„Góry, wino i chinkali” – Wakacyjna wyprawa do Gruzji

Cena:
Cena4400PLN/os.

- Termin wkrótce -lub zadaj nam pytanie:

  Save To Wish List

  Adding item to wishlist requires an account

  3096

  Dlaczego z nami?

  • Autorskie, dopracowane trasy
  • Kameralne grupy
  • Najlepsi piloci i przewodnicy
  • Najlepszy stosunek jakości do ceny

  Masz pytania?

  „Góry, wino i chinkali” - Wakacyjna wyprawa do Gruzji

  Termin wyjazduTermin wkrótce
  • Typ: Krajoznawcza
  • Długość: 11 Dni
  • Grupa: 8-12 Osób
  • Trudność: Niska

  Gruzja to kraj słynący z gościnności, spektakularnych górskich krajobrazów, pysznego jedzenia i jeszcze lepszego wina. Przez 11 dni będziemy eksplorować to niezwykłe miejsce poznając jego najciekawsze zakątki, smakując lokalne potrawy i poznając kulturę.  

  Co nas wyróżnia?

    ✓    W każdy wyjazd wkładamy całe i pasję!
    ✓    Wyprawę prowadzi polskojęzyczny pilot, który mieszkał w Gruzji i zna ten kraj bardzo dobrze.
    ✓    Stawiamy na prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy.
    ✓    Jedziemy w kameralnej grupie (8-12 osób) i kumpelskiej atmosferze.
    ✓    11 dni unikalnej przygody w cenie masówki z biura podróży.
    ✓    Przygotowaliśmy fascynującą trasę, obejmującą największe zabytki oraz ukryte perły Gruzji. Będzie dużo zwiedzania, lokalne jedzenie i napój Bogów 🍷 wprost z najlepszych winnic 🍇.

  GRUZJA, GEORGIA CZY SAKARTWELO?

  Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

  Główne atrakcje:

  Kutaisi
  Stolica regionu Imeretia i drugie, co do wielkości miasto Gruzji. Tutaj przylatujemy aby zacząć naszą podróż. Po przylocie od razu ruszamy do Tbilisi, ale pod koniec wyprawy wrócimy w ten region aby zobaczyć między innymi kanion Martwili, Katedrę Bagrati, Monastyr i Akademię Gelati, lokalny bazar, tajemniczą Jaskinię Prometeusza oraz przepięknie położony Kanion Okace.
  Tbilisi

  O powstaniu stolicy kraju jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

  Czas spędzony w Tbilisi poświęcimy na spokojne zwiedzanie stolicy,  aby nacieszyć się jej urokliwymi uliczkami, modernistycznym mostem pokoju, zielonymi wzgórzami i jazdą kolejką linową. Chętni będą mogli się udać do łaźni aby zażyć odrobinę relaksu.

  Dawit Garedża

  To jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszej podróży po Gruzji. Położony na półpustynnych stokach, z których rozciągają się niezapomniane widoki, a góry mienią się w słońcu różnorodnymi kolorami.  Znajduje się tutaj  kompleks jaskiń świątynnych, których historia sięga VI w. n.e. Miejsce założone przez św. Dawida, jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich, mnichów, którzy jako pierwsi krzewili chrześcijaństwo na terenie dzisiejszej Gruzji.

  Podczas odwiedzin w klasztorze, czeka nas trochę wchodzenia pod górę, tropienie starodawnych fresków na ścianach jaskiń.

  Region Kachetti

  To kraina znana nie tylko z produkcji wina, lecz również z unikalnej średniowiecznej spuścizny – zabytkowych i odrestaurowanych miasteczek, twierdz oraz monastyrów, będących ważnymi ośrodkami religijnymi, z którymi ściśle związana jest historia Gruzji. 

  Czeka nas tutaj mnóstwo atrakcji, a wśród nich nocleg w winnicy prowadzonej przez naszego rodaka Marcina, wizyta w klasztorze żeńskim Św. Jerzego w Bodbe. Odwiedzimy także gruzińskiego gospodarza, który pokaże nam swoją winnicę i opowie o produkcji wina. W tym czasie kiedy my będziemy degustować lokalne trunki w ilości nielimitowanej, jego gruzińska mama przygotuje dla nas pyszny lunch. Czeka nas także pokaz pieczenia gruzińskiego chleba i nauka lepienia chinkali.

  Gruzińska Droga Wojenna

  Swą nazwę zawdzięcza czasom, kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji i rozgrywały się tam krwawe bitwy. Obecnie jest ona całkowicie bezpieczna a jej widoki zapierają dech w piersiach. To absolutne „MUST SEE” dla wszystkich, którzy kochają górskie krajobrazy.

  Po drodze odwiedzimy sztuczny Zbiornik Żinwali, malowniczo położoną twierdzę Ananuri, pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej Gudauri, przełęcz Krzyżową oraz czeka nas wycieczka do najbardziej rozpoznawalnej w Gruzji, Cerkwi Św. Trójcy (Gergeti) z pięknym widokiem na Kazbek oraz trekking na przełęcz Arsha lub do doliny Truso (w zależności od decyzji grupy).

  Park Zdrojowy Bordżomi, Skalne Miasta i Twierdza Rabati

  Skalne miasto Wardzia pochodzi z XII/XIII w. Z jego nazwą związana jest pewna legenda. Ale zanim do niej dojdziemy, najpierw kilka słów o historii 🙂 Otóż Tamara I Wielka z rodu Bagratydów była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Była również fundatorką Wardzi.

  Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamara towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”. 

  Jadąc z Kazbegi na południe do Samcche-Dżawachetii, odwiedzimy baseny termalne w Bordżomi, skalne miasto Wardzia i twierdzę Rabati w Achalciche.

  Region Swanetti i Wioska Usghuli

  Wracając w kierunku Kutaisi udamy się prosto do dzikiej Swanetii. Droga, która do niej wjedzie uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Kaukazie.  Stolicą regionu jest Mestia, gdzie spędzimy chwilę, głównie po to aby zrobić sobie wycieczkę autami terenowymi do Usghuli – wsi położonej na wysokości 2200 m.n.p.m u stóp Szchary czyli najwyższego szczytu Gruzji. Mówi się o niej, że jest to wioska na końcu świata. Położone w dolinie  4 osady: Zhibiani, Chvibiani, Chazhashi i Murkmeli, otoczone średniowiecznymi wieżami, tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Wioska w 1996 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Wyprawę prowadzi Michał Szuba

  W branży turystycznej mam ponad 15 letnie doświadczenie i całym sobą czuję, że to jest to, czym się chcę w życiu zajmować. Uwielbiam ten moment, kiedy pakuję plecak i ruszam w kolejną wyprawę. Moim konikiem są kraje Azji zachodniej. Przez kilka lat mieszkałem w Gruzji, poznałem ją bardzo dobrze i za każdym razem  chętnie wracam do tego pięknego kraju. Może to dlatego, że najbardziej uwielbiam podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy ludzi, a podróżnicy traktowani są jak goście. I choć niewątpliwie Gruzja staje się coraz bardziej popularną destynacją, to wciąż są tu niezadeptane przez turystów miejsca, które warto odwiedzić. 

  Koszt: 4400 PLN/os.

  Noclegi: w lokalnych sprawdzonych agroturystykach i hostelach. Pokoje w zależności od dostępności,  2, 3 i 4  osobowe z łazienkami.

  Cena zawiera

  • transport z kierowcą (samochód typu Mercedes Sprinter lub podobny, w tym wliczono paliwo oraz parkingi)
  • noclegi ze śniadaniami w Tbilisi (2), Kachetii (2), Stepantsmindzie (2), Wardzi/Achalcyche (1), Kutaisi (2), Mestii (1)
  • lunch u gruzińskiego gospodarza w Kachetii z nielimitowanym winem i czaczą, nim w roli tamady oraz pokazem pieczenia gruzińskich chlebków
  • pokaz lepienia chinkali
  • kolacje w Kachetii
  • bilety wstępów do wszystkich zwiedzanych obiektów (Wardzia, kolejka na Narikale, twierdza Rabati, park zdrojowy w Borjomi, winnica Kindzmarauli, kanion Okatse, Jaskinia Prometeusza, kanion Martivili)
  • przejazd autem terenowym (Mitsubishi Delica) pod monastyr Cminda Sameba oraz do Doliny Truso
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika
  • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP(KL 100 000 EUR, KR 7 000 EUR, NNW 10 000 EUR, BP 1 000 EUR, OC 100 000 EUR, CP)
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

  Cena nie zawiera

  • przelotu na trasie Warszawa – Kutaisi (ok. 850-1500 PLN)
  • ewentualnych testów PCR (dotyczy osób nie zaszczepionych)
  • posiłków poza lunchem i kolacją w Kachetii
  • napojów
  • ewentualnych szczepień (zalecane: tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A+ B, wścieklizna)
  • napiwków
  • dodatkowych atrakcji (np. Łaźnia)
  • wydatków własnych
  • Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

  Wyjazd ma charakter backpackerski, standard „all inclusive” nie jest przewidziany.

  Opinie uczestników
  • Świetni ludzie, cudowna atmosfera, niezapomniane przeżycia. Gorąco polecam wyprawę do Gruzji. Już nie mogę się doczekać kolejnych wyjazdów z Pakuj Plecak.

   Weronika Miechowicz - Buczek
  Najczętsze pytania

  Jakie są restrykcje związane z pandemią?

  Stan na 02.08.2022

  Pamiętaj o obowiązkowym noszeniu maseczki ochronnej w transporcie publicznym, szpitalach i innych placówkach medycznych. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

  OSOBY ZASZCZEPIONE

  Nie musisz przedstawiać certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19. Brak restrykcji. Brak testów przed przyjazdem. Brak testów po przyjeździe. Brak kwarantanny. Brak formularza lokalizacyjnego.

  OSOBY NIEZASZCZEPIONE

  Brak restrykcji. Brak testów przed przyjazdem. Brak testów po przyjeździe. Brak kwarantanny. Brak formularza lokalizacyjnego.

  Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Co się stanie, jeśli zachoruję przed wyjazdem, lub wyjdzie mi pozytywny test na Covid-19?

  Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.

  Co się stanie, jeśli zachoruję na covid-19 na wyjeździe?

  Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.

  Czy mogę zrezygnować z wyjazdu bez ponoszenia kosztów?

  Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.

  Mam 60, 70 lat, czy to wyjazd też dla mnie?

  Oczywiście! Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to my nie mamy ograniczeń wiekowych. Wystarczy, że jesteś młody duchem! Jeżdżą z nami ludzie w każdym wieku i wszyscy się świetnie dogadujemy.

  Jakie są zalecane szczepienia?

  W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B

  Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll

  Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.

  Chcę pojechać samemu, czy ten wyjazd jest dla mnie? Czy muszę coś dopłacić?

  Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.

  Czy dużo chodzimy z ciężkim bagażem?

  Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.

  Mogę zabrać walizkę, czy też wymagacie plecaków?

  Choć jesteśmy „Pakuj Plecak”, to możesz też spakować się w walizkę. 😄

  Skąd jest wylot?

  Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.

  Czy muszę sobie samodzielnie kupić bilet lotniczy?

  Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.

  Mieszkam w innym kraju, czy też mogę wziąć udział?

  Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.

  Szczegółowe informacje przedwyjazdowe znajdziesz w naszym PORADNIKU.

  Ilość osób, które właśnie oglądają tą ofertę: 1