Podczas wyprawy zwiedzimy indonezyjską wyspę Celebes (Sulawesi), która jest niezwykła nie tylko jeśli chodzi o kształt. Znajdziemy tu bogactwo przyrody: lasy deszczowe, dziesiątki endemicznych gatunków zwierząt, piękne rafy, a nawet jezioro pełne meduz. Równie fascynujący są ludzie zamieszkujący wyspę. Spotkamy transseksualnych szamanów, odwiedzimy wioski Morskich Cyganów Bajo i poznamy niezwykłą kulturę Toradżów, ludzi dla których śmierć jest ważniejsza od życia.
✓ W każdy wyjazd wkładamy całe ♥ i pasję!
✓ Stawiamy na prawdziwe podróżowanie, kontakt z mieszkańcami i unikanie turystycznej ściemy.
✓ Przygotowaliśmy fascynującą trasę, zoptymalizowaną pod kątem fotografii.
✓ Jedziemy w kameralnej grupie (6-7 osób) i kumpelskiej atmosferze.
✓ Warsztaty fotograficzne prowadzone są przez doświadczonego i nagradzanego fotografa, który nastawiony jest na Twój rozwój, a nie swoje własne portfolio.
Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Poziom zaawansowania dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nieważne, czy dopiero zaczynasz fotografować, czy znasz już podstawy – zatroszczymy się o Twój rozwój.
Poznasz zasady kompozycji, abyś mógł poprawnie budować kadr. Dowiesz się, jak wykorzystywać elementy sceny, by osiągać zamierzone efekty. Będziemy oglądać i analizować zdjęcia mistrzów. Nie zabraknie nam również czasu na omawianie i dyskutowanie na temat wykonanych podczas wyjazdu fotografii. Najbardziej skupimy się jednak na praktyce. Wypróbujemy wszystkie dziedziny fotografii podróżniczej – reportaż, portret, krajobraz i street photo. W ramach kursu mieszczą się również konsultacje przedwyjazdowe dotyczące sprzętu, oraz materiały omawiające podstawowe zagadnienia fotograficzne.
Jesteśmy nastawieni na Twój rozwój i zależy nam, żebyś to Ty przywiózł jak najlepsze zdjęcia. Wiemy, że niektórzy fotografowie bardziej dbają o własne portfolio, niż o swoich uczestników, ale z Pakuj Plecak możesz być pewien, że to Ty jesteś najważniejszy!
Nie zapominamy również o Tobie po powrocie. Organizujemy wspólne wystawy, wewnętrzne konkursy, a nasi „plecakowicze” występują jako prelegenci na targach i festiwalach oraz publikują zdjęcia w cyfrowym czasopiśmie „Pakuj Plecak”. Jedź z nami i dołącz do naszej kreatywnej i wesołej rodziny!
Głównym punktem programu jest wizyta w dystryktach Tana Taraja i Toraja Uttara, pięknych górskich regionach z malowniczo położonymi polami ryżowymi. Toradżowie słynni są ze swoich, trwających wiele dni obrzędów pogrzebowych, podczas których składa się ofiary ze zwierząt oraz urządza walki bawołów. Jest to wstrząsające przeżycie, więc wizyta na pogrzebie będzie tylko dla chętnych.
Toradżowie chowają zmarłych w kutych w skale jaskiniach, lub małych mauzoleach. Niemowlęta natomiast spoczywają w dziuplach drzew. Wejścia do grobu strzegą wyrzeźbione w drewnie podobizny zmarłych – tau tau. Odwiedzimy kilka z tych niezwykłych, często kilkusetletnich, nekropolii, by bliżej poznać ich skomplikowane rytuały. Zobaczymy jaskinie pełne czaszek i kości, megality stawiane zmarłym, skalne grobowce i wiele innych miejsc, związanych z kultem zmarłych.
Chętni będą też mogli odwiedzić zmarłego, oczekującego na pogrzeb. Ponieważ pochówki są bardzo kosztowne, odbywają się często kilka lat po śmierci. Przez ten czas zmumifikowany denat leży w domu, w osobnym pokoju, a rodzina traktuje go jak chorego – codziennie przynosi jedzenie, zmienia ubrania i rozmawia.
📷 Czterodniowa wizyta w Toraja da nam możliwość pracy nad reportażami fotograficznymi, zastanawiania się na bieżąco nad budowaną historią. Wieczory będziemy poświęcać na selekcję zdjęć i planowaniu kadrów na kolejne dni.
Jeśli dopisze nam szczęście, to w rejonie Tana Toraja przyjrzymy się obchodom święta Ma’nene, podczas którego rodziny wyjmują z grobów zmumifikowane ciała swoich bliskich, czyszczą je, przebierają w nowe ubrania, a nawet dają do wypalenia papierosa. To przeżycie, które trudno z czymkolwiek porównać! Termin wyjazdu jest wybrany tak, by zmaksymalizować szansę na zobaczenie rytuału, ale daty nie są określony z góry i nie zawsze się udaje na obchody trafić.
📷 Ma’nene to znakomity temat na reportaż, a dla nas również okazja do ćwiczenia koncentracji na dobrych kadrach mimo silnych emocji, oraz tłumu innych fotografów 🙂
Kolejną szansą na unikalny reportaż, będzie wizyta u transpłciowych szamanów – Bissu. Wierzą oni, że ponieważ Bóg nie posiada płci, a raczej zawiera w sobie wszystkie, to tylko podobne osoby mogą mieć z nim wyjątkowy kontakt. Obecnie społeczność ta jest marginalizowana i prześladowana – w roku 1965 miały miejsce masowe mordy Bissu.
📷 Będziemy mieć unikalną możliwość sprawdzenia się w fotografii dokumentalnej, za pomocą której opowiemy historię tych niezwykłych ludzi. Poza zdjęciami, będziemy mogli także przeprowadzić i nagrać wywiady. W języku polskim praktycznie nie ma materiałów i reportaży poruszających temat tych szamanów – nasze historie będą więc czymś unikalnym.
Nocnym promem z Gorontalo dopłyniemy do rajskich wysp Togian. Wyspy te zamieszkują rybacy Bajo, którzy jeszcze niedawno prowadzili nomadyczny tryb życia, mieszkając na łodziach i praktycznie nie schodząc na suchy ląd. Obecnie osiedli, ale ich budowane na palach chaty robią duże wrażenie.
Wyspy Togian mogą pochwalić się jednymi z najlepszych miejsc do snurkowania (pływania z rurką) na świecie. Odwiedzimy kilka punktów, gdzie będzie można zaobserwować oszałamiające bogactwo życia podwodnego. Rafy będą dostępne nawet wprost z naszej prywatnej plaży. Chętni będą mogli także zanurkować z butlą (jeśli macie uprawnienia, to na wraku bombowca B24, jeśli nie to intro nurkowe odbywa się w okolicy pięknych raf).
Togian to wspaniałe miejsce, żeby się zrelaksować. Zamieszkamy w odciętych od cywilizacji bungalowach, wśród drzew palmowych. Nocą będziemy mogli obserwować (i fotografować!) wypełnione gwiazdami niebo, a w dzień wypatrywać waranów, kuszonych zapachami z kuchni. Cały ośrodek, z własną plażą, będzie do naszej wyłącznej dyspozycji.
📷 Rozpoczniemy tu pracę nad reportażem o ludziach wody. Odwiedzimy wioski niezwykle gościnnych Bajo, by zobaczyć jak żyją obecnie, gdy rząd zmusił ich do budowy trwałych domów. Osoby posiadające wodoszczelne aparaty (lub telefony) będą też miały okazję do fotografowania podwodnego świata.
Popływamy też z meduzami, które skolonizowały jezioro na jednej z wysp. Kąpiel wśród dziesiątek (na szczęście niegroźnych) stworzeń, będzie czymś, czego długo nie zapomnicie!
Znaczy obszar wyspy Celebes porastają lasy deszczowe. W okolicach Tenteny będziemy mieć okazję na kilkugodzinny trekking przez taki las. Zobaczymy monstrualne fikusy, w niczym nie przypominające naszych małych wersji w doniczkach. Jak będziemy mieć szczęście (i będziemy się poruszać cicho) to spotkamy różne endemiczne gatunki zwierząt, wśród nich karłowatego dzioborożca. Trekking zakończymy przy wodospadzie, a po marszu zrelaksujemy się kapiąc w jeziorze Poso.
W nocy udamy się z latarkami na poszukiwanie wyraków – najmniejszych naczelnych ssaków na świecie!
📷 Ten dzień będzie bardziej trekkingowy, niż fotograficzny, ale będzie okazja do zdjęć zwierząt (wyraki, ptaki), fotografii makro (liczne owady) i przyrodniczej.
Miasteczko leży nad jeziorem Tempe, słynącym z pływających domów (a nawet szkół, czy meczetów)! Ich mieszkańcy zajmują się rybołówstwem, gdy ryby przenoszą się w inny rejon jeziora, rybacy odczepiają swoje domy i „przeprowadzają się” na lepsze łowiska. Samo jezioro również prezentuje się pięknie, szczególnie w porannym i wieczornym słońcu.
Te dwa miejsca pozwolą nam się przenieść w czasie. Rammang Rammang to wioska położona wśród jednych z największych gór krasowych na świecie. Okolica wygląda jakby żywcem wyjęta z Parku Jurajskiego. Zwiedzimy tropikalny las i przepłyniemy łodzią po urokliwym jeziorze. Nawiązanie do zamierzchłej epoki nie jest przypadkowe, gdyż w pobliskim Leang Leang odwiedzimy jaskinie z najstarszą sztuką naskalną na świecie. Znalezione odciski dłoni datowane są na niemal 43 000 lat!
📷 Aby odsapnąć od fotoreportaży, zajmiemy się tutaj fotografią krajobrazową. Czeka nas poranne i wieczorne fotografowanie w najlepszym świetle, majestatyczne góry i jezioro, w którym odbiją się okoliczne szczyty.
Choć opisujemy je na końcu, położone daleko na południu wyspy Gorontalo jest naszym pierwszym przystankiem. Odwiedzimy tutaj ciekawe fotograficznie zaułki, ruiny fortu, wybrzeże i fabrykę kredy, ale przed wszystkim będzie to okazja, by wczuć się w klimat wyspy.
📷 Gorontalo jest znakomitym miejscem na fotografię uliczną i portretową. Miejscowi chętnie pozują, więc to dobra okazja by „rozgrzać” nasze aparaty.
Kontakt z prowadzącym:
kontakt[@]pakujplecak.pl
+48 503 804 057
Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych, m.in. zwycięzca Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotny finalista „Travel Photographer of the Year”, laureat „Leica Street Photo”, trzykrotny zwycięzca konkursu „Kadry ze Świata”. Wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w „National Geographic Traveler”, „Poznaj Świat”, „Digital Camera UK” i “Magazynie Turystyki Górskiej NPM”. Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. „Indyjskie Misteria”, „Photocrowd & Alamy Exhibition London”, „Podróże okiem Polaków”, „Polska – konteksty”). Jego prace można obejrzeć na stronie www.
Wyjazd ma charakter backpackerski, będziemy się przemieszczać głównie lokalnymi środkami transportu i zatrzymywać w niezbyt drogich hotelach. Na wyspach Togian warunki są bardzo spartańskie (prąd kilka godzi na dobę, słodka woda do kąpieli w baniaku).
Jesteśmy w rejonie gęsto porośniętym lasami deszczowymi, więc często będziemy spotykać owady: pająki, mrówki i różne robaczki (również w pokojach).
Podczas wyjazdu będziemy niekiedy spotkać się z cierpieniem zwierząt – m.in. zabijaniem świń i bawołów, walkami kogutów itp. Istnieje możliwość takich „atrakcji”, jeśli ktoś czuje, że to dla niego zbyt dużo.
Będziemy obcować ze śmiercią, odwiedzać cmentarze, jaskinie z czaszkami, zwłoki leżące w domu lub wyjmowane z grobów podczas Ma’nene
Czekają nas dwa długie przejazdy samochodem (11 i 7 godzin), oraz noc na sypialnym promie.
Jak widzicie,
• zaliczka: 1000 PLN – w ciągu 3 dni od zapisu
• I rata: 5990 PLN – do 01.04.2024
• II rata: 500 USD – płatna gotówką na lotnisku
• zwrot kosztów biletu – (jeśli jego zakup był po naszej stronie) w ciągu 3 dni od zakupu
Polecam wyjazdy i fotowyprawy z Pakuj Plecak. Bardzo ciekawe kierunki podróży, atrakcyjny program wyjazdów, fajni i kompetentni organizatorzy, małe grupy. Zawsze jest interesująco, sympatycznie i wesoło!!! Można zwiedzić miejsca rzadko uczęszczane przez turystów, poznać niesamowitych ludzi i ich kulturę. Polecam!!!
Pełna profeska, razem zwiedziliśmy Tajlandięe, Indonezję, Norwegię!
🚀 Naszą misją jest organizowanie dla Was wypraw życia. Wolimy robić mniej wyjazdów, tak aby każdy był maksymalnie dopieszczony i wypełniony po brzegi atrakcjami. Pakuj Plecak powstało z naszej pasji do podróży i tą pasją chcemy się z Wami dzielić. Jesteśmy ciekawi świata, zawsze szukamy w wyjazdach czegoś więcej – unikalnych doznań, kontaktu z ludźmi i ich kulturą oraz ukrytych perełek. Nie zapominamy o topowych atrakcjach, ale zawsze dajemy coś więcej.
Chcemy, byście lepiej doświadczali odwiedzane miejsca, by można było bliżej poznać ludzi i kulturę, a także zejść z utartego szlaku, zaglądając w różne zakamarki. A przede wszystkim chcemy, byście czuli się, jak na wyjeździe z paczką przyjaciół (co nam się chyba udaje, patrząc na to ile nowych znajomości zostaje po wyprawach).
Poza osiągnięciami w dziedzinie fotografii, mają też wieloletnie doświadczenie w edukacji. Wiemy, że na niektórych fotowyprawach organizatorzy ograniczają się jedynie do zabierania ludzi w fotogeniczne miejsca. U nas masz jeszcze rozbudowany kurs, zadania praktycznie i omawianie wykonanych fotografii.
Jesteście chronieni w przypadku sytuacji awaryjnych, lub naszego bankructwa (czego nie planujemy :D). Obejmuje was Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy, oraz wysokiej klasy ubezpieczenie zdrowotne. Możecie się też ubezpieczyć od rezygnacji z wyjazdu z powodu wypadków losowych. „Prywatni” organizatorzy, działający nielegalnie, mogą okazać się niewypłacalni, gdyby wyjazd nie doszedł do skutku, a wy w takiej sytuacji zostajecie na lodzie – bez wyjazdu i bez pieniędzy.
zarówno jako biuro podróży, ale też wcześniej, w organizowaniu wyjazdów dla dzieci w Fundacji Kadry ze Świata. Wiemy jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, w przypadkach zachorowania na covid, czy walki z liniami lotniczymi o odzyskanie pieniędzy za bilet. Wszystko to już przerabialiśmy 🙂
Zdejmujemy z Was cały stres i trudności związane z organizacją wyjazdu w czasie covidu. Pilnujemy przepisów, pomagamy wypełnić potrzebne dokumenty itp. Możecie się odprężyć i cieszyć wyjazdem, a my zajmiemy się całą resztą 🙂
Wraz z naszymi wspaniałymi uczestnikami, zebraliśmy pieniądze na zakup ławek i remont toalet w Tanzanii i pomagaliśmy usuwać skutki huraganu na Kubie, wyposażaliśmy indyjskie i kubańskie szkoły.
Słyszymy historie o wyjazdach prowadzonych przez pilotów, którzy nigdy nie byli w danym kraju! U nas to niedopuszczalne. Nasi piloci to specjaliści od swoich destynacji – często piszą o nich książki, przewodniki i prowadzą prelekcje. Dzięki licznym lokalnym znajomościom zawsze wiemy co w trawie piszczy, znamy ukryte perełki i pomagamy Wam lepiej zrozumieć odwiedzane miejsce – jego kulturę, historię, gospodarkę i politykę.
Stan na 04.07.2023
Od 9 czerwca 2023 zniesiono wszystkie regulacje i wymogi związane z COVID-19 w Indonezji. Nie jest wymagane przedstawienie certyfikatu o szczepieniu przy wlocie do Indonezji.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.
Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.
Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.
Oczywiście! Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to my nie mamy ograniczeń wiekowych. Wystarczy, że jesteś młody duchem! Jeżdżą z nami ludzie w każdym wieku i wszyscy się świetnie dogadujemy.
W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B
Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll
Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.
Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.
Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.
W przypadku tego wyjazdu zalecamy plecak, bo często brakuje chodników, drogi są dziurawe, więc ciągnięcie walizki jest uciążliwe. Do tego plecak łatwiej zapakować do lokalnego transportu.
Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.
Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.
Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.
Jak najbardziej! Poziom nauczania dostosowujemy do uczestników i do każdego podchodzimy indywidualnie. Jeśli będziesz potrzebować, to pokażemy Ci nawet, jak obsługiwać aparat. Kurs zaczynamy od podstaw, aby stopniowo wprowadzać zaawansowane zagadnienia związane z budowaniem kadru i specjalnymi efektami. Zapewniamy też materiały szkoleniowe przed wyjazdem, by można się było trochę przygotować. Na samym wyjeździe uczestnicy nie rywalizują ze sobą, stawiamy na wspólne wspieranie się i inspirowanie, a bardziej doświadczeni często również pomagają tym początkującym.
Oczywiście, że nie! Jeździ z nami wielu profesjonalistów, którzy podczas wypraw tworzą materiały publikowane potem w gazetach i czasopismach. Nawet jeśli wiesz już wszystko, to nasz program jest tak ciekawy, że będzie dla Ciebie okazją do zrobienia świetnych zdjęć lub możliwością pracy nad własnym materiałem. W miarę naszych możliwości będziemy Ci pomagać w realizacji Twoich pomysłów.
Przy obecnym rozwoju technologii, możesz fotografować nawet telefonem. My zalecamy, by móc „wycisnąć” jak najwięcej, aparat z wymienną optyką — lustrzankę, lub bezlusterkowiec. Przed wyjazdem na warsztaty fotograficzne, organizujemy spotkanie z uczestnikami i omawiamy jaki sprzęt należy ze sobą zabrać. Służymy też wszelką pomocą — napisz do nas, jeśli masz jakieś pytania.
Tak, również możesz dołączyć. Oprócz fotografowania również zwiedzamy i poznajemy odwiedzany kraj. Znajdujemy też czas na relaks i zabawę.
Chcesz się przygotować przed podróżą? Szukasz informacji na temat Indonezji? Zachęcamy do skorzystania z tych przewodników:
Indonezja. Po drugiej stronie raju.
Anna Jaklewicz
Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu.
Elizabeth Pisani
Text box item sample content
Mała grupa: max. 12 osób
Dwa kraje Ameryki Południowej podczas jednej wyprawy
Najpiękniejsze miejsca na świecie
Wyjazd dla aktywnych
Mała grupa: max. 12 osób
Idelane połączenie zwiedzania i wypoczynku
Doświadczona pilotka – znawczyni Azji