Zapraszamy na autorską wyprawę do Kirgistanu, która łączy tradycyjny road trip z trekkingiem do położonego na wysokości 3600 m n.p.m jeziora Ala-Kul. Czekają na nas malownicze górskie krajobrazy, a wśród nich między innymi: święte źródła Manjyly-Ata, bajkowy kanion Skazka, wodospad Barskoon i rejs po jeziorze Issyk – Kul. Będziemy spać w jurtach, wspinać się na kilkutysięczne przełęcze, odwiedzać nomadów i podziwiać prehistoryczne petroglify. Dla chętnych będzie możliwość jazdy konnej dookoła jeziora Song – Kol.
✓ W każdy wyjazd wkładamy całe ♥ i pasję!
✓ Przygotowaliśmy fascynującą trasę, obejmującą najpiękniejsze widoki, trekking na 3600 m.n.p.m. spanie wśród natury (jurty i namioty), co pozwoli nam w pełni doświadczać otoczenia, a nie tylko oglądać je zza szyby autokaru.
✓ Stawiamy na prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy.
✓ Jedziemy w kameralnej grupie (8-12 osób) i kumpelskiej atmosferze.
✓ 11 dni unikalnej przygody taniej, niż masówki z biura podróży.
✓ Wyprawę prowadzi doświadczony pilot, a podczas trekkingu na Ala -Kul zapewniamy doświadczonych kirgiskich przewodników górskich.
Przodkowie Kirgizów wywodzą się z koczowniczych mongolskich plemion oraz pierwotnych górali zamieszkujących łańcuch górski Tienszan. Ludowi Kirgistanu dało początek 40 plemion, czego pamiątką jest kirgiska flaga przedstawiająca słońce z 40 promieniami. Przez Kirgistan do Europy biegł kiedyś Jedwabny Szlak. Dziś nadal mieszkańcy i turyści korzystają z tych samych dróg, z tą tylko różnicą, że przemieszczają się samochodami a nie na wielbłądach.
Wybierz się z nami do tego niezwykłego kraju, gdzie ośnieżone szczyty kilku tysięczników rozciągają się przez doliny, wąwozy i turkusowe jeziora. Jadąc z Pakuj, nie tylko odwiedzisz największe atrakcje w kraju, ale doświadczysz Kirgistanu w najlepszym i najciekawszym wydaniu, podczas licznych spotkań z mieszkańcami, trekkingu i biwaku w namiotach.
W stolicy będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty w mieście. Przespacerujemy się Aleją Chui, odwiedzimy plac Ala Too, “Biały dom” i pomnik Manasa. Zrobimy zakupy na lokalnym bazarze i zobaczymy park Panfilova oraz “przesunięty” pomnik Lenina. Miasto nie jest specjalnie ładne, ale ma swój charakterystyczny radziecki klimat.
Wyjedziemy także poza Biszkek, aby zobaczyć słynną wieżę Burana. Ta kamienna, 25 metrowa budowla zbudowana została w IX wieku i pierwotnie była minaretem, będącym częścią wielkiego, starożytnego miasta Balasagun. Przez lata była narażona na liczne trzęsienia ziemi, oraz grabieże, jednak w 1970 roku została odrestaurowana i dzięki temu obecnie można ją zwiedzać.
Niedaleko wioski Kochkor nad rzeką Chu mieni się pięknymi kolorami, zbiornik wodny Orto Tokoy. Otaczają go góry w kolorze węgla drzewnego, które nadają scenerii dodatkowego uroku. Otwarty w 1956 roku zalew, jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, chcących złowić Osmana, czy Pstrąga Śnieżnego. Czasem wokół zbiornika można spotkać stado wielbłądów. Jest to jedno z niewielu miejsc na jedwabnym szlaku Kirgistanu, gdzie można je zobaczyć. Zatrzymamy się tutaj na krótki postój, będzie okazja do zrobienia kilku imponujących zdjęć.
Song-Kol- to dość płytkie jezioro, położone na wysokości 3016 m n.p.m, w otoczeniu surowych gór i na zachwycającym rozmiarami płaskowyżu. Przez większość roku jest pokryte śniegiem, ale latem zamienia się w lśniącą turkusem oazę. Dookoła jeziora stoją liczne jurty, w których spędzimy nocleg. Możliwa będzie także fakultatywna wycieczka konna dookoła jeziora.
Manjyly Ata to święte miejsce dla mieszkańców Kirgistanu. Choć nie jest to popularne dla turystów, od zawsze przyciąga miejscowych pielgrzymów. Kirgizi wierzą, że Manjyly Ata to dolina świętych źródeł, których lecznicze wody mogą wyleczyć każdą chorobę. To miejsce jest szczególnie popularne wśród tych, którzy chcą mieć dzieci. Jedna z historii mówi, że pewna młoda para udała się tam, aby poprosić o dziecko, a potem urodził się Manas, bohater narodowy, który słynie z zjednoczenia plemion kirgiskich, co opisane jest w eposie o Manasie. To jeden z najstarszych i najważniejszych wierszy w literaturze kirgiskiej. Po wizycie w Manjyly – At ruszymy do kanionu Skazka aby podziwiać jego nieprawdopodobnie piękne, czerwono- pomarańczowe formacje skalne. Swój wygląd zawdzięczają erozji wietrznej. Kolory i kształtowane przez tysiące lat różnorakie kształty, zachwycają i są absolutnie obowiązkowym punktem do odwiedzenia.
Barskoon to urokliwy wąwóz z trzema wodospadami, którego główna kaskada liczy 24 m. Aby do niej dotrzeć zrobimy 2,5 godzinny trekking w górę, po drodze mijając kamienny pomnik Jurija Gagarina, który uwielbiał to miejsce i odpoczywał często w pobliskim, wojskowym sanatorium. Na temat wodospadu krąży legenda. Opowiada ona o panterze śnieżnej, która wyruszyła na polowanie, zostawiając bez opieki swoje trzy młode. Kiedy wróciła i dostrzegła, że młode opuściły legowisko i spadły z gór, zrozpaczona matka zaczęła płakać. Jej łzy utworzyły wodospad o trzech kaskadach.
Karakol jest to małe miasteczko stanowiące doskonałą bazę wypadową w otaczające je góry czy dolinę rzeki Karakol, która jest przepięknym płaskim terenem, przez który przepływa rzeka. Po jej bokach wznoszą się skały porośnięte drzewami. Poza niesamowitymi krajobrazami warto zwiedzić samo miasteczko, które ma ciekawe wpływy kulturalne i architektoniczne. Warto zobaczyć tam drewniany meczet dungański, rynek, muzeum opowiadające historię tego regionu i prawosławną świątynię.
Trekking rozpoczniemy z głębi doliny Krakolu, dokąd dowiezie nas kierowca. Następnie wyruszymy na naszą 3 dniową wspinaczkę do polodowcowego jeziora Ala-Kul, leżącego na wysokości ok. 3560 m n.p.m. Dosłownie nazwa Ala-kul oznacza „różnorodne jezioro”, lecz akwen ten swoją nazwę wziął prawdopodobnie od gór Ala-Tau leżących dalej na północ. Trekking wiedzie przez malowniczą dolinę i wioski Altyn-Arashan oraz Ak-Suu. Najwyższym punktem trekkingu będzie przełęcz Teleti 3802 m n.p.m. Podczas trekkingu śpimy w namiotach. Samo przejście wymaga dobrej kondycji ale piękno gór, niesamowity kolor jeziora i dzika przyroda, z pewnością wynagrodzą nam trudny wspinaczki.
Zobacz jak wyglądał nasz trekking w zeszłym roku
Po wymagającym trekkingu, udamy się na zasłużony odpoczynek do Czołponaty, jednego z najsłynniejszych kurortów, położonego nad jeziorem Issyk-Kul. Po drodze odwiedzimy miejsce, gdzie zostały znalezione prehistoryczne rysunki naskalne, tak zwane petroglify, które mogą mieć nawet 3500 lat.
To chyba największa atrakcja turystyczna Kirgistanu. Jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie. W dodatku, nigdy nie zamarza. Jego błękitno-turkusowy kolor i majestatyczne szczyty gór tworzą krajobraz jak z bajki. Nie dziwi zatem, że co roku jezioro odwiedzają tłumy turystów, a swoje domy letniskowe mieli tu kiedyś politycy tacy jak Breżniew czy Jelcyn. My udamy się w rejs po jeziorze, aby w blasku zachodzącego słońca zjeść pyszną kolację.
Wyjazd jest umiarkowanie wymagający pod kątem fizycznym ale wymagane jest posiadanie przyzwoitej kondycji.
Czeka nas 3 dniowy trekking do jeziora Ala Kul położonego na wysokości 3600 m.n.p.m. Będziemy maszerować po 12- 14 km dziennie, w górskim terenie. Trzeba być również przygotowanym na duże wysokości. Warunki noclegowe, szczególnie podczas trekkingu będą podstawowe, śpimy w namiotach i sami sobie przygotowujemy posiłki. W zamian gwarantujemy Wam niezapomniane doświadczenia i przepiękne widoki.
W branży turystycznej mam ponad 15 letnie doświadczenie i całym sobą czuję, że to jest to, czym się chcę w życiu zajmować. Uwielbiam ten moment, kiedy pakuję plecak i ruszam w kolejną wyprawę. Moim konikiem są kraje Azji zachodniej. Przez kilka lat mieszkałem w Gruzji, poznałem ją bardzo dobrze i za każdym razem chętnie wracam do tego pięknego kraju. Może to dlatego, że najbardziej uwielbiam podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy ludzi, a podróżnicy traktowani są jak goście. I choć niewątpliwie Gruzja staje się coraz bardziej popularną destynacją, to wciąż są tu niezadeptane przez turystów miejsca, które warto odwiedzić.
Wyjazd ma charakter trekkingowo – backpackerski. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany
Polecam. Profesjonalnie zorganizowane wyjazdy, świetna atmosfera. W Kirgistanie czułam się jak na wyjeździe w gronie przyjaciół.
Stan na 27.05.2022
Obowiązek noszenia maseczki obowiązuje w dalszym ciągu w komunikacji miejskiej i obiektach służby zdrowia. Brak obowiązku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od zachorowania na COVID-19.
OSOBY ZASZCZEPIONE
Kirgistan zniósł wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19 – brak obowiązku wykonywania testów i przedkładania zaświadczeń oraz świadectw szczepień przeciwko COVID 19.
Testy przed przyjazdem nie są wymagane Testy po przyjeździe nie są wymagane. Osoby przybyłe do Kirgistanu z zagranicy nie podlegają kwarantannie. Formularz lokalizacyjny nie jest wymagany.
OSOBY NIEZASZCZEPIONE
Testy przed przyjazdem nie są wymagane Testy po przyjeździe nie są wymagane. Osoby przybyłe do Kirgistanu z zagranicy nie podlegają kwarantannie. Formularz lokalizacyjny nie jest wymagany.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.
Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.
Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.
W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B
Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll
Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.
Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.
Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.
Choć jesteśmy „Pakuj Plecak”, to możesz też spakować się w walizkę. 😄
Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.
Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.
Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.
Mała grupa: max. 12 osób
Wyjazd tylko dla kobiet
Warsztaty połączone ze zwiedzaniem
Joga, nauka Batik
Wyprawę prowadzi Polka mieszkająca na Bali
Kameralna grupa: max. 12 osób
Dla kochających wyzwania
Lot nad geoglifami
Możliwość przedłużenia pobytu o wyprawę do dżungli
Pakuj Plecak » Nomadzi w Azji Środkowej – Road trip i trekking po Kirgistanie