Podczas wyprawy zwiedzimy indonezyjską wyspę Celebes (Sulawesi), która jest niezwykła nie tylko jeśli chodzi o kształt. Znajdziemy tu bogactwo przyrody: lasy deszczowe, dziesiątki endemicznych gatunków zwierząt, piękne rafy, a nawet jezioro pełne meduz. Równie fascynujący są ludzie zamieszkujący wyspę. Przedrzemy się przez dżunglę do pierwotnego plemienia żyjącego w lasach, odwiedzimy wioski Morskich Cyganów Bajo i poznamy niezwykłą kulturę Toradżów, ludzi dla których śmierć jest ważniejsza od życia.
✓ W każdy wyjazd wkładamy całe ♥ i pasję!
✓ Stawiamy na prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy.
✓ Przygotowaliśmy fascynującą trasę, zoptymalizowaną pod kątem fotografii.
✓ Jedziemy w kameralnej grupie (6-7 osób) i kumpelskiej atmosferze.
✓ Warsztaty fotograficzne prowadzone są przez doświadczonego i nagradzanego fotografa, który nastawiony jest na Twój rozwój, a nie swoje własne portfolio.
Po przylocie do Palu (które zwiedzimy, jeśli pozwolą na to godziny lotów), udamy się do zajmującego ponad 2000 km2 rezerwatu Morowali. Jest on domem dla pokaźnej liczby zwierząt, w tym endemicznych ptaków i ssaków. Udamy się na trekking przez las deszczowy, by dotrzeć do żyjącej w parku społeczności Wana. By dotrzeć do Wana, przekroczymy w bród kilka rzek, popłyniemy łodzią i pieszo pokonamy kilkanaście kilometrów. Trekking może być męczący, ale każdy da radę.
Tau Taa Wana, to społeczność żyjąca w tradycyjny, pierwotny sposób. Trudnią się myślistwem, rybołówstwem i rolnictwem. Prowadzą nomadyczny tryb życia i często przenoszą się z miejsca na miejsce. Będziemy mogli poznać i udokumentować życie tej niewielkiej grupy etnicznej (ok. 3000-6000 osób), dołączymy do Wana podczas polowania i połowu ryb, weźmiemy także udział w ceremonii z lokalnym szamanem.
W sumie, w dżungli spędzimy 4 dni (trzeba być gotowym na spartański warunki).
Nocnym promem z Gorontalo dopłyniemy do rajskich wysp Togian. Wyspy te zamieszkują rybacy Bajo, którzy jeszcze niedawno prowadzili nomadyczny tryb życia, mieszkając na łodziach i praktycznie nie schodząc na suchy ląd. Obecnie osiedli, ale ich budowane na palach chaty robią duże wrażenie. Wizyty w ich gościnnych wioskach to wspaniały materiał na reportaż.
Wyspy Togian mogą pochwalić się jednymi z najlepszych miejsc do snurkowania (pływania z rurką) na świecie. Odwiedzimy kilka punktów, gdzie będzie można zaobserwować oszałamiające bogactwo życia podwodnego. Rafy będą dostępne nawet wprost z naszej prywatnej plaży.
Chętni będą mogli także zanurkować z butlą (jeśli macie uprawnienia, to na wraku bombowca B24, jeśli nie to intro nurkowe odbywa się w okolicy pięknych raf).
Togian to wspaniałe miejsce, żeby się zrelaksować. Zamieszkamy w odciętych od cywilizacji bungalowach, wśród drzew palmowych. Nocą będziemy mogli obserwować (i fotografować!) wypełnione gwiazdami niebo, a w dzień wypatrywać waranów, kuszonych zapachami z kuchni. Cały ośrodek, z własną plażą, będzie do naszej wyłącznej dyspozycji.
Popływamy też z meduzami, które skolonizowały jezioro na jednej z wysp. Kąpiel wśród dziesiątek (na szczęście niegroźnych) stworzeń, będzie czymś, czego długo nie zapomnicie!
To kolejne ciekawe fotograficznie miasto, gdzie śmiałkowie będą mogli zjeść potrawkę z nietoperzy!
Zażyjemy tu kąpieli w malowniczym wodospadzie, a w nocy udamy się na poszukiwanie wyraków – najmniejszych naczelnych ssaków na świecie!
Z wysp Togian promem i monibusem udamy się do Tana Taraja, pięknego górskiego regionu z malowniczo położonymi polami ryżowymi. Toradżowie słynni są ze swoich, trwających wiele dni obrzędów pogrzebowych, podczas których składa się ofiary ze zwierząt oraz urządza walki bawołów. Jest to wstrząsające przeżycie, więc wizyta na pogrzebie będzie tylko dla chętnych.
Toradżowie chowają zmarłych w kutych w skale jaskiniach, lub małych mauzoleach. Niemowlęta natomiast spoczywają w dziuplach drzew. Wejścia do grobu strzegą wyrzeźbione w drewnie podobizny zmarłych – tau tau. Odwiedzimy kilka z tych niezwykłych, często kilkusetletnich, nekropolii, by bliżej poznać ich skomplikowane rytuały.
Jeśli dopisze nam szczęście, to w rejonie Tana Toraja przyjrzymy się obchodom święta Ma’nene, podczas którego rodziny wyjmują z grobów zmumifikowane ciała swoich bliskich, czyszczą je, przebierają w nowe ubrania, a nawet dają do wypalenia papierosa.
Naszą wyprawę zakończymy w Makassar, mieście słynącego z owoców morza, gdzie spędzimy ostatnia noc przed odlotem do domu.
Kontakt z prowadzącym:
kontakt[@]pakujplecak.pl
+48 503 804 057
Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych, m.in. zwycięzca Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotny finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo”, trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”. Wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w „National Geographic Traveler”, „Poznaj Świat”, „Digital Camera UK” i “Magazynie Turystyki Górskiej NPM”. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.
Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich motelach. Standard „all inclusive” nie jest przewidziany
Polecam wyjazdy i fotowyprawy z Pakuj Plecak. Bardzo ciekawe kierunki podróży, atrakcyjny program wyjazdów, fajni i kompetentni organizatorzy, małe grupy. Zawsze jest interesująco, sympatycznie i wesoło!!! Można zwiedzić miejsca rzadko uczęszczane przez turystów, poznać niesamowitych ludzi i ich kulturę. Polecam!!!
Pełna profeska, razem zwiedziliśmy Tajlandięe, Indonezję, Norwegię!
🚀 Naszą misją jest organizowanie dla Was wypraw życia. Wolimy robić mniej wyjazdów, tak aby każdy był maksymalnie dopieszczony i wypełniony po brzegi atrakcjami. Pakuj Plecak powstało z naszej pasji do podróży i tą pasją chcemy się z Wami dzielić. Jesteśmy ciekawi świata, zawsze szukamy w wyjazdach czegoś więcej – unikalnych doznań, kontaktu z ludźmi i ich kulturą oraz ukrytych perełek. Nie zapominamy o topowych atrakcjach, ale zawsze dajemy coś więcej.
Chcemy, byście lepiej doświadczali odwiedzane miejsca, by można było bliżej poznać ludzi i kulturę, a także zejść z utartego szlaku, zaglądając w różne zakamarki. A przede wszystkim chcemy, byście czuli się, jak na wyjeździe z paczką przyjaciół (co nam się chyba udaje, patrząc na to ile nowych znajomości zostaje po wyprawach).
Poza osiągnięciami w dziedzinie fotografii, mają też wieloletnie doświadczenie w edukacji. Wiemy, że na niektórych fotowyprawach organizatorzy ograniczają się jedynie do zabierania ludzi w fotogeniczne miejsca. U nas masz jeszcze rozbudowany kurs, zadania praktycznie i omawianie wykonanych fotografii.
Jesteście chronieni w przypadku sytuacji awaryjnych, lub naszego bankructwa (czego nie planujemy :D). Obejmuje was Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy, oraz wysokiej klasy ubezpieczenie zdrowotne. Możecie się też ubezpieczyć od rezygnacji z wyjazdu z powodu wypadków losowych. „Prywatni” organizatorzy, działający nielegalnie, mogą okazać się niewypłacalni, gdyby wyjazd nie doszedł do skutku, a wy w takiej sytuacji zostajecie na lodzie – bez wyjazdu i bez pieniędzy.
zarówno jako biuro podróży, ale też wcześniej, w organizowaniu wyjazdów dla dzieci w Fundacji Kadry ze Świata. Wiemy jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, w przypadkach zachorowania na covid, czy walki z liniami lotniczymi o odzyskanie pieniędzy za bilet. Wszystko to już przerabialiśmy 🙂
Zdejmujemy z Was cały stres i trudności związane z organizacją wyjazdu w czasie covidu. Pilnujemy przepisów, pomagamy wypełnić potrzebne dokumenty itp. Możecie się odprężyć i cieszyć wyjazdem, a my zajmiemy się całą resztą 🙂
Wraz z naszymi wspaniałymi uczestnikami, zebraliśmy pieniądze na zakup ławek i remont toalet w Tanzanii i pomagaliśmy usuwać skutki huraganu na Kubie, wyposażaliśmy indyjskie i kubańskie szkoły.
Słyszymy historie o wyjazdach prowadzonych przez pilotów, którzy nigdy nie byli w danym kraju! U nas to niedopuszczalne. Nasi piloci to specjaliści od swoich destynacji – często piszą o nich książki, przewodniki i prowadzą prelekcje. Dzięki licznym lokalnym znajomościom zawsze wiemy co w trawie piszczy, znamy ukryte perełki i pomagamy Wam lepiej zrozumieć odwiedzane miejsce – jego kulturę, historię, gospodarkę i politykę.
Stan na 11.01.2023
Podróżujący wewnątrz Indonezji powyżej 18 r.ż. muszą posiadać dawkę przypominającą, aby poruszać się wewnątrz Indonezji; Podróżujący wewn. Indonezji obcokrajowcy, którzy przylecieli do Indonezji i mają powyżej 18 r.ż. muszą być zaszczepieni drugą dawką szczepionki; Zaszczepieni w pełni i zaszczepieni boosterem nie muszą wykonywać testu RT-PCR/testu antygenowego przed podróżą; Podróżujący wewnątrz Indonezji w wieku od 6 do 17 lat są zobowiązani do przedstawienia co najmniej drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19; Podróżujący wewnątrz Indonezji w wieku od 6 do 17 lat, którzy przybyli do Indonezji mogą być zwolnieni z okazywania certyfikatu szczepienia; Podróżujący wewnątrz Indonezji w wieku poniżej 6 lat są wyłączeni z powyższych wymogów, ale mogą podróżować jedynie z rodzicami lub opiekunami prawnymi. Obowiązuje bezwzględny obowiązek noszenia masek wewnątrz budynków; Wstęp do miejsc publicznych takich jak centra handlowe, restauracje, sklepy spożywcze wymaga dokonania check-inu za pomocą aplikacji PeduliLindungi.
OSOBY ZASZCZEPIONE:
W Republice Indonezji za osobę zaszczepioną uważa się osoby, które wykonały szczepienie dwiema (lub jedną, w przypadku preparatu Johnson&Johnson) dawkami preparatu przeciwko COVID-19; W Indonezji akceptowane są wszystkie zagraniczne preparaty, uznawane za ważne w kraju, w którym dokonano nimi szczepienia; Tym samym wszystkie certyfikowane w Unii Europejskiej preparaty (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson) są uznawane w Indonezji; Wydrukowany Unijny Certyfikat Covid z kodem QR należy okazać przedstawicielom linii lotniczych podczas check-inu, jak i po przylocie, przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku w Dżakarcie – w wersji językowej angielskiej i wersji polskiej
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Pamiętaj: w praktyce każdy cudzoziemiec wjeżdżający do Indonezji musi okazać dokument w formie elektronicznej lub papierowej o pełnym zaszczepieniu. Wyjątki opisane są poniżej, w sekcji 2). Brak pełnego zaszczepienia może skutkować niewpuszczeniem do Indonezji.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Od 18 maja 2022 r. brak obowiązku przedstawienia negatywnego testu na obecność COVID-19 przed przyjazdem do Indonezji.
Pamiętaj: mimo zniesienia wymogu posiadania testu RT-PCR przez Indonezję, nie oznacza to, że linie lotnicze, którymi będziesz podróżował nie wymagają testów. Sprawdź tę informację ze swoimi liniami lotniczymi.
Testy po przyjeździe
Po przylocie do Indonezji, wymagane od podróżnych są następujące dokumenty/aplikacje:
Po przybyciu do Indonezji, wszyscy obcokrajowcy poddani będą sprawdzeniu na posiadanie symptomów C-19 (m.in. temperatura ciała). W przypadku, w którym cudzoziemiec wykaże objawy (temperatura powyżej 37,5 stopnia Celsjusza), osoba musi poddać się ponownemu badaniu (test RT-PCR na koszt podróżnego).
Kwarantanna
Formularz lokalizacyjny
W Indonezji wszyscy mają obowiązek posiadania i używania aplikacji PeduliLindungi. Certyfikat szczepienia wraz z dokumentem paszportowym należy zarejestrować tutaj. Dokumentacja zostanie zweryfikowana przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku w Dżakarcie, po przylocie do Indonezji.
Pamiętaj: Aplikacja PeduliLindungi umożliwia poruszanie się w przestrzeni publicznej w Indonezji, np. przy wejściu do centrów handlowych lub restauracji.
OSOBY NIEZASZCZEPIONE:
Testy przed przyjazdem
Osoby, które nie są zaszczepione lub są zaszczepione jedną dawką poddane zostaną kwarantannie. Długość kwarantanny wynosi 5x24h.
Z obowiązku obowiązkowego szczepienia zwolnione są następujące kategorie cudzoziemców:
Testy po przyjeździe
Nie jest wymagane wykonanie testu po przylocie do Indonezji.
Kwarantanna
Formularz lokalizacyjny
W Indonezji wszyscy mają obowiązek posiadania i używania aplikacji PeduliLindungi. Certyfikat szczepienia wraz z dokumentem paszportowym należy zarejestrować tutaj. Dokumentacja zostanie zweryfikowana przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku w Dżakarcie, po przylocie.
Pamiętaj: Aplikacja PeduliLindungi umożliwia poruszanie się w przestrzeni publicznej w Indonezji, np. przy wejściu do centrów handlowych lub restauracji.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.
Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.
Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.
Oczywiście! Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to my nie mamy ograniczeń wiekowych. Wystarczy, że jesteś młody duchem! Jeżdżą z nami ludzie w każdym wieku i wszyscy się świetnie dogadujemy.
W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B
Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll
Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.
Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.
Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.
W przypadku tego wyjazdu zalecamy plecak, bo często brakuje chodników, drogi są dziurawe, więc ciągnięcie walizki jest uciążliwe. Do tego plecak łatwiej zapakować do lokalnego transportu.
Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.
Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.
Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.
Jak najbardziej! Poziom nauczania dostosowujemy do uczestników i do każdego podchodzimy indywidualnie. Jeśli będziesz potrzebować, to pokażemy Ci nawet, jak obsługiwać aparat. Kurs zaczynamy od podstaw, aby stopniowo wprowadzać zaawansowane zagadnienia związane z budowaniem kadru i specjalnymi efektami. Zapewniamy też materiały szkoleniowe przed wyjazdem, by można się było trochę przygotować. Na samym wyjeździe uczestnicy nie rywalizują ze sobą, stawiamy na wspólne wspieranie się i inspirowanie, a bardziej doświadczeni często również pomagają tym początkującym.
Oczywiście, że nie! Jeździ z nami wielu profesjonalistów, którzy podczas wypraw tworzą materiały publikowane potem w gazetach i czasopismach. Nawet jeśli wiesz już wszystko, to nasz program jest tak ciekawy, że będzie dla Ciebie okazją do zrobienia świetnych zdjęć lub możliwością pracy nad własnym materiałem. W miarę naszych możliwości będziemy Ci pomagać w realizacji Twoich pomysłów.
Przy obecnym rozwoju technologii, możesz fotografować nawet telefonem. My zalecamy, by móc „wycisnąć” jak najwięcej, aparat z wymienną optyką — lustrzankę, lub bezlusterkowiec. Przed wyjazdem na warsztaty fotograficzne, organizujemy spotkanie z uczestnikami i omawiamy jaki sprzęt należy ze sobą zabrać. Służymy też wszelką pomocą — napisz do nas, jeśli masz jakieś pytania.
Tak, również możesz dołączyć. Oprócz fotografowania również zwiedzamy i poznajemy odwiedzany kraj. Znajdujemy też czas na relaks i zabawę.
Chcesz się przygotować przed podróżą? Szukasz informacji na temat Indonezji? Zachęcamy do skorzystania z tych przewodników:
Indonezja. Po drugiej stronie raju.
Anna Jaklewicz
Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu.
Elizabeth Pisani
Kameralna grupa: max. 7 osób
Prawdziwe Indie jakimi widzą je mieszkańcy
Doświadczony pilot – znawca Indii
Raj dla fotografów
Kameralna grupa: max. 12 osób
Dla kochających wyzwania
Lot nad geoglifami w cenie
Możliwość przedłużenia o dżunglę