Nepal jest domem dla najwyższych gór na świecie, w tym słynnego Mount Everest. Podróżnicy z całego świata przybywają tutaj, aby podziwiać majestatyczne szczyty Himalajów, zdobywać swoje wierzchołki i doświadczać niezapomnianych przygód górskich. Dla miłośników trekkingu i wspinaczki górskiej to po prostu raj, oferujący liczne szlaki, z zapierającymi dech w piersiach widokami.
Trekking rozpoczniemy w Nayapul, a następnie ruszymy przez Ulleri do Ghorepani. Stamtąd ruszymy na Poon Hill, najważniejszy punkt naszego szlaku, skąd będziemy podziwiać magiczny wschód słońca nad Annapurną i Dhaulagiri. Widok na oświetlone słońcem szczyty górskie jest niezapomniany i stanowi jedno z najbardziej wyczekiwanych doświadczeń na tym szlaku. Podczas trekkingu będziemy spać w lokalnych wioskach, dzięki czemu doświadczymy autentycznej kultury i stylu życia lokalnych mieszkańców. Odwiedzimy także jedną z grup etnicznych zamieszkujących te tereny- Gurungów, z której wywodzą się znani ze swej waleczności żołnierze Gurkha.
Nie ważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, czy też jesteś doświadczonym wspinaczem górskim, szlak Ghorepani Poon Hill to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się wspaniałymi widokami, nawiązać kontakt z lokalną społecznością i odkryć piękno górskiego świata Nepalu.
✓ Przyjazny, kilkunastodniowy trekking w rejon masywu Annapurny, który pozwoli Ci w pełni doświadczać otoczenia oraz da możliwość obserwacji życia mieszkańców.
✓ Odwiedziny w dzielnicy tybetańskiej, gdzie podziwiać będziesz stupę Boudhanath – najważniejszą świątynię buddyzmu tybetańskiego w Nepalu.
✓ Spacer się po hinduistycznej świątyni Paśupatinath, gdzie z odległości będziesz mógł popatrzeć na obrządki pogrzebowe na brzegu rzeki Bagmati.
✓ Wizyta w Pokharze, gdzie będziesz pływać łódkami po słynnym jeziorze Phewa Tal, z którego roztacza się widok na Himalaje oraz odwiedzisz królującą nad nim Świątynię Barahi (Pokoju).
✓ Zwiedzanie jednej z najważniejszych stup – Swayambhunath (Monkey Temple) z przepięknym widokiem na dolinę Katmandu
✓ 15 dni fantastycznej górskiej przygody, w małej kameralnej grupie.
Na lotnisku, tuż po przylocie, otrzymujemy wizę na dwutygodniowy pobyt w Nepalu i jedziemy do hotelu. Wieczór przeznaczamy na integrację, udając się na powitalną kolację.
Z samego rana ruszamy lokalnym busem do dzielnicy tybetańskiej, by podziwiać jej niesamowity klimat oraz poznać najważniejszą dla tybetańczyków Stupę – Boudhanath. Po obiedzie zajrzymy w okolice największej świątyni hinduistycznej w Katmandu – Pashupatinath, gdzie z oddali przyjrzymy się obrządkom pogrzebowym przy rzece Bagmati. Wieczór spędzimy w gwarnej dzielnicy Thamel, w której położony jest nasz hotel.
Tego dnia jedziemy autobusem turystycznym do Pokhary. Przejazd trwa około 8 godzin. Wieczorem przygotujemy się do wyjazdu w góry (nadmiar bagażu zostawimy w hotelu, gdzie bezpiecznie przechowany poczeka na nasz powrót z trekkingu).
Wynajętym busem jedziemy do Nayapul, tu pokazujemy swoje pozwolenia na wejście w rejon Annapurny, skąd ruszamy w pierwszy etap wędrówki. Odpoczywamy przy posiłku i na przerwach kawowych, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Po południu docieramy do Ulleri, skąd pierwszy raz zobaczymy jeden ze szczytów masywu Annapurny – Annapurnę południową.
Tego dnia pierwszy raz wkraczamy w lasy rododendronowe. Wczesnym popołudniem docieramy do Ghorepani, gdzie po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, zostaje jeszcze trochę czasu na zwiedzanie wioski. Śpimy dziś na wysokości 2874 m n.p.m.
Nad ranem, jeszcze po ciemku, z czołówkami na głowie ruszamy na szczyt Poon Hill, z którego rozpościera się wspaniała panorama na masywy dwóch nepalskich ośmiotysięczników – Annapurny i Dhaulagiri. Po 45 minutach schodów wznoszących nas w górę docieramy do celu i rozpoczyna się spektakl – wschodzące słońce ukazuje stopniowo zapierający dech w piersi widok. Pełni wrażeń wracamy do schroniska na śniadanie i ruszamy w dalszą drogę. Tego dnia większość trasy (łącznie koło 4 godzin spaceru) pokonamy wyeksponowanym terenem, więc widoki zachwycają, aż do zejścia do kolejnej wioski – Deurali (3090 m n.p.m.).
Dzień rozpoczniemy od podziwiania wschodu słońca. Do punktu widokowego położonego nad wioską dojdziemy w kilkanaście minut. Tam ostatni raz spojrzymy na szczyt ośmiotysięcznika Dhaulagiri, a następnie wrócimy do schroniska na śniadanie. Miejsce w którym śpimy, słynie z produkcji serów z mleka Jaka, więc będzie okazja do degustacji tego specjału. Kolejne miejsce na nocleg mamy w Tadapani, oddalonym od Deurali o 5km. Ruszamy więc niespiesznie, pokonując w większości dłuższe zejścia w dół i tylko momentami pokonując nieliczne wzniesienia. Po dotarciu do Tadapani przez resztę dnia będzie czas na odpoczynek i podziwianie kilku szczytów: Annapurnę Południową, Annapurnę III , Himchuli, Machhapuchhare i Mardi Himal.
Dzisiejsza trzy godzinna wędrówka (7 km trasy) przeprowadzi nas przez kilka przepięknych wiosek. Będziemy mieć możliwość przyjrzeć się górskim uprawom, wspaniałym tarasom ryżowym, a spektakularne szczyty, które powitały nas w Tadapani, towarzyszyć nam będą przez cały dzień! Do Ghandruku dojdziemy na lunch, a tuż po nim pójdziemy na
spacer po tej najciekawszej plemiennej osadzie ludu Gurung (z którego wywodzą się znani ze swej waleczności żołnierze Gurkha). Przyjrzymy się barwnym mieszkańcom tej osady, poznamy trochę ich historii, a następnie odwiedzimy okoliczną świątynię oraz muzeum Gurung.
Do przejścia mamy 13 km, zajmie nam to koło 5 godzin. Po drodze będziemy mijać małe wioski i tarasy ryżowe. Na koniec docieramy do Nayapul, z którego nasz prywatny transport zawiezie nas do hotelu w Pokharze. Odbieramy pozostawione w depozycie rzeczy, zmieniamy strój na miejski i rozpoczynamy chillout w tym kipiącym życiem miasteczku.
Po śniadaniu wsiadamy na łódki i wypływamy na jezioro Phewa, które jest wizytówką Pokhary i zdobi niemal każdą pocztówkę z tego miasta. Tego dnia czeka nas także krótka wspinaczka na wzgórze, i wizyta w buddyjskiej Świątyni Pokoju. Popołudnie i wieczór spędzimy na
zakupach i odpoczynku. W Pokharze znajduje się wiele restauracji, pubów, a muzykę na żywo słychać niemal z każdej bramy, także będziecie mogli sami wybrać, gdzie chcecie wyjść wieczorem.
Z samego rana wracamy autobusem turystycznym do Katmandu (koło 8h drogi), a z niego lokalnym busem przejeżdżamy do Bhaptapuru – dawnej stolicy Nepalu. Docieramy tu wieczorem, więc tego dnia czeka nas jeszcze tylko wspólna kolacja i nocleg.
Bhaktapur, to niesamowite miejsce. Tu czas zatrzymał się wiele wieków temu. Ma się tu wrażenie nieustannego stąpania po zabytkach, życia wyrwanego rodem ze średniowiecza w otoczeniu dzieł architektury. To wszystko w akompaniamencie dzwonków licznych, hinduistycznych świątyń, nadających miastu mistycyzmu. Życie codzienne mieszkańców płynie tu na naszych oczach – od obrządków religijnych, przez kwitnący handel, po niemal wszystkie prace przy gospodarstwach domowych. Zapach kadzideł i wspaniałych dań roznosi się po okolicy, kolory tkanin natarczywie przykuwają uwagę, a z witryn małych sklepików możemy podziwiać przepiękne rękodzieło. Spędzimy tu dzień na niespiesznych spacerach po uliczkach i zatapiając się w klimacie tego miejsca.
Dziś zostawiamy sobie trochę przestrzeni na ostatnie chwile z kulinarną eksplorację stolicy i zakup pamiątek. Przespacerujemy się też do słynnej Świątyni Małp (Swayambhunath), położonej malowniczo na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na całą dolinę Katmandu. Sama świątynia, to piękny kompleks ozdobiony girlandami i flagami moditewnymi, któremu dodatkowej atrakcyjności dodają biegające wszędzie małpy. Można tu zatrzymać na chwilę umysł chłonąc atmosferę miejsca, spoglądając na spacerujących mnichów buddyjskich. Wieczór zakończymy pożegnalną kolacją w jednej z naszych ulubionych restauracji.
Transfer na lotnisko i wylot do Polski
Wyjazd jest przeznaczony dla miłośników górskich wędrówek, nie są wymagane szczególne umiejętności, ale konieczna jest przyzwoita kondycja fizyczna i ogólny dobry stan zdrowia. Podczas tej wyprawy nie będziemy zdobywać bardzo dużych wysokości, a najwyżej położone miejsca na trasie znajduje się 3210 m n.p.m.
Warunki noclegowe, szczególnie podczas trekkingu mogą być bardzo podstawowe.
W zamian gwarantujemy Wam niezapomniane doświadczenia i przynajmniej kilka centymetrów w pasie mniej
Pakuj Plecak zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności atrakcji, a także, w przypadku braku możliwości zrealizowania któregoś z punktów, zastąpienia go innym, równoważnym.
Noclegi: podczas trekkingu śpimy w lokalnych, sprawdzonych schroniskach górskich tzw lodge, pokoje 2, 3, 4 osobowe, podczas pobytu w miastach śpimy w hotelach klasy średniej.
Przejazdy: Lokalne autobusy, taksówki, podczas wyjazdu w góry i na powrót z Pokhary mamy zarezerwowany samochód terenowy na wyłączność
Pakuj Plecak nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów, przed oficjalną informacją, że wyjazd jest potwierdzony i się odbędzie.
Wyjazd ma charakter trekkingowo – backpackerski, śpimy w czystych, ale prostych schroniskach i hotelach, standard „all inclusive” nie jest przewidziany
Zapalona podróżniczka, fotografka, żeglarka i himalaistka. W wieku 18 lat była kapitanem na jachcie „Polka” z czteroosobową załogą, która dopłynęła z Gdyni do Kemi i z powrotem. Na przełomie 2001/02 roku wraz z dwoma towarzyszami przepłynęła z Chorwacji na Karaiby na 8 metrowym jachcie typu carter. Podróżowała po Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie i Ameryce Południowej. Liderka wielu wypraw wysokogórskich. W 2011/12 była menadżerem bazy na zimowej wyprawie na Gasherbrum I zakończonej pierwszym w historii zimowym wejściem na ten szczyt dokonanym przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba. W 2012 uczestniczyła w jesiennej wyprawie PHZ na Lhotse, gdzie jako jedyny członek wyprawy obok kierownika (Artura Hajzera) osiągała wysokość około 8100 m. n. p.m. W 2013 roku wzięła udział w wyprawie PHZ na Dhaulagiri, gdzie jako jedyna z zespołu kontynuowała atak szczytowy i osiągnęła wysokość około 8100 m n.p.m. Dzięki temu wraz z Pawłem Michalskim mogli się pochwalić pierwszym wejściem w tym sezonie. W tym samym roku jako kierownik 6-osobowej wyprawy wraz z całym zespołem zdobyła Denali. W 2014 roku jako 3 Polka zdobyła Broad Peak. W 2018 roku wzięła udział w naukowej wyprawie na lądolód grenlandzki pod patronatem National Geographic Explorers. W tym samym roku w ekspresowym tempie zdobyła w stylu zbliżonym do alpejskiego siedmiotysięcznik w Himalajach Zachodnich (Ladakh) – Nun. Obecnie mieszka w Marianówce u stóp Masywu Śnieżnika. Od 2010 roku jest pilotem wycieczek do Azji i Ameryki Łacińskiej. W czerwca 2019 roku została szczęśliwą mamą Dagny. Z ekipą Pakuj Plecak zna się od lat. Przez kilka lat współpracowała z nami w Fundacji Kadry ze świata.
Tanzania z Pakuj Plecak – niesamowita przygoda, wyprawa która przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Dzika przyroda i zwierzęta Afryki na wyciągnięcie ręki (chociaż do lwów rąk nie wyciągaliśmy:)), możliwość rozmowy z ludźmi, którzy nie znają samolotów, komputerów ani internetu, dotknięcie kultur, które są u progu zaniknięcia – coś, czego żadne biuro podróży nie jest w stanie zapewnić. Dodatkowo super atmosfera, doskonała organizacja (co w afrykańskich realiach stanowi nie lada wyczyn) i dużo dużo więcej! POLECAM CAŁYM SERCEM
Wyprawa do Peru była cudowna! :):):)
Polecam KAŻDEMU!
Całe profesjonalne serce Moniki i Jaśka zostało włożone w organizacje tej wycieczki!!!
Pozdrawiam moja NIESAMOWITA EKIPĘ.
P.S.
Daje 10000 gwiazdek!
Byłam na wyprawie na Kubę. Przygoda życia
🚀 Naszą misją jest organizowanie dla Was wypraw życia. Wolimy robić mniej wyjazdów, tak aby każdy był maksymalnie dopieszczony i wypełniony po brzegi atrakcjami. Pakuj Plecak powstało z naszej pasji do podróży i tą pasją chcemy się z Wami dzielić. Jesteśmy ciekawi świata, zawsze szukamy w wyjazdach czegoś więcej – unikalnych doznań, kontaktu z ludźmi i ich kulturą oraz ukrytych perełek. Nie zapominamy o topowych atrakcjach, ale zawsze dajemy coś więcej.
Chcemy, byście lepiej doświadczali odwiedzane miejsca, by można było bliżej poznać ludzi i kulturę, a także zejść z utartego szlaku, zaglądając w różne zakamarki. A przede wszystkim chcemy, byście czuli się, jak na wyjeździe z paczką przyjaciół (co nam się chyba udaje, patrząc na to ile nowych znajomości zostaje po wyprawach).
nie tylko zapewnią profesjonalne przeprowadzenie wyjazdu, ale zarażą was swoją pasją, zainspirują ciekawymi opowieściami o odwiedzanych miejscach, ale też o swoich przygodach. Możecie czuć się z nimi bezpiecznie!
Jesteście chronieni w przypadku sytuacji awaryjnych, lub naszego bankructwa (czego nie planujemy :D). Obejmuje was Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy, oraz wysokiej klasy ubezpieczenie zdrowotne. Możecie się też ubezpieczyć od rezygnacji z wyjazdu z powodu wypadków losowych. „Prywatni” organizatorzy, działający nielegalnie, mogą okazać się niewypłacalni, gdyby wyjazd nie doszedł do skutku, a wy w takiej sytuacji zostajecie na lodzie – bez wyjazdu i bez pieniędzy.
zarówno jako biuro podróży, ale też wcześniej, w organizowaniu wyjazdów dla dzieci w Fundacji Kadry ze Świata. Wiemy jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, w przypadkach zachorowania na covid, czy walki z liniami lotniczymi o odzyskanie pieniędzy za bilet. Wszystko to już przerabialiśmy 🙂
Zdejmujemy z Was cały stres i trudności związane z organizacją wyjazdu w czasie covidu. Pilnujemy przepisów, pomagamy wypełnić potrzebne dokumenty itp. Możecie się odprężyć i cieszyć wyjazdem, a my zajmiemy się całą resztą 🙂
Wraz z naszymi wspaniałymi uczestnikami, zebraliśmy pieniądze na zakup ławek i remont toalet w Tanzanii i pomagaliśmy usuwać skutki huraganu na Kubie, wyposażaliśmy indyjskie i kubańskie szkoły.
Słyszymy historie o wyjazdach prowadzonych przez pilotów, którzy nigdy nie byli w danym kraju! U nas to niedopuszczalne. Nasi piloci to specjaliści od swoich destynacji – często piszą o nich książki, przewodniki i prowadzą prelekcje. Dzięki licznym lokalnym znajomościom zawsze wiemy co w trawie piszczy, znamy ukryte perełki i pomagamy Wam lepiej zrozumieć odwiedzane miejsce – jego kulturę, historię, gospodarkę i politykę.
Stan na 04.07.2023
Zniesiono obowiązek wykonania testu RT-PCR przed przylotem do Nepalu dla wszystkich turystów. Pamiętaj żeby przed wylotem dodatkowo sprawdzić wymagania linii lotniczych. Brak konieczności wykonania testu po przylocie. Brak kwarantanny.
Obowiązek wypełnienia formularza online zarówno przed wjazdem do Nepalu jak i przed wyjazdem opuszczeniem kraju. Oba formularze – International Online Arrival Form i International Online Departure Form dostępne są na stronie internetowej: https://www.ccmc.gov.np/.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pokrzyżować plany, ale istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek choroby lub pozytywnego testu, za pomocą tzw. „Ubezpieczenia od rezygnacji”. Dzięki temu, gdy nie będziesz mógł pojechać (z powodu Covid-19 oraz wielu innych, np. nagłych zmian życiowych), ubezpieczyciel zwróci 100% kosztu wyjazdu. Ubezpieczenie możesz wykupić przy zapisie na wyjazd lub skorzystać z dowolnego, wybranego ubezpieczyciela. Pamiętaj tylko, że musisz wykupić takie ubezpieczenie zazwyczaj w ciągu 7-10 dni od podpisania umowy na wyjazd, a jeśli do wyprawy został mniej niż miesiąc, to nawet tego samego dnia.
Każdy nasz uczestnik jest ubezpieczony na wypadek takiej sytuacji. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenie, kwarantanny oraz ewentualnego przebookowania podróży powrotnej.
Jeśli zrezygnujesz nie później niż na 60 dni przed wyjazdem, to otrzymasz pełny zwrot. Jeśli do wyjazdu jest mniej czasu, to potrącamy pewną cześć na poczet poniesionych kosztów. Dokładne informacje znajdziesz w naszych „Warunkach Uczestnictwa”.
W każdej podróży zalecany jest zestaw szczepień profilaktycznych. Są to: Dur brzuszny, Tężec, Błonica, WZW A, WZW B
Dodatkowe rekomendacje dla poszczególnych kierunków znajdziesz tutaj: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?world#scroll
Zalecamy również konsultację z lekarzem medycyny podróży, oraz rozpoczęcie szczepień min. miesiąc przed wyjazdem.
Nie mamy żadnych dopłat dla singli, co więcej, większość ludzi jedzie w pojedynkę. Na miejscu śpimy w pokojach dwu lub kilkuosobowych, co tylko pomaga na nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni. Dopłata będzie konieczna jedynie, jeśli będziesz chciał mieć pokój jednoosobowy.
Nie, z dużym bagażem przemieszczamy się właściwie tylko do taksówki, autobusu, czy innego środka lokomocji. Zawsze po dotarciu na miejsce zostawiamy bagaże w hotelu i zwiedzamy „na lekko”.
W trakcie trekkingu bagaże będą transportowane przez tragarzy. Jest 1 tragarz na dwie osoby, tragarze noszą do 20 kg, więc wyjdzie 10 kg na osobę. W efekcie najlepiej zabrać duży plecak i wtedy w jednym można zostawić rzeczy dwóch osób w depozycie w Kathmandu, a w drugi spakować rzeczy na trekking dla dwóch osób + plecak ok. 40 litrów na rzeczy osobiste w czasie trekkingu.
W przypadku tego wyjazdu zalecamy plecak, bo często brakuje chodników, drogi są dziurawe, więc ciągnięcie walizki jest uciążliwe. Do tego plecak łatwiej zapakować do lokalnego transportu.
Najlepiej zabrać ze sobą: duży plecak lub torbę transportową (ok. 70l) i mały plecak (ok. 40l).
Odzież:
Odradzamy zabieranie zbyt dużej ilości zbędnych rzeczy, tragarze mają ograniczony ładunek wagowy, zbyt ciężki plecak potrafi odebrać przyjemność maszerowania nawet w najpiękniejszych okolicznościach, dodatkowo, duża wysokość sprawia, że każde 100 gram na plecach jest odczuwalne.
Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy, ale zawsze sprawdzamy też inne miasta i jeśli okaże się, że znajdziemy korzystniejsze połączenie, to wspólnie z grupą rozważmy zmianę miejsca wylotu.
Nie. Wyszukujemy i kupujemy bilety na uczestników. Jeśli jednak chcesz kupić bilet samodzielnie, to też jest taka możliwość.
Oczywiście. Możesz dolecieć samodzielnie, spotkamy się wtedy na lotnisku lub zorganizujemy Ci transfer do hotelu.
Na te wyjazdy konieczna jest niezła kondycja oraz dobry stan zdrowia. Nie oznacza to jednak, że wyjazd nie jest dla „zwykłych śmiertelników”. Trzeba się po prostu do niego przygotować. Zajrzyj do naszych informacji przedwyjazdowych, by dowiedzieć się, jak się przygotować i jakie badania wykonać.
Chcesz się przygotować przed podróżą? Szukasz informacji na temat Nepalu? Zachęcamy do skorzystania z tych przewodników:
Nepal. U stóp Himalajów.
Justyna Sromek, Marta Zdzieborska
Indie północne. Nepal i Goa. Orientalna mozaika.
praca zbiorowa
Everest. Góra Gór.
Monika Witkowska
W cieniu Everestu.
Magda Lassota
Każdemu jego Everest.
Mirosław Falco Dąsal
Wataha w podróży. Himalaje na czterech łapach.
Agata Włodarczyk, Przemysław Bucharowski
Mała grupa: max. 12 osób
Sylwester pod palmami
Doświadczona pilotka doskonale znająca miejsce
Mała grupa: max. 14 osób
Sylwester pod palmami
Doświadczona pilotka doskonale znająca miejsce