Kuba nie bez powodu jest nazywana perłą Karaibów. Ta, pełna słońca wyspa, słynie z produkcji cygar, oldschoolowych, kolorowych samochodów, wszechobecnej salsy i roztańczonych Kubańczyków. Ale jest również od pokoleń inspiracją dla artystów i muzyków. Poznamy Was z fantastycznymi Kubańczykami, którzy chętnie opowiedzą Wam o życiu na wyspie. Będziemy się szkolić w fotografii portretowej, dokumentalnej, krajobrazowej i nocnej. Nie zabraknie też czasu na dobrą zabawę i błogi relaks!

Jedziemy na Kubę, by zobaczyć i sfotografować jej prawdziwe oblicze. Zwiedzimy najważniejsze, topowe atrakcje, ale będziemy też wnikać głębiej. Spędzimy dużo czasu z mieszkańcami, zobaczymy jak żyją, pracują i jak się bawią. Dowiemy się jak wygląda komunizm w XXI wieku – odwiedzimy sklepy na kartki i doświadczymy kultu Che. Znamy Kubę na wylot, mamy tam przyjaciół (a połowa z nas rodzinę), dzięki czemu mogliśmy przygotować naprawdę unikalną trasę i zaprosić Was w miejsca, gdzie przeciętny turysta nie będzie miał wstępu. Będziemy Was wozić kolorowymi kabrioletami z lat 50, upijać mojito i wspólnie przetańczymy noc w jaskini. Czeka Was wizyta na kubańskim ranczo, rejs katamaranem na rajską wyspę Iguana, plantacje tytoniu, ale przede wszystkim odkrywanie najlepszych fotograficznie miejsc na wyspie. Jesteśmy absolutnie pewni, że przyjaźni Kubańczycy, kolonialne zabytki, spektakularne wodospady, zaułki starej Hawany, brukowane uliczki Trinidadu i obłędne plaże z turkusowym morzem –  to wszystko Was zachwyci.  Właśnie takiej Kuby – prawdziwej, musicie spróbować!

Koszt: 5790 zł  + 350 euro/os.

Terminy:

2-15 marca 2022 – Hura są jeszcze wolne miejsca!

22 listopada – 5 grudnia 2022 – Hura są jeszcze wolne miejsca!

 

Kameralna grupa: 8 – 12 osób

 

Warsztaty fotograficzne z Pakuj Plecak, to nie tylko nauka, ale o wiele więcej!

Kuba to egzotyczne krajobrazy i piękni, barwni mieszkańcy. To historia wypisana na kubańskich twarzach, czy tocząca się na ulicach kolonialnych miast, wśród gwaru, salsy i pędzących starych samochodów. Te wszystkie obrazy kuszą i zmuszają, by zatrzymać je w kadrze. Dlatego jest to idealny kierunek, by rozwijać swoje umiejętności i wzbogacać portfolio. Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne.  Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne czy dopiero zaczynasz fotografować, czy już znasz podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój, tak abyś przywiózł jak najlepsze zdjęcia z wyprawy. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy! Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a uczestnicy naszych wyjazdów występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują swoje zdjęcia w czasopismach. Do tej pory zdjęcia z naszych wypraw można było zobaczyć w Poznaj Świat, National Geographic Traveler, Pakuj Plecak, Gazecie Powiatowej, Super Nowościach, Echu Dnia i w Ludziach Sukcesu. A poniżej wystawy, na których prezentowaliśmy zdjęcia uczestników wypraw na Kubę:

 • 2017 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na Dworcach Głównych PKP we Wrocławiu i Gdyni
 • 2018 autorska wystawa Aleksandry Zdziech „Mujeres Libres”
 • 2018 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego
 • 2018 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na World Travel Show 
 • 2019 wystawa zbiorowa Pakuj Plecak na World Travel Show

Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej, pełnej pasji grupy!

Program:

Hawana
Głośna i wyglądająca jak zmęczona życiem – Hawana to centrum życia kulturalnego na Kubie. Jest rajem dla miłośników fotografii ulicznej. Wypełniona tematami, tętniąca energią i zachwycająca zabytkowymi kamienicami, których obdrapane ściany stanowią wspaniałe tło do zdjęć. To tutaj wskakujemy w niesamowite kabriolety z lat 50 i objedziemy nimi najciekawsze rejony miasta. Zobaczymy Hawana Centro, kubańskie Chinatown, Vedado i Plac Rewolucji. Wpadniemy do hotelu, gdzie Al Capone prał swoje pieniądze i zapuścimy się na spacer po Cmentarzu Colon – przepięknej, monumentalnej nekropolii. Zagubimy się w uliczkach starej Hawany i powędrujemy szlakiem Hemingwaya. A wieczorami będziemy podziwiać zachody na Maleconie. Jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!
W Hawanie zorganizujemy też dwie sesje zdjęciowe z modelkami, które sfotografujemy w zaułkach starego miasta.

Vińales
Hipnotyzujące widoki, mogoty, jaskinie, zielone plantacje i malownicze wioski. To wszystko zobaczymy podczas pobytu w dolinie Vińales. Tę malowniczą okolicę zwiedzimy wybierając się na konną wycieczkę po plantacjach tytoniu. Będzie degustacja i okazja, by sprawdzić ile jest prawdy w micie o cygarach skręcanych na udach młodych Kubanek. To tutaj będziemy eksplorować indiańską jaskinię, a nocą sfotografujemy gwiazdy migoczące nad skalnymi szczytami.

 

Santa Clara
Bardzo ważne dla Kubańczyków miasto, to tu na przełomie 1958 i 1959 roku miała miejsce kluczowa bitwa, decydująca o losach rewolucji kubańskiej. Głównym celem naszych odwiedzin będzie wizyta w Mauzoleum Che Guevary, które przypomina wykutą w skale grotę, wewnątrz której znajduje się muzeum poświęcone życiu rewolucjonisty i płonie w nim wieczny ogień zapalony przez Fidela Castro. Santa Clara jest też ciekawym miejscem do fotografii ulicznej, więc na pewno spędzimy trochę czasu, kręcąc się po okolicy z aparatami.

Sancti Spiritus
To jedno z najstarszych miast na Kubie. Zarówno wypełniony rewolucyjnymi symbolami rynek, jak i otoczone zabytkowymi domami uliczki, są wspaniałym miejscem na fotografię. Miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym, więc odwiedzimy też tutejszy bazar.

Trinidad
To jedno z najbardziej urokliwych miast na Kubie. Piękne, kolorowe, kolonialne domy, brukowane uliczki, a obok malownicza Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios), gdzie do dziś można podziwiać rezydencje baronów cukrowych. To miasto, z którego nie chce się wyjeżdżać i prawdziwa kopalnia tematów fotograficznych. Wieczory będziemy spędzać tanecznie i imprezowo, czeka na nas wizyta w najsłynniejszej kubańskiej dyskotece, która znajduje się w jaskini. Do tego pojedziemy na prawdziwe kubańskie ranczo, gdzie do dyspozycji będziemy mieli prywatny wodospad, z jakże przyjemnie orzeźwiającą, krystaliczną wodą oraz pysznym kreolskim jedzeniem. A jakby tego było mało, to na ranczo zawiezie nas prawdziwy kubański „el camión”.
W mieście będziemy mieć kolejną zorganizowaną sesję zdjęciową – tym razem z parą tancerzy, których sfotografujemy w klimatycznej scenerii trynidadzkiej starówki.

Wodospad El Nicho
Kiedy zmęczy nas miejski gwar wsiądziemy w busa i udamy się do położonego w masywie górskim Sierra del Escambray, parku przyrodniczego El Nicho. Tam czekać na nas będzie piękny Wodospad el Nicho, który nie tylko jest wdzięcznym obiektem do fotografowania, ale w gorące dni naprawdę przynosi orzeźwiające ukojenie dla umęczonych słońcem turystów. 

Isla Iguana
Po kilku intensywnych dniach w Trinidadzue, wskoczymy na katamaran i odpłyniemy na rajską plażę z wszędobylskimi iguanami. Będzie to czas na relaks oraz na fotografię przyrodniczą.

Sesja UV
Mamy dla Was dodatkową atrakcję w postaci sesji z farbami UV. Tym razem będziemy zarówno fotografami, jak i modelami. Stworzymy fantazyjne makijaże i sfotografujemy je z wykorzystaniem światła fioletowego. Świetna zabawa gwarantowana!

Koszt: 5790 zł  + 350 euro/os.

Noclegi: w lokalnych domach u Kubańczyków ( w casas particulares – pokoje 2 osobowe )
Przejazdy: prywatny bus z kierowcą i lokalne taksówki

Cena obejmuje:

 • 13 noclegów ze śniadaniami 
 • kurs fotograficzny złożony z wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych i bieżącego omawiania wybranych zdjęć uczestników, a także trzy sesje fotograficzne z modelami
 • transfer na lotnisko i z lotniska
 • transport na całej trasie
 • dwugodzinną wycieczkę objazdowa po Hawanie oldschoolowym kabrioletem
 • konną wycieczkę na plantację tytoniu
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc
 • wycieczkę nad wodospad El Nicho
 • rejs katamaranem na rajską plażę Iguana, bezpłatne drinki i obiad w cenie
 • wizytę na kubańskim rancho, połączoną z kąpielą w wodospadzie i pysznym obiadem (oryginalna kuchnia kreolska); dla osób jeżdżących konno możliwość odpłatnej wycieczki konnej nad wodospad (dodatkowo płatne 20 euro za ok. 2,5 godz wycieczki)
 • opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota, bardzo dobrze znającego specyfikę kraju, pokazującego grupie nie tylko najważniejsze atrakcje, ale także miejsca unikalne i niesztampowe
 • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:  

 • biletów lotniczych (2500 zł – 3200 zł/os.)
 • testów na covid (jeśli będą wymagane)
 • obiadów i kolacji (od 10 do 35 euro za posiłek)
 • napojów (woda ok 2 euro, piwo i drinki od 3,5 do 6 euro)
 • wstęp do dyskoteki mieszczącej się w jaskini
 • karty turysty – ok 100 zł
 • szczepień (zalecane: błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna, wymagane: covid-19)
 • dodatkowego ubezpieczenia, np. od rezygnacji z wyjazdu
 • wydatków własnych

Pamiętaj, że Kuba to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, lub nie da się tam dojechać z powodu jakiś ograniczeń. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, aby nie zabrakło Ci wrażeń 🙂

Wyjazd ma charakter backpackerski. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

* jeśli obiekt będzie otwarty i nie objęty restrykcjami sanitarnymi z powodu pandemii.

 

Harmonogram płatności:

                  Wyjazd w terminie 02-15 marca 2022:

 • zaliczka: 500 zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 14.01.2022
 • II rata: 2790 zł – do 14.02.2022
 • III rata: 350 euro – płatna gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

                   Wyjazd w terminie 22 listopada – 5 grudnia 2022

 • zaliczka: 500 zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 19.07.2022
 • II rata: 2790 zł – do 19.10.2022
 • III rata: 350 euro – płatna gotówką w dniu wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

 

Monika Gutierrez

Natura optymistki, dusza podróżniczki. Jako Prezes Fundacji Kadry ze świata przez wiele lat pomagała spełniać marzenia dzieci z Domów Dziecka, organizując dla nich wyprawy po świecie. Sama odwiedziła kilkadziesiąt krajów, często docierając do wyjątkowych miejsc i poznając wspaniałych ludzi. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Kuba, dlatego jak tylko może, wraca na tę niezwykłą wyspę. Więcej o jej kubańskiej fascynacji znajdziecie na Facebooku, na rodzinnym funpagu Los Gutierrez Family. W Pakuj Plecak jest specjalistką od trudnych zadań. Zawsze całym sercem angażuje się w przygotowanie wypraw i dba o życzliwą i przyjacielską atmosferę. Uwielbia przysiąść na plaży z ciekawą książką, a z każdej podróży przywozi sobie kolczyki i maskę do kolekcji.

W zależności od terminu, warsztaty fotograficzne prowadzi:

 Kapcer Bartczak

Fotograf i przyrodnik, który namiętnie stara się te dwie pasje łączyć. Jego wielka miłość do obserwowania natury, z którą zdaje się urodził, połączyła się z pasją fotografowania już w dzieciństwie. Początkowo na matówce znajdywały się głównie owady i ptaki, ale wkrótce dołączyły do nich portrety najbliższej rodziny i znajomych. W liceum ta zabawa stała się prawdziwą pasją i pomysłem na życie, która doprowadziła do ukończenia trzech szkół fotograficznych (ZSF, WSF, PWSFTviT). Wiele godzin spędzonych na praktykach zawodowych oraz podczas pracy w studiach fotograficznych czy zakładach drukarskich, dały mu szeroką wiedzę techniczną. Wreszcie współpraca i dyskusje z artystami i krytykami oraz fachowa literatura skierowały jego twórczość w kierunku fotografii konceptualnej i kreacyjnej. Dzisiaj jest już nie tylko uczniem, ale i wykładowcą. Pracuje jako asystent w warszawskim ASP oraz prowadzi kursy indywidualne i dla uczniów prywatnych szkół fotografii. Jego prace można było zobaczyć na kilku indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i Europie. Prezentował między innymi projekty „Lewe pół profilowe” i „5 days trip” w Warszawie, „Warszawa poza czasem i pamięcią” i „Zwidoki” w Warszawie i Łodzi, czy „Kerry from the sea” w Caherciveen.

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: