W programie wycieczki zwiedzanie, plażowanie i niezwykłe warsztaty fotograficzne podczas meksykańskiego Święta Zmarłych!

Termin: 19 października – 4 listopada 2020

Trasa: Mexico City / Tuxla Gutierrez / San Cristobal / Chamula / Zinacantan / Palengue / Cancun / Tulum / Chichen Itza / Merida

Proponujemy Ci jedyne w swoim rodzaju warsztaty fotograficzne śladami starożytnych cywilizacji, podczas których odwiedzisz prekolumbijskie azteckie miasta, liczne wodospady, parki narodowe, dziewicze dżungle zamieszkiwane przez plemię Lacandona, rajskie plaże, zobaczysz arcydzieło przyrody – jaskinie Cenotes, a na koniec przeżyjesz spektakularne Święto Zmarłych, czyli Dia de Muertos.

Przygotuj się na przygodę, cukrowe czaszki, tańczące kościotrupy i kostuchy w sombrero!

Cena: 7500 zł /os

Ilość dni: 15 dni

 

Program:

Mexico Ciy

Naszą wycieczkę do Meksyku rozpoczniemy w Mexico City. Największe miasto na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć. Niezwykła mieszanka nowoczesności i tradycji, starożytne zabytki i drapacze chmur. Egzotyczne owoce, niezwykłe zapachy, smaki i kolory.

Koncert Mariachi na Plaza Garibaldi, Muzeum Tequili, dom Fridy Khalo, przepiękne wnętrza Pałacu Sztuk Pięknych, Pałac Narodowy z malowidłami Diego Riviera, najbardziej rozpoznawalny meksykański plac El Zócalo i wreszcie najstarsza katedra w Ameryce Łacińskiej – to wszystko po prostu trzeba zobaczyć!

Teotihuacán

Prekolumbijskie miasto, nazwane przez Azteków „miejscem, w którym ludzie stają się bogami”.

Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę.

Teotihuacán było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Według mitów indiańskich tu powstał świat, tu nastąpiło oddzielenie światła od ciemności oraz powstało słońce i księżyc. Ta legenda może mieć związek z powstałym w Teotihuacan systemem religijnym, przyjętym później przez inne plemiona, to tutaj kapłani opracowali kalendarz, według którego liczono czas.

 

Region Chiapas

Położony przy granicy z Gwatemalą, jest jednym z najbiedniejszych ale i najbardziej niezwykłych regionów Meksyku. Chiapas to dżungle, lasy deszczowe, namorzyny, wodospady, rzeki, jeziora i spektakularny Kanion. To także etniczne wioski indiańskie żyjące wg dawnych tradycji, ruiny Majów, ich potomkowie i niezwykła lekcja historii. Tego stanu po prostu nie możemy pominąć!

Kanion Sumidero

Te magiczne miejsce, zachwyca majestatycznymi górami, wypoczywającymi nad brzegiem czaplami, polującymi na ryby pelikanami, skaczącymi po drzewach małpami a nawet leniwie wylegującymi się na brzegu krokodylami.

 Chiapa de Corzo

Miasto założone w 1528 roku przez Diego de Mazariegos. Było pierwszą osadą europejską w tym regionie. Do dziś zachowuje ona swój kolonialny charakter. Najbardziej imponującym zabytkiem jest XVI -wieczna fontanna ( Fuente Colonial) wzniesiona z cegły w stylu mudejar – łączącym elementy romańskie i gotyckie ze sztuką arabską. Swoim kształtem przypomina koronę i miała być symbolem dominacji hiszpańskich królów. W miasteczku można kupić pyszną regionalną kawę oraz rękodzieło indiańskie.

 

San Cristobal de las Casas

Położone w górskiej dolinie na wysokości 2100 m n.p.m. jest jedynym z najładniejszych meksykańskich miast. Nazywane początkowo Miastem św. Krzysztofa (Ciudad de San Cristóbal ) swą obecną nazwę zawdzięcza biskupowi Bartolomé de Las Casas, który bronił rdzennej ludności przed wyzyskiem hiszpańskich najeźdźców i latyfundystów. Wąskie brukowane ulice, kolorowe kolonialne domy i ściągający z okolicznych wsi Indianie to wszystko sprawia, że można się zakochać w tym miejscu.  My zostaniemy tu kilka dni. Odwiedzimy lokalne targi,zwiedzimy piękne budowle sakralne, i zagubimy się w uliczkach próbując złapać najpiękniejsze kadry. Będzie to również nasza baza wypadowa do okolicznych Parków Narodowych.

San Juan Chamula

To małe miasteczko zamieszkane jest od setek lat przez Indian plemienia Tzotzil, jednego ze szczepów Majów z pewnością zapadnie Wam w pamięć. Tutejsi mieszkańcy posługują się od pokoleń głownie swoim językiem i żyją zgodnie z indiańskimi tradycjami.

Niezwykłym miejscem jest także kościół  jest pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (San Juan Bautista). Wyobraź sobie posadzkę, którą pokrywa warstwa skoszonej trawy a na niej kilkanaście małych grupek Indian palących świece. Siedzące w kręgu rodziny, jedzące i popijające alkohol. Niektórzy się modlą, inni śpią a jeszcze inni składają ofiary zawinięte w stare gazety. Rozbijają jajka wypowiadając przy tym gorliwie jakieś modły lub zarzynają koguty pryskając ich krwią dookoła. Miejsce pełne sprzeczności gdzie katolickie tradycje mieszają się ze starymi indiańskimi rytuałami.

Odwiedzimy również pobliski cmentarz aby zobaczyć jak mieszkańcy przygotowują się do obchodów Święta Zmarłych.

Zinacantan

7 km od San Juan Chamula znajduje się indiańska wioska Zinacantan. Zbliżając się do niej nie sposób nie zauważyć licznych szkalarni, w których uprawia się kwiaty, wysyłane później do Mexico City i innych części kraju. W języku angielskim Zinacantan oznacza „ziemię nietoperzy”. Ludzie z Zinacantan również należą do rdzennej grupy Tzotzil. Odwiedzimy dom szamana, gdzie jego córki pokażą nam tradycyjne techniki tkackie, będziemy też mogli własnoręcznie przygotować i upiec tortile w tradycyjnych piecu, a także posmakować słynnego indiańskiego alkoholu Pox.

Jeziora Montebello

Park Montobello leży na granicy z Gwatemalą i liczy w sumie 59 jezior. Mienią się one różnymi kolorami od szmaragdowego po turkus, fioletowy, do ciemnej zieleni i odcieni czerwono-czarnych. A wszystko to oczywiście zależy od zawartości minerałów. Droga do tych prawdziwych skarbów natury wiedzie przez małe wsie i porośnięte gęstym lasem wzgórza.

Naszym celem będzie tzw. Cinco Lagos, czyli grupa pięciu, połączonych ze sobą kolorowych jezior. Na brzegu wypożyczymy drewnianą tratwę i popłyniemy zobaczyć napiękniejsze zakątki tego miejsca.

 

 

Wodospad Chiflon

Wodospad El Chiflon, zwany skrzydłami anioła znajduje się w środku dżungli. Droga do niego prowadzi schodami i scieżkami wzdłuż rzeki, która w poniższych partiach tworzy mniejsze wodospady i baseny. W niektórych miejscach można pływać. Około 40 minutową wspinaczkę do wodospadu wynagaradza spektakularny widok. W drodze powrotnej można zjechać na linie, do wyboru są dwie trasy 120 m. i 140 m..

Wodospad Misol -Ha

Jedną z piękniejszych atrakcji przyrodniczych w Chiapas jest niewątpliwie wodospad Misol-Ha. W otoczeniu soczystozielonej, bujnej roślinności z odgłosami małp w tle, znajduje się mała zatoczka a w niej codziennie rozgrywa się piękny spektakl natury. Spadająca z 35 m rzeka tworzy wodospad, który mocnym strumieniem spływa po skałach. W ich głębi skał znajdują się jaskinie, gdzie spacerując jesteś osłonięty wodną, obijającą promienie słońca ścianą.

Wodospady Agua Azul

Kilkupiętrowy, wijący się wśród gór turkusowy cud natury. Będzie czas na kąpiel i wypicie drinka z kokosa.

Palenque

Wspaniałe ruiny starożytnego miasta Majów, powstałego w VII i VIII wieku za panowania króla Pakala Wielkiego i jego syna króla Kana Balama. Obejrzymy nie tylko oczyszczone budowle, ale odbędziemy też spacer po okolicznej dżungli, wypełnionej wieloma, wciąż ukrytymi ruinami. Nasz przewodnik pokaże nam piramidy skryte pod ziemią i korzeniami, a kto wie, może do jakiejś uda nam się nawet wśliznąć.

Region Yukatan

Merida

Na niezwykłe obchody Święta Zmarłych czyli Dia de Muertos przyjedziemy do Meridy, gdzie weźmiemy udział w ulicznych paradach trupich czaszek i kostuch w sombrero. Weźmiemy dział w wielkiej paradzie, zobaczymy obchody na cmentarzu i weźmiemy udział w imprezach towarzyszących. To będzie znakomity poligon fotograficzny – barwni „modele”, dużo akcji, masa tematów i możliwość zmierzenia się z trudnymi warunkami fotograficznymi.

 

Cenote

Naturalne jaskinie w skale wapiennej, w której często znajduje się zbiornik wodny. Jest ich sporo na Jukatanie. Zabierzemy Was do dwóch – pierwsze wyróżnia się przezroczystą lazurową wodą, której barwę podkreślają promienie słońca wpadające przez skalny otwór, a druga mieści się na otwartym powietrzu, będziesz mógł tutaj popływać z żółwiami.

Ik Kil

Plotki głoszą, że ta jaskinia (położona w bliskim sąsiedztwie ruin Chichen Itza) była miejscem relaksu Majów. Podobno królowie przychodzili tu zażywać kąpieli i medytować, dlatego my, królowie życia i przygód pójdziemy w ich ślady! Spędzimy czas pływając i podziwiając ten niezwykły spektakl natury. Śmiałkowie mogą tu poskakać do wody z wysokości!

Gran Cenote

Krystalicznie czyste jezioro, w którym można popływać z zamieszkującymi je żółwiami. Emocje gwarantowane!

Chichen Itza

Prekolumbijskie miasto Majów, które swoje najlepsze czasy przeżywało w okresie między X i XI wiekiem naszej ery. Później zaczęło powoli tracić na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie je opuszczono. Zrujnowane, porośnięte roślinnością zostało ponownie odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu powstania budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego mieszkańców. Majowie wznieśli tutaj ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, na które patrząc bez wątpienia ma się wrażenie, że unikatem na skale światową.

Río Lagartos
Ten niezwykły przyrodniczo Pank Narodowy, będziemy zwiedzać łodzią. Zobaczymy krokodyle i bogactwo ptaków, z pelikanami i flamingami na czele.
Wskoczymy też w zdrowotne błoto, które działa wspaniale na cerę, nie wspominając, że daje możliwość na zrobienie jedynych w swoim rodzaju zdjęć 😀

Laguna Rosada

 

Niesamowita laguna, której wody są koloru różowego! Barwne wody są zamieszkiwane przez liczne ptaki.

Tulum

Miejscowość wypoczynkowa na Półwyspie Jukatan. Tutaj odpoczniemy po trudach podróży – będzie czas na pójście na plażę, przejażdżkę rowerem, a także na pójście na dyskotekę. Ci, którym będzie mało zwiedzania, będą mogli zobaczyć pobliskie stanowiska archeologiczne.

 

 

Warsztaty fotograficzne prowadzi Jasiek Skwara

Fotograf i podróżnik z zacięciem dydaktycznym. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. finalista „Travel Photographer of the Year” i trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London 2015”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www i profilu Facebook: JanSkwaraPhotography

 

 

 

Warunki uczestnictwa:

Minimalna liczba osób – 8

Maksymalna liczba osób – 10

Koszt wyprawy 2500 zł + 1320 dolarów /os.

Cena zawiera:

Kurs fotograficzny, noclegi ze śniadaniami w hostelach, hotelach (pokoje 2, 3, 4 osobowe)

Transfery z lotniska, transport po Meksyku (bus) 3 przeloty wewnętrzne samolotem (Mexico –Tuxla Gutierrez, Villa hermosa – Cancun, Cancun – Mexico City)

Oraz następujące atrakcje: bilet wstępu do Muzeum Fridy Khalo, wycieczkę i wejście do Teotihuacán , wycieczki po Chiapas (Kanion Sumidero, Chiapa de Corzo, San Cristobal, Chiamula, Zinacanan, Cascasas Agua Azul, lagos Montebello, cascada el Chiflon, Misol -ha, Palenque ) wycieczki po Jukatanie (Tulum , Chichen Itza, Cenote ik kil, Rio Lagartos z Parkiem Narodowym, Laguna Rosada i Merida)

 

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych koszt od 2800 zł – 3700 zł

*Uwaga jeśli po zebraniu grupy loty do Cancun okażą się tańsze, nastąpi zmiana kolejności zwiedzania.

Obiadów, kolacji i napojów

Ubezpieczenia (ok. 100 zł)

Wydatków własnych.

Harmonogram wpłat:

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł

Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 21 lipca – 2000 zł

2 rata – przelew do 21 sierpnia – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 1320 dolarów na lotnisku w dniu wylotu.

 

Nie możesz teraz jechać? Polub nas i śledź nasze przyszłe wyprawy:

 

Zapisz się lub zadaj nam pytanie: