Pakuj Plecak i leć z nami do Gruzji!

15 -22 lipca 2018

Przez 7 dni zjedziemy prawie cały kraj i zabierzemy Cię w najciekawsze miejsca.

 

Odwiedzimy katedrę Bagrata i Monastyr Gelat (najcenniejsze budowle sakralne w Kutaisi), a także Kanion Okatse z imponującą dziką przyrodą, fantastycznymi wodospadami i zachwycającymi widokami.

Zajedziemy do Mcchete jednego z najstarszych miast Gruzji, aby poznać historię dwóch wyjątkowych monastyrów: Dżwari oraz Sweti Cchoweli.

 

Odwiedzimy także kompleks jaskiń świątynnych na półpustynnych stokach góry Garedża, których historia sięga VI w. n.e. Będzie okazja poszukać starodawnych fresków na ścianach jaskiń a nawet postawić stopę w Azejberdżanie.

 

Pojedziemy nad największe gruzińskie jezioro Parawani położone na wysokości 2073 m n.p.m. i odwiedzimy miasto miłości – Sighnaghi, gdzie ponoć można wziąć ślub o każdej porze dnia i nocy.

Przejedziemy się Gruzińską Droga Wojenną aby móc podziwiać wspaniałe pasma Wielkiego Kaukazu, a wracając odwiedzimy skalne miasto Waredża powstałe w zachodniej ścianie głębokiego kanionu rzeki Mtkwari.

 

Oczywiście odwiedzimy także stolicę kraju Tbilisi z jej wyjątkowym mostem pokoju, licznymi łaźniami miejskimi, wzgórzami, na które wjeżdża się kolejkami, a nawet Barem Warszawa! To tutaj udamy się na suprę czyli prawdziwą gruzińską biesiadę.

Zajrzymy także na lokalny bazar gdzie będzie można skosztować pysznych gruzińskich serów i obkupić się w czurczchele (gruzińskie smakołyki w postaci orzechów włoskich lub laskowych oblanych gęstym sokiem z owoców) i intensywnie pachnące przyprawy.

Na koniec popływamy w Morzu Czarnym i nacieszymy oczy nadmorskim kurortem Batumi.

Termin:

15 -22 lipca 2018, zapisy tutaj: https://goo.gl/forms/0U4ImDHN3y3FuDOc2

Trasa: Kutaisi (Bagrati, Gelati, Kanion Okace), Tbilisi (między innymi: Bridge of peace, Plac Wolności, kolejka gondolowa, kąpiel w tbiliskich łaźniach siarkowych i Bar Warszawa), Mccheta (monastyr Dżwari, Sweti Cchoweli), Dawid Garedża, Badiauri, Signagi, Stepancmindy (Kazbegi) (Zbiornik Żinwali, twierdza Ananuri, Gudauri, przełęcz Krzyżowa, cerkiew Gergeti), Jezioro Paravani, skalne miasto Wardzia, twierdza Rabati w Achalciche, Chertwisi, Abastumani, Batumi

 

Warunki uczestnictwa:

Termin: 15 -22 lipca 2018

Minimalna liczba osób – 6

Maksymalna liczba osób – 10

Koszt wyprawy dla grupy do 7 osób – 1100 zł + 300 euro /os.

Koszt wyprawy dla grupy 8 – 10 osób – 900 zł + 300 euro /os.

 

Cena zawiera:

noclegi ze śniadaniami w hostelach (pokoje 2-4 osobowe), transport po Gruzji, następujące atrakcje:

wejście do Kanionu Okace, wycieczka do Mcchety, bilet wstępu na kolejkę gondolową, wstęp do łaźni siarkowych, wycieczkę do Dawid Garedża, wycieczkę do Badiauri + pieczenie chleba gruzińskiego, wycieczkę do Signagi + degustacja gruzińskiego wina (3 kieliszki), wycieczka do Stepancmindy (Kazbegi), (podczas wycieczki odwiedzimy zbiornik Żinwali, twierdzę Ananuri, Gudauri, przełęcz krzyżową, cerkiew Gergeti), wycieczka do skalnego miasta Wardzi, twierdza Rabati w Achalciche, Chertwisi, Abastumani obserwatorium.

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych (koszt  500 -1000 zł*)

Uwaga Lot Wizzair – w cenie bagaż podręczny o wymiarach 55×40×23 cm i wadze 10 kg.

Dopłata za bagaż nadawany: 42 euro (w jedna stronę)

*Uwaga jeśli po zebraniu grupy loty do Tbilisi okażą się tańsze, nastąpi zmiana kolejności zwiedzania –Tbilisi-Kazbek-Kutaisi-Batumi-Waradzia-Tbilisi.

Supry czyli biesiady gruzińskiej – cena 12 dolarów USD /os.

Obiadów, kolacji i napojów

przykładowe ceny: chaczapuri (tradycyjne danie z ciasta i sera) za 10 GEL/20 zł, saciwi (kurczak w sosie z mielonych orzechów) z grillowanymi bakłażanami – 30 GEL/60 zł; butelka wytrawnego saperavi – 25 GEL/50 zł.

Ubezpieczenia (40 -80 zł)

Wydatków własnych.

Nr konta i harmonogram wpłat:

Stowarzyszenie Pakuj Plecak

Ul. Narodowa 18/3

05-800 Pruszków

 

Zaliczka – przelew w momencie zapisu 500 zł (w przelewie proszę napisać ZALICZKA NA WYJAZD Gruzja lipiec 2018 )

Ta kwota jest zadatkiem zwrotnym, który w momencie gdy wyprawa nie dojdzie do skutku zwracamy na konto klienta.

1 rata – przelew do 30 kwietnia – 600 zł  (w przelewie proszę napisać 1 RATA NA WYJAZD Gruzja lipiec 2018 ) *

2 rata – do 30 czerwca – cena biletu

3 rata – płatne gotówką w walucie 300 Euro na lotnisku w dniu wylotu.

*w momencie gdy zbierze się grupa powyżej 7 osób różnica w cenie (200 zł jest zwracana na konto)

Uwaga wyjazd z kursem fotograficznym droższy tylko o 300 zł! Przed wpłatą zaliczki prosimy o wcześniejszą informację czy są Państwo zainteresowani takim kursem.

 

Zapisz się już dziś!

Tutaj masz formularz: https://goo.gl/forms/0U4ImDHN3y3FuDOc2

Dla wszystkich, którzy zapiszą się do 30 kwietnia 2018 przewodnik po Gruzji w prezencie!

 

 

Jeszcze się wahasz? Oto dajemy Ci 10 powodów, dla których koniecznie POWINIENEŚ POLECIEĆ Z NAMI DO GRUZJI:

👉 Zaplanowaliśmy najlepszą trasę ze wszystkimi najważniejszymi atrakcjami!
👉 Masz okazję poznać kraj, który jeszcze nie został zadeptany przez masową turystykę!
👉 Gruzja jest piękna!
👉 Gruzini są bardzo gościnni!
👉 W Gruzji można pooddychać świeżym powietrzem!
👉 W Gruzji można wyżyć się fotograficznie!
👉 Gruzini mają ciekawą kulturę i tradycje, które będziesz miał okazję poznać np supra, pieczenie tradycyjnego chleba czy skorzystanie z łaźni miejskich!
👉 Gruzini lubią się bawić więc nie będziesz się nudzić!
👉 Gruzja ma pyszne jedzenie i wyśmienite wino!
👉 W Gruzji jest bezpiecznie!

 

A NA KONIEC KILKA CIEKAWOSTEK ZWIĄZANYCH Z GRUZJĄ:

Gruzja, Georgia czy Sakartwelo?

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Pochodzenie terminu Gruzja nie jest do końca znane ale prawdopodobnie wywodzi się od tureckiego słowa „gurzy”, arabskiego „gurdży” lub perskiego „gordżi” oznaczających mniej więcej „siłę walczącą z islamem”. Natomiast jak twierdzą Gruzini Georgia pochodzi od greckiego „geo”, które ma oznaczać „ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu” albo „osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem”.

Jak powstał monastyr Sweti Cchoweli?

Pewien żyd z Mcchety, Elizeusz, wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz zdążył dopiero w chwili Ukrzyżowania. Od rzymskiego żołnierza odkupił szatę Chrystusa i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr. Święta Nino poleciła, aby ściąć cedr i na jego miejscu zbudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok.

Skąd nazwa Tbilisi?

O powstaniu Tbilisi jest kilka historii ale najbardziej znana wersja opowiada o tym, jak pewnego dnia król Wachtang Gorgasali wybrał się wraz ze świtą na polowanie w okolicach dzisiejszego miasta. W czasie tych łowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło, w którym leżały obok siebie martwy sokół ze zdobyczą. Okazało się, że źródło to było gorące, a ptaki, które do niego wpadły, sparzone zostały ukropem. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy – malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę „Tbilisi”, pochodzącą od gruzińskiego słowa „tbili” -ciepły.

Gruzińska droga wojenna

Gruzińska Drogą Wojenna zawdzięcza swą nazwę czasom kiedy Gruzja znajdowała się pod panowaniem carskiej Rosji. To było na początku XIX wieku i w tym czasie trwały tam krwawe bitwy. W dzisiejszych czasach jest absolutnie bezpieczna a w przewodnikach to jedno z miejsc, które wręcz należy zobaczyć, głównie ze względu na piękne widoki.

Kim była najwybitniejsza królowa Gruzji i co ma wspólnego z Wardzią?

Tamar, Tamara I Wielka z rodu Bagratydów -została królową Gruzji w 1184 r. Była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla Alanii – Kuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielną królową. Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek” Gruzji. Tamar była również fundatorką Wardzi. Nazwa miasta wiąże się z legendą i dotyczy podróży orszaku królewskiego do Mescheti. Podczas tej wyprawy kilkuletnia Tamar towarzyszyła swemu wujowi, ale podczas postoju dziewczynka zgubiła się pośród skał. Kiedy zmartwiony wujek głośno wołał, usłyszał w odpowiedzi słowa dziewczynki – „war dzia”, co oznacza „jestem wujku”.

Zapisz się już dziś, ilość miejsc ograniczona: https://goo.gl/forms/0U4ImDHN3y3FuDOc2

lub skontaktuj się z nami: