Od początku 2020 roku z utęsknieniem wyczekiwaliśmy tego momentu i w końcu TAK! – Gruzja znów przyjmuje turystów. Szybko więc przygotowaliśmy dla Was najlepszy program (oczywiście dopasowany do aktualnych zasad sanitarnych) i zapraszamy na tygodniową objazdówkę po tym niezwykłym kraju. Gruzja słynie z gościnności, spektakularnych górskich krajobrazów, pysznego jedzenia i jeszcze lepszego wina, czego obiecujemy – nie zabraknie!

GRUZJA, GEORGIA CZY SAKARTWELO?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Koszt – 4230 PLN

Termin:  25 czerwca – 3 lipca 2022 – HURA SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

Kameralna grupa do 12 osób

Program: Tbilisi / Dawit Garedża / Udabno / Gurjani / Signagi  / Bodbe / Mccheta / Stepancminda / Wąwóz Dariali/ Borjomi / Wardzia / Achalciche /Paravani/ Kanion Dashbashi /Tbilisi

TBILISI 

O powstaniu stolicy kraju jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Czas spędzony w Tbilisi poświęcimy na spokojne zwiedzanie stolicy,  aby nacieszyć się jej urokliwymi uliczkami, modernistycznym mostem pokoju, zielonymi wzgórzami i jazdą kolejką linową. Na koniec udamy się do łaźni aby zażyć odrobinę relaksu.

DAWIT GAREDŻA

To jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszej podróży po Gruzji. Położony na półpustynnych stokach, z których rozciągają się niezapomniane widoki, a góry mienią się w słońcu różnorodnymi kolorami.  Znajduje się tutaj  kompleks jaskiń świątynnych, których historia sięga VI w. n.e. Miejsce założone przez św. Dawida, jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich, mnichów, którzy jako pierwsi krzewili chrześcijaństwo na terenie dzisiejszej Gruzji.

Podczas odwiedzin w klasztorze, czeka nas trochę wchodzenia pod górę, tropienie starodawnych fresków na ścianach jaskiń.

REGION KACHETII

To kraina znana nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. 

Czeka nas tutaj mnóstwo atrakcji, a wśród nich nocleg w winnicy prowadzonej przez naszego rodaka Marcina, wizyta w klasztorze żeńskim Św. Jerzego w Bodbe. Odwiedzimy także gruzińskiego gospodarza, który pokaże nam swoją winnicę i opowie o produkcji wina. W tym czasie kiedy my będziemy degustować lokalne trunki w ilości nielimitowanej, jego gruzińska mama przygotuje dla nas pyszny lunch. Czeka nas także pokaz pieczenia gruzińskiego chleba i nauka lepienia chinkali.

GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Swą nazwę zawdzięcza czasom, kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji i rozgrywały się tam krwawe bitwy. Obecnie jest ona całkowicie bezpieczna a jej widoki zapierają dech w piersiach. To absolutne „MUST SEE” dla wszystkich, którzy kochają górskie krajobrazy.

Po drodze odwiedzimy sztuczny Zbiornik Żinwali, malowniczo położoną twierdzę Ananuri, pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej Gudauri, przełęcz Krzyżową oraz czeka nas wycieczka do najbardziej rozpoznawalnej w Gruzji, Cerkwi Św. Trójcy (Gergeti) z pięknym widokiem na Kazbek oraz trekking na przełęcz Arsha lub do doliny Truso (w zależności od decyzji grupy).

PARK ZDROJOWY BORDŻOMI, SKALNE MIASTA I TWIERDZA RABATI

  Skalne miasto Wardzia pochodzi z XII/XIII w. Z jego nazwą związana jest pewna legenda. Ale zanim do niej dojdziemy, najpierw kilka słów o historii 🙂 Otóż Tamara I Wielka z rodu Bagratydów była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Była również fundatorką Wardzi.

Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamara towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”. 

Jadąc z Kazbegi na południe do Samcche-Dżawachetii, odwiedzimy baseny termalne w Bordżomi, skalne miasto Wardzia i twierdzę Rabati w Achalciche.

Jezioro Paravani i trekking do Kanionu Dashbashi

Wracając z Wardzi do Tbilisi odwiedzimy piękne wulkaniczne jezioro położone na płaskowyżu w otoczeniu sięgających 3000 m n.p.m. gór.  Jego kolor zmienia się w zależności od warunków pogodowych. Jest to świetne miejsce do odpoczynku, podczas przejazdu, w którym można w położonych nad jeziorem knajpkach spróbować lokalnej rybki i podziwiać zachwycającą naturę. Czeka nas też krótki trekking do kanionu Dashbashi. Został wyżłobiony przez rzekę w wulkanicznym płaskowyżu. Zapewne będąc tam nie będziecie się mogli oprzeć kąpieli w orzeźwiającej rzece a różnorodne kształty skał i spływająca po nich woda będzie miłym widokiem dla oka.

Koszt –4230

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych agroturystykach i hostelach. Pokoje w zależności od dostępności,  2, 3 i 4  osobowe z łazienkami.

Cena obejmuje:

 • Transport po Gruzji (samochód typu Mercedes Sprinter z kierowcą)

   

 • 3 noclegi ze śniadaniem w hostelu w Tbilisi (pierwszego dnia early checkin i krótki nocleg ostatniego dnia przed wylotem do PL)

 • 5 noclegów ze śniadaniem guesthousach ( 2x Kachetia, 2x Kazbegi, 1x Wardzia)

 • 5 kolacji w guesthousach

 • Lunch u gruzińskiego gospodarza w Kachetii z nielimitowanym winem i czaczą

 • Pokaz pieczenia gruzińskich chlebków i nauka lepienia chinkali

 • Wstępy do wszystkich zwiedzanych obiektów ( skalne miasto Wardzia, kolejka na Narikale, twierdza Rabati, baseny termalne w Bordżomi, łaźnia turecka w Tbilisi) 

 • W Kazbegi przejazd autem terenowym (Mitsubishi Delica) do wąwozu Dariali na wodospady.

 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Tbilisi (ok 1000 -1400 PLN) Gdańsk – Tbilisi (800 -1200 zł)
 • Testu PCR w języku angielskim przed wylotem 390 zł -450 zł
 • Testu PCR w 3 dniu pobytu w Gruzji (dotyczy osób nie zaszczepionych)
 • Testu antygenowego po przylocie do Polski zwalniającego z kwarantanny
  (dotyczy osób nie zaszczepionych)
 • Opłat związanych z koniecznością ewentualnej kwarantanny w Gruzji po uzyskaniu pozytywnego wyniku PCR
 • Kolacji w Tbilisi (około 180 zł)
 •  W razie potrzeby dodatkowych posiłków w trakcie dnia
 • Napojów
 • Ewentualnych szczepień (zalecane: tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A+ B, wścieklizna)
 • Wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany

Istnieje możliwość wydłużenia pobytu o 3 dni w hotelu w Batumi. Dopłata do dodatkowego pobytu (hotel 4 gwiazdowy ze śniadaniem) Transport Tbilisi – Batumi, Batumi Tbilisi – 140 euro/os

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

 
 
 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500 zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2490 zł – do 30 kwietnia 2022
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 4 dni po zakupie biletów
 • III rata: 1240 zł na lotnisku przed wylotem.

Wyprawę prowadzi:

MICHAŁ SZUBA – Przewodnik

Michał od 15 lat pracuje w turystyce. Prowadził hostele w Polsce, Austrii i Włoszech, pomagał w działaniu biura przyjazdowego, tworzył biznesplan dla Bed&Breakfast w Libanie i ma swoje biuro podróży w Gruzji. Kocha podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy, a turyści traktowani są jak goście. 

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz: