Warsztaty taneczne „Zatańcz ze mną na Kubie” to idealny sposób na naukę salsy z elementami rumby i bachaty połączoną ze zwiedzaniem wyspy. A jest co zobaczyć! Kuba nie bez powodu nazwano „Perłą Karaibów” . Ten pełen słońca, rumu i starych, kolorowych, samochodów kraj, od pokoleń jest inspiracją dla artystów i muzyków. To także prawdziwa mekka dla tych, którzy chcą zgłębić sekrety tańca. Salsa jest tu codziennością, a Kubańczycy to jeden z najbardziej roztańczonych narodów świata. Czują muzykę całym swoim ciałem a ich taniec jest często gwałtowny i niezwykle zmysłowy. Przemawia przez nich pierwotna, nieokrzesana energia, której się nie da podpatrzeć czy nauczyć. Kubańczycy po prostu mają taniec we krwi.

WARSZTATY TANECZNE

Zajęcia będą odbywały się codziennie z wyjątkiem 3 dni w hotelu w Varadeo i ostatnim dniem w Hawanie. Naukę rozpoczynamy w profesjonalnej szkole tańca, a następnie ruszymy z instruktorem w podróż po Kubie, podczas której każdego dnia zapewniamy 1 -2 godziny ćwiczeń. Rodzaje tańca, które będziesz się uczył, to kubańska salsa z elementami rumby, bachaty oraz reggaeton. Do tego wieczorne wyjścia na dyskoteki i do miejsc z muzyką na żywo.

Zajęcia prowadzi: Eric Morales Gamez z Salsabor a Cuba

Erik Morales Gamez to nauczyciel tańca z wieloletnim doświadczeniem. Założył dwie własne szkoły: Casona del son i 8 lat temu Salsabor a Cuba. Poza szkołą uczył tańca i występował na pokazach między innymi w Ballet Acuatico, Hotel Brisas, Hotel Florida, Centro de la musica de Camagüey, Nacional Cabaret Parisie i Abdashe Show Company. Wziął także udział na Festiwalu Fanta w Bułgarii oraz prowadził zajęcia na niemieckim statku wycieczkowym Havana Rumbana.

Chcesz sprawdzić jak tańczy Erik, zobacz ten film 👇

Koszt – 6750 zł  + 250 euro/os  – 16 dni

Termin: 31 marca – 15 kwietnia 2022

Kameralna grupa: 8- 12 osób

Typ wyjazdu: Intensywny

Program:

HAWANA

Głośna i roztańczona Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jedni ją kochają, inni nienawidzą ale koniecznie trzeba ją zobaczyć aby wyrobić sobie własne zdanie. Przejechać się kolorowym kabrioletem z lat 50, odwiedzić knajpki, w których bywał Hemingway, pójść na reggaaton do Casa de la musica czy po prostu zagubić się w uliczkach hawańskiej starówki. Przetańczymy tu niejedną  lekcję salsy i nie jedną noc, czy to na Maleconie, czy w barze z muzyką na żywo, to jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

VIŃALES

Położona w północno-zachodniej części Kuby, słynie z upraw tytoniu, porośniętych zielenią Mogotów i dróg w odcieniu pomarańczy. Miasteczko, choć niewielkie ma swój niebywały urok. Wzdłuż głównej ulicy stoją nisko zabudowane domki, a na każdym z ganków stoją drewniane bujane fotele. Wieczorami mieszkańcy rozsiadają się wygodnie i obserwują toczące się leniwie życie. Spędzimy tu cały dzień, najpierw udając się na konną wycieczkę po plantacji tytoniu, a później eksplorując indiańską jaskinię. Pod wieczór podjedziemy na punkt widokowy, aby obejrzeć zachód słońca, który dodatkowo spotęguje piękno tej bajkowej doliny. 

SANTA CLARA

Mówi się, że być na Kubie i nie zobaczyć Mauzoleum Che Guevary, to prawie jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. Może to dlatego, że ten latynoamerykański lekarz i rewolucjonista, zapisał się w dziejach wyspy grubymi literami i do tej pory Che Guevara na Kubie jest traktowany jak narodowy bohater. Santa Clara to miejscowość, gdzie odbyła się ostatnia zwycięska bitwa rewolucji kubańskiej, po której Fulgencio Batista musiał opuścić wyspę. Mauzoleum wybudowano aby upamiętnić to wydarzenie. W tym wielkim, komunistycznym gmachu spoczywają szczątki legendarnego rewolucjonisty. Znajduje się tu muzeum poświęcone jego życiu, oraz tzw. wieczny ogień, zapalony przez Fidela Castro. Poza zwiedzaniem czekają nas oczywiście lekcje salsy z naszym nauczycielem Erikiem.

CAMAGÜEY

To istny labirynt nieregularnie rozrzuconych ulic, które co chwilę rozwidlają się i łączą w miejskie place, a czasem po prostu prowadzą do ślepych zaułków. Tak skomplikowana sieć drogowa związana była z koniecznością obrony miasta przed atakami piratów. Camagüey jest malownicze, zachwyca domami we wszystkich kolorach tęczy i pełnymi zieleni podwórkami. Symbolem miasta jest tinajón – gliniany garnek, służący do przechowywania wody deszczowej oraz żywności. Podobno, gdy napijesz się wody z tego garnka wraz ze swoim partnerem to jest szansa na miłość do końca życia. Korzystając z prywatnych znajomości naszego pilota, będziemy mieli okazję odwiedzić bardzo miłych gospodarzy, których córka specjalnie dla nas zagra prywatny koncert na wiolonczeli.

SANTIAGO DE CUBA

Wciśnięte między góry Sierra Maestra a morze, jest drugim co do wielkości miastem na Kubie. Zdecydowanie jest ono najbardziej roztańczonym miastem na Kubie, szczególnie latem, kiedy odbywa się tu słynny na całą wyspę Karnawał. My wprawdzie karnawału nie zobaczymy, ale i tak muzyki i tańca nam nie zabraknie. Kluby i bary w tym mieście nie cichną nawet za dnia, ponieważ muzycy przygotowują się do wieczornych występów. To właśnie z takich lokalnych barów, wywodzą się najznakomitsi kubańscy muzycy, np. członkowie zespołu Buena Vista Social Club. Z prowincji Oriente wywodzi się także ludowy taniec son, który zrodził się z połączenia muzyki hiszpańskiej i afrykańskich rytmów. Wyróżnia go bardzo precyzyjna praca stóp i gwałtowne pauzy. Z połączenia son i rumby wywodzi się kubańska odmiana salsy. O Kubańczykach z Santiago de Cuba, mówi się, że noszą w sobie afrykańską iskrę. Tańczą intensywniej, tak jakby wkładali w to całą swoją seksualność, a reggaeton przeradza się u nich w autentyczny, energetyczny szał. W Santiago będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić dom Diego Velázqueza, Katedrę, Park Cespedes, schody Padre Pico i cmentarz na którym został pochowany Fidel Castro.

 

SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ MIŁOSIERNEJ Z EL COBRE

Historia tego sanktuarium sięga XVI wieku, kiedy to jeden z hiszpańskich konkwistadorów Alfons de Ojeda przywiózł dla lokalnego wodza figurkę Matki Boskiej. Wódz widząc, że jego lud nie jest zadowolony z podarku, wyrzucił go do morza. Figurka dryfowała po wodzie prawie sto lat, aż wyłowili ją trzej chłopcy. Zdumieli się mocno, kiedy okazało się, że Matka Boska, trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus, choć świeżo wyjęta z wody, jest całkowicie sucha. Na figurce znajdował się napis: „ Yo soy la Virgen de la Caridad”, co oznacza Jestem Dziewicą Miłosierdzia. Zaskoczeni chłopcy odnieśli znalezisko do lokalnych władz. Te zdecydowały wybudować dla Matki Boskiej małą kaplicę w miejscowości Barajagua. Ponieważ figurka regularnie znikała, a następnie tajemniczo się pojawiała, przeniesiono ją do kościoła w El Cobre, by mieć na nią oko. Niestety stamtąd również znikała. Kiedy pewnego dnia znaleziono ją na szczycie jednego ze wzgórz pobliskiej Sierra Maestra i uznano, że widocznie w tym miejscu chce spocząć Matka Boska. Na szczycie wzniesienia zbudowano kościół, który przetrwał do dziś. W 1916 roku Matka Boska z El Cobre została oficjalnie ogłoszona patronką Kuby przez papieża Benedykta XV, a Jan Paweł II odwiedzający wyspę w 1998 roku, osobiście ukoronował figurę. Chwilę tę upamiętniono popiersiem naszego papieża, które stoi przed wejściem do bazyliki.

patronkę Kuby figurki przedstawiającej Dziewicę Miłosierdzia.

Czytaj dalej na blogu: https://www.dalekoniedaleko.pl/miedz-sloneczniki-i-niepozorna-figurka-matki-boskiej/

TRINIDAD

To jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki a obok malownicza Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. To jedno z tych miejsc, gdzie chciałoby się zostać dłużej, zagubić się w uliczkach, usiąść w jednej z lokalnych kawiarni i poobserwować mieszkańców. Wieczory będziemy spędzać tanecznie i imprezowo. Czeka nas wizyta w najsłynniejszej kubańskiej dyskotece, która znajduje się w jaskini. Do tego pojedziemy na kubańskie ranczo z prywatnym wodospadem oraz pysznym kreolskim jedzeniem. A jakby tego było mało, to na rancho zawiezie nas prawdziwy kubański  „el camión”.

CAYO IGUANA

Ta mała, rajska i bezludna wyspa oddalona jest o 2 godziny drogi katamaranem od Trinidadu. Jak sama nazwa wskazuje, na wyspie roi się od legwanów, które są ciekawskie i często podchodzą blisko, aby się przyjrzeć odwiedzającym je turystom. Na co dzień nie ma tu ludzi, więc pewnie będziemy dla nich większą atrakcją niż one dla nas. 😉 W pakiecie wycieczki jest rejs katamaranem, obiad na plaży i darmowe drinki. Po drodze czeka nas także snorkeling w krystalicznie czystych wodach morza karaibskiego.  

EL NICHO

Wyjeżdżając z Trinidadu do Cienfuegos, skręcimy do położonego w masywie górskim Sierra del Escambray, parku przyrodniczego, którego najbardziej spektakularną atrakcją jest piękny, wysoki na 30 metrów wodospad. Szlak wiedzie przez kilka malowniczych zatoczek, w których można zażywać kąpieli. Ostatnim punktem na szlaku jest tzw mirrador, z którego rozciąga się piękny widok na  pasmo górskie Escambray. W Parku El Nicho zrobimy sobie kilkugodzinny relaks, połączony ze spacerem i obiadem.

CIENFUEGOS

To miasto zwane jest „kubańskim Paryżem”. Pachnie morską bryzą i wyróżnia się na tle innych miast, przede wszystkim ładnie zachowaną kolonialną architekturą. W Cienfuegos spędzimy jeden dzień i odwiedzimy kilka ważnych dla Kubańczyków miejsc takich jak: Parque José Martí, czy pomnik Bennego Moré, którego uważa się za jednego z najważniejszych kubańskich piosenkarzy wszech czasów. Wieczorem udamy się do Palacio de Valle, gdzie przy dźwiękach rozbrzmiewającej na żywo salsy wzniesiemy toast za wspaniałe kobiety, zmieniające świat.

VARADEO

Ostatnie dni na Kubie spędzimy w hotelu, gdzie będzie czas na prawdziwy relaks i odpoczynek.Będziemy opalać się, pływać, popijać drinki i podziwiać zachody słońca. Varadeo to kurort z najpiękniejszą i najdłuższą plażą na Kubie, a według wielu podróżniczych opinii, także jedną z najładniejszych na Karaibach. To idealne miejsce, nacieszyć się słońcem przed powrotem do domu.

Koszt – 6750 zł  + 250 euro/os

Cena obejmuje:

 • 13 noclegów ze śniadaniami w domach Kubańczyków tzw. casas particulares. Pokoje 2 osobowe
 • 2 noclegi w hotelu 5 * All Inclusive w Varadeo
 • kurs salsy z profesjonalnym instruktorem kubańskim (18 godzin)
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • prywatny bus z kierowcą na całej trasie
 • trzygodzinna wycieczka objazdowa po Hawanie oldschoolowym kabrioletem
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc
 • wycieczkę konną po plantacji tytoniu w Vińales
 •  wycieczkę do jaskini „La cueva del Indio”
 • prywatny koncert na wiolonczeli w Camaguey
 • wycieczkę do Bazyliki El Cobre
 • rejs katamaranem na rajską plażę Iguana, bezpłatne drinki i obiad w cenie
 • wstęp do dyskoteki mieszczącej się w jaskini + welcome drink**
 • wizytę na kubańskim rancho połączoną z kąpielą w wodospadzie i pysznym obiadem (oryginalna kuchnia kreolska); dla osób jeżdżących konno możliwość odpłatnej wycieczki konnej nad wodospad (dodatkowo płatne 20 euro za ok 2,5 godz wycieczki. )
 • wycieczkę nad wodospad El Nicho
 • opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota, bardzo dobrze znającego specyfikę kraju, pokazującego grupie nie tylko najważniejsze atrakcje ale także miejsca unikalne i niesztampowe
 • przewodnika anglojęzycznego w Santa Clara, Camaguey i Santiago de Cuba.
 • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:  

 • biletów lotniczych (2800zł – 3500 zł/os.)
 • testów na covid (jeśli będą wymagane)
 • obiadów i kolacji (od 10 do 35 euro za posiłek)
 • napojów (woda ok 2 euro, piwo i drinki od 3,5 do 6 euro)
 • leżaków i parasoli na plaży (cena 4-5 euro za os.)
 • karty turysty – ok 120 zł
 • szczepień (zalecane: błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna, covid)
 • dodatkowego ubezpieczenia np od rezygnacji z wyjazdu
 • wydatków własnych
 • dodatkowych lekcji salsy

 Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Kuba to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, lub nie da się tam dojechać z powodu jakiś ograniczeń. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, aby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” poza hotelem w Varadeo nie jest przewidziany 😉

** jeśli obiekt będzie otwarty i nie objęty restrykcjami sanitarnymi z powodu pandemii

 

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 01.02.2022
 • II rata: 3250 zł – 01.03.2022
 • III rata 250 euro– płatna gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi: Monika Gutierrez

Natura optymistki, dusza podróżniczki. Jako Prezes Fundacji Kadry ze świata przez wiele lat pomagała spełniać marzenia dzieci z Domów Dziecka, organizując dla nich wyprawy po świecie. Sama odwiedziła kilkadziesiąt krajów, często docierając do wyjątkowych miejsc i poznając wspaniałych ludzi. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Kuba, dlatego jak tylko może, wraca na tę niezwykłą wyspę. Więcej o jej kubańskiej fascynacji znajdziecie na Facebooku, na rodzinnym funpagu Los Gutierrez Family. W Pakuj Plecak jest specjalistką od trudnych zadań. Zawsze całym sercem angażuje się w przygotowanie wypraw i dba o życzliwą i przyjacielską atmosferę. Uwielbia przysiąść na plaży z ciekawą książką, a z każdej podróży przywozi sobie maskę do kolekcji.

Zapisz się na Warsztaty Taneczne

Telefonicznie: 693 013 113 lub poprzez formularz: