FAQ

Najczęściej zadawane pytania
O Pakuj Plecak

Dlaczego warto wybrać Pakuj Plecak?

Chcemy byś się czuł, jak podczas podróży z paczką ulubionych przyjaciół, nie musiał się o nic martwić, a na każdej wyprawie miał poczucie, że przeżywasz przygodę życia!

Wierzymy, że podróże to nie tylko fotki na Instagrama i odhaczanie miejsc na mapie, ale głębokie przeżycie i kształcące spotkanie z drugim człowiekiem oraz innymi kulturami. W naszych wyprawach chcemy być jak najbliżej miejscowych ludzi, poznać ich i zrozumieć, dlatego też stawiamy na małe grupy i autorskie programy. Staramy się mądrze wspierać lokalną gospodarkę – starannie wybieramy hotele, restauracje i miejscowych przewodników, organizujemy też zbiórki na lokalne społeczności i realizowane wspólnie z nimi projekty pomocowe.

Jakie są atuty Pakuj Plecak?

W Pakuj Plecak stawiamy na jakość, nie na ilość. Dokładamy wszelkich starań, by każdy wyjazd był przygotowany perfekcyjnie, a uczestnicy w szczęśliwi. Dlatego szczególny nacisk kładziemy na:

 • Ciekawe programy – jeździmy tylko w miejsca, które znamy jak własną kieszeń. Z nami poznasz ludzi, kulturę i odwiedzisz miejsca, o których inni nawet nie wiedzą!
 • Kameralne grupy – chcemy, byś na naszych wyjazdach czuł się jak na wyprawie z paczką przyjaciół. Dlatego zabieramy max. 12 osób (a czasem nawet max. 4!). Pełnym autokarom mówimy zdecydowane nie!
 • Doświadczonych pilotów – to podróżnicy, którzy samodzielnie zwiedzili kawał świata i są przy tym ciekawymi i inspirującymi osobami. Każdy przewodnik zna też bardzo dobrze odwiedzany kraj, nigdy nie zdarzy się, że będzie tam po raz pierwszy (co niestety jest nagminną praktyką w innych biurach).
 • Kontakt z mieszkańcami – uważamy, że solą ziemi są ludzie. Dlatego w podróży stawiamy na poznawanie mieszkańców i kultury odwiedzanych krajów. Zawsze gdy to możliwe, staramy się trafić na obchody lokalnych świąt lub festiwali.
 • Obsługę okołowyjazdową – zapewniamy rzetelne informacje przedwyjazdowe, monitorujemy przepisy, podpowiadamy co spakować i jak się przygotować. W każdej chwili możecie na nas liczyć

Jesteście biurem podróży, czy "klubem podróżników"?

Jesteśmy biurem podróży – organizatorem turystyki wpisanym do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych pod numerem 29375. Oznacza to, że posiadamy gwarancję bankową, oraz odprowadzamy składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy. Dzięki temu masz pewność, że nawet gdy zbankrutujemy, nie zostaniesz pozostawiony za granica sam sobie.

Zachowaliśmy jednak kameralny, przyjacielski charakter, byś czuł się na każdym wyjeździe, jak podczas podróży z paczką przyjaciół.

„Kluby podróżników”, nie będące biurami podróży, działają nielegalnie, a Tobie, w przypadku jakiś kłopotów, nie przysługują żadne prawa (odszkodowanie, gwarancja powrotu do domu, zwrot pieniędzy w przypadku odwołania wyjazdu), które wynikają z ustawy o świadczeniu usług turystycznych.

Covid-19 i informacje zdrowotne

Gdzie znajdę aktualne restrykcje związane z pandemią?

W opisie każdego wyjazdu zamieszczamy informacje na temat wymagań i restrykcji w danym kraju. Polecamy też zawsze sprawdzić aktualne przepisy na stronie MZS.

Co się stanie, jeśli zachoruję przed wyjazdem, lub wyjdzie mi pozytywny test na covid-19?

Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.

Co się stanie, jeśli zachoruję na covid-19 na wyjeździe?

Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.

Jakie są zalecane szczepienia?

W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B

Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll

Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne jest w cenie wyjazdu?

Dla każdego uczestnika wykupujemy wysokiej klasy ubezpieczenie zdrowotne,obejmujące sytuacje związane z Covid-19.

Twoja ochrona wynosi: Koszty Leczenia 100000 EUR, Koszty Ratownictwa 7000 EUR, NNW 10000 EUR, Bagaż 1000 EUR, OC 100000 EUR.

Dodatkowo ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia i kwarantanny, związane z zachorowaniem na Covid-19, oraz zapewnia przebookowanie lotu powrotnego, jeśli powrót wykupionym lotem nie był możliwy.

W przypadku, gdy wyjazd tego wymaga (np. obejmuje wspinaczkę wysokogórską), rozszerzamy ubezpieczenie o sporty ekstremalne.

Zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

 

Informacje na temat wyjazdów

Czy mogę zrezygnować z wyjazdu bez ponoszenia kosztów?

Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.

Mam 60, 70 lat, czy to wyjazd też dla mnie?

Oczywiście! Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to my nie mamy ograniczeń wiekowych. Wystarczy, że jesteś młody duchem! Jeżdżą z nami ludzie w każdym wieku i wszyscy się świetnie dogadujemy.

Chcę pojechać samemu, czy ten wyjazd jest dla mnie? Czy muszę coś dopłacić?

Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.

Czy dużo chodzimy z ciężkim bagażem?

Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.

Mogę zabrać walizkę, czy też wymagacie plecaków?

Choć jesteśmy „Pakuj Plecak”, to możesz też spakować się w walizkę. 😄

Mieszkam w innym kraju, czy też mogę wziąć udział?

Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.

Loty

Skąd jest wylot?

Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.

Czy muszę sobie samodzielnie kupić bilet lotniczy?

Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.

Wyjazdy trekkingowe

Prowadzę siedzący tryb życia / mam kiepską kondycję. Czy dam radę?

To zależy, na jaki trekking się wybierasz. Niektóre są dostępne dla każdego, inne wymagają dobrej kondycji, przygotowania i zrobienia badań. Przy każdym wyjeździe możesz sprawdzić nasze rekomendacje w tym zakresie.

Wyjazdy fotograficzne

Dopiero zaczynam się uczyć fotografii i niewiele umiem. Czy to wyjazd dla mnie?

Jak najbardziej! Poziom nauczania dostosowujemy do uczestników i do każdego podchodzimy indywidualnie. Jeśli będziesz potrzebować, to pokażemy Ci nawet, jak obsługiwać aparat. Kurs zaczynamy od podstaw, aby stopniowo wprowadzać zaawansowane zagadnienia związane z budowaniem kadru i specjalnymi efektami. Zapewniamy też materiały szkoleniowe przed wyjazdem, by można się było trochę przygotować. Na samym wyjeździe uczestnicy nie rywalizują ze sobą, stawiamy na wspólne wspieranie się i inspirowanie, a bardziej doświadczeni często również pomagają tym początkującym.

Mam już sporą wiedzę fotograficzną, czy nie będę się nudził?

Oczywiście, że nie! Jeździ z nami wielu profesjonalistów, którzy podczas wypraw tworzą materiały publikowane potem w gazetach i czasopismach. Nawet jeśli wiesz już wszystko, to nasz program jest tak ciekawy, że będzie dla Ciebie okazją do zrobienia świetnych zdjęć lub możliwością pracy nad własnym materiałem. W miarę naszych możliwości będziemy Ci pomagać w realizacji Twoich pomysłów.

Jaki sprzęt jest zalecany na wyjazd fotograficzny?

Przy obecnym rozwoju technologii, możesz fotografować nawet telefonem. My zalecamy, by móc „wycisnąć” jak najwięcej, aparat z wymienną optyką — lustrzankę, lub bezlusterkowiec. Przed wyjazdem na warsztaty fotograficzne, organizujemy spotkanie z uczestnikami i omawiamy jaki sprzęt należy ze sobą zabrać. Służymy też wszelką pomocą — napisz do nas, jeśli masz jakieś pytania.

Nie jestem zainteresowany fotografią, czy też mogę jechać?

Tak, również możesz dołączyć. Oprócz fotografowania również zwiedzamy i poznajemy odwiedzany kraj. Znajdujemy też czas na relaks i zabawę.

Najnowsze wyjazdy

Dlaczego z nami?

 • Autorskie, dopracowane trasy
 • Kameralne grupy
 • Najlepsi piloci i przewodnicy
 • Najlepszy stosunek jakości do ceny

Masz pytania?

Najbliższe wyjazdy

 • Czerwona postać w białej masce na weneckim karnawale

  Fotowyprawa: Karnawał Wenecki

  11-15.02.2023, 18-22.02.2023

  Mała grupa: max. 13 osób
  Najbardziej fotogeniczne zakątki Wenecji
  Niebanalne połączenie zwiedzania i kursu fotografii

  Cena:1190PLN +250EUR/os.
 • „Zatańcz ze mną na Kubie” – Warsztaty taneczne

  Termin 13-25 lutego 2023

  Mała grupa: max. 12 osób
  Warsztaty połączone ze zwiedzaniem
  Idealne połączenie zwiedzania i wypoczynku
  Pilotka zarażająca swoją fascynacją do Kuby
  Warsztaty taneczne pod okiem lokalnego instruktora

  Cena:6750PLN + 350EUR/os.
 • Warsztaty kulinarne w Tajlandii

  Termin 13-25 lutego 2023 UWAGA NASTĄPIŁA ZMIANA TERMINU na 14-26 lutego 2023!

  Mała grupa: max. 12 osób
  Warsztaty kulinarne
  Doświadczona pilotka doskonale znająca miejsce

  Cena:5390PLN + 300USD/os.
 • Fotowyprawa: Oldschoolowa Kuba

  26 lutego - 11 marca 2023

  Mała grupa: max. 12 osób
  Warsztaty fotograficzne, zwiedzanie i wypoczynek
  Wizyta na kubańskim ranczo
  Pilotka zarażająca swoją fascynacją do Kuby

  Cena:6100PLN + 400EUR/os.
 • Fotowyprawa: Indie Street Photo

  11 - 25 marca 2023

  Kameralna grupa: max. 7 osób
  Prawdziwe Indie jakimi widzą je mieszkańcy
  Doświadczony pilot – znawca Indii
  Raj dla fotografów

  Cena:5990PLN + 300USD/os.
 • „Odkryj siebie” – Warsztaty dla kobiet na Kubie

  18-30 kwietnia 2023

  Mała grupa: max. 12 osób
  Wyjazd tylko dla kobiet
  Warsztaty połączone ze zwiedzaniem
  Nauka salsy
  Doświadczona pilotka zarażająca swoją fascynacją do Kuby

  Cena:6490PLN + 350EUR/os.
 • Trekking: Peru – Szlakami dawnych cywilizacji

  13-31.05.2023, 12-30.08.2023

  Kameralna grupa: max. 12 osób
  Dla kochających wyzwania
  Lot nad geoglifami w cenie
  Możliwość przedłużenia o dżunglę

  Cena:8490PLN + 300USD/os. (+ opcjonalnie dżungla: 1990PLN)
 • Wycieczka: Peru od Andów po dżunglę

  4-22.06.2023, 3-21.09.2023

  Kameralna grupa: max. 12 osób
  Pełnia przygód: quady, rafitng, tyrolki, buggies
  Lot nad geoglifami w cenie
  Bez trudnych trekkingów i dużych wysokości

  Cena:8490PLN+ 300USD/os.

Newsletter

Zapisz się, by być na bieżąco z wyjazdami, promocjami i naszymi wydarzeniami