Zapraszamy na autorską wyprawę do Kirgistanu, która łączy tradycyjny road trip z trekkingiem do położonego na wysokości 3600 m n.p.m jeziora Ala-Kul. Czekają na nas malownicze górskie krajobrazy, a wśród nich między innymi:  święte źródła Manjyly-Ata, bajkowy kanion Skazka,  wodospad Barskoon i rejs po jeziorze Issyk – Kul. Będziemy spać w jurtach, wspinać się na kilkutysięczne przełęcze, odwiedzać nomadów i podziwiać prehistoryczne petroglify. Dla chętnych będzie możliwość jazdy konnej dookoła jeziora Song – Kol. 

Kirgistan, Republika Kirgiska

Przodkowie Kirgizów wywodzą się z koczowniczych mongolskich plemion oraz pierwotnych górali zamieszkujących łańcuch górski Tienszan. Ludowi Kirgistanu dało początek 40 plemion, czego pamiątką jest kirgiska flaga przedstawiająca słońce z 40 promieniami. Przez Kirgistan do Europy biegł kiedyś Jedwabny Szlak. Dziś nadal mieszkańcy i turyści korzystają z tych samych dróg,  z tą tylko różnicą, że przemieszczają się samochodami a nie na wielbłądach.

Wybierz się z nami do tego niezwykłego kraju, gdzie ośnieżone szczyty kilku tysięczników rozciągają się przez doliny, wąwozy i turkusowe jeziora. Jadąc z Pakuj, nie tylko odwiedzisz największe atrakcje w kraju, ale doświadczysz Kirgistanu w najlepszym i najciekawszym wydaniu, podczas licznych spotkań z mieszkańcami, trekkingu i biwaku w namiotach.  

Koszt: 6690zł/os

Termin: 18 -29 lipca 2022 – (hurra są jeszcze wolne miejsca)

Kameralna grupa: 8-12 osób

Trudność: umiarkowana

Program:

Biszkek

W stolicy będziemy krótko, ale zdążymy odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty w mieście. Przespacerujemy się Aleją Chui, odwiedzimy plac Ala Too, “Biały dom” i pomnik Manasa. Zrobimy zakupy na lokalnym bazarze i zobaczymy park Panfilova oraz  “przesunięty” pomnik Lenina. Miasto nie jest specjalnie ładne, ale ma swój charakterystyczny radziecki klimat. .

Wyjedziemy także poza Biszkek, aby zobaczyć słynną wieżę Burana. Ta kamienna, 25 metrowa budowla zbudowana została w IX wieku i pierwotnie była minaretem, będącym częścią wielkiego, starożytnego miasta Balasagun. Przez lata była narażona na liczne trzęsienia ziemi, oraz grabieże, jednak w  1970 roku została odrestaurowana i dzięki temu obecnie można ją zwiedzać.  

Orto Tokoy, Song-Kol i nocleg w tradycyjnych kirgiskich jurtach

Niedaleko wioski Kochkor nad rzeką Chu mieni się pięknymi kolorami, zbiornik wodny Orto Tokoy.  Otaczają go góry w kolorze węgla drzewnego, które nadają scenerii dodatkowego uroku.  Otwarty w 1956 roku zalew, jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, chcących złowić Osmana, czy Pstrąga Śnieżnego. Czasem wokół zbiornika można spotkać stado wielbłądów. Jest to jedno z niewielu miejsc na jedwabnym szlaku Kirgistanu, gdzie można je zobaczyć. Zatrzymamy się tutaj na krótki postój, będzie okazja do zrobienia kilku imponujących zdjęć.

Song-Kol- to dość płytkie jezioro, położone na wysokości 3016 m n.p.m, w otoczeniu surowych gór i na zachwycającym rozmiarami płaskowyżu. Przez większość roku jest pokryte śniegiem, ale latem zamienia się w lśniącą turkusem oazę. Dookoła jeziora stoją liczne jurty, w których spędzimy nocleg. Możliwa będzie także fakultatywna wycieczka konna dookoła jeziora.

Manjyly-Ata i Kanion Skazka

Manjyly Ata to święte miejsce dla mieszkańców Kirgistanu. Choć nie jest to popularne dla turystów, od zawsze przyciąga miejscowych pielgrzymów. Kirgizi wierzą, że Manjyly Ata to dolina świętych źródeł, których lecznicze wody mogą wyleczyć każdą chorobę. To miejsce jest szczególnie popularne wśród tych, którzy chcą mieć dzieci. Jedna z historii mówi, że pewna młoda para udała się tam, aby poprosić o dziecko, a potem urodził się Manas, bohater narodowy, który słynie z zjednoczenia plemion kirgiskich, co opisane jest w eposie o Manasie.  To jeden z najstarszych i najważniejszych wierszy w literaturze kirgiskiej. Po wizycie w Manjyly – At ruszymy do kanionu Skazka aby podziwiać jego nieprawdopodobnie piękne, czerwono- pomarańczowe formacje skalne. Swój wygląd zawdzięczają erozji wietrznej.  Kolory i kształtowane przez tysiące lat różnorakie kształty, zachwycają i są absolutnie obowiązkowym punktem do odwiedzenia.

Wąwóz Barskoon i trekking nad wodospady

Barskoon to urokliwy wąwóz z trzema wodospadami, którego główna kaskada liczy 24 m. Aby do niej dotrzeć zrobimy 2,5 godzinny trekking w górę, po drodze mijając kamienny pomnik Jurija Gagarina, który uwielbiał to miejsce i odpoczywał często w pobliskim, wojskowym sanatorium. Na temat wodospadu krąży legenda. Opowiada ona o panterze śnieżnej, która wyruszyła na polowanie, zostawiając bez opieki swoje trzy młode. Kiedy wróciła i dostrzegła, że młode opuściły legowisko i spadły z gór, zrozpaczona matka zaczęła płakać. Jej łzy utworzyły wodospad o trzech kaskadach.

 

Karakol

Karakol jest to małe miasteczko stanowiące doskonałą bazę wypadową w otaczające je góry czy dolinę rzeki Karakol, która jest przepięknym płaskim terenem przez, który przepływa rzeka. Po jej bokach wznoszą się skały porośnięte drzewami. Poza niesamowitymi krajobrazami warto zwiedzić samo miasteczko, które ma ciekawe wpływy kulturalne i architektoniczne. Warto zobaczyć tam drewniany meczet dungański, rynek, muzeum opowiadające historię tego regionu i prawosławną świątynię.

Trekking do jeziora Ala – Kul

Trekking rozpoczniemy z głębi doliny Krakolu, dokąd dowiezie nas kierowca. Następnie wyruszymy na naszą 3 dniową wspinaczkę do polodowcowego jeziora Ala-Kul, leżącego na wysokości ok. 3560 m n.p.m. Dosłownie nazwa Ala-kul oznacza „różnorodne jezioro”, lecz akwen ten swoją nazwę wziął prawdopodobnie od gór Ala-Tau leżących dalej na północ. Trekking wiedzie przez malowniczą dolinę i wioski Altyn-Arashan oraz Ak-Suu.  Najwyższym punktem trekkingu będzie przełęcz Teleti 3802 m n.p.m. Podczas trekkingu śpimy w namiotach. Samo przejście wymaga dobrej kondycji ale piękno gór, niesamowity kolor jeziora i  dzika przyroda, z pewnością wynagrodzą nam trudny wspinaczki.

Zobacz jak wyglądał nasz trekking w zeszłym roku ⬇

 Czołpon-Ata i prehistoryczne  petroglify.

Po wymagającym trekkingu, udamy się na zasłużony odpoczynek do  Czołponaty, jednego z najsłynniejszych kurortów, położonego nad jeziorem Issyk-Kul. Po drodze odwiedzimy miejsce, gdzie zostały znalezione prehistoryczne rysunki naskalne, tak zwane petroglify, które mogą mieć nawet 3500 lat.

Jezioro Issyk-Kul

To chyba największa atrakcja turystyczna Kirgistanu. Jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie. W dodatku, nigdy nie zamarza.  Jego błękitno-turkusowy kolor i majestatyczne szczyty gór tworzą krajobraz jak z bajki. Nie dziwi zatem, że co roku jezioro odwiedzają tłumy turystów, a swoje domy letniskowe mieli tu kiedyś politycy tacy jak Breżniew czy Jelcyn. My udamy się w rejs po jeziorze, aby w blasku zachodzącego słońca zjeść pyszną kolację.

Koszt – 6690zł/os

Cena obejmuje:

 • przejazdy prywatnym minibusem (Mercedes Sprinter lub podobny), lokalnego kierowcę, opłaty drogowe, paliwo, transfery z i na lotnisko
 • Na trasie do jeziora Song-Kol – transport kilkoma mniejszymi samochodami terenowymi dla wygody uczestników
 • 10 noclegów ( 2 x w hotelach, 3 x w jurtach, 5 x w agroturystykach w pokojach 2,3 lub 4 osobowych)
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • wyżywienie: dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja) oprócz trekkingu.
 • w dniu 20.07.2022 dodatkowo obiad u lokalnego gospodarza
 • 4 kuchenki turystyczne, gazowe, do gotowania posiłków podczas trekkingu
 • 1,5h rejs statkiem po jeziorze Issyk-Kul z kolacją
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę 2 kirgiskich przewodników górskich podczas 3-dniowego trekkingu do jeziora Ala-Kul
 • 1 portera do pomocy przy transporcie sprzętu do miejsca rozbicia obozu oraz do pilnowania obozu przy wejściu na przełęcz
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)
 • dodatkowe ubezpieczenie na czas trekkingu (uprawianie sportów ekstremalnych takich jak trekking powyżej 3000 m n.p.m. ) (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego (ok 2500 -2900 zł)
 • wyżywienia podczas trekkingu (zalecamy zabranie ze sobą żywności liofilizowanej na 2 dni, ewentualnie zakupy będzie można zrobić w Karakol przed trekkingiem)
 • dodatkowych posiłków w ciągu dnia
 • sprzętu niezbędnego do trekkingu w tym namiotu/karimat/śpiworów (można wypożyczyć na miejscu za ok 35 USD za os komplet. Jednak w  przypadku wypożyczenia nie dajemy gwarancji jakości sprzętu, bo to zależy od tego co w danym momencie będzie w wypożyczalni.)
 • napojów
 • atrakcji fakultatywnych np dla chętnych wynajmu konia na przejażdżkę nad jeziorem Song-kol (30 -40 USD)
 • usługi dodatkowego portera podczas trekkingu, koszt portera to ok. 100 USD za 3 dni trekkingu (można go rozłożyć na 2 osoby)
 • wydatków własnych
 • testów PCR jeśli będą wymagane
 • szczepień (nie ma obowiązkowych, są zalecane: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny,  wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu, covid -19)

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych, ubezpieczenia i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Wyjazd ma charakter trekkingowo – backpackerski.  Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500 zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 3000 zł – do 18.05.2022
 • II rata: 3190 zł – do 18.06.2022
 • zwrot kosztów biletu – w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

Michał Szuba

W branży turystycznej mam ponad 15 letnie doświadczenie i całym sobą czuję, że to jest to, czym się chcę w życiu zajmować. Uwielbiam ten moment, kiedy pakuję plecak i ruszam w kolejną wyprawę. Moim konikiem są kraje Azji zachodniej. Przez kilka lat mieszkałem w Gruzji, poznałem ją bardzo dobrze i za każdym razem chętnie wracam do tego pięknego kraju. Może to dlatego, że najbardziej uwielbiam podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy ludzi, a podróżnicy traktowani są jak goście. I choć niewątpliwie Gruzja staje się coraz bardziej popularną destynacją, to wciąż są tu niezadeptane przez turystów miejsca, które warto odwiedzić.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: