które co chwilę rozwidlają się i łączą w miejskie place, a czasem po prostu prowadzą do ślepych zaułków. Tak skomplikowana sieć drogowa związana była z koniecznością obrony miasta przed atakami piratów. Camagüey jest malownicze, zachwyca domami we wszystkich kolorach tęczy i pełnymi zieleni podwórkami. Symbolem miasta jest tinajón – gliniany garnek, służący do przechowywania wody deszczowej oraz żywności. Podobno, gdy napijesz się wody z tego garnka wraz ze swoim partnerem to jest szansa na miłość do końca życia. Korzystając z prywatnych znajomości naszego pilota, będziemy mieli okazję odwiedzić bardzo miłych gospodarzy, których córka specjalnie dla nas zagra prywatny koncert na wiolonczeli.

SANTIAGO DE CUBA

Wciśnięte między góry Sierra Maestra a morze, jest drugim co do wielkości miastem na Kubie. Zdecydowanie jest ono najbardziej roztańczonym miastem na Kubie, szczególnie latem, kiedy odbywa się tu słynny na całą wyspę Karnawał. My wprawdzie karnawału nie zobaczymy, ale i tak muzyki i tańca nam nie zabraknie. Kluby i bary w tym mieście nie cichną nawet za dnia, ponieważ muzycy przygotowują się do wieczornych występów. To właśnie z takich lokalnych barów, wywodzą się najznakomitsi kubańscy muzycy, np. członkowie zespołu Buena Vista Social Club. Z prowincji Oriente wywodzi się także ludowy taniec son, który zrodził się z połączenia muzyki hiszpańskiej i afrykańskich rytmów. Wyróżnia go bardzo precyzyjna praca stóp i gwałtowne pauzy. Z połączenia son i rumby wywodzi się kubańska odmiana salsy. O Kubańczykach z Santiago de Cuba, mówi się, że noszą w sobie afrykańską iskrę. Tańczą intensywniej, tak jakby wkładali w to całą swoją seksualność, a reggaeton przeradza się u nich w autentyczny, energetyczny szał. W Santiago będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić dom Diego Velázqueza, Katedrę, Park Cespedes, schody Padre Pico i cmentarz na którym został pochowany Fidel Castro.

 

SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ MIŁOSIERNEJ Z EL COBRE

Historia tego sanktuarium sięga XVI wieku, kiedy to jeden z hiszpańskich konkwistadorów Alfons de Ojeda przywiózł dla lokalnego wodza figurkę Matki Boskiej. Wódz widząc, że jego lud nie jest zadowolony z podarku, wyrzucił go do morza. Figurka dryfowała po wodzie prawie sto lat, aż wyłowili ją trzej chłopcy. Zdumieli się mocno, kiedy okazało się, że Matka Boska, trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus, choć świeżo wyjęta z wody, jest całkowicie sucha. Na figurce znajdował się napis: „ Yo soy la Virgen de la Caridad”, co oznacza Jestem Dziewicą Miłosierdzia. Zaskoczeni chłopcy odnieśli znalezisko do lokalnych władz. Te zdecydowały wybudować dla Matki Boskiej małą kaplicę w miejscowości Barajagua. Ponieważ figurka regularnie znikała, a następnie tajemniczo się pojawiała, przeniesiono ją do kościoła w El Cobre, by mieć na nią oko. Niestety stamtąd również znikała. Kiedy pewnego dnia znaleziono ją na szczycie jednego ze wzgórz pobliskiej Sierra Maestra i uznano, że widocznie w tym miejscu chce spocząć Matka Boska. Na szczycie wzniesienia zbudowano kościół, który przetrwał do dziś. W 1916 roku Matka Boska z El Cobre została oficjalnie ogłoszona patronką Kuby przez papieża Benedykta XV, a Jan Paweł II odwiedzający wyspę w 1998 roku, osobiście ukoronował figurę. Chwilę tę upamiętniono popiersiem naszego papieża, które stoi przed wejściem do bazyliki.

patronkę Kuby figurki przedstawiającej Dziewicę Miłosierdzia.

Czytaj dalej na blogu: https://www.dalekoniedaleko.pl/miedz-sloneczniki-i-niepozorna-figurka-matki-boskiej/

TRINIDAD

To jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki a obok malownicza Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. To jedno z tych miejsc, gdzie chciałoby się zostać dłużej, zagubić się w uliczkach, usiąść w jednej z lokalnych kawiarni i poobserwować mieszkańców. Wieczory będziemy spędzać tanecznie i imprezowo. Czeka nas wizyta w najsłynniejszej kubańskiej dyskotece, która znajduje się w jaskini. Do tego pojedziemy na kubańskie ranczo z prywatnym wodospadem oraz pysznym kreolskim jedzeniem. A jakby tego było mało, to na rancho zawiezie nas prawdziwy kubański  „el camión”.

CAYO IGUANA

Ta mała, rajska i bezludna wyspa oddalona jest o 2 godziny drogi katamaranem od Trinidadu. Jak sama nazwa wskazuje, na wyspie roi się od legwanów, które są ciekawskie i często podchodzą blisko, aby się przyjrzeć odwiedzającym je turystom. Na co dzień nie ma tu ludzi, więc pewnie będziemy dla nich większą atrakcją niż one dla nas. 😉 W pakiecie wycieczki jest rejs katamaranem, obiad na plaży i darmowe drinki. Po drodze czeka nas także snorkeling w krystalicznie czystych wodach morza karaibskiego.  

EL NICHO

Wyjeżdżając z Trinidadu do Cienfuegos, skręcimy do położonego w masywie górskim Sierra del Escambray, parku przyrodniczego, którego najbardziej spektakularną atrakcją jest piękny, wysoki na 30 metrów wodospad. Szlak wiedzie przez kilka malowniczych zatoczek, w których można zażywać kąpieli. Ostatnim punktem na szlaku jest tzw mirrador, z którego rozciąga się piękny widok na  pasmo górskie Escambray. W Parku El Nicho zrobimy sobie kilkugodzinny relaks, połączony ze spacerem i obiadem.

CIENFUEGOS

To miasto zwane jest „kubańskim Paryżem”. Pachnie morską bryzą i wyróżnia się na tle innych miast, przede wszystkim ładnie zachowaną kolonialną architekturą. W Cienfuegos spędzimy jeden dzień i odwiedzimy kilka ważnych dla Kubańczyków miejsc takich jak: Parque José Martí, czy pomnik Bennego Moré, którego uważa się za jednego z najważniejszych kubańskich piosenkarzy wszech czasów. Wieczorem udamy się do Palacio de Valle, gdzie przy dźwiękach rozbrzmiewającej na żywo salsy wzniesiemy toast za wspaniałe kobiety, zmieniające świat.

VARADEO

Ostatnie dni na Kubie spędzimy w hotelu, gdzie będzie czas na prawdziwy relaks i odpoczynek.Będziemy opalać się, pływać, popijać drinki i podziwiać zachody słońca. Varadeo to kurort z najpiękniejszą i najdłuższą plażą na Kubie, a według wielu podróżniczych opinii, także jedną z najładniejszych na Karaibach. To idealne miejsce, nacieszyć się słońcem przed powrotem do domu.

Koszt – 6750 zł  + 250 euro/os

Cena obejmuje:

 • 13 noclegów ze śniadaniami w domach Kubańczyków tzw. casas particulares. Pokoje 2 osobowe
 • 2 noclegi w hotelu 5 * All Inclusive w Varadeo
 • kurs salsy z profesjonalnym instruktorem kubańskim (18 godzin)
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • prywatny bus z kierowcą na całej trasie
 • trzygodzinna wycieczka objazdowa po Hawanie oldschoolowym kabrioletem
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc
 • wycieczkę konną po plantacji tytoniu w Vińales
 •  wycieczkę do jaskini „La cueva del Indio”
 • prywatny koncert na wiolonczeli w Camaguey
 • wycieczkę do Bazyliki El Cobre
 • rejs katamaranem na rajską plażę Iguana, bezpłatne drinki i obiad w cenie
 • wstęp do dyskoteki mieszczącej się w jaskini + welcome drink**
 • wizytę na kubańskim rancho połączoną z kąpielą w wodospadzie i pysznym obiadem (oryginalna kuchnia kreolska); dla osób jeżdżących konno możliwość odpłatnej wycieczki konnej nad wodospad (dodatkowo płatne 20 euro za ok 2,5 godz wycieczki. )
 • wycieczkę nad wodospad El Nicho
 • opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota, bardzo dobrze znającego specyfikę kraju, pokazującego grupie nie tylko najważniejsze atrakcje ale także miejsca unikalne i niesztampowe
 • przewodnika anglojęzycznego w Santa Clara, Camaguey i Santiago de Cuba.
 • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:  

 • biletów lotniczych (2800zł – 3500 zł/os.)
 • testów na covid (jeśli będą wymagane)
 • obiadów i kolacji (od 10 do 35 euro za posiłek)
 • napojów (woda ok 2 euro, piwo i drinki od 3,5 do 6 euro)
 • leżaków i parasoli na plaży (cena 4-5 euro za os.)
 • karty turysty – ok 120 zł
 • szczepień (zalecane: błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna, covid)
 • dodatkowego ubezpieczenia np od rezygnacji z wyjazdu
 • wydatków własnych
 • dodatkowych lekcji salsy

 Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Kuba to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, lub nie da się tam dojechać z powodu jakiś ograniczeń. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, aby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” poza hotelem w Varadeo nie jest przewidziany 😉

** jeśli obiekt będzie otwarty i nie objęty restrykcjami sanitarnymi z powodu pandemii

 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 01.02.2022
 • II rata: 3250 zł – 01.03.2022
 • III rata 250 euro– płatna gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi: Monika Gutierrez

Natura optymistki, dusza podróżniczki. Jako Prezes Fundacji Kadry ze świata przez wiele lat pomagała spełniać marzenia dzieci z Domów Dziecka, organizując dla nich wyprawy po świecie. Sama odwiedziła kilkadziesiąt krajów, często docierając do wyjątkowych miejsc i poznając wspaniałych ludzi. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Kuba, dlatego jak tylko może, wraca na tę niezwykłą wyspę. Więcej o jej kubańskiej fascynacji znajdziecie na Facebooku, na rodzinnym funpagu Los Gutierrez Family. W Pakuj Plecak jest specjalistką od trudnych zadań. Zawsze całym sercem angażuje się w przygotowanie wypraw i dba o życzliwą i przyjacielską atmosferę. Uwielbia przysiąść na plaży z ciekawą książką, a z każdej podróży przywozi sobie maskę do kolekcji.

Zapisz się na Warsztaty Taneczne

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz:

Wyprawa trekkingowa: Peru od Andów po dżunglę. Maj, czerwiec, wrzesień 2022

Wyprawa trekkingowa: Peru od Andów po dżunglę. Maj, czerwiec, wrzesień 2022
Zapisz się bez ryzyka!


Gwarantujemy 100% zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji lub odwołania wyjazdu!
Szczegóły w regulaminie.

Jedyna w Polsce wyprawa trekkingowa do Peru! Najlepszy sposób na zwiedzanie tego wspaniałego kraju! W planach m.in. 4-dniowy trekking Inca Jungle, sandboarding w oazie Huacachina, trekking po kanionie Colca – jednym z najgłębszych na świecie, pływające wyspy Uros na jeziorze Titicaca, wschód słońca na Machu Picchu, Dolina Inków, lot nad tajemniczymi Nazca Lines, podglądanie lwów morskich na Islas Ballestas i zachwycające Cusco!
Jeśli Wam mało, to wyjazd można przedłużyć o wizytę w amazońskiej dżungli!

Chcemy pokazać Wam Peru w najlepszy możliwy sposób, dlatego będziemy je przemierzać, nie tylko autokarem, ale i na piechotę, rowerami, łodziami a nawet pontonami! Nie będzie łatwo, ale to co zobaczymy i doświadczymy, wynagrodzi nam wszystkie trudy!
Będziemy eksplorować inkaskie ruiny, w szczególności Machu Picchu, ale też Ollantaytambo, czy Pisac. Polecimy nad tajemniczymi liniami z Nazca. Niektórzy wierzą, że są one dziełem kosmitów! Przejdziemy się kanionem Colca, będziemy jeździć buggy po wydmach, Park Narodowy Paracas zwiedzimy na rowerach, natomiast łodzią popłyniemy na wyspy Ballestas. Czy wiecie, że są one domem dla lwów morskich, fok, a nawet pingwinów?
Zwiedzimy też Limę, Cuzco, Arequipę i jedyne w swoim rodzaju pływające trzcinowe wyspy Uros, zamieszkałe przez Indian Ajmara żyjących w zgodzie z naturą i pielęgnujących pradawne tradycje.   Żadna inna wycieczka nie zapewni Wam tylu atrakcji, gwarantujemy!

Koszt: 8490zł + 200$/os.
Opcjonalna wyprawa do dżungli:
dopłata 2590zł + 100$/os.

Terminy:
⇒  10-28 maja 2022 (opcjonalna dżungla 28.05-02.06)
⇒ 7-25 czerwca 2022 (opcjonalna dżungla 25-30.06)
⇒ 2-20 września 2022 (opcjonalna dżungla 20-25.09)

Kameralna grupa: 8-12 osób
Trudność: średnia

Program:

 

Lima – zaczynamy w stolicy kraju, Limie. Nie zagrzejemy tu długo miejsca, ale postaramy się zobaczyć jak najwięcej. Pospacerujemy piękną, kolonialną starówką, na której znajdują się perły architektury: Katedra, Pałac Arcybiskupi, Pałac Gubernatora oraz Ratusz. Zajrzymy też do Kościoła i Zakonu Świętego Franciszka, wraz ze znajdującymi się pod nimi katakumbami. Można w nich zobaczyć kości pochodzące z ponad 25 tysięcy szkieletów. Jeśli wystarczy nam czasu, zobaczymy też Huaca Pucllana  – zbudowane z glinianych cegieł piramidy, datowane na V wiek n.e. Katakumby i Huaca Pucllana są atrakcjami fakultatywnymi.

Park Narodowy Paracas – te niesamowite, pustynne krajobrazy zwiedzimy na rowerach. Przemierzymy wydmy i podejrzymy flamingi. Księżycowy krajobraz parku zdobią majestatyczne klify oraz kolorowe plaże. Do przebycia mamy około 40km, więc po takim wysiłku udamy się na przepyszne ceviche oraz pisco – narodowy peruwiański trunek. Najczęściej podaje się go jako drink pisco sour, z białkiem jajka, limonką i likierem angostura.

Islas Ballestas – niewielkie wyspy położone w okolicach Paracas zwane są peruwiańskim Galapagos.  Zamieszkuje je ponad 200 gatunków zwierząt, w szczególności ptactwa, w tym głuptaków peruwiańskich, kormoranów czerwononogich, mew, czarnych pelikanów, fregat wielkich, sępników różowogłowych no i przede wszystkim pingwinów peruwiańskich. Na wyspach znajdują się też kolonie fok i lwów morskich!

* rejs wokół wysp jest możliwy tylko przy sprzyjającej pogodzie, więc ta atrakcja jest dodatkiem

Huacachina – to mała oaza położona na peruwiańskiej Pustyni Przybrzeżnej, która graniczy z pustynią Atacama. Wyobraź sobie wysokie,  piaszczyste wydmy, a w dole małe jeziorko, palmy i naprawdę niewielkie miasteczko. Choć brzmi to nieco jak pustynny miraż, to jednak oaza ta istnieje naprawdę. Zatrzymamy się tutaj na chwilę relaksu, pojeździmy buggy po wydmach, a chętni będą mogli spróbować sandboardingu, czyli jazdy na desce po piachu. Gwarantujemy wielką adrenalinę i masę emocji.

Nazca – to płaskowyż pokryty ogromnymi geoglifami, które rozpoznać można dopiero z dużej wysokości. Są one dziełem Indian Nazca i powstały między 300 p.n.e. a 900 n.e (choć nie brakuje zwolenników teorii, że autorami są przybysze z kosmosu). Wsiądziemy w awionetki i będziemy podziwiać te tajemnicze „rysunki” z wysokości.

W okolicy odwiedzimy też cmentarz Chauchilla. Wypełniają go siedzące po turecku mumie, niektóre znakomicie zachowane. To pamiątka po przedinkaskiej cywilizacji Nazca. Widok robi wrażenie i mrozi krew w żyłach!

Arequipa – usytuowana na zboczach dwóch potężnych wulkanów, zwana jest „Białym miastem”. Nazwa pochodzi od białej skały pochodzenia wulkanicznego, z którego zbudowana jest większość budynków w centrum. Do Arequipy przyjedziemy nad ranem, po nocnej podróży autobusem z Nazca. Po krótkim odpoczynku, ruszamy w miasto, gdyż czeka tu na nas kilka ważnych atrakcji. Będziemy spacerować Calle Mercaderes odwiedzimy Plaza de Armas i Monasterio de Santa Catalina.

Kanion Colca – bardzo wczesnym rankiem wyjedziemy z Arequipy do jednego z najgłębszych kanionów na świecie, którego ściany wznoszą się na ponad 4200 metrów. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryte jest głazami, bez roślinności, a całość dopełniają latające nad głowami kondory. W tej surowej scenerii ruszymy na jednodniowy trekking, aby podziwiać niezwykłe piękno natury. Po trekkingu zrelaksujemy się w gorących źródłach.

Jezioro Titicaca – jego nazwa wywodzi się z języka Indian Keczua i Ajmara. „Titi” to puma a „caca” to królik. W tłumaczeniu oznacza pumę polującą na króliki i taki kształt (przy odrobinie wyobraźni ;)) można rozpoznać w ogólnym zarysie akwenu.  Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp (Amantani, Taquile, Suriqui, Isla del Sol) oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Ajmara. Wyspy zbudowane są z trzciny, która co 14 dni musi być uzupełniana. Na tych nietrwałych wyspach znajdziemy nawet szkoły i przychodnie! Odwiedzimy ich mieszkańców, by zobaczyć, jak żyje się na wodzie. Popłyniemy też na Amantani, by wspiąć się na święte wzgórze – Pachatata, z którego widać ośnieżone szczyty po stronie Boliwii.

Grobowce Sillustani i kanion Tinajani – opuszczając okolice jeziora Titicaca, odwiedzimy dwa niezwykłe miejsca. Pierwsze to Sullistani, w którym zobaczymy grobowce, należące do Inków i zamieszkującej wcześniej te rejony społeczności Coya. Następnie udamy się na krótki trekking po malowniczym kanionie Tinajani. Znajdziemy tam, poza fantazyjnymi formacjami skalnymi, tajemnicze małe „domki”. Legenda głosi, że kanion ten zamieszkiwali miniaturowi ludzie. Małych ludzi nie znajdziemy, ale na pewno będzie możliwość spotkania tam lam i owiec, wypasanych przez miejscowych na zboczach kanionu.

Cusco – położone na wysokości 3326 m n.p.m miasto będzie naszą bazą wypadową do trekkingów i zwiedzania inkaskich ruin. Samo miasto też jest wielce ciekawe i wypełnione zabytkami, poczynając od głównego placu po wąskie uliczki, gdzie uliczne sprzedawczynie serwują pieczone świnki morskie! Zajdziemy też na lokalny targ San Pedro, gdzie można nabyć przyprawy, ubrania, a nawet skosztować soku z żaby.

* w terminie czerwcowym będziemy mogli obejrzeć w Cusco niezwykle barwne obchody Bożego Ciała. W maju i wrześniu zamiast tego, odbędziemy trekking do Maras i Moray.

Święta Dolina Inków – rejon ten stanowił kiedyś trzon imperium Inków. Zwiedzimy wspaniałe ruiny w Pisac i Ollantaytambo oraz koncentryczne tarasy rolnicze w Moray. Będzie okazja wspiąć się na okoliczne wzgórza, by z wysokości podziwiać niezwykły kunszt Indian w pełnej okazałości. Odwiedzimy też saliny w Maras, z których okoliczni mieszkańcy pozyskują sól. Jest to jedna z najciekawszych i największych „kopalni” soli w całej Ameryce Południowej.

*w terminie czerwcowym, zamiast wizyty w Moray i Maras, obejrzymy obchody Bożego Ciała w Cusco

Inca Jungle Trail – przed nami czterodniowy trekking, który zapamiętacie do końca życia. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, malownicze ścieżki i majestatyczne góry będą nam towarzyszyć przez całą drogę. W sumie do przejścia mamy kilkadziesiąt kilometrów. Trasa będzie umiarkowanie wymagająca, z podejściami i zejściami. Częściowo będzie wiodła oryginalnym szlakiem Inków. Szlak znajduje się na wysokości od 1500-2500 m n.p.m. Nie zabraknie licznych punktów widokowych i odwiedzin u ludzi zamieszkujących okolicę. Dowiemy się między innymi jak uprawiać kokę, a także będziemy mieć możliwość skosztowania nalewki z węża!

Ponieważ nie samym chodzeniem człowiek żyje, czekają nas w trakcie wędrówki liczne atrakcje, takie jak 50-cio kilometrowy zjazd na rowerach górskich z położonego na wysokości 4350m n.p.m. Abra Málaga (zjazd jest bezpieczny, asfaltową drogą i w towarzystwie samochodu technicznego), rafting na rzece Vilcanota, oraz zjazd na malowniczo położonych tyrolkach. Wieczorami będzie można zregenerować się w gorących źródłach. Nasz trekking zakończy się wizytą w Machu Picchu.

Machu Picchu – tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać! Udamy się na te wspaniałe inkaskie ruiny bardzo wcześnie, by podziwiać wschód słońca powoli oświetlający malownicze góry i słynne miasto. Ten spektakl to coś, czego długo nie zapomnicie! Chętni będą mogli dodatkowo wspiąć się na jeden ze szczytów górujących nad ruinami: Waynapicchu lub Montana Machu Picchu. Wspinaczka jest bardzo męcząca, ale zdecydowanie polecamy – widok ruin z dużej wysokości jest fantastyczny, a satysfakcja ze zdobycia góry olbrzymia!

Góry tęczowe – przed nami jednodniowy trekking w górach tęczowych, niezwykłych, kolorowych formacjach. Końcowy punkt znajduje się na wysokości aż 5000m n.p.m., więc podejście, mimo że niezbyt strome, daje w kość. Na szczęście na tych, którzy nie będą mieli siły, czekają miejscowi z końmi i trasę można pokonać na grzbiecie. Widoki wynagradzają wszelkie trudy, bo tęczowe góry są niezwykle piękne!

Opcjonalne rozszerzenie wyjazdu

Dżungla Amazońska – wielu podróżników twierdzi, że wizyta w lasach deszczowych była najciekawszym punktem podczas całej wędrówki po Peru. Nie może więc nas tam zabraknąć! Przez 4 dni będziemy podziwiać tropikalną florę i faunę, mieszkając na położonym w lesie kempingu. w programie mamy masę atrakcji: wizytę na wyspie małp, rejs łodzią po jeziorze Sandoval, zamieszkanym przez niezliczone gatunki zwierząt, takie jak wydry olbrzymie, małpy, leniwce i setki gatunków motyli. W nocy, z latarkami popłyniemy szukać czarnych kajmanów, czyli osiągających nawet 4m długości, największych przedstawicieli aligatorowatych. Również po zmroku pójdziemy na spacer, podczas którego będzie można zobaczyć tarantule, małpy i liczne owady. Park Tambopata jest też domem dla niemal 600 gatunków ptaków i ponad 1200 gatunków motyli! Aby bliżej przyjrzeć się ptakom, a w szczególności papugom, udamy się na lizawki, czyli skały bogate w minerały, które przyciągają dziesiątki kolorowych okazów.

Jeśli to dla Was za mało, to mamy dodatkowe atrakcje, takie jak łowienie piranii, kajakowanie, pływanie w rzece i spacery na powieszonych wysoko nad ziemią mostach linowych. Na koniec, przed odlotem to Limy, zwiedzimy zachwycającą farmę motyli.

Dopłata: 2490zł/os.
5 dodatkowych dni

Koszt: 8490zł + 200$/os.
Opcjonalna dodatkowa wyprawa do dżungli: dopłata 2590zł + 100$/os.

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych hostelach, pokoje 2, 3 i 4 osobowe.
Przejazdy:
samoloty, autobusy, taksówki, łodzie, rowery i kajaki 😉

Cena obejmuje:

 • opieka polskiego pilota
 • 17 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Peru
 • przelot wewnętrzny (Cuzco – Lima)
 • przejazd samochodem od Limy do Nazca
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • trekkingi i wycieczki opisane w programie
 • lot nad geoglifami w Nazca
 • przejażdżka buggy po wydmach
 • ubezpieczenie zdrowotne
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia i napojów poza trekkingami (ok. 1000zł)
 • biletów lotniczych (poza lotem wewnętrznym, ok. 3200-4200 zł)
 • atrakcji fakultatywnych (np wejście do katakumb, czy wejścia na Huayna Picchu) i nie opisanych w programie
 • wydatków własnych
 • testów PCR
 • szczepień (w przypadku wybrania rozszerzenia wyjazdu o dżunglę, należy mieć szczepienie na żółtą gorączkę, pozostałe szczepienia są nieobowiązkowe, lecz zalecane: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny,  wścieklizna, covid -19)

Dżungla – cena obejmuje:

 • 5 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Peru
 • 2 przeloty wewnętrzny (Lima – Puerto Maldonado – Lima)
 • 4 dni/3 noce w dżungli
 • wycieczka na wyspę małp, do rezerwatu Lago Sandoval, na lizawki, na nocne poszukiwanie kajmanów i nocny spacer po dżungli
 • kajaki, spacer wiszącymi mostami i łowienie piranii
 • wizytę na farmie motyli
 • ubezpieczenie zdrowotne
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Dżungla – cena obejmuje:

 • wyżywienia poza dżunglą (około 200zł)
 • napojów
 • atrakcji fakultatywnych (np wejście do katakumb) i nie opisanych w programie
 • wydatków własnych
 • testów PCR

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter trekkingowo-backpackerski. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

• zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
I rata: 4000zł – do 15.02.2022
• II rata: 3990zł + opcjonalna dopłata za przedłużenie wyjazdu (2590zł) – do 31.03.2022
• III rata: 200USD + opcjonalna dopłata na przedłużenie wyjazdu (100USD) – płatna gotówką na lotnisku
zwrot kosztów biletu – (jeśli jego zakup był po naszej stronie) w ciągu 3 dni od zakupu

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Co mówią uczestnicy tej wyprawy?

Jeżeli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę, poznać kraj i jego kulturę, a nie tylko w nim być, to Pakuj Plecak jest najlepszą opcją! Byłam z nimi na trzech wyprawach, a już planuję kolejną. Ciekawe miejsca, również te, do których nie dotrzesz podczas wyjazdów z biur podróży, możliwość uczestniczenia w wielu lokalnych świętach, fachowa opieka i przyjacielski klimat! Gorąco polecam!
Agnieszka Bożejewicz
★★★★★
Wyprawa do Peru była cudowna! :):):)
Polecam KAŻDEMU!
Całe profesjonalne serce Moniki i Jaśka zostało włożone w organizacje tej wycieczki!!!
Pozdrawiam moja NIESAMOWITA EKIPĘ.
P.S. Daje 10000 gwiazdek!
Martyna Konik
★★★★★
To nie była podróż, to nie była wyprawa, to nie było zwykłe spakowanie plecaka… To była przygoda życia, która na zawsze odmieniła nie tylko moje spojrzenie na zwiedzanie świata, ale i na życie. Monika i Jasiek skradli moje serce i myśli o kolejnych odwiedzinach w niebanalnych miejscach na świecie, a o tych banalnych zmienili moje myślenie. Pakuj Plecak to nie biuro podróży - to sens nadawany każdemu zrobionemu krokowi przez góry, równiny, w łódce i w samolocie. Pakuj Plecak to definicja wojaży, wędrówek i każdego rejsu lądem, morzem lub powietrzem. Pakuj Plecak skosztowany raz uzależnia. Najlepszy narkotyk na najlepszy odlot w nieznane przeżyjecie tylko i wyłącznie z Pakuj Plecak. Dziękuję Bogu, że, choć późno to jednak, postawił Monikę i Jaśka na moich drogach odkrywania świata. Monika, Jasiek - dziękuję Bogu za Was. Macie moją dozgonną miłość i lojalność.
Agnieszka Nowicka
★★★★★

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz:

GÓRY, WINO I CHINKALI. WAKACYJNA WYPRAWA DO GRUZJI 25.06 – 05.07.2022

GÓRY, WINO I CHINKALI. WAKACYJNA WYPRAWA DO GRUZJI 25.06 – 05.07.2022

Gruzja to kraj słynący z gościnności, spektakularnych górskich krajobrazów, pysznego jedzenia i jeszcze lepszego wina. Przez 11 dni będziemy eksplorować to niezwykłe miejsce poznając jego najciekawsze zakątki, smakując lokalne potrawy i poznając kulturę.  

GRUZJA, GEORGIA CZY SAKARTWELO?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Koszt – 4400 zł /os. 

Termin:  25 czerwca – 5 lipca 2022 – HURA SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

Kameralna grupa od 8 do 12 osób

Program: Kutaisi/ Tbilisi / Dawit Garedża / Udabno / Gurjani / Lagodekhi / Signagi  / Bodbe / Mccheta / Stepancminda / Przełęcz Arsha / Dolina Truso / Borjomi / Wardzia / Achalciche/ Kanion Martwili/ Mestii /Kanion Okatse/ Jaskinia Prometeusza/ Kutaisi 

                                                   Program:

 KUTAISI
Stolica regionu Imeretia i drugie, co do wielkości miasto Gruzji. Tutaj przylatujemy aby zacząć naszą podróż. Po przylocie od razu ruszamy do Tbilisi, ale pod koniec wyprawy wrócimy w ten region aby zobaczyć między innymi kanion Martwili, Katedrę Bagrati, Monastyr i Akademię Gelati, lokalny bazar, tajemniczą Jaskinię Prometeusza oraz przepięknie położony Kanion Okace.

TBILISI 

O powstaniu stolicy kraju jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Czas spędzony w Tbilisi poświęcimy na spokojne zwiedzanie stolicy,  aby nacieszyć się jej urokliwymi uliczkami, modernistycznym mostem pokoju, zielonymi wzgórzami i jazdą kolejką linową. Chętni będą mogli się udać do łaźni aby zażyć odrobinę relaksu.

DAWIT GAREDŻA

To jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszej podróży po Gruzji. Położony na półpustynnych stokach, z których rozciągają się niezapomniane widoki, a góry mienią się w słońcu różnorodnymi kolorami.  Znajduje się tutaj  kompleks jaskiń świątynnych, których historia sięga VI w. n.e. Miejsce założone przez św. Dawida, jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich, mnichów, którzy jako pierwsi krzewili chrześcijaństwo na terenie dzisiejszej Gruzji.

Podczas odwiedzin w klasztorze, czeka nas trochę wchodzenia pod górę, tropienie starodawnych fresków na ścianach jaskiń.

REGION KACHETII

To kraina znana nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. 

Czeka nas tutaj mnóstwo atrakcji, a wśród nich nocleg w winnicy prowadzonej przez naszego rodaka Marcina, wizyta w klasztorze żeńskim Św. Jerzego w Bodbe. Odwiedzimy także gruzińskiego gospodarza, który pokaże nam swoją winnicę i opowie o produkcji wina. W tym czasie kiedy my będziemy degustować lokalne trunki w ilości nielimitowanej, jego gruzińska mama przygotuje dla nas pyszny lunch. Czeka nas także pokaz pieczenia gruzińskiego chleba i nauka lepienia chinkali.

GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Swą nazwę zawdzięcza czasom, kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji i rozgrywały się tam krwawe bitwy. Obecnie jest ona całkowicie bezpieczna a jej widoki zapierają dech w piersiach. To absolutne „MUST SEE” dla wszystkich, którzy kochają górskie krajobrazy.

Po drodze odwiedzimy sztuczny Zbiornik Żinwali, malowniczo położoną twierdzę Ananuri, pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej Gudauri, przełęcz Krzyżową oraz czeka nas wycieczka do najbardziej rozpoznawalnej w Gruzji, Cerkwi Św. Trójcy (Gergeti) z pięknym widokiem na Kazbek oraz trekking na przełęcz Arsha lub do doliny Truso (w zależności od decyzji grupy).

PARK ZDROJOWY BORDŻOMI, SKALNE MIASTA I TWIERDZA RABATI

  Skalne miasto Wardzia pochodzi z XII/XIII w. Z jego nazwą związana jest pewna legenda. Ale zanim do niej dojdziemy, najpierw kilka słów o historii 🙂 Otóż Tamara I Wielka z rodu Bagratydów była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Była również fundatorką Wardzi.

Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamara towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”. 

Jadąc z Kazbegi na południe do Samcche-Dżawachetii, odwiedzimy baseny termalne w Bordżomi, skalne miasto Wardzia i twierdzę Rabati w Achalciche.

REGION SWANETII I WIOSKA USGHULI

Wracając w kierunku Kutaisi udamy się prosto do dzikiej Swanetii. Droga, która do niej wjedzie uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Kaukazie.  Stolicą regionu jest Mestia, gdzie spędzimy chwilę, głównie po to aby zrobić sobie wycieczkę autami terenowymi do Usghuli – wsi położonej na wysokości 2200 m.n.p.m u stóp Szchary czyli najwyższego szczytu Gruzji. Mówi się o niej, że jest to wioska na końcu świata. Położone w dolinie  4 osady: Zhibiani, Chvibiani, Chazhashi i Murkmeli, otoczone średniowiecznymi wieżami, tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Wioska w 1996 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Koszt -4400 zł/os. 

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych agroturystykach i hostelach. Pokoje w zależności od dostępności,  2, 3 i 4  osobowe z łazienkami.

Cena obejmuje:

 • Transport z kierowcą (samochód typu  Mercedes Sprinter lub podobny. W tym wliczono paliwo oraz parkingi.)
 • noclegi ze śniadaniami w Tbilisi (2), Kachetii (2), Stepantsmindzie (2), Wardzi/Achalcyche (1), Kutaisi (2), Mestii (1) 
 • Lunch u gruzińskiego gospodarza w Kachetii z nielimitowanym winem i czaczą, nim w roli tamady oraz pokazem pieczenia gruzińskich chlebków 
 • Pokaz lepienia chinkali 
 • Kolacje w Kachetii 
 • Bilety wstępów do wszystkich zwiedzanych obiektów (Wardzia, kolejka na Narikale, twierdza Rabati, park zdrojowy w Borjomi, winnica Kindzmarauli, kanion Okatse, Jaskinia Prometeusza, kanion Martivili) 
 • Przejazd autem terenowym (Mitsubishi Delica) pod monastyr Cminda Sameba oraz do Doliny Truso 
 • Przejazd autem terenowym w dwie strony na trasie Mestia – Ushguli
 • Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Kutaisi (ok 850 -1500 PLN)
 • Ewentualnych testów  PCR  (dotyczy osób nie zaszczepionych)
 • Posiłków poza lunchem i kolacją w Kachetii
 • Napojów
 • Ewentualnych szczepień (zalecane: tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A+ B, wścieklizna)
 • Wydatków własnych
 • Napiwków
 • Dodatkowych atrakcji (np. Łaźnia)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany

 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 •  I rata: 2000 zł – 30.03.2022
 • II rata: 1900 zł  – 30.05.2022
 • zwrot kosztów biletu w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

MICHAŁ SZUBA – Przewodnik

W branży turystycznej mam ponad 15 letnie doświadczenie i całym sobą czuję, że to jest to, czym się chcę w życiu zajmować. Uwielbiam ten moment, kiedy pakuję plecak i ruszam w kolejną wyprawę. Moim konikiem są kraje Azji zachodniej. Przez kilka lat mieszkałem w Gruzji, poznałem ją bardzo dobrze i za każdym razem  chętnie wracam do tego pięknego kraju. Może to dlatego, że najbardziej uwielbiam podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy ludzi, a podróżnicy traktowani są jak goście. I choć niewątpliwie Gruzja staje się coraz bardziej popularną destynacją, to wciąż są tu niezadeptane przez turystów miejsca, które warto odwiedzić. 

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz: