Liban – majówka na Bliskim Wschodzie

Cena:
Cena5990PLN/os.

- Termin wkrótce -

zadaj pytanie:

  Save To Wish List

  Adding item to wishlist requires an account

  3984

  Dlaczego z nami?

  • Autorskie, dopracowane trasy
  • Kameralne grupy
  • Najlepsi piloci i przewodnicy
  • Najlepszy stosunek jakości do ceny

  Masz pytania?

  Liban - majówka na Bliskim Wschodzie

  Termin wyjazduTermin wkrótce
  • Typ: Krajoznawczy
  • Długość: 9 Dni
  • Grupa: 8-12 Osób
  • Trudność: Niska

  LIBAN to kraj o bogatej kulturze i historii z wyjątkową mieszanką etniczno-wyznaniową, którego mieszkańcy pomimo wielu trudności nauczyli się żyć w pokoju. W ostatnich latach niesłusznie omijany przez turystów w związku z toczącą się w sąsiadującej Syrii wojną domową. Liban to miejsce bezpieczne i mające wiele do zaoferowania turystom ciekawym bliskowschodnich klimatów: morze, góry, lasy cedrowe, starożytne miasta, winnice i zabytki sprawiają że z powodzeniem można tu spędzić wiele dni. A wszystko to można zobaczyć w kraju minimalnie większym niż dystans z Warszawy do Kielc.

  Co nas wyróżnia?

    ✓    W każdy wyjazd wkładamy całe i pasję!
    ✓    Przygotowaliśmy fascynującą trasę, obejmującą największe zabytki, ale też ukryte perły i relaks na plaży.
    ✓    Stawiamy na prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy.
    ✓    Jedziemy w kameralnej grupie (8-12 osób) i kumpelskiej atmosferze

  Główne atrakcje:

  Bejrut

  Stolica Libanu i największe miasto kraju, to prawdziwa wielokulturowa perła. Spędzimy cały dzień spacerując ulicami starego miasta i zwiedzając najważniejsze atrakcje: meczet Al-Amin, Plac Męczenników, Gołębią Skałę, promenadę Corniche, Port Zaytuna, budynek parlamentu i ruiny łaźni rzymskich.
  Poznamy fascynującą historię kraju, w tym tą współczesną, z nieuwzględnieniem okresu wojny domowej oraz budzącej wiele kontrowersji odbudowy.
  Wieczorem, podczas powitalnej kolacji, będziemy próbować przeróżnych specjałów libańskiej kuchni.

  Dajr al-Kamar i Bajt ad-Din

  Dajr al-Kamar z miast było pierwszą stolicą Libanu, i choć obecnie to zaledwie dziesięciotysięczne miasteczko, wciąż nazywa się je „miastem emirów”. Wypełnione jest zabytkami, z których najsłynniejszy jest pałac emira Fachr ad-Dina II.
  Bajt ad-Din to kolejne ważne historycznie miasteczko, którego największą atrakcją jest wybudowany na przełomie XVII i XIXw zespół pałacowy emira Beszira Szihaba II. Nad jego budową czuwali włoscy architekci. Łączy dzięki temu klasyczny styl arabski z europejskimi akcentami. Część pałacu pełni obecnie funkcję letniej rezydencji prezydenta.

  Rezerwat Shouf

  Położony na zboczu góry Baru rezerwat zajmuje powierzchnię 550km2, co stanowi aż 5,5% powierzchni całego kraju. Malowniczo położony, jest domem dla licznych zwierząt, m.in. karakali, wilków, kozic, czy jeleni. Porasta go las cedrowy i piniowy. Drzewo cedrowe jest najważniejszym symbolem Libanu i zostało uwiecznione m.in. na fladze, w logo libańskich linii lotniczych itd.

  Jeita Grotto

  Niezwykle okazały kompleks dwóch wapiennych jaskiń krasowych połączonych ze sobą o łącznej długości prawie 9 km znajdujących się w dolinie rzeki Kalb (Psa) Odkryte w XIX i XX wieku jaskinie są chluba Libanu, znalazły nawet swoje miejsce w finale plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury. W górnej jaskini są jedne z największych na świecie stalaktytów, tam też znajduje się zespół komnat z których największa ma 120 metrów wysokości!

  Byblos

  Jedno z najstarszych miast fenickich (już w III tysiącleciu p.n.e było wielkim ośrodkiem handlowym), znane także jako kolebka alfabetu fenickiego, który był podłożem współczesnego alfabetu. Przez wieki liczne mocarstwa walczyły o panowanie nad Byblos – miasto było zdobywane kolejno przez imperia :asyryjskie, babilońskie, perskie, greckie, rzymskie, arabskie. W 1104r. trafili tu Krzyżowcy następnie, w 1289 miasto zostało zdobyte przez mameluków, a W XV wieku podbite przez Imperium Osmańskie.  

  Zwiedzimy tu m.in. zamek krzyżowców oraz starożytne ruiny, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Trypolis i Mina

  Tripolis to największe miasto w północnej części kraju, również założone przez Fenicjan. W 1109 zajęte przez krzyżowców po 5 letnim oblężeniu w czasie I krucjaty. Do najważniejszych zabytków należą: Cytadela Św. Gillesa i ruiny zamku Krzyżowców, lecz prawdziwym ducha miasta poczujemy na tętniącym życiem arabskim suku (targu).
  Pospacerujemy też po Minie, która choć wygląda jak dzielnica Typolisu, jest osobnym miastem, pięknie położnym na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

  Dolina Qadisha i Wodospad Balou Balaa

  Najwiekszoą atrakcją okolicy jest położony w wąwozie Wąwozie Baatara wodospad Balou Balaa, zwany Otchłanią Trzech Mostów. Woda spada z wysokości 90-100m do wapiennej jaskini – Baatara Pothole. Kaskada robi niesamowite wrażenie, a w terminie naszego wyjazdu, czyli podczas wiosennych roztopów, będzie najokazalsza.

  Baalbek

  Baalbek jest jednym z najwspanialszych zabytkowych kompleksów architektonicznych na świecie zlokalizowanym pomiędzy pasmami gór Libanu i Antylibanu, w sercu żyznej Doliny Bekaa. Nazwa pochodzi pochodzi od jednego z fenickich bożków –  Baala, później przemianowane zostało na Heliopolis (miasto słońca). Za panowania Rzymian stało się jednym z głównych ośrodków kultu triady bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa. Najsłynniejsze części kompleksu to kolumny dawnej świątyni Jowisza mierzącej aż 22m wysokości i 2m średnicy oraz wspaniale zachowana świątynia Bachusa. Baalbek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest obowiązkową pozycją do zobaczenia podczas zwiedzania Libanu.

  Tyr

  Jedno z najważniejszych miast – portów Fenicjan. Tyryjscy kupcy przemierzali całe Morze Śródziemne i zakładali swoje kolonie na wyspach Morza Egejskiego, na Cyprze, na północnych wybrzeżach Afryki, na Sycylii i Korsyce. W czasach starożytnych Tyr położony był na wyspie. Podczas oblężenia przez wojska Aleksandra Wielkiego najeźdźcy usypali groblę łączącą miasto z lądem, tak by łatwiej było je zdobyć. 

  Tyr słynął też z produkcji purpurowego barwnika, który otrzymywało się z wymarłego obecnie gatunku ślimaka. 

  Przy okazji pobytu w Tyrze zwiedzimy m.in. ruiny łuku triumfalnego, akweduktu oraz jednego z największych rzymskich hipodromów. Nie zabraknie też czasu na spacer po części portowej i starym mieście z malowniczymi, wąskimi uliczkami, przypominającymi nieco włoskie miejscowości. W miarę możliwości wykąpiemy się też w morzu w jednej z pobliskich zatok.

  Wzgórze Harissa

  Ostatniego dnia naszej wyprawy, udamy się do miejscowości Jounieh, skąd niewielką kolejką linową wjedziemy 1,5 km trasą na wzgórze Harissa, z którego rozpościera się z wspaniała panorama na Bejrut i wybrzeże. Na szczycie znajduje się także Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu – popularny cel pielgrzymek maronitów.

  Wyprawę prowadzi

  Michał Szuba
  Michał Szuba

  Ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w branży turystycznej i całym sobą czuje, że to jest to, czym się chce w życiu zajmować. Uwielbia ten moment, kiedy pakuje plecak i rusza w kolejną wyprawę. Jego konikiem są kraje Azji Zachodniej. Przez kilka lat mieszkał w Gruzji, poznał ją bardzo dobrze i za każdym razem chętnie wraca do tego pięknego kraju. Może to dlatego, że najbardziej uwielbia podróże do miejsc, gdzie nie docierają jeszcze tłumy ludzi, a podróżnicy traktowani są jak goście. I choć niewątpliwie Gruzja staje się coraz bardziej popularną destynacją, to wciąż są tu niezadeptane przez turystów miejsca, które warto odwiedzić.

  Koszt: 5990 PLN/os.

  Cena zawiera

  • opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota
  • lokalnych anglojęzycznych przewodników w części zwiedzanych atrakcji
  • 8 noclegów w pokojach dwu i trzyosobowych z łazienkami w guesthousach oraz hotelach, w monastyrze nocleg w pokojach czteroosobowych
  • transfer na lotnisko i z lotniska w Libanie(w przypadku lotu z cała grupą)
  • przejazdy prywatnym, klimatyzowanym busem, lokalnego kierowcę, opłaty drogowe, paliwo
  • gwarancję podstawienia zastępczego busa w razie awarii
  • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • codzienne śniadania
  • powitalną kolację w jednej z restauracji w Bejrucie, która przybliży najważniejsze dania kuchni libańskiej
  • ubezpieczenie zdrowotne Travel World Pakiet VIP(KL 100 000 EUR, KR 7 000 EUR, NNW 10 000 EUR, BP 1 000 EUR, OC 100 000 EUR, CP)
   + ochrona w zakresie zachorowania na Covid-19 (do wysokości KL)
   + pokrycie kosztów kwarantanny związanej z Covid19 (2 000 EUR)
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

  Cena nie zawiera

  • wyżywienia i napojów – ok. 600 PLN
  • biletów lotniczych – ok. 1000-1800 PLN
  • wydatków własnych
  Program szczegółowy

  Dzień 1Przylot do Bejrutu

  • Poranny wylot z Polski  i przylot w nocy do Bejrutu
  • Transfer do hotelu, zameldowanie i nocleg.

  Dzień 2Bejrut

  • Zwiedzanie Bejrutu: Gołębia Skała spacer główną promenadą Corniche w stronę Portu Zaytuna, poznanie współczesnej historii kraju
  • Spacer po uliczkach starego miasta, budynek parlamentu, ruiny łaźni rzymskich oraz meczetu Al-Amin oraz Placu Męczenników
  • Wieczorem powitalna kolacja w jednej z tradycyjnych restauracji

  Dzień 3Deir el Qamar , Beiteddine, Rezerwat Shouf

  • Przejazd do pierwszej stolicy Libanu czyli Deir el Qamar oraz Beiteddine, gdzie znajduje się letnia rezydencja prezydenta Libanu.
  • Przejazd do Rezerwatu Shouf na spacer wśród lasu cedrowego.
  • Powrót do Bejrutu na nocleg

  Dzień 4Jeita Grotto, Byblos, Batroun

  • Przejazd na zwiedzanie jednego z najbardziej okazałych na świecie kompleksu jaskiń skalnych – Jeita Grotto
  • Zwiedzanie Byblos – jednego z najstarszych miast fenickich. Zobaczymy Zamek Krzyżowców oraz ruiny antycznego miasta, a także odrestaurowane souki (bazary)
  • Przejazd w kierunku Trypolisu na nocleg

  Dzień 5Mina, Trypolis, Wąwóz Baatara, Dolina Qadisha

  • Spacer po Mina, portowej części Trypolisu
  • Przejazd do centrum miasta, zwiedzanie cytadeli na wzgórzu miasta, a następnie spacer po lokalnych soukach (bazarze), gdzie zobaczymy także tradycyjny karawanseraj oraz zakład produkujący mydło. Następnie odwiedzimy największy lokalny meczet Al Mansouri. 
  • W dalszej drodze postój przy Wąwozie Baatara na spacer do wodospadu Balou Balaa,
  • Przejazd na nocleg w Dolinie Qadisha

  Dzień 6Dolina Bekaa, Baalbek

  • Przejazd na wschód do żyznej Doliny Bekaa.
  • Zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO starożytnego miasta Baalbek, którego imię pochodzi od jednego z fenickich bożków Baala, później przekształcone w Heliopolis (miasto słońca), a za panowania Rzymian jeden z głównych ośrodków kultu Jowisza
  • Przejazd do jednej z lokalnych winnic na zwiedzanie połączone z degustacją kilku rodzajów lokalnych libańskich win
  • Powrót do Bejrutu

  Dzień 7Synod, Sarafand, Tyr

  • Przejazd do Sydonu – Spacer i zakupy pamiątek na lokalnym bazarze w Sydonie
  • W dalszej drodze krótki postój w Sarafand na zakupy w sklepie słynącym z tradycyjnych szklanych wyrobów
  • Przejazd do Tyru – jednego z najważniejszych miast – portów Fenicjan
  • Zwiedzanie ruin antycznego miasta z m.in. łukiem triumfalnym, akweduktem i termami.
  • Spacer po części portowej
  • Przy dobrej pogodzie możliwa kąpiel dla chętnych

  Dzień 8Jounieh, Bejrut

  • Po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy w Bejrucie
  • Po południu wyjazd do miejscowości Jounieh i wjazd kolejką linową na wzgórze Harissa, z którego rozpościera się fantastyczny widok na wybrzeże
  • powrót do Bejrutu

  Dzień 9Wylot do Polski

  • Transfer na lotnisko i wylot do Polski
  Mapa
  Najczętsze pytania

  Jakie są restrykcje związane z pandemią?

  Stan na 02.08.2022

  Osoby podróżujące do Libanu zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19; Obowiązuje noszenie maseczek poza miejscem swojego zamieszkania, a także w samochodach (oprócz osób podróżujących w pojedynkę); Obowiązuje nakaz zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy osobami poruszającymi się w przestrzeni publicznej; W taksówkach nie może znajdować się więcej niż dwóch pasażerów naraz.

  OSOBY ZASZCZEPIONE

  Libańskie władze uznają wszystkie „oficjalne dokumenty” zaświadczające o wykonaniu szczepienia. W praktyce do potwierdzenia, że jest się osobą zaszczepioną wystarczy okazanie wydrukowanego Unijnego Certyfikatu Covid (więcej informacji na https://www.gov.pl/web/mobywatel/unijny-certyfikat-covid). W Libanie uznawane są wszystkie szczepionki certyfikowane w Unii Europejskiej (Pfizer, Moderna, AstroZeneca i Johnson&Johnson). Przedstawiane na granicy świadectwa szczepień/paszporty covidowe powinny być w języku angielskim. Pamiętaj żeby przed wylotem sprawdzić jakie są wymagania linii lotniczych – bywają one bardziej restrykcyjne niż przepisy libańskie.

  Konieczność wykonania testu PCR (na 48h przed wylotem) lub testu antygenowego (na 24h przed podróżą) przed przylotem do Libanu dotyczy również osób, które przyjęły jedną dawką szczepionki. Osoby zaszczepione 2 lub 3 dawką nie później niż 6 miesięcy przed podróżą są uznawane za w pełni zaszczepione

  Osoby zaszczepione drugą lub trzecią dawką szczepionki nie wcześniej niż 6 miesięcy przed podróżą są zwolnione z testu przed przylotem do Libanu. Kopia certyfikatu szczepień musi zostać zarejestrowana na platformie MOPH PASS (https://pass.moph.gov.lb). Brak konieczności testu po przylocie. Osoby zaszczepione muszą pozostawać w samoizolacji do momentu uzyskania wyników testu PCR wykonywanego na lotnisku (zwykle do 48 godzin). Konieczne jest zarejestrowanie się przed podróżą na stronie https://pass.moph.gov.lb.

  OSOBY NIEZASZCZEPIONE

  Osoby niezaszczepione powyżej 12 roku życia muszą wykonać test PCR na maksymalnie 48 godzin przed przylotem do Libanu lub test antygenowy na maksimum 24 godziny przed podróżą. Negatywny wynik testu powinien zostać zarejestrowany na platformie MOPH PASS (https://pass.moph.gov.lb). Brak konieczności testu po przylocie. Osoby niezaszczepione muszą pozostawać w samoizolacji do momentu uzyskania wyników testu PCR wykonywanego na lotnisku (zwykle do 48 godzin). Konieczne jest zarejestrowanie się przed podróżą na stronie https://pass.moph.gov.lb

  Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Co się stanie, jeśli zachoruję przed wyjazdem, lub wyjdzie mi pozytywny test na Covid-19?

  Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.

  Co się stanie, jeśli zachoruję na covid-19 na wyjeździe?

  Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.

  Czy mogę zrezygnować z wyjazdu bez ponoszenia kosztów?

  Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.

  Mam 60, 70 lat, czy to wyjazd też dla mnie?

  Oczywiście! Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to my nie mamy ograniczeń wiekowych. Wystarczy, że jesteś młody duchem! Jeżdżą z nami ludzie w każdym wieku i wszyscy się świetnie dogadujemy.

  Jakie są zalecane szczepienia?

  W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B

  Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll

  Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.

  Chcę pojechać samemu, czy ten wyjazd jest dla mnie? Czy muszę coś dopłacić?

  Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.

  Czy dużo chodzimy z ciężkim bagażem?

  Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.

  Mogę zabrać walizkę, czy też wymagacie plecaków?

  Choć jesteśmy „Pakuj Plecak”, to możesz też spakować się w walizkę. 😄

  Skąd jest wylot?

  Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.

  Czy muszę sobie samodzielnie kupić bilet lotniczy?

  Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.

  Mieszkam w innym kraju, czy też mogę wziąć udział?

  Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.

  Czy do Libanu potrzebuję wizy?

  Polacy przybywający do Libanu samolotem otrzymują na lotnisku jedno- lub dwumiesięczną bezpłatną wizę pobytową bez względu na cel podróży. Ma ona postać pieczątki wjazdu. Wizę możesz przedłużyć do 3 miesięcy, jeśli na 2-3 dni przed upływem terminu jej ważności zgłosisz się do Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa (GDGS).

  Wizę można otrzymać też na przejściu drogowym lub morskim, trzeba wówczas zapłacić za nią 20 USD.

  Przy wjeździe i wyjeździe wszyscy podróżni wypełniają karty przekroczenia granicy, zawierające dane osobowe. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym. Jeśli zmieniasz miejsce pobytu, niezwłocznie powiadom o tym GDGS. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia.

  Przy wjeździe wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu.

  Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Czy każdy może przyjechać do Libanu?

  Do Libanu nie wjadą osoby, które mają w paszporcie jakiekolwiek wizy, pieczątki czy inne znaki świadczące o pobycie w Izraelu lub związkach z tym państwem. Dotyczy to również sprzętu (np. klawiatura telefonu komórkowego ze znakami alfabetu hebrajskiego), ubioru (np. znaki alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.). Ambasada Polski w Bejrucie właściwie nie ma możliwości skutecznej interwencji, jeśli służby odmówią wjazdu do Libanu ze względu na tę przyczynę.

  Trudności w uzyskaniu wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki, barmanki, masażystki itp. Muszą uzyskać zgodę GDGS na wjazd. Władze miejscowe mogą również odmówić prawa wjazdu podróżującym samotnie kobietom w wieku do 26 lat, jeśli nie udokumentują szczegółowo celu przyjazdu, miejsca pobytu i nie okażą biletu powrotnego.

  Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Ilość osób, które właśnie oglądają tą ofertę: 1