Zapraszamy na autorską wyprawę do Kirgistanu, która łączy tradycyjny road trip z trekkingiem do położonego na wysokości 3600 m n.p.m jeziora Ala-Kul. Czekają na nas malownicze górskie krajobrazy, a wśród nich między innymi:  święte źródła Manjyly-Ata, bajkowy kanion Skazka,  wodospad Barskoon, przełęcz Sarymoynak i rejs po jeziorze Issyk – Kul. Będziemy spać w jurtach, wspinać się na kilkutysięczne przełęcze, odwiedzać nomadów i podziwiać prehistoryczne petroglify. Dla chętnych będzie możliwość jazdy konnej i pokaz gotowania potraw z baraniny.

 

Kirgistan, Republika Kirgiska

Przodkowie Kirgizów wywodzą się z koczowniczych mongolskich plemion oraz pierwotnych górali zamieszkujących łańcuch górski Tienszan. Ludowi Kirgistanu dało początek 40 plemion, czego pamiątką jest kirgiska flaga przedstawiająca słońce z 40 promieniami. Przez Kirgistan do Europy biegł kiedyś Jedwabny Szlak. Dziś nadal mieszkańcy i turyści korzystają z tych samych dróg,  z tą tylko różnicą, że przemieszczają się samochodami a nie na wielbłądach.

Wybierz się z nami do tego niezwykłego kraju, gdzie ośnieżone szczyty kilku tysięczników rozciągają się przez doliny, wąwozy i turkusowe jeziora. Jadąc z Pakuj, nie tylko odwiedzisz największe atrakcje w kraju, ale doświadczysz Kirgistanu w najlepszym i najciekawszym wydaniu, podczas licznych spotkań z mieszkańcami, trekkingu i biwaku w namiotach.  

Koszt: 6195zł/os

Termin: 18 -29 lipca 2022 – (hurra są jeszcze wolne miejsca)

Kameralna grupa: 8-12 osób

Trudność: umiarkowana

Program:

Biszkek

W stolicy będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty w mieście. Przespacerujemy się Aleją Chui, odwiedzimy plac Ala Too, “Biały dom” i pomnik Manasa. Zrobimy zakupy na lokalnym bazarze i zobaczymy park Panfilova oraz  “przesunięty” pomnik Lenina. Miasto nie jest specjalnie ładne, ale ma swój charakterystyczny radziecki klimat. .

Wyjedziemy także poza Biszkek, aby zobaczyć słynną wieżę Burana. Ta kamienna, 25 metrowa budowla zbudowana została w IX wieku i pierwotnie była minaretem, będącym częścią wielkiego, starożytnego miasta Balasagun. Przez lata była narażona na liczne trzęsienia ziemi, oraz grabieże, jednak w  1970 roku została odrestaurowana i dzięki temu obecnie można ją zwiedzać.  

Orto Tokoy, Song-Kol i nocleg w tradycyjnych kirgiskich jurtach

Niedaleko wioski Kochkor nad rzeką Chu mieni się pięknymi kolorami, zbiornik wodny Orto Tokoy.  Otaczają go góry w kolorze węgla drzewnego, które nadają scenerii dodatkowego uroku.  Otwarty w 1956 roku zalew, jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, chcących złowić Osmana, czy Pstrąga Śnieżnego. Czasem wokół zbiornika można spotkać stado wielbłądów. Jest to jedno z niewielu miejsc na jedwabnym szlaku Kirgistanu, gdzie można je zobaczyć.

Song-Kol- to dość płytkie jezioro, położone na wysokości 3016 m n.p.m, w otoczeniu surowych gór i na zachwycającym rozmiarami płaskowyżu. Przez większość roku jest pokryte śniegiem, ale latem zamienia się w lśniącą turkusem oazę. Dookoła jeziora stoją liczne jurty, w których spędzimy nocleg.

Manjyly-Ata i Kanion Skazka

Manjyly Ata to święte miejsce dla mieszkańców Kirgistanu. Choć nie jest to popularne dla turystów, od zawsze przyciąga miejscowych pielgrzymów. Kirgizi wierzą, że Manjyly Ata to dolina świętych źródeł, których lecznicze wody mogą wyleczyć każdą chorobę. To miejsce jest szczególnie popularne wśród tych, którzy chcą mieć dzieci. Jedna z historii mówi, że pewna młoda para udała się tam, aby poprosić o dziecko, a potem urodził się Manas, bohater narodowy, który słynie z zjednoczenia plemion kirgiskich, co opisane jest w eposie o Manasie.  To jeden z najstarszych i najważniejszych wierszy w literaturze kirgiskiej.

Po wizycie w Manjyly – At ruszymy do kanionu Skazka aby podziwiać jego nieprawdopodobnie piękne, czerwono- pomarańczowe formacje skalne. Swój wygląd zawdzięczają erozji wietrznej.  Kolory i kształtowane przez tysiące lat różnorakie kształty, zachwycają i są absolutnie obowiązkowym punktem do odwiedzenia.

Sarymoynak, Barskoon i Jeti Oguz

Sarymoynak to wysoka przełęcz na wysokości 3,133 m n.p.m., położona w górach Tian Shan w regionie Issyk-Kul. Wiedzie do niej żwirowa droga zwna A364, która łączy wsie Barskoon i Kara-say.  Przejedziemy nią do wąwozu Barskoon, aby stamtąd udać się nad wodospady. Następnie czeka nas wizyta w Jeti Oguz, skąd będziemy mogli podziwiać formacje z czerwonego piaskowca zwane „7 byków”.

Karakol

Karakol jest to małe miasteczko stanowiące doskonałą bazę wypadową w otaczające je góry czy dolinę rzeki Karakol, która jest przepięknym płaskim terenem przez, który przepływa rzeka. Po jej bokach wznoszą się skały porośnięte drzewami. Poza niesamowitymi krajobrazami warto zwiedzić samo miasteczko, które ma ciekawe wpływy kulturalne i architektoniczne. Warto zobaczyć tam drewniany meczet dungański, rynek, muzeum opowiadające historię tego regionu i prawosławną świątynię.

Trekking do jeziora Ala – Kul

Trekking rozpoczniemy z głębi doliny Krakolu, dokąd dowiezie nas kierowca. Następnie wyruszymy na naszą 3 dniową wspinaczkę do polodowcowego jeziora Ala-Kul, leżącego na wysokości ok. 3560 m n.p.m. Dosłownie nazwa Ala-kul oznacza „różnorodne jezioro”, lecz akwen ten swoją nazwę wziął prawdopodobnie od gór Ala-Tau leżących dalej na północ. Trekking wiedzie przez malowniczą dolinę i wioski Altyn-Arashan oraz Ak-Suu.  Najwyższym punktem trekkingu będzie przełęcz Teleti 3802 m n.p.m. Podczas trekkingu śpimy w namiotach. Samo przejście wymaga dobrej kondycji ale piękno gór, niesamowity kolor jeziora i  dzika przyroda, z pewnością wynagrodzą nam trudny wspinaczki.

 Dolina Jyrgalan, Czołpon-Ata i prehistoryczne  petroglify.

Położona na dalekim wschodzie Kirgistanu Jyrgalan, jest małą, idylliczną doliną, z licznymi, zielonymi szczytami i świeżym górskim powietrzem. Można tu zanurzyć się w kirgiskiej kulturze i tradycji, pielęgnowanej od pokoleń. Położona w samym sercu gór Tian Shan dolina Jyrgalan jest idealnym miejscem aby doświadczyć tego, co w Kirgistanie najlepsze – spektakularnej przyrody i lokalnej społeczności, która chętnie podzieli się swoją słynną kirgiską gościnnością.

Z Jyrgalan ruszymy do Czołponaty, jednego z najsłynniejszych kurortów nad jeziorem Issyk-Kul, gdzie zostały znalezione prehistoryczne rysunki naskalne, tak zwane petroglify, które mogą mieć nawet 3500 lat.

Jezioro Issyk-Kul

To chyba największa atrakcja turystyczna Kirgistanu. Jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie. W dodatku, nigdy nie zamarza.  Jego błękitno-turkusowy kolor i majestatyczne szczyty gór tworzą krajobraz jak z bajki. Nie dziwi zatem, że co roku jezioro odwiedzają tłumy turystów, a swoje domy letniskowe mieli tu kiedyś politycy tacy jak Breżniew czy Jelcyn.

Koszt – 6195zł/os

Cena obejmuje:

 • przejazdy prywatnym minibusem (Mercedes Sprinter lub podobny), lokalnego kierowcę, opłaty drogowe, paliwo, transfery z i na lotnisko,
 • noclegi w pokojach 2-4 osobowych w agroturystykach i hotelu (Biszkek) i w jurtach.
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • wyżywienie: dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja) oprócz trekkingu. 
 • 4 kuchenki turystyczne, gazowe, do gotowania posiłków podczas trekkingu.
 • 1,5h rejs statkiem po jeziorze Issyk-Kul
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)
 • opiekę kirgiskiego przewodnika górskiego podczas 3-dniowego trekkingu do jeziora Ala-Kul
 • dla chętnych pokaz przygotowania potraw z barana (połączone z własnoręcznym oporządzeniem)

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego (ok 2500 -2900 zł)
 • wyżywienia podczas trekkingu (zalecamy zabranie ze sobą żywności liofilizowanej na 2 dni, ewentualnie zakupy będzie można zrobić w Karakol przed trekkingiem)
 • dodatkowych posiłków w ciągu dnia,
 • sprzętu niezbędnego do trekkingu w tym namiotu/karimat/śpiworów
 • napojów
 • atrakcji fakultatywnych np dla chętnych wynajmu konia na przejażdżkę nad jeziorem Song-kol
 • wydatków własnych
 • testów PCR
 • szczepień (nie ma obowiązkowych, są zalecane: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny,  wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu, covid -19)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter trekkingowo – backpackerski.  Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w momencie zapisu. Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.
 • I rata: 2500zł – do 15.05.2022
 • II rata: zwrot kosztów biletu – do 30.05.2022
 • III rata: 3195zł – płatne do 30.06.2022

Wyprawę prowadzi:

Michał Szuba

Michał od 15 lat pracuje w turystyce. Prowadził hostele w Polsce, Austrii i Włoszech, pomagał w działaniu biura przyjazdowego, tworzył biznesplan dla Bed&Breakfast w Libanie i ma swoje biuro podróży w Gruzji. Kocha podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy, a turyści traktowani są jak goście.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: