Meksyk to niezwykle piękny i różnorodny kraj. Wybierając się na wyprawę z Pakuj Plecak będziesz odwiedzać prekolumbijskie miasta Majów i Azteków, kąpać się w wodospadach, odwiedzisz rajskie plaże oraz przepłyniesz kanionem pełnym krokodyli. Musisz zatem dobrze się przygotować i odpowiednio spakować.
INFORMACJE OGÓLNE
PASZPORT I WIZY
Aby lecieć do Meksyku trzeba mieć paszport, którego ważność musi być przynajmniej 6 miesięcy dłuższa od daty wjazdu. Nie ma obowiązku wizowego w przypadku pobytu turystycznego nie przekraczającego 180 dni. Jedynie w samolocie otrzymacie formularz migracyjny, który po wypełnieniu oddaje się urzędnikom. Kopię warto włożyć do paszportu, bo będziemy ją oddawać w drodze powrotnej.
WYMAGANIA COVID
Od początku pandemii Covid-19 granice lotnicze są otwarte. Przed wylotem należy zrobić test PCR i przedstawić negatywny wynik. Należy pamiętać, aby na wyniku testu ( w języku angielskim) był podany numer paszportu. Dokument należy samodzielnie wydrukować. Z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu zwolnieni są w pełni zaszczepieni (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE) oraz ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie). Honorowane są Unijne Certyfikaty COVID.
W trakcie podróży i przebywania na lotnisku należy nosić maskę i zachować dystans. Noszenie masek w Meksyku jest wskazane. Restrykcje i obostrzenia są zróżnicowane w zależności od regionu. Większość sklepów funkcjonuje z zachowaniem środków ostrożności. Przepisy dotyczące korzystania z plaż nie są ujednolicone.
UBEZPIECZENIE
Dobre ubezpieczenie powinno zawierać OC oraz NNW ( od następstw nieszczęśliwych wypadków). W ramach polisy, warto ubezpieczyć bagaż w razie jego utraty lub zniszczenia.
Z powodu ryzyka zachorowania na Covid-19, Pakuj Plecak rekomenduje zakup opcji rezygnacji z wyjazdu, pamiętaj jednak, że masz na to określoną ilość dni ( 7 dni od podpisania umowy z Pakuj Plecak, jeśli do wyjazdu pozostało więcej niż 30 dni, lub tego samego dnia, jeśli od podpisania umowy do wyjazdu, pozostało mniej niż 30 dni)
SZCZEPIENIA
Zaleca się ( ale nie jest obowiązkowe) wykonać następujące szczepienia przeciwko: tężcowi, błonicy i krztuścowi, oraz zapaleniu wątroby typu A i B. Warto zainteresować się tym, na około 4-6 tygodni przed wylotem, ponieważ niektóre szczepienia wymagają podania dwóch lub trzech dawek.
Wybrane centra gdzie można się zaszczepić :
– Warszawa, Centrum Szczepień w Centralnym Szpitalu MSWiA , budynek C gabinet nr 5 (wejście od Wołoskiej) Tel. 22 508 19 45
– Gdańsk, Eter-med, m.in. przy ul. Kazimierza Górskiego 1 czy Jaskółczej 7,15
– Katowice, Signum przy ul. Bażantów 6C
– Wrocław, NZOZ, przy ul. Oławskiej 14
– Rzeszów, Centrum Medyczne Medyk, przy ul. Rejtana 53
– Poznań, Centrum Medyczne LIM, przy ul. Półwiejskiej 42
– Łódź, Centrum Medyczne Szpital św. Rodziny, przy ul. Wigury 19
Jeśli wyprawa z Pakuj Plecak organizowana jest w okresie letnim, zaleca się zabrać repelenty przeciwko komarom, meszkom i kleszczom.
POGODA I KLIMAT
W Meksyku pogoda jest mało zróżnicowana. Przechodzi tu kilka stref klimatycznych. Na północy panuje suchy i gorący klimat pustynny, na południu jest wilgotno i bardzo gorąco. Środek kraju to temperatury wahające się od 12 do 30 °C.
Jeśli wyprawa Pakuj Plecak organizowana jest w okresie od maja do października temperatury nie spadają poniżej 30°C.
Jeśli wyprawa organizowana jest w okresie od listopada do kwietnia temperatury nieznacznie spadną poniżej 30°C.
RÓŻNICA CZASOWA
W Meksyku są 3 strefy czasowe z dość skomplikowanym systemem zmian na czas letni/zimowy.
Różnica czasowa z Polską to 7 h wstecz
Czas letni: od -9 godz. do -6 godz.
Czas zimowy: od -10 godz. do -7 godz.
Strefa czasowa: UTC/GMT -5 godzin dla stolicy kraju Meksyk.
Czas letni: zaczyna się na początku kwietnia, 02:00 czasu standardowego.
Czas zimowy: zaczyna się pod koniec października, 02:00 czasu letniego.
GNIAZDKA ELEKTRYCZNE
Napięcie w gniazdkach w Meksyku to 110 V. Trzeba zabrać ze sobą odpowiedni adapter. Gniazdka są przystosowane do wtyczek amerykańskich z dwoma bolcami.
WALUTA
Walutą w Meksyku jest nowe peso meksykańskie. Dzieli się ono na 100 centavos. W obiegu występują banknoty o nominałach 1000, 500, 200, 100, 50, 20 pesos oraz monety 10, 5, 2 i 1 peso. Pieniądze bez problemu można wypłacać w bankomatach. Należy jednak uważać aby nie doszło do zeskanowania karty.
Na koncie powiązanym z kartą wyjazdową najlepiej mieć tylko środki na podróż lub tylko na jej część. Najlepiej jest korzystać z bankomatów, które mieszczą się w bankach albo centrach handlowych.
Trzeba wiedzieć, że bankomaty pobierają prowizję od wypłaty środków od 17 do nawet ponad 100 pesos za wypłatę. Najniższe prowizje mają np. bankomaty CI Banco (17 pesos), Citi Banamex (30 pesos). Warto zatem sprawdzić jakie prowizje pobiera dany bank i poszukać czegoś najkorzystniejszego.
Kurs peso meksykańskiego to około 5 pesos za 1 zł.
Na wymianę najlepiej zabrać dolary (można nimi czasem nawet płacić, ale kurs będzie kiepski). Pamiętajcie, żeby dolary były z nowej emisji (seria 2009, która została wyemitowana w 2013 roku). Dotyczy to banknotów o nominale 100$. Charakteryzują się one niebieskim pionowym paskiem. Poniżej porównanie nowej (u góry) i starej „setki”:
Starsze setki mogą nie zostać przyjęte w kantorze. Warto też pamiętać, że mniejsze nominały często wymieniane są po gorszym kursie.
JĘZYK
W Meksyku mówi się po hiszpańsku.
Kilka zwrotów przydatnych podczas podróży:
hola/buenos días/buenas tardes/buenas noches – cześć/dzień dobry/dobry wieczór
me llamo/soy de Polonia– nazywam się/jestem z Polski
comoestás/muybien/más o menos – jak się masz/bardzo dobrze/tak sobie
hasta luego/ hasta la vista / hasta mañana– na razie/do widzenia/do jutra
ciao/besos/adios– cześć/buziaki/żegnaj
donde está el hotel/el restaurante – gdzie jest hotel/restauracja
donde están los baňos– gdzie jest łazienka
PRZEPISY CELNE CZYLI CO MOŻNA I CZEGO NIE MOŻNA WWOZIĆ I WYWOZIĆ
Na terytorium Meksyku nie wolno wwozić żywności nieprzetworzonej lub o niskim stopniu przetworzenia. Bezwzględnie zakazane jest wwożenie roślin, nasion i mięsa także puszkowanego oraz domowych produktów spożywczych. Bez deklaracji celnej można mieć równowartość 10 tys. USD.
Nie wolno wywozić przedmiotów z wykopalisk archeologicznych, skamieniałych fragmentów raf koralowych, egzotycznych zwierząt zarówno żywych jak i przedmiotów z nich wykonanych.
BEZPIECZEŃSTWO
Jak wszędzie, należy zachować pewne środki ostrożności. Należy pamiętać, że poziom bezpieczeństwa zależy od miejsca w którym jesteśmy.
CO SPAKOWAĆ NA WYPRAWĘ DO MEKSYKU
DOKUMENTY
- paszport
- bilet lotniczy
- xero wszystkich dokumentów ( w razie kradzieży lub zgubienia)
- karta płatnicza
ODZIEŻ I OBUWIE
- t- shirty, luźne, przewiewne ubrania, lekkie sukienki
- wygodne buty, klapki, sandały
- nakrycie głowy – czapka, kapelusz, chusta
- bielizna
- bluzy ( w razie chłodniejszego wieczoru)
- krótkie spodenki
- strój kąpielowy
- okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr UVA i UVB
- cienka kurtka przeciwdeszczowa
KOSMETYKI
- krem/balsam do ciała z wysokim filtrem ( 50 SPF)
- żel do mycia ciała
- szampon
- krem nawilżający
- dezodorant
- szczoteczka i pasta do zębów
- mokre chusteczki ( do rąk, do odświeżenia ciała, do demakijażu)
- ręczniki szybkoschnące ( zajmują mało miejsca)
- płyn lub proszek do prania
- dla Pań malujących się wg uznania krem BB, tusz do rzęs, róż, bronzer, rozświetlacz itd
Uwaga Pamiętaj, że do bagażu podręcznego możesz spakować płyny jedynie w opakowaniach nie większych niż 100 ml, a ich łączna objętość nie może przekroczyć 1 litra.
APTECZKA
- leki, które przyjmujemy na stałe
- leki przeciwbólowe
- plastry z opatrunkiem
- środek odkażający rany
- żel łagodzący ugryzienia np. fenistil
- repelenty ze środkiem DEET np. Mugga
AKCESORIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ
- nadmuchiwana poduszka lub ,,rogal” na podróż samolotem
- opaska na oczy do spania
- zatyczki do uszu
- sekretna kieszeń, w której można schować pieniądze i dokumenty
- mały plecak, wygodna torebka na ramię lub nerka
- notatnik i długopis
- aparat fotograficzny ( ładowarka, karta pamięci)
- drobne upominki dla nowych przyjaciół z Meksyku – polskie wódki smakowe, gadżety z kolorowymi wzorami ludowymi. Dzieci ucieszą się z cukierków i słodkości
PLECAK CZY WALIZKA
Jeśli preferujesz walizkę weź walizkę, jeśli plecak to pakuj plecak. Pamiętaj, że na samym dnie plecaka najlepiej położyć lekkie rzeczy: np. podkoszulki, bieliznę itd. a na odcinku lędźwiowym cięższe np. buty czy kosmetyczkę. Zasada jest taka, że rzeczy cięższe pakujemy blisko pleców, lżejsze na brzegach plecaka. Ubrania można również zwinąć w rulon, bo wtedy zajmą, o wiele mniej miejsca. Bieliznę i skarpetki warto pochować w woreczki, żeby uniknąć poszukiwań czystej bielizny.
LEĆ Z NAMI NA WYPRAWĘ DO MEKSYKU!