Gruzja to kraj słynący z gościnności, spektakularnych górskich krajobrazów, pysznego jedzenia i jeszcze lepszego wina. Przez 11 dni będziemy eksplorować to niezwykłe miejsce poznając jego najciekawsze zakątki, smakując lokalne potrawy i poznając kulturę.  

GRUZJA, GEORGIA CZY SAKARTWELO?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Koszt – 4400 zł /os. 

Termin:  25 czerwca – 5 lipca 2022 – HURA SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

Kameralna grupa od 8 do 12 osób

Program: Kutaisi/ Tbilisi / Dawit Garedża / Udabno / Gurjani / Lagodekhi / Signagi  / Bodbe / Mccheta / Stepancminda / Przełęcz Arsha / Dolina Truso / Borjomi / Wardzia / Achalciche/ Kanion Martwili/ Mestii /Kanion Okatse/ Jaskinia Prometeusza/ Kutaisi 

                                                   Program:

 KUTAISI
Stolica regionu Imeretia i drugie, co do wielkości miasto Gruzji. Tutaj przylatujemy aby zacząć naszą podróż. Po przylocie od razu ruszamy do Tbilisi, ale pod koniec wyprawy wrócimy w ten region aby zobaczyć między innymi kanion Martwili, Katedrę Bagrati, Monastyr i Akademię Gelati, lokalny bazar, tajemniczą Jaskinię Prometeusza oraz przepięknie położony Kanion Okace.

TBILISI 

O powstaniu stolicy kraju jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Czas spędzony w Tbilisi poświęcimy na spokojne zwiedzanie stolicy,  aby nacieszyć się jej urokliwymi uliczkami, modernistycznym mostem pokoju, zielonymi wzgórzami i jazdą kolejką linową. Chętni będą mogli się udać do łaźni aby zażyć odrobinę relaksu.

DAWIT GAREDŻA

To jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszej podróży po Gruzji. Położony na półpustynnych stokach, z których rozciągają się niezapomniane widoki, a góry mienią się w słońcu różnorodnymi kolorami.  Znajduje się tutaj  kompleks jaskiń świątynnych, których historia sięga VI w. n.e. Miejsce założone przez św. Dawida, jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich, mnichów, którzy jako pierwsi krzewili chrześcijaństwo na terenie dzisiejszej Gruzji.

Podczas odwiedzin w klasztorze, czeka nas trochę wchodzenia pod górę, tropienie starodawnych fresków na ścianach jaskiń.

REGION KACHETII

To kraina znana nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. 

Czeka nas tutaj mnóstwo atrakcji, a wśród nich nocleg w winnicy prowadzonej przez naszego rodaka Marcina, wizyta w klasztorze żeńskim Św. Jerzego w Bodbe. Odwiedzimy także gruzińskiego gospodarza, który pokaże nam swoją winnicę i opowie o produkcji wina. W tym czasie kiedy my będziemy degustować lokalne trunki w ilości nielimitowanej, jego gruzińska mama przygotuje dla nas pyszny lunch. Czeka nas także pokaz pieczenia gruzińskiego chleba i nauka lepienia chinkali.

GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Swą nazwę zawdzięcza czasom, kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji i rozgrywały się tam krwawe bitwy. Obecnie jest ona całkowicie bezpieczna a jej widoki zapierają dech w piersiach. To absolutne „MUST SEE” dla wszystkich, którzy kochają górskie krajobrazy.

Po drodze odwiedzimy sztuczny Zbiornik Żinwali, malowniczo położoną twierdzę Ananuri, pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej Gudauri, przełęcz Krzyżową oraz czeka nas wycieczka do najbardziej rozpoznawalnej w Gruzji, Cerkwi Św. Trójcy (Gergeti) z pięknym widokiem na Kazbek oraz trekking na przełęcz Arsha lub do doliny Truso (w zależności od decyzji grupy).

PARK ZDROJOWY BORDŻOMI, SKALNE MIASTA I TWIERDZA RABATI

  Skalne miasto Wardzia pochodzi z XII/XIII w. Z jego nazwą związana jest pewna legenda. Ale zanim do niej dojdziemy, najpierw kilka słów o historii 🙂 Otóż Tamara I Wielka z rodu Bagratydów była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Była również fundatorką Wardzi.

Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamara towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”. 

Jadąc z Kazbegi na południe do Samcche-Dżawachetii, odwiedzimy baseny termalne w Bordżomi, skalne miasto Wardzia i twierdzę Rabati w Achalciche.

REGION SWANETII I WIOSKA USGHULI

Wracając w kierunku Kutaisi udamy się prosto do dzikiej Swanetii. Droga, która do niej wjedzie uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Kaukazie.  Stolicą regionu jest Mestia, gdzie spędzimy chwilę, głównie po to aby zrobić sobie wycieczkę autami terenowymi do Usghuli – wsi położonej na wysokości 2200 m.n.p.m u stóp Szchary czyli najwyższego szczytu Gruzji. Mówi się o niej, że jest to wioska na końcu świata. Położone w dolinie  4 osady: Zhibiani, Chvibiani, Chazhashi i Murkmeli, otoczone średniowiecznymi wieżami, tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Wioska w 1996 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Koszt -4400 zł/os. 

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych agroturystykach i hostelach. Pokoje w zależności od dostępności,  2, 3 i 4  osobowe z łazienkami.

Cena obejmuje:

 • Transport z kierowcą (samochód typu  Mercedes Sprinter lub podobny. W tym wliczono paliwo oraz parkingi.)
 • noclegi ze śniadaniami w Tbilisi (2), Kachetii (2), Stepantsmindzie (2), Wardzi/Achalcyche (1), Kutaisi (2), Mestii (1) 
 • Lunch u gruzińskiego gospodarza w Kachetii z nielimitowanym winem i czaczą, nim w roli tamady oraz pokazem pieczenia gruzińskich chlebków 
 • Pokaz lepienia chinkali 
 • Kolacje w Kachetii 
 • Bilety wstępów do wszystkich zwiedzanych obiektów (Wardzia, kolejka na Narikale, twierdza Rabati, park zdrojowy w Borjomi, winnica Kindzmarauli, kanion Okatse, Jaskinia Prometeusza, kanion Martivili) 
 • Przejazd autem terenowym (Mitsubishi Delica) pod monastyr Cminda Sameba oraz do Doliny Truso 
 • Przejazd autem terenowym w dwie strony na trasie Mestia – Ushguli
 • Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Kutaisi (ok 850 -1500 PLN)
 • Ewentualnych testów  PCR  (dotyczy osób nie zaszczepionych)
 • Posiłków poza lunchem i kolacją w Kachetii
 • Napojów
 • Ewentualnych szczepień (zalecane: tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A+ B, wścieklizna)
 • Wydatków własnych
 • Napiwków
 • Dodatkowych atrakcji (np. Łaźnia)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany

 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 •  I rata: 2000 zł – 30.03.2022
 • II rata: 1900 zł  – 30.05.2022
 • zwrot kosztów biletu w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

MICHAŁ SZUBA – Przewodnik

W branży turystycznej mam ponad 15 letnie doświadczenie i całym sobą czuję, że to jest to, czym się chcę w życiu zajmować. Uwielbiam ten moment, kiedy pakuję plecak i ruszam w kolejną wyprawę. Moim konikiem są kraje Azji zachodniej. Przez kilka lat mieszkałem w Gruzji, poznałem ją bardzo dobrze i za każdym razem  chętnie wracam do tego pięknego kraju. Może to dlatego, że najbardziej uwielbiam podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy ludzi, a podróżnicy traktowani są jak goście. I choć niewątpliwie Gruzja staje się coraz bardziej popularną destynacją, to wciąż są tu niezadeptane przez turystów miejsca, które warto odwiedzić. 

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz: