Nie możemy się już doczekać podróży na Kubę, bo to od niej się wszystko zaczęło… Pierwsza nasza wyprawa, pierwsze przyjaźnie a nawet pierwszy pakuj plecakowy ślub! Lataliśmy tam kilka razy w roku, na warsztaty fotograficzne, z rodzinami i do rodziny. W tym roku wszystko stanęło na głowie, więc tym bardziej cieszymy się, że w końcu będzie można znowu wrócić na naszą ulubioną karaibską wyspę.

Od 19 października w końcu otworzono porty lotnicze na Kubie, a wraz z nim wznowiono loty komercyjne i zezwolono na działanie casas particulares. Po przylocie, turystom już na lotniku wykonuje się bezpłatne testy PCR na obecność koronawirusa. Obowiązkowe jest też posiadanie ubezpieczenia na wypadek Covid-19, ale można je wykupić na lotnisku po przylocie. Koszt to 30 USD.

Póki co nie można zatrzymać się na noc w prowincji Sancti Spíritus, Ciego de Ávila i Hawana. Nieoficjalnie mówi się, że główne lotnisko José Martí w Hawanie zostanie ponownie otwarte pierwszego dnia listopada, jednak te informacje nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone. Na razie odbywają się tam tylko loty humanitarne i towarowe. Jest jednak kilka linii lotniczych, które latają do  pozostałych prowincji kraju.

Poniżej lista linii lotniczych, które wznowiły lub planują w najbliższym czasie wznowić loty na Kubę:

 Viva Aerobús

Linia lotnicza Viva Aerobús obsługuje loty z Miami na kubańskie lotniska Camagüey i Santiago de Cuba. Trasy obejmują przystanek w Cancun. 

American Airlines

American Airlines planuje wznowić swoje usługi 4 listopada, wyruszając z Houston i Miami do Hawany. 

JetBlue

Amerykańskie linie lotnicze JetBlue na swojej stronie sprzedają bilety na Kubę od 16 listopada. Loty te będą realizowane pod warunkiem ogłoszenia ponownego otwarcia terminalu José Martí w Hawanie. 

Air Canada

Air Canada oferuje loty na Kubę od września, oferując cotygodniowe loty z Montrealu do Cayo Coco.

OGW

Kanadyjska linia lotnicza OWG planuje latać na Kubę od listopada  z Montrealu i Toronto do Jardines del Rey, Cayo Santamaria i Holguín. 

Aeroflot

Aeroflot przywrócił loty między Rosją a Kubą od 14 października. Trasy rozpoczynają się w Moskwie, a kończą na lotniskach Cayo Coco i Santa Clara.

 

Europejskie linie lotnicze latające na Kubę:

TUI

Niemiecki touroperator TUI (Touristik Union International) zapowiedział, że od 25 października ponownie uruchomi trasę z Wielkiej Brytanii na Kubę.  Dzięki dwóm cotygodniowym lotom z lotniska w Manchesterze w październiku i z Londynu do Gatwick w listopadzie, lotnisko Varadero zostanie wzmocnione.

Iberia

Firma zapowiada, że od listopada będzie obsługiwać dwa loty tygodniowo do Hawany do Madrytu pod warunkiem, że lotnisko się otworzy.

Condor

Linie lotnicze Condor deklarują, że od 31 października będą latać trzy razy w tygodniu do Varadeo.

Air France

Air France będzie wykonywać loty humanitarne w dniach 30 i 31 października. Jak dotąd nie potwierdzono żadnych operacji na listopad.