Indie to fotograficzny raj. Mozaika kolorów, niezwykle przyjaźni ludzie i kulturowa mieszanka, dostarczają niewyobrażalnej ilości tematów zdjęciowych. Tutaj wszystko jest intensywniejsze: zapachy, barwy, emocje, święta i zabawa.

 •   W każdy wyjazd wkładamy całe i pasję!
 •   Fascynująca, autorska trasa, wypełniona ukrytymi perłami
 •   Program przygotowany specjalnie pod kątem fotograficznym
 •   Prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy
 •   Kameralna grupa (5-7 osób) pozwalająca prowadzącemu na skupieniu się na uczestnikach
 •   Przyjacielska i twórcza atmosfera
 •   15 dni unikalnej przygody w cenie masówki z biura podróży
 •   Jesteśmy zorientowani na Twój sukces fotograficzny, nie na własne zdjęcia!

Przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla miłośników fotografii ulicznej! Odwiedzamy najciekawsze indyjskie miasta, będące marzeniem każdego streetowego fotografa. Zwiedzimy gwarne bazary, tętniące życiem starówki, przepełnione mistycyzmem świątynie oraz gathy. Zajrzymy do licznych rzemieślników i sklepikarzy. Poznamy tradycyjnych zapaśników Kushti, rzeźbiarzy tworzących olbrzymie statuy bogów, pracowników największej ręcznej pralni na świecie, a przy odrobinie szczęścia, przerażających ascetów Aghori. W każdym z odwiedzanych miast zabierzemy Was w starannie wyselekcjonowane miejsca, które gwarantują najlepsze zdjęcia. Jeździmy do Indii od wielu lat. Przemierzyliśmy tysiące kilometrów i nawiązaliśmy setki znajomości, po to by pokazać Wam prawdziwe oblicze tego fascynującego, choć wymagającego kraju.

Ilość wrażeń i atrakcji zawróci Wam w głowie,
a wasze aparaty rozgrzeją się do czerwoności.
To będzie wyprawa, której długo nie zapomnicie!

Kurs fotograficzny:

Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nie ważne, czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.

Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Dowiesz się, jak wykorzystywać elementy sceny, by osiągać zamierzone efekty. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabraknie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo. W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.

Jesteśmy nastawieni na Twój rozwój i zależy nam, żebyś to Ty przywiózł jak najlepsze zdjęcia. Wiemy, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy!

Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a nasi „plecakowicze” występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują zdjęcia w cyfrowym czasopiśmie „Pakuj Plecak”. Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej i wesołej rodziny!

Koszt – 5990zł + 200$/os.
Termin:
2-16 marca 2022 – hurra, są jeszcze wolne miejsca!
Kameralna grupa: 5-7 osób

Program:

 

Mumbaj – zaczynamy w Mumbaju (Bombaju), mieście które ma w sobie wszystko. Przepych i biedę, niesamowity chaos i spokojne promenady, wielki biznes i drobnych ciułaczy. Jedno jest pewne – nie zabraknie nam tutaj tematów fotograficznych. Odwiedzimy m.in. Dobi Ghat, czyli największą pralnię ręczną na świecie, w której pracuje (i mieszka) 20 tysięcy osób. Zajrzymy na kilka targów, w tym Chor Bazaar, największy pchli targ w Indiach. Zobaczymy, jak wieczorami bawią się miejscowi, oglądając zachód słońca na Marine Drive. Zwiedzimy rybacką wioskę w centrum miasta i poznamy życie w największych slumsach Azji – Dharavi. Naszymi przewodnikami tam będą przedstawiciele NGO, pomagającego mieszkańcom slumsów. Oprócz tego wszystkiego, pospacerujemy najciekawszymi uliczkami, wypełnionymi sprzedawcami, rzemieślnikami i street foodem.

Dźodhpur – kolejny przystanek to „niebieskie miasto”, w którym budynki całej starówki pomalowane są na błękitno. Wygląda to pięknie, dlatego spędzimy sporo czasu gubiąc się w wąskich uliczkach starego miasta i polując na niepowtarzalne, „streetowe” kadry. Niesamowita sceneria i przyjaźni ludzie, to przepis na wspaniałe zdjęcia, dlatego Dźodpur jest naszym zdaniem, jednym z najciekawszych miejsc w Indiach do fotografii ulicznej. Tutaj obejrzymy najpiękniejszy (w naszej opinii) fort w Radżasthanie, a także świątynie i targowiska.

Delhi –  miasto, które od razu zaatakuje wszystkie nasze zmysły. Zagłębimy się tu w Stare Delhi, wypełnione sklepikami, licznymi rzemieślnikami, ulicznym jedzeniem i oczywiście świętymi krowami. Zwiedzimy stragany na Chandai Chowk i Sadar Baazar, udamy się na gathy nad brzegiem drugiej co do świętości rzeki w Indiach – Jamuny, weźmiemy udział w treningu zapaśników Kushti, pojedziemy do wioski garncarzy i zobaczymy niezwykle malowniczą dzielnicę artystów – Lodhi. Wypełniają ją przepiękne murale, będące wspaniałym tłem do ulicznych kadrów. Czeka nas prawdziwy kalejdoskop kolorów, zapachów i dźwięków. Na pewno będzie co fotografować!

 

Kushti –  Zapasy Kushti to tradycyjna indyjska sztuka walki. Zmagania odbywają się na specjalnym, wysypanym ziemią i gliną podłożu, a do treningu często wykorzystuje się drewniane i kamienne przyrządy. Kushti to nie tylko sport, ale i sposób życia. Historycznie zapaśnicy mieszkali w Akharach (miejscach ćwiczeń) i przestrzegali rygorystycznej diety oraz ascetycznego planu dnia, składającego się tylko z praktyki i modlitw. Arena walki uznawana jest za teren świątynny, obowiązują w nim takie same zasady, jak w domu bożym. Nie można na nią wejść w obuwiu, a przed każdą walką, bądź treningiem, odmawiana jest modlitwa do Hanumana, boga-małpy, patrona zapaśników.

Podczas naszej wyprawy odwiedzimy trzy Akhary – w Delhi, Waranasi i Kalkucie, co da nam szansę na stworzenie ciekawego, rozbudowanego reportażu.

Cykl zdjęć o Kushi, autorstwa Jana Skwary, zdobył w 2020r. pierwsze miejsce w kategorii „reportaż” w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej.

Waranasi – na pierwszy rzut oka może wydawać się miastem „śmierci”. Ten, jeden z najświętszych indyjskich ośrodków jest miejscem, gdzie każdy Hindus chciałby umrzeć. Nad brzegiem Gangesu 24 godziny na dobę płoną pogrzebowe stosy. Będziemy mieli okazję obejrzeć to wstrząsające widowisko. Obejrzymy też wieczorne obrzędy Aarti i będziemy eksplorować kręte uliczki świętego miasta, wypełnione ascetami, sadhu, pielgrzymami i backpakerami. Świt obejrzymy podczas rejsu łodzią po najświętszej indyjskiej rzece – Gangesie. Waranasi ma trudną do opisania magię, z jednej strony jest głośne i turystyczne, a z drugiej przepełnione mistycyzmem. Przyciąga jak magnes i sprawia, że ciągle go mało. 

Aghori – najbardziej tajemniczy i przerażający indyjscy asceci. Mówi się, że znajdują się gdzieś pomiędzy życiem, a śmiercią. Często zamieszkują okolice stosów pogrzebowych, a do swoich rytuałów wykorzystują ludzkie ciała. Pudźę odprawiają siedząc na zwłokach i pozyskują „ludzki olej”, wypalając ciało nad ogniem. Ponieważ stosują, podczas specjalnego rytuału, nekrofagię (zjadanie ludzkiego mięsa, pochodzącego ze zwłok), powszechnie zwani są kanibalami.

Aghori są ortodoksyjnymi wyznawcami boga Śiwy. Na jego podobieństwo pokrywają ciała popiołami, pochodzącymi często ze stosów kremacyjnych. Jak wszyscy Sadhu, Aghori dążą do wyrwania się z cyklu reinkarnacyjnego (Samsary) i osiągniecie wyzwolenia – Mokszy. Aby to osiągnąć, muszą pozbyć się ludzkich emocji, takich jak złość, skąpstwo, obsesja, strach, nienawiść czy cielesne pożądanie. Życie wśród zmarłych pozwala pokonać strach, rezygnacja z ubioru – wstyd.

Mimo swych praktyk, uznawanych często przez Hinduizm za „nieczyste”, Aghori znajdują się na szczycie hierarchii Sadhu. Wierzy się też, że potrafią parać się czarną magią – niektórzy mają nawet strony internetowe, na których reklamują swoje magiczne usługi.
 
Aghori odnajdziemy w Waranasi. To czy zechcą nas ugościć, zależy jednak od ich nastroju i naszych zdolności negocjacyjnych.

Kolkata (Kalkuta) – miasto uznawane przez wielu za mekkę fotografów ulicznych. Dzieje się tu tyle, że nie wiadomo, w którą stronę kierować obiektyw. Spośród bezliku ciekawych miejsc w Kalkucie, wybraliśmy crème de la crème – najlepsze fotograficznie rejony, które są gwarancją wspaniałych zdjęć. Udamy się do Kumartuli – dzielnicy rzeźbiarzy, którzy w malutkich pracowniach, lub wprost na ulicy, dzień i noc wytwarzają olbrzymie posągi bogów. Na College Street zobaczymy największy targ używanych książek w Indiach. Setki stoisk i dziesiątki tysięcy książek, ułożonych w ogromne stosy, robią niesamowite wrażenie. Odwiedzimy też fascynujący targ kwiatów i sąsiadujące z nim wybrzeże. Tam spotkamy zapaśników kushti, wiernych, obmywających się w rzece Hugli i bawiące się dzieciaki. W planach mamy też kilka dzielnic, wypełnionych targami i ciekawymi uliczkami. Mijając założony przez Matkę Teresę dom dla umierających, trafimy do świątyni najbardziej przerażającej hinduskiej bogini – Kali. Zobaczymy też nocne życie Kalkuty, odwiedzając wypełnioną neonami i barami Park Street.

Koszt – 5990zł + 200$/os.

Noclegi: w lokalnych sprawdzonych hostelach, pokoje 2 osobowe z łazienkami (dopłata do jedynki ok. 700zł)
Przejazdy: samoloty, pociągi, autobusy, ryksze

Cena obejmuje:

 • polskiego przewodnika i fotografa
 • lokalnego przewodnika
 • 14 noclegów
 • transfer na lotnisko i z lotniska w Indiach
 • przeloty wewnętrzne (Mumbaj – Dźodhpur i Delhi – Varanasi)
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • rejs łodzią po Gangesie
 • ubezpieczenie zdrowotne (KL 100 000 €, NNW 10 000 €, OC 100 000 €)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia i napojów – około 1000
 • biletów lotniczych (poza lotem wewnętrznym) – ok. 2200-2600zł
 • wizy – 25$
 • ewentualnych testów na COVID
 • wydatków własnych

Chętnym zapewniamy pomoc w zakupie biletów lotniczych i chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze przedwyjazdowe pytania.

Pamiętaj, że Indie to nieprzewidywalny kraj, za każdym rogiem może czekać na nas nowa atrakcja. Z drugiej strony jednak, może się zdarzyć, że coś nagle zostanie zamknięte, a święto przełożone na inny dzień. Nawet w takich sytuacjach dopilnujemy, żeby nie zabrakło Ci wrażeń :).

Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany 😉

Harmonogram płatności:

 • zaliczka: 500zł – w ciągu 3 dni od zapisu
 • I rata: 2700zł – płatne do 19.12.2021
 • II rata: 2790zł – płatne do 19.01.2022
 • III rata: 200$ – płatne w gotówce pierwszego dnia wyjazdu
 • zwrot kosztów biletu: w ciągu 3 dni od zakupu biletów (jeśli kupno biletów było po naszej stronie)

Wyprawę prowadzi:

Jan Skwara

Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. zwycięzca Wielkiego Kunkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotny finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo”, trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic Traveler, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.

Zapisz się na wyprawę!

Telefonicznie: 503 804 057 lub poprzez formularz: